Tιμές καυσίμων στην Ευρώπη

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Και οι τιμές συνέχεια ανανεώνονται! Τελικά απότι βλέπω μάλλον για το Κουβέιτ είμαστε, με 0,18 λ. το λίτρο, Αν επιβιώσουμε θα μας βγει τζάμπα....
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Επιτέλους μ' έσκασες !!!! Τόσο καιρό στο ΄λεγα......για τις βενζίνες στην Ευρώπη.
Λέω να κάνουμε μία εκδρομή... και να την ονομάσουμε : "ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΦΤΗΝΕΣ ΑΝΤΛΙΕΣ" !!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Συν τη διαφορά ποιότητας που εχουνε...μην το ξεχναμε...γιατι ανεβαινει ακομα πιο πολυ η διαφορά.Με ενα 30αρι€ γεμιζεις εδω και κάνεις 300χλμ πανω κατω και στην Ιταλια με τα ιδια χρηματα κάνεις 550-600χλμ...
Κοινως "Ζουμε Ελλαδα, μια υπεροχη Χωρα με λαμόγια και κοροϊδα παντου".
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Συν τη διαφορά ποιότητας που εχουνε...μην το ξεχναμε...γιατι ανεβαινει ακομα πιο πολυ η διαφορά.Με ενα 30αρι€ γεμιζεις εδω και κάνεις 300χλμ πανω κατω και στην Ιταλια με τα ιδια χρηματα κάνεις 550-600χλμ...
Κοινως "Ζουμε Ελλαδα, μια υπεροχη Χωρα με λαμόγια και κοροϊδα παντου".
Ε οχι ρε παιδια τετοια πραγματα... πηγα Ιταλια 3 φορες τα τελευταια χρονια τετοια διαφορα δεν ειδα πουθενα...μην γραφουμε τετοιες υπερβολες...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ε οχι ρε παιδια τετοια πραγματα... πηγα Ιταλια 3 φορες τα τελευταια χρονια τετοια διαφορα δεν ειδα πουθενα...μην γραφουμε τετοιες υπερβολες...
Ωπα...καμμια υπερβολη.Για δες λιγο το τοπικ του Βασιλη που ανεβασε απο Ιταλια...με το Vstrom.
Και δε νομιζω να σε/σας εχω παραπλανησει πολλες φορες με υπερβολες φιλε μου...μη γραφεις αβιαστα τετοιες εκφρασεις.Ισα ισα,αυτο που με ενδιαφερει ειναι η εγκυρη και σωστη ενημερωση και αποψητοσο δικη μου οσο και δικη σας... :)
Αν εσυ παραυτα πιστευεις οτι η ποιοτητα καυσιμου ειναι σχεδον ιδια σε Ελλαδα και σε Χωρες της Ευρωπης σαφως και εχεις μια αλλη αποψη απο τη δικη μου.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
λοιπον φετος εκανα 2,500χλμ στην ευρωπη...περυσι 2,300 χλμ μαζι με αλλες μηχανες...οι διαφορες που βρηκαμε ολοι ηταν ελαχιστες...
απο εκει και περα στα 30ευρω που γραφεις βαζεις 20 λιτρα με μια μεση τιμη 1,50ευρω βενζινης...(που στην Ιταλια ειναι πιο ακριβη)
Αν τωρα εσυ δεν θεωρεις υπερβολη να κανει μια μηχανη φορτωμενη σε ταξιδι 600χλμ με 20 λιτρα καυσιμο δεν εχω κατι αλλο να γραψω...
Προφανως καποιος εχει μηχανη φορτωμενη που καιει 3,33lt/100km....
just my 2 cents...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν τωρα εσυ δεν θεωρεις υπερβολη να κανει μια μηχανη φορτωμενη σε ταξιδι 600χλμ με 20 λιτρα καυσιμο δεν εχω κατι αλλο να γραψω...
Προφανως καποιος εχει μηχανη φορτωμενη που καιει 3,33lt/100km....just my 2 cents...
Μην το αναλωσουμε σε ποσα καιει το καθε μηχανακι...δεν ειναι εκει το θεμα.Σου γραφω κατι που συνεβη και ειναι πραγματικο γεγονος,μπορεις να το διαβασεις και εσυ στο λινκ που σου ειπα πιο πανω.Ιδια μαρτυρια και απο αλλους φιλος που ταξιδεψαν Ευρωπη.Οτι δηλαδη η ποιοτητα καυσιμου και η αυτονομια απλα δεν παιζει πουθενα στην Ελλαδα.Εχεις ταξιδεψει αρα γνωριζεις.Τι αλλο να γραψω;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ πάντως συμφωνώ με το Γιάννη @Ironbutt.
Σε Ιταλία με getz νοικιάρικο το 2009 και σε Βουλγαρία με Nissan Primastar (2 φορές, 2 διαφορετικά αυτοκίνητα) κι άλλη μια Βουλγαρία με MS 200C, η αυτονομία των αυτοκινήτων ήταν ακριβώς ίδια με την Ελλάδα. Μάλιστα αυτή του Getz την ήξερα πολύ καλά, μιας οδηγούσα ένα για δύο χρόνια και στην Ελλάδα, με ίδιο μοτερ (1100).
Η όποια διαφορά προκύπτει από τυχόν κλέψιμο στην ποσότητα (διαδεδομένο στη χώρα μας, αλλά τα κρούσματα λιγόστεψαν αρκετά τον τελευταίο χρόνο) και από τη διαφορά στις τιμές.
Από την άλλη , υπάρχουν τόσοι και τόσοι που λένε για μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση, άρα και στην αυτονομία.
Τι να πω?
Μάλλον η οδήγησή τους αλλάζει και δεν το παραδέχονται, ή δεν το συνειδητοποιούν καν. Ίσως....

Επίσης όταν ακούω για καταναλώσεις κάτω των 6 λίτρων στα 100 χλμ, από μηχανάκια 1000 κυβικών, με πιάνουν γέλια!
ΟΚ, έχω δει κι εγώ 5,5 στο δικό μου και χαμηλά 5 κάποια φορά.
Μιλάμε όμως για ειδικές περιπτώσεις, που σαφώς δεν αποτελούν κανόνα! Απλά δεν οδηγούνται έτσι τα μηχανάκια!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Σε Τουρκία πάντως, αν θεωρήσουμε ότι εδώ δεν μας κλέβουν στο γέμισμα, η βενζίνη βγάζει 30% παραπάνω χιλιόμετρα και αυτό είναι διασταυρωμενο.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω θα εστιασω στο γεγονος οτι σημερα στην Πολωνια το λιτρο εχει 0.95 ευρω!
Στην Αυστρια 1.15 και στα γειτονικα Σκοπια 1.06!!
Αλλα εξω ειναι βαρυς χειμωνας, να βρασω την συγκυρια μου μεσα!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Όσοι λέτε για τόσο μεγάλες διαφορές αυτονομίας κατά τη γνώμη μου είστε λάθος.
Εκεί που μπερδεύεστε είναι (υποθέτω) ότι συγκρίνετε μικτό κύκλο Ελλάδας με ΤΑΞΙΔΙ έξω.
Στο ταξίδι (νορμάλ ανθρώπων όχι του Ρόσι) η κατανάλωση είναι αρκετά καλύτερη.
Εγώ όταν είχα τον controller έβγαζα γύρω στα 6.5λτ/100 στον μικτό μου κύκλο και 5.8λτ/100 στο ταξίδι.
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
λοιπον φετος εκανα 2,500χλμ στην ευρωπη...περυσι 2,300 χλμ μαζι με αλλες μηχανες...οι διαφορες που βρηκαμε ολοι ηταν ελαχιστες...
απο εκει και περα στα 30ευρω που γραφεις βαζεις 20 λιτρα με μια μεση τιμη 1,50ευρω βενζινης...(που στην Ιταλια ειναι πιο ακριβη)
Αν τωρα εσυ δεν θεωρεις υπερβολη να κανει μια μηχανη φορτωμενη σε ταξιδι 600χλμ με 20 λιτρα καυσιμο δεν εχω κατι αλλο να γραψω...
Προφανως καποιος εχει μηχανη φορτωμενη που καιει 3,33lt/100km....
just my 2 cents...

Αν και άσχετο με το συγκεκριμένο thread ,δράττομαι της ευκαιρίας να σε ρωτήσω πότε με το καλό λες να ανεβάσεις το ταξιδιωτικό σου :cool: ? Έχεις δημιουργήσει fun club απο το προηγούμενο ταξιδιωτικό και περιμένουμε .....:waiting: :p :D :p :D :p :D
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Όσοι λέτε για τόσο μεγάλες διαφορές αυτονομίας κατά τη γνώμη μου είστε λάθος.
Εκεί που μπερδεύεστε είναι (υποθέτω) ότι συγκρίνετε μικτό κύκλο Ελλάδας με ΤΑΞΙΔΙ έξω....
Οι άλλοι δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν έχω λάθος για την Τουρκία. Έκανα 6000 χλμ Τουρκία και στο καπάκι (ίδια μηχανή, ίδιο φόρτωμα, ίδια εποχή, ίδιος ρυθμός οδήγησης) 1500 χλμ Ελλάδα. Και οι δύο μηχανές της παρέας επιβεβαίωσαν το 30% που προανέφερα.

Εκτός ξαναλέω, αν μας έκλεβαν στο γέμισμα σε όλα τα πρατήρια στην Ελλάδα.
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ουτε εγω εχω δει τετοιας κλιμακας διαφορες στην καταναλωση/αυτονομια (30% και βαλε ειναι πολυ μεγαλα νουμερα) στο εξωτερικο. το 800 δειχνει 4.2 λιτρα μεση κατανάλωση. 30% κατω θα σημαινε λιγοτερο απο 3 λιτρα. Τετοια νουμερα δεν ειδα πουθενα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ας μην πάμε πολύ μακριά
Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα της βενζίνης είναι διαφορετική και από βενζινάδικο σε βενζινάδικο ακόμη και μέσα στην Ελλάδα
Όμως, όπως και αναφέρθηκε..
Ο ποιο σημαντικός παράγοντας περί μεγαλύτερης αυτονομίας στο εξωτερικό είναι ότι οι περισσότεροι. μας.. Όταν ταξιδεύουμε ευρώπη.. Οδηγάμε ποιο ψαρωμενα και ευρωπαϊκά..ακολουθώντας τα όρια κτλ..
Ενώ στην Ελλάδα που είναι το χωριό μας οδηγάμε σα "χωριάτες "
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ας μην πάμε πολύ μακριά
Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα της βενζίνης είναι διαφορετική και από βενζινάδικο σε βενζινάδικο ακόμη και μέσα στην Ελλάδα
Όμως, όπως και αναφέρθηκε..
Ο ποιο σημαντικός παράγοντας περί μεγαλύτερης αυτονομίας στο εξωτερικό είναι ότι οι περισσότεροι. μας.. Όταν ταξιδεύουμε ευρώπη.. Οδηγάμε ποιο ψαρωμενα και ευρωπαϊκά..ακολουθώντας τα όρια κτλ..
Ενώ στην Ελλάδα που είναι το χωριό μας οδηγάμε σα "χωριάτες "
Πόσα like να βάλω εδώ ???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ πάντως συμφωνώ με το Γιάννη @Ironbutt.
Σε Ιταλία με getz νοικιάρικο το 2009 και σε Βουλγαρία με Nissan Primastar (2 φορές, 2 διαφορετικά αυτοκίνητα) κι άλλη μια Βουλγαρία με MS 200C, η αυτονομία των αυτοκινήτων ήταν ακριβώς ίδια με την Ελλάδα. Μάλιστα αυτή του Getz την ήξερα πολύ καλά, μιας οδηγούσα ένα για δύο χρόνια και στην Ελλάδα, με ίδιο μοτερ (1100).
Η όποια διαφορά προκύπτει από τυχόν κλέψιμο στην ποσότητα (διαδεδομένο στη χώρα μας, αλλά τα κρούσματα λιγόστεψαν αρκετά τον τελευταίο χρόνο) και από τη διαφορά στις τιμές.
Από την άλλη , υπάρχουν τόσοι και τόσοι που λένε για μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση, άρα και στην αυτονομία.
Τι να πω?
Μάλλον η οδήγησή τους αλλάζει και δεν το παραδέχονται, ή δεν το συνειδητοποιούν καν. Ίσως....

Επίσης όταν ακούω για καταναλώσεις κάτω των 6 λίτρων στα 100 χλμ, από μηχανάκια 1000 κυβικών, με πιάνουν γέλια!
ΟΚ, έχω δει κι εγώ 5,5 στο δικό μου και χαμηλά 5 κάποια φορά.
Μιλάμε όμως για ειδικές περιπτώσεις, που σαφώς δεν αποτελούν κανόνα! Απλά δεν οδηγούνται έτσι τα μηχανάκια!
Ας μην πάμε πολύ μακριά
Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα της βενζίνης είναι διαφορετική και από βενζινάδικο σε βενζινάδικο ακόμη και μέσα στην Ελλάδα
Όμως, όπως και αναφέρθηκε..
Ο ποιο σημαντικός παράγοντας περί μεγαλύτερης αυτονομίας στο εξωτερικό είναι ότι οι περισσότεροι. μας.. Όταν ταξιδεύουμε ευρώπη.. Οδηγάμε ποιο ψαρωμενα και ευρωπαϊκά..ακολουθώντας τα όρια κτλ..
Ενώ στην Ελλάδα που είναι το χωριό μας οδηγάμε σα "χωριάτες
"
Πόσα like να βάλω εδώ ???


Εμείς οι 3 συμφωνούμε ;):ok:

Κι ο άλλος ο κομάντο, ο Γιάννης (@Ironbutt )

4 το λοιπον:happy:
 
Top Bottom