Tοσκανη και περιξ!!

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Καλημέρα όπως λέει και ο τίτλος θα παίξει ταξίδι 8-10 μέρες .Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε διαδρομές και τι πρέπει οπωσδήποτε να δω θα ηταν πολυ χρήσιμος,καθώς εγω ειμαι λίγο χύμα και οπου γης και πατρίς.... :p:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μεταφέρθηκε στην σωστή ενότητα.
Καλό ταξίδι να έχεις και θα σε βομβαρδισουμε με info.
Πότε φεύγεις?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Με το καλό!!
Θα είμαι La Spezia και στα πέριξ μεθαύριο και για ένα 2ήμερο, οπότε θα μπορώ να σου πω για εκεί!
Αν ψάξεις λίγο στα εκτός Ελλάδος έχει αρκετά ταξιδιωτικά πάντως.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλημέρα όπως λέει και ο τίτλος θα παίξει ταξίδι 8-10 μέρες .Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε διαδρομές και τι πρέπει οπωσδήποτε να δω θα ηταν πολυ χρήσιμος,καθώς εγω ειμαι λίγο χύμα και οπου γης και πατρίς.... :p:p
Ήμασταν περισυ για μια εβδομαδα.
Να δεις Τοσκάνη αλλα αφού οι μερες ειναι τόσες πολλες να πας και cinque terre.
Κατα τα αλλα ειναι τι θες να κανεις.
Επισκέφτηκαμε Φλωρεντια, Πίζα, Λουκά, Βολτερα, Σαν τζιμινιανο, Σιεννα.

Ρίξε μια ματια αν θες:
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Τώρα είδα ότι συμπίπτει το ναυτικό σαλόνι τις Γένοβας οπότε θα έχει σίγουρα και Γένοβα.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα είδα ότι συμπίπτει το ναυτικό σαλόνι τις Γένοβας οπότε θα έχει σίγουρα και Γένοβα.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
τοτε να μπλεξεις εδω πανω....πριν 4 χρονια κουραστηκαμε να στριβουμε σε μια καταπρασινη διαδρομη με μονη παρεα τους ποδηλατες!

 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Spello
Πριν την πλατεία αριστερα μια Tratoria με την καλύτερη σπαγγετι με τρουφα στον κοσμο.Πολύ μικρό δεν το πιανει το ματι σου,συνηθως μονο ντοπιοι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο δρομο απο/προς Ανκονα κανε και μια σταση στο Castiglione Del Lago.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν πας από Ancona θα σου πρότεινα να βάλεις στη διαδρομή την Ασίζη και την Περούτζια. Είναι πανέμορφες μεσαιωνικές πόλεις στην Ούμπρια. Οι διαδρομές από Ούμπρια προς Τοσκάνη είναι υπέροχες και καταπράσινες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τα βασικά...

  • Απέφυγε να χρησιμοποιήσεις autostrada. (Χάνεις σε χρόνο κερδίζεις σε εικόνες).
  • Μια είσοδο που σου προτείνω από Ανκόνα είναι προς Perugia μεριά (οπωσδήποτε στάση Ασίζη όπως είπε και ο Στέφανος) και μετά Σιένα απευθείας ή ακόμα καλύτερα κάνοντας γύρα στα διάφορα χωριά. Θα σου έλεγα δύο διανυκτερευσεις Siena αφού τριγύρω έχεις πολλά ενδιαφέροντα να δεις (Σαν Τζιμινιάνο, Μονταλτσίνο, Μοντεπουλτσιάνο, Μοντεριτζιόνε) . Στην επίστροφή κάνεις την πανέμορφη διαδρομή από Φλωρεντία - Φορλί (που αναφέρθηκε πριν) ή αντίθετα.
  • Η Τοσκάνη είναι μεγάλη περιοχή. Έχε στο νου σου ότι οι φωτoγραφίες που βλέπεις για την τοσκάνικη υπαιθρο είναι σε συγκεκριμένα σημεία highlights (πχ Cipressi di San Quirico d'Orcia). Κάνε την έρευνα σου από πριν.
  • Φλωρεντία επίσης αφιέρωσε πάνω από μία διανυκτερευση. Γενικά στις πόλεις να πας διαβασμένος και όχι στα τυφλά.
 
Top Bottom