Tail bag / τσαντα σχαρας: προτασεις?

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kαλη και βολικη η βαλιτσα για την πολη, αλλα για εκτος πολης δεν κανει, δουλευει σαν πανι στον ανεμο και ειναι αρκετο επιπλεον βαρος πολυ πισω και πολυ ψηλα.

Καμια προταση λοιπον για συνθετικο tail bag? Δεν μιλαω για αδιαβροχους σακους, εχω και τετοιον, μιλαω για ενα καθημερινο tail bag που θα βαζω 2-3 πραγματα μεσα, ισως και χαρτια της δουλειας, για κοντυνες αποστασεις και βολτες. Το ιδανικοτερο θα ηταν να εχει αποσπωμενη βαση ή πολυ ευκολο τροπο συνδεσης/ αποσυνδεσης απο τη σχαρα. Επισης να μην κοστιζει οσο ενα νεφρο.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Κώστα εδώ είσαι,το χω και είναι πάρα πολύ βολικό
Το χα δει στο 990 του Θάνου του tripper.gr
Και το τσιμπισα αμεσως:)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα μπορούσες να προσδιορίσεις περίπου λίτρα χωρητικότητας; Επίσης κόστος; Και τέλος θα πατάει πάνω σε σχάρα και ποιας μορφής;

Δε ξέρω αν έχω "πιάσει" το ζητούμενο. Θα σου έλεγα αυτό που έχω βάλει εγώ που είναι το tail bag της enduristan και είναι 8 λίτρα.
Έχω μέσα μόνιμα τα εργαλεία μου (δεν είναι και λίγα), ένα πέταλο για δισκόφρενα και χωράει σίγουρα αρκετά έγγραφα (διπλωμένα). Είναι 100% αδιάβροχο, μπαίνει/βγαίνει πανεύκολα και το κυριότερο είναι βράχος από άποψη σταθερότητας. Η κάτω επιφάνεια του είναι ολόκληρη επενδυμένη από καουτσούκ με πάχος σχεδόν σαν ένα δάκτυλο, πράγμα που το κάνει σχεδόν άκαμπτο και σίγουρα συμβάλει στο πολύ σταθερό πιάσιμο του. Έχει προδιαγραφές για να πιάνει και απευθείας πάνω σε φτερό.
Αρκετά ακριβό στα 120€ και σίγουρα δεν είναι value for Money, παρά την υψηλή του ποιότητα. Το αγόρασα γιατί για εμένα ήταν ότι ακριβώς έψαχνα για πολύ καιρό. Στη διάθεση όποτε θέλεις να το δεις από κοντά και να πιούμε κι έναν καφέ!
:friendship:





 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Συμφωνώ κ επαυξάνω για το enduristan tail bag.
Έχω τανκ μπαγκ και 3 σάκους της enduristan. Κορυφαία ποιόητητα και αντέχουν στον χρόνο.
Πολύ πρακτικό το κόκκινο χρώμα εσωτερικά που σε βοηθά να εντοπίσεις ό,τι ψάχνεις.

Και δείχνει ωραία στο 1090:



 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Εγώ έχω αυτό. Τα μισά λεφτά από το εμτουρισταν . Βγαινει και σε 2 μεγέθη.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ έχω αυτό. Τα μισά λεφτά από το εμτουρισταν . Βγαινει και σε 2 μεγέθη.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να σου πω την αληθεια, αυτο μου εχει γυαλισει στο ματι πιο πολυ απ'ολα. Φανταζομαι δεν υπαρχει Ελλαδα, ετσι? Ποιο μεγεθος εχεις, το Μ ή το L?
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Να σου πω την αληθεια, αυτο μου εχει γυαλισει στο ματι πιο πολυ απ'ολα. Φανταζομαι δεν υπαρχει Ελλαδα, ετσι? Ποιο μεγεθος εχεις, το Μ ή το L?
Το Large

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Εγώ μένω Πειραιά. Αν θες να τι παρεις ν τι δοκιμασεις no problemo

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To παρηγγειλα ηδη απο FC-moto που ειχε και μια εκπτωσουλα 10%!
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Εγώ παρήγγειλα χτες της Moose Racing απο FC-moto με καλή εκπτωσούλα κάνα 40άρι ευράκια μαζί με κάτι άλλα πράγματα που πήρα εν όψει σεζόν...

Moose Racing Tail Bag
Πολύ ωραίο φαίνεται...Το μόνο που κρατάει το tail bag στην βάση είναι το velcro???
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ωραίο φαίνεται...Το μόνο που κρατάει το tail bag στην βάση είναι το velcro???
Να σου πω Τάκη.. Αυτό που έβαλα στο Link τώρα που το ξαναβλέπω είναι μια λίγο διαφορετική έκδοση που είναι και αφαιρούμενο. Ουσιαστικά έχει αυτ΄ητη βάση με το velcro και έναν επιπλέον ιμάντα για ασφάλιση.

Εγώ όμως πήρα αυτή την έκδοση

Moose Racing Fender Bag - buy cheap ▷ FC-Moto

Δεν ξέρω αν περιλαμβάνει αυτό το σύστημα με το velcro, λέει πως τοποθετείται μόνιμα στη μηχανή με βίδες/ροδέλες/κόντρα παξιμάδι. Ουσιαστικά για όποιον διατίθεται να τρυπήσει το φτερό πίσω και να κάνει μια λύση όπως ειχαν τσαντάκι π.χ. τα KLX 250 ή άλλα παρόμοια.

Εγώ επειδή έχω και σχαρούλα, θα βρω ένα τρόπο να το τοποθετήσω στη σχάρα με αυτά που περιέχονται. Στην ανάγκη θα φτιάξω 2 λαμάκια, θα δω άμα έρθει με το καλό
 
Top Bottom