Tenere 700 2020 ή BMW F800gs 2016

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
...
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά....

θέλεις να πάρεις μηχανάκι 11.000 ευρώ τη σήμερον ημέρα με λεφτά που ΔΕΝ έχεις;;;;;;
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Συγχωρεμένος αλλά δεν πάω από το 0 στο 11000 κατευθείαν. Πούλησα μια μηχανή που καλύπτει σχεδόν τον το 50% του ποσού των 10000 και τα υπόλοιπα.σε 36 μήνες περίπου με δόση το 8% του καθαρού μισθού μου.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά....

θέλεις να πάρεις μηχανάκι 11.000 ευρώ τη σήμερον ημέρα με λεφτά που ΔΕΝ έχεις;;;;;;
Το τι κανει ο καθενας στο πορτοφόλι του , δεν μας ενδιαφέρει .

Άλλωστε πολλοί επιλεγουν , ενω εχουν τα χρηματα να τα αφήσουν στην ακρη κ.να τρέξουν ενα χρηματοδοτικό πρόγραμμα.

Καλες γιορτες σε ολους .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
Ναι ρε φίλε προφανώς και δε μας ενδιαφέρει γι αυτό και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.
Απάντησε άλλωστε ο άνθρωπος ανάλογα.

Αλλά με τα επιτόκια που τρέχουν μπορεί να πληρώσει ένα μηχανάκι 10 χιλιάδων 14.
Κρίμα δεν είναι;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εάν δεν είσαι μισθωτος τα χρηματοδοτικα συμφέρουν.
Είναι χαμηλά τα επιτόκια και τα μετρητά μπορείς σε μια δουλειά να τα πολλαπλασιασεις.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Παίζουν και χρηματοδοτικά σχεδόν άτοκα. Το θέμα όμως είναι ότι εμείς είμαστε το advride...όχι το advπώςναεπενδύσετε τα χρήματά σας...δηλαδή είμαστε εδώ για να μιλάμε κατά βάση για δίκυκλα για ψυχοθεραπευτική χρήση...όχι για χρηματοδοτικά...
 

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
Μου άρεσε κι εμένα το T700 όταν το είδα σε βίντεο και φωτό.
Όταν το είδα από κοντά και πήγα δίπλα μου φάνηκε σαν ένα ψηλό 250άρι.
Και δεν είμαι κανένας γίγαντας. Κάτι παραπάνω από 1.80 και 80 κιλά.
Πολύ μικροκαμωμένο.

Για τουρισμό μικρό,
για χώμα βαρύ
στο ταμείο ακριβό.

Μόνο στο φακό γράφει.

Θα πήγαινα στο bmw
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μου άρεσε κι εμένα το T700 όταν το είδα σε βίντεο και φωτό.
Όταν το είδα από κοντά και πήγα δίπλα μου φάνηκε σαν ένα ψηλό 250άρι.
Και δεν είμαι κανένας γίγαντας. Κάτι παραπάνω από 1.80 και 80 κιλά.
Πολύ μικροκαμωμένο.

Για τουρισμό μικρό,
για χώμα βαρύ
στο ταμείο ακριβό.

Μόνο στο φακό γράφει.

Θα πήγαινα στο bmw
Εσυ εισαι αμεροληπτος,φαινεται κ απ το nickname:ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αμυρου ....
βγες απο το λογαριασμο του αλεξανδρου...

:laugh::laugh::laugh:
Με αδικείς γλυκούλη, το Τ700 εμένα με έχει κερδίσει, δεν θα πω κακή κουβέντα για το μηχανάκι. Αλλά οι μονοδρομαίοι βλέπεις....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με αδικείς γλυκούλη, το Τ700 εμένα με έχει κερδίσει, δεν θα πω κακή κουβέντα για το μηχανάκι. Αλλά οι μονοδρομαίοι βλέπεις....
Και εσύ αδικείς... Το έχουμε λατρέψει όλοι το Τ700!!
Για τρίτο μηχανακι.... :ll:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μου άρεσε κι εμένα το T700 όταν το είδα σε βίντεο και φωτό.
Όταν το είδα από κοντά και πήγα δίπλα μου φάνηκε σαν ένα ψηλό 250άρι.
Και δεν είμαι κανένας γίγαντας. Κάτι παραπάνω από 1.80 και 80 κιλά.
Πολύ μικροκαμωμένο.

Για τουρισμό μικρό,
για χώμα βαρύ
στο ταμείο ακριβό.

Μόνο στο φακό γράφει.

Θα πήγαινα στο bmw
Όσο μικρό για τουρισμό, βαρύ είναι το f800gs και φτηνότερο όμως!

Αυτή ειναι η κατηγορία. Κάποιοι για τουρισμό δε θέλουν 1200gs. Τους φτάνει ένα μικρότερο μηχανακι
 

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
Όσο μικρό για τουρισμό, βαρύ είναι το f800gs και φτηνότερο όμως!

Αυτή ειναι η κατηγορία. Κάποιοι για τουρισμό δε θέλουν 1200gs. Τους φτάνει ένα μικρότερο μηχανακι
Κι εμένα μου φτάνει ένα μικρότερο μηχανάκι αλλά ξέμεινα με το gs.

Αυτό που λέω είναι ότι με το 800 έχεις πιο άνετο τουρισμό γιατί το μηχανάκι έχει επαρκείς διαστάσεις. Στο χώμα πάει επίσης όπως θα πήγαινε ένα δίκυκλο με αυτό το βάρος.

Στο Τ700 δε βλέπω κάποιο φοβερό πλεονέκτημα όσον αφορά το χώμα.
Αντιθέτως από σέλα, ανεμοκάλυψη και διαστάσεις δείχνει να υστερεί σημαντικά όσον αφορά τις μεγάλες αποστάσεις.
Αν στην εξίσωση βάλει κανείς και την αλμυρή τιμή το προϊόν δείχνει - στα δικά μου μάτια τουλάχιστον - μέτριο.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Κι εμένα μου φτάνει ένα μικρότερο μηχανάκι αλλά ξέμεινα με το gs.

Αυτό που λέω είναι ότι με το 800 έχεις πιο άνετο τουρισμό γιατί το μηχανάκι έχει επαρκείς διαστάσεις. Στο χώμα πάει επίσης όπως θα πήγαινε ένα δίκυκλο με αυτό το βάρος.

Στο Τ700 δε βλέπω κάποιο φοβερό πλεονέκτημα όσον αφορά το χώμα.
Αντιθέτως από σέλα, ανεμοκάλυψη και διαστάσεις δείχνει να υστερεί σημαντικά όσον αφορά τις μεγάλες αποστάσεις.
Αν στην εξίσωση βάλει κανείς και την αλμυρή τιμή το προϊόν δείχνει - στα δικά μου μάτια τουλάχιστον - μέτριο.
Ευχαριστω γι αυτο το ποστ,μου δοθηκε η ευκαιρια να βεβαιωθω για κατι υποψιες που ειχα.Το σχολιο δεν ειναι ειρωνικο ,ουτε κ εννοω την αμεροληψια
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κι εμένα μου φτάνει ένα μικρότερο μηχανάκι αλλά ξέμεινα με το gs.

Αυτό που λέω είναι ότι με το 800 έχεις πιο άνετο τουρισμό γιατί το μηχανάκι έχει επαρκείς διαστάσεις. Στο χώμα πάει επίσης όπως θα πήγαινε ένα δίκυκλο με αυτό το βάρος.

Στο Τ700 δε βλέπω κάποιο φοβερό πλεονέκτημα όσον αφορά το χώμα.
Αντιθέτως από σέλα, ανεμοκάλυψη και διαστάσεις δείχνει να υστερεί σημαντικά όσον αφορά τις μεγάλες αποστάσεις.
Αν στην εξίσωση βάλει κανείς και την αλμυρή τιμή το προϊόν δείχνει - στα δικά μου μάτια τουλάχιστον - μέτριο.
Εγώ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Έχω οδηγήσει και το f800gs και το tenere και δίνουν την ίδια αίσθηση μεγέθους, άνεμο κάλυψης και όγκου. Άδειο αρκετά το αισθάνεσαι μπροστά και το f800gs, ίδιο πράγμα με το tenere είναι. Μηοως το ωραιοποιεις κάπως στα μάτια σου? Έχεις καβαλήσει και τα 2 και σου φάνηκε πιο γεμάτο σε αίσθηση το gs? Περίεργο μου φαίνεται. Όχι ότι για μένα είναι μειονέκτημα αυτό, προτιμάω αυτό το στυλ απλά μου κάνει εντύπωση το σχόλιο.

Το νέο 850gs φαινεται πράγματι πιο γεμάτο και παχουλο.

Επισης πως έχει αλμυρη τιμή το tenere όταν ειναι 1500 ευρό φτηνότερο απ όσο είχε το 800gs καινούργιο?? Εκτός αν είναι αλμυρό το tenere και λύσσα το 800gs,τοτε συμφωνούμε!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν οι δικάβαλες μεγάλες βόλτες δεν είναι συχνές, πάρε το Τ7 καινούργιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολλά πολλά χρόνια. Κάντε όμως ένα test ride παρέα να δείτε πως είναι.
 

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
Όχι το τενερε δε το οδήγησα. Το f650gs στα 800cc ναι και μου άρεσε μπορώ να πω.

Αν το τενερε σου φάνηκε ίδιο με το 800 τι να πω. Πάσο.
Εμένα μου φαίνεται το μισό.
Έχοντας πάνω από μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα σε δίκυκλα βλέποντας μια σέλα και ένα φαίρινγκ μπορώ να διακρίνω πιο θα μου είναι πιο κουραστικό σε ένα ταξίδι.

Και για να μην παρεξηγηθώ.
Μπεμβε πήρα κατά τύχη. Δε θα έπαιρνα ποτέ ξανά.
Πιστεύω ότι με το τενερε το τερμάτισαν στη γιαμαχα. Ειδικά όταν το ντυμένο μοντέλο δρόμου - το οποίο παρεμπιπτόντως θα αγόραζα ευχαρίστως - κοστιζει 2.000 λιγότερα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
Προέκυψε στις αγγελίες ένα F800 GS με λιγότερα χρήματα και λίγα χλμ Bmw F 800 GS '16 - 8.900 € - Car.gr .
Το βάζω και έδω μήπως το πάρει κάποιος και με βγάλει από το δίλημμα. Με τα έξοδα.φακελου και το σήμα θα πάει 9380, ενώ το Τ7 στα 10100.
Να διευκρινιστεί ότι προέρχομαι από BMW f650 Rally και η συμπάθεια στον έλικα είναι δεδομένη. Αλλά....είμαι 110 κιλά και 185 cm και φοβάμαι μήπως ο Ιάπωνας ταλαιπωρηθεί σε δικαβαλη βολτα ( σύζυγος 62 κιλά 172cm) μια φορά το μήνα.,
Προηγούμενα μηχανάκια και λόγος αλλαγής:
Triumph Tiger 955, ήθελα χώμα
KTM 640 adv, παντρεύτηκα πάει το χώμα
ΚΤΜ 950S, έτρεχα πολύ + εκανα παιδί
BMW 1150 adventure, θυμήθηκα το χώμα
BMW F650RR , έγινα 50 όχι άλλο χώμα και ψάχνω το επόμενο.
επίσης δεν έχω πάρει ποτέ καινούργιο μηχανάκι. Τώρα ήθελα πολύ το Ducati Desert sled , αλλά όχι με 12.500 ( το είχα βρει ελαφρά μεταχειρισμένο με 8.500 αλλά άργησα)
Τι κάνω σύντροχοι;;;;
Δε ξέρω αν ο συνφορουμίστας μας το έδωσε ή από ντροπή δεν γράφει κάτι, αλλά μια πραγματικά εξαιρετική περίπτωση είναι αυτή:

Ducati Scrambler Desert Sled 2018

Και αφού λες πως το χώμα δε είναι πλέον στα βασικά σου σχέδια.... θα το έβλεπα πολύ σοβαρά γιατί πράγματι είναι μια ιδιαίτερη μηχανή και η συγκεκριμένη ακόμη πιο "ιδιαίτερη".
 
Top Bottom