Tenere 700 2020 ή BMW F800gs 2016

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δε ξέρω αν ο συνφορουμίστας μας το έδωσε ή από ντροπή δεν γράφει κάτι, αλλά μια πραγματικά εξαιρετική περίπτωση είναι αυτή:

Ducati Scrambler Desert Sled 2018

Και αφού λες πως το χώμα δε είναι πλέον στα βασικά σου σχέδια.... θα το έβλεπα πολύ σοβαρά γιατί πράγματι είναι μια ιδιαίτερη μηχανή και η συγκεκριμένη ακόμη πιο "ιδιαίτερη".
Eγώ του τα είπα...δηλαδή άμα θες Desert Sled αλλά κοιτάς F800gs έχεις κάνει κάποιο λάθος...Του έγραψα ότι το Ducati έχει πολλά καλά και είναι καλό μηχανάκι αλλά ακόμα και αν μπορεί να πάει και στα χώματα επειδή όμως δεν έχει fairing και δεν είναι για να του βάζεις κάγκελα κτλ δεν πρόκειται να μπει ποτέ σοβαρά στο χώμα...δηλαδή άμα έχεις ένα έργο τέχνης δεν το ρίχνεις στις λάσπες και στους βραχους. Είναι ένα ρετρό γυμνό μηχανάκι. Επίσης δεν είναι για πολλές μακρινές βόλτες. Άλλος γύρισε τον κόσμο με αυτό αλλά εκείνος πήγαινε για το Γκίνες...Αλλα αμα το θες θα βρεις τρόπο να το πάρεις. αμα θελει πιο πολλές λεπτομέρειες ας επικοινωνήσει με pm ή ας μπει το θέμα που είχα ανοίξει για το συγκεκριμένο μοντέλο...το δικό μου δεν είναι διαθέσιμο πλέον...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
τωρα μηχανακι 4ετιας με μηχανακι κουτα η συγκριση ειναι λιγο ακυρη

προφανως αμα μπορεις να παρεις κατι κουτα, δεν εχει νοημα να κοιτας σε μεταχειρισμενα....παντως η γιαμαπα εκανες κινηση ματ με το τ700
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
Προέκυψε στις αγγελίες ένα F800 GS με λιγότερα χρήματα και λίγα χλμ Bmw F 800 GS '16 - 8.900 € - Car.gr .
Το βάζω και έδω μήπως το πάρει κάποιος και με βγάλει από το δίλημμα. Με τα έξοδα.φακελου και το σήμα θα πάει 9380, ενώ το Τ7 στα 10100.
Να διευκρινιστεί ότι προέρχομαι από BMW f650 Rally και η συμπάθεια στον έλικα είναι δεδομένη. Αλλά....είμαι 110 κιλά και 185 cm και φοβάμαι μήπως ο Ιάπωνας ταλαιπωρηθεί σε δικαβαλη βολτα ( σύζυγος 62 κιλά 172cm) μια φορά το μήνα.,
Προηγούμενα μηχανάκια και λόγος αλλαγής:
Triumph Tiger 955, ήθελα χώμα
KTM 640 adv, παντρεύτηκα πάει το χώμα
ΚΤΜ 950S, έτρεχα πολύ + εκανα παιδί
BMW 1150 adventure, θυμήθηκα το χώμα
BMW F650RR , έγινα 50 όχι άλλο χώμα και ψάχνω το επόμενο.
επίσης δεν έχω πάρει ποτέ καινούργιο μηχανάκι. Τώρα ήθελα πολύ το Ducati Desert sled , αλλά όχι με 12.500 ( το είχα βρει ελαφρά μεταχειρισμένο με 8.500 αλλά άργησα)
Τι κάνω σύντροχοι;;;;
Πάρε το BMW.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για να το ξεκαθαρίσουμε με το Desert Sled. Το ήθελα και μου άρεσε. Το οδήγησα και δεν μου θύμισε κάτι που έχω ξαναοδηγησει και αυτό ήταν θετικό για να το ρίξω σε άλλη κατηγορία ( retro- scrambler).
Πρέπει να μίλησα και τον Νοέμβριο στον al800 μόλις το είχε βγάλει από το Car και μετά το έψαξα και στον Φάνη που είχε ένα και στην Ducati που έδειχνε ένα του 2018 στοκ στα 10.500. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα όμως στην αγορά αν και το έψαχνα δύο μήνες. Κοίταξα και το triumph 1200 scrambler αλλά είναι υπερβολικά ακριβό. Είμαι τρεις μήνες στην αναζήτηση και χωρίς μηχανή.
Αποφάσισα λοιπόν να γυρίσω στα γνωστά μου, on off μηχανάκια και να διαλέξω ανάμεσα στα δύο που μου έκαναν κλικ.
Δεν έχω οδηγήσει το T700 αλλά το f800gs το έχω οδηγήσει αρκετές φορές, αλλά η αίσθηση μου ήταν ότι είναι μια καλή μηχανή, αλλα υπερτιμημένη στα 10000+ για 4-5 χρόνων μεταχειρισμένο. Η τιμή όμως που πουλιέται το συγκεκριμένο είναι vfm.( 8900).
Έτσι με βλέπω να δοκιμάζω το καινούργιο (T700) και μάλλον εκεί βλέπω να καταλήγω σαν πρώτη επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όχι το τενερε δε το οδήγησα. Το f650gs στα 800cc ναι και μου άρεσε μπορώ να πω.

Αν το τενερε σου φάνηκε ίδιο με το 800 τι να πω. Πάσο.
Εμένα μου φαίνεται το μισό.
Έχοντας πάνω από μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα σε δίκυκλα βλέποντας μια σέλα και ένα φαίρινγκ μπορώ να διακρίνω πιο θα μου είναι πιο κουραστικό σε ένα ταξίδι.

Και για να μην παρεξηγηθώ.
Μπεμβε πήρα κατά τύχη. Δε θα έπαιρνα ποτέ ξανά.
Πιστεύω ότι με το τενερε το τερμάτισαν στη γιαμαχα. Ειδικά όταν το ντυμένο μοντέλο δρόμου - το οποίο παρεμπιπτόντως θα αγόραζα ευχαρίστως - κοστιζει 2.000 λιγότερα.
Βρε μπας και το συγκρίνεις με το F800GS adventure?!

Anyway.. Μάλλον είναι θέμα γούστου. Εμένα ας πούμε φαίνεται ιδανικό ογκομετρικά το Tenere για Dual sport. Στον amyroukai μάλλον φαίνεται σε μέγεθος ένας θλιβερός μπόμπος για Μογγόλους με νανισμό και στον KORAX θα φαίνεται μια παχερή αγελάδα με κουστούμι για γιάπηδες και μόλις τελείωσει τη μπυρα του θα πάει να καθαρίσει ένα τραπέζι με το 300 το δίχρονο στην τοπική πίστα ΜΧ! :roflmao:

Ευτυχώς υπάρχουν μηχανές για όλους!
 

itsikis

Μέλος
Όνομα
Ισίδωρος
Μοτό
BETA evo 300 2t
YAMAHA tenere 700
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
Προέκυψε στις αγγελίες ένα F800 GS με λιγότερα χρήματα και λίγα χλμ Bmw F 800 GS '16 - 8.900 € - Car.gr .
Το βάζω και έδω μήπως το πάρει κάποιος και με βγάλει από το δίλημμα. Με τα έξοδα.φακελου και το σήμα θα πάει 9380, ενώ το Τ7 στα 10100.
Να διευκρινιστεί ότι προέρχομαι από BMW f650 Rally και η συμπάθεια στον έλικα είναι δεδομένη. Αλλά....είμαι 110 κιλά και 185 cm και φοβάμαι μήπως ο Ιάπωνας ταλαιπωρηθεί σε δικαβαλη βολτα ( σύζυγος 62 κιλά 172cm) μια φορά το μήνα.,
Προηγούμενα μηχανάκια και λόγος αλλαγής:
Triumph Tiger 955, ήθελα χώμα
KTM 640 adv, παντρεύτηκα πάει το χώμα
ΚΤΜ 950S, έτρεχα πολύ + εκανα παιδί
BMW 1150 adventure, θυμήθηκα το χώμα
BMW F650RR , έγινα 50 όχι άλλο χώμα και ψάχνω το επόμενο.
επίσης δεν έχω πάρει ποτέ καινούργιο μηχανάκι. Τώρα ήθελα πολύ το Ducati Desert sled , αλλά όχι με 12.500 ( το είχα βρει ελαφρά μεταχειρισμένο με 8.500 αλλά άργησα)
Τι κάνω σύντροχοι;;;;
Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Η άποψή μου, ως κάτοχος 800gs...:

Το bmw είναι στην πράξη ένα σύγχρονο μεγάλο "μονοκύλινδρο" μηχανάκι. Παπί στην πόλη, εξαιρετική κατανάλωση, αξιόπιστο (ειδικά μετά το 2011), το ελαφρύτερο μεσαίο, αρκετές χωμάτινες δυνατότητες. Δουλεύει καταπληκτικά μέχρι τα 120-130. Από εκεί και πάνω θα έχεις θέματα...άλλα λύνονται (π χ. κάλυψη από τον αέρα) και άλλα όχι (π.χ. κραδασμοί)...Αν η χρήση που κανείς είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια, τότε πάρτο με κλειστά μάτια... όχι όμως πάνω από 6-7 χιλιάρικα....

Για το τενερε, ύστερα από ένα σύντομο τεστ ραιντ, κατέληξα πως 10.500€ για μηχανάκι με 205 κιλά και 64 άλογα είναι τραγικά πολλά...Για 6-7 χιλιάρικα θα ήταν σούπερ...

Φιλικά Ισίδωρος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Η άποψή μου, ως κάτοχος 800gs...:

Το bmw είναι στην πράξη ένα σύγχρονο μεγάλο "μονοκύλινδρο" μηχανάκι. Παπί στην πόλη, εξαιρετική κατανάλωση, αξιόπιστο (ειδικά μετά το 2011), το ελαφρύτερο μεσαίο, αρκετές χωμάτινες δυνατότητες. Δουλεύει καταπληκτικά μέχρι τα 120-130. Από εκεί και πάνω θα έχεις θέματα...άλλα λύνονται (π χ. κάλυψη από τον αέρα) και άλλα όχι (π.χ. κραδασμοί)...Αν η χρήση που κανείς είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια, τότε πάρτο με κλειστά μάτια... όχι όμως πάνω από 6-7 χιλιάρικα....

Για το τενερε, ύστερα από ένα σύντομο τεστ ραιντ, κατέληξα πως 10.500€ για μηχανάκι με 205 κιλά και 64 άλογα είναι τραγικά πολλά...Για 6-7 χιλιάρικα θα ήταν σούπερ...

Φιλικά Ισίδωρος
Χωμάτινες δυνατότητες.... Υπεραρκετες!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Η άποψή μου, ως κάτοχος 800gs...:

Το bmw είναι στην πράξη ένα σύγχρονο μεγάλο "μονοκύλινδρο" μηχανάκι. Παπί στην πόλη, εξαιρετική κατανάλωση, αξιόπιστο (ειδικά μετά το 2011), το ελαφρύτερο μεσαίο, αρκετές χωμάτινες δυνατότητες. Δουλεύει καταπληκτικά μέχρι τα 120-130. Από εκεί και πάνω θα έχεις θέματα...άλλα λύνονται (π χ. κάλυψη από τον αέρα) και άλλα όχι (π.χ. κραδασμοί)...Αν η χρήση που κανείς είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια, τότε πάρτο με κλειστά μάτια... όχι όμως πάνω από 6-7 χιλιάρικα....

Για το τενερε, ύστερα από ένα σύντομο τεστ ραιντ, κατέληξα πως 10.500€ για μηχανάκι με 205 κιλά και 64 άλογα είναι τραγικά πολλά...Για 6-7 χιλιάρικα θα ήταν σούπερ...

Φιλικά Ισίδωρος
Στη θεωρία μαζί σου!! Στην Αμερική υποθέτω κάπου τόσο το παίρνουν 6-7 χιλιάρικα! Εδώ όμως είμαστε κιμπάρηδες και με φόρους κλπ πάει 10 χιλιάρικα.

Στα 6-7 χιλιάρικα που λες σήμερα στην Ελληνική αγορά αγοράζεις καινούργιο ένα Beneli TRK 502. Δεν υπάρχει μηχανάκι με τις προδιαγραφές του Tenere σε τέτοια λεφτά. Τώρα που το σκέφτομαι πουλάει η CF MOTO με 6 χιλιάρικα ένα 2κύλινδρο 600άρι σαν το versys σουλούπι με κάπου 60 άλογα!
 

alexandrosgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλοίκη Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
bmw r1150gs
...Τώρα που το σκέφτομαι πουλάει η CF MOTO με 6 χιλιάρικα ένα 2κύλινδρο 600άρι σαν το versys σουλούπι με κάπου 60 άλογα!
Στη θεωρία μαζί σου. :D
Ποιος θα κάνει το πειραματόζωο για να προχωρήσουμε κι εμείς οι υπόλοιποι;
 

itsikis

Μέλος
Όνομα
Ισίδωρος
Μοτό
BETA evo 300 2t
YAMAHA tenere 700
Στη θεωρία μαζί σου!! Στην Αμερική υποθέτω κάπου τόσο το παίρνουν 6-7 χιλιάρικα! Εδώ όμως είμαστε κιμπάρηδες και με φόρους κλπ πάει 10 χιλιάρικα.

Στα 6-7 χιλιάρικα που λες σήμερα στην Ελληνική αγορά αγοράζεις καινούργιο ένα Beneli TRK 502. Δεν υπάρχει μηχανάκι με τις προδιαγραφές του Tenere σε τέτοια λεφτά. Τώρα που το σκέφτομαι πουλάει η CF MOTO με 6 χιλιάρικα ένα 2κύλινδρο 600άρι σαν το versys σουλούπι με κάπου 60 άλογα!
Προφανώς και δεν παίρνεις καινούργιο...

Για μεταχειρισμένο μιλάω....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για την περίπτωση σου και την προοπτικη της πιστεύω ότι θέλεις bmw
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τελικά το καινούργιο υπερίσχυσε και σήμερα έκανα την κίνηση για να έχω την Παρασκευή ένα Τ7 μπλέ.
Σκέφτομαι άμεσα να βάλω το sticker kit του Ιταλού Kit Adesivi Moto, Auto e Camper - decalmoto.com Emanuel & co. adesiviestampe.it.
Αν υπάρχει συμφορουμίτης που να ξέρει και μαγαζί που θα μπορέσει να μου το βάλει θα του ήμουν υπόχρεος. Έχω ακούσει για τον Ευτύχη από το BMW forum που ήμουν αλλά και δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει αντίστοιχο Κιτ ή ακομα και αν θα δεχτεί να βάλει αυτοκόλλητα αλλού προμηθευτή.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τελικά το καινούργιο υπερίσχυσε και σήμερα έκανα την κίνηση για να έχω την Παρασκευή ένα Τ7 μπλέ.
Σκέφτομαι άμεσα να βάλω το sticker kit του Ιταλού Kit Adesivi Moto, Auto e Camper - decalmoto.com Emanuel & co. adesiviestampe.it.
Αν υπάρχει συμφορουμίτης που να ξέρει και μαγαζί που θα μπορέσει να μου το βάλει θα του ήμουν υπόχρεος. Έχω ακούσει για τον Ευτύχη από το BMW forum που ήμουν αλλά και δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει αντίστοιχο Κιτ ή ακομα και αν θα δεχτεί να βάλει αυτοκόλλητα αλλού προμηθευτή.
καλοταξιδοι
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Τελικά το καινούργιο υπερίσχυσε και σήμερα έκανα την κίνηση για να έχω την Παρασκευή ένα Τ7 μπλέ.
και πολυ καλά έκανες!!!! αλλά σε κόκκινο/άσπρο (αυτό έχω) είναι πιο ωραίο :)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τελικά το καινούργιο υπερίσχυσε και σήμερα έκανα την κίνηση για να έχω την Παρασκευή ένα Τ7 μπλέ.
Σκέφτομαι άμεσα να βάλω το sticker kit του Ιταλού Kit Adesivi Moto, Auto e Camper - decalmoto.com Emanuel & co. adesiviestampe.it.
Αν υπάρχει συμφορουμίτης που να ξέρει και μαγαζί που θα μπορέσει να μου το βάλει θα του ήμουν υπόχρεος. Έχω ακούσει για τον Ευτύχη από το BMW forum που ήμουν αλλά και δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει αντίστοιχο Κιτ ή ακομα και αν θα δεχτεί να βάλει αυτοκόλλητα αλλού προμηθευτή.
:stm::friendship::friendship::friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά το καινούργιο υπερίσχυσε και σήμερα έκανα την κίνηση για να έχω την Παρασκευή ένα Τ7 μπλέ.
Σκέφτομαι άμεσα να βάλω το sticker kit του Ιταλού Kit Adesivi Moto, Auto e Camper - decalmoto.com Emanuel & co. adesiviestampe.it.
Αν υπάρχει συμφορουμίτης που να ξέρει και μαγαζί που θα μπορέσει να μου το βάλει θα του ήμουν υπόχρεος. Έχω ακούσει για τον Ευτύχη από το BMW forum που ήμουν αλλά και δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει αντίστοιχο Κιτ ή ακομα και αν θα δεχτεί να βάλει αυτοκόλλητα αλλού προμηθευτή.
Καλοτάξιδο... Μίλα με τον Ευτυχη προτού κινηθεις
 
Top Bottom