Tenere 700 vs Tenere world raid

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Παιδια γραφω το θεμα μου κ δω κ αιντε να δουμε!
Χθες εκανα βολτα ενα rally t7 κ απογοητευτικα απτη θεση σωματος..
Ειμαι οπως ειπα 1.85 κ αναγκαζομουν να σκηβω ελαφρως μπροστα για να φτανω το τιμονι πραμα που δε μαρεσε...
Ισως επειδη η θεση σε σχεση με το τιμονι ειναι καπως μακρυα..
Με το world raid υπαρχει διαφορα σε αυτο το θεμα??
Θελω να πω, μηπως εχει αισθητη διαφορα η θεση οδηγησης του WR???
εννοωντας ποιο κοντα στο τιμονι.
Χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης ή "εξυπνάδας" από μέρους μου, αν διάβασα καλά σε άλλο θρεντ που έγραψες, είχες πει ότι είχες κάνει ένα σωρό αλλαγές στο 660 που είχες, για να "κουμπώσεις" σωστά απάνω του. Δεν καταλαβαίνω γιατί σου προκαλεί τόσο μεγάλη απογοήτευση το γεγονός ότι μπορεί πχ. να χρειαστείς ένα σετ καβαλέτα ας πούμε, ή μια καλύτερη σέλα. Ποια μοτοσυκλέτα που αγοράζουμε όλοι μας είναι κουτί και δεν την κάνουμε για εμάς καλύτερη αλλάζοντας σέλα, γκρίπ, τιμόνι κλπ.. Νομίζω το ερώτημα είναι βαθύτερο για το αν σου κάνει αυτή η μοτοσυκλέτα. Για εμένα για παράδειγμα που έχω ένα απλό Τ7, ήξερα απο την αρχή ότι θα κάνω παραχωρήσεις στην άνεση, ή ότι θα με βαράει περισσότερο ο αέρας σε ανοικτό δρόμο, ωστόσο δεν με ενδιέφερε γιατί η μοτοσυκλέτα μου ταιριάζει σε όλα τα υπόλοιπα μου θέλω. Για αυτά που δεν μου άρεσαν βρήκα λύσεις που βελτιώνουν την κατάσταση και όλα καλά.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης ή "εξυπνάδας" από μέρους μου, αν διάβασα καλά σε άλλο θρεντ που έγραψες, είχες πει ότι είχες κάνει ένα σωρό αλλαγές στο 660 που είχες, για να "κουμπώσεις" σωστά απάνω του. Δεν καταλαβαίνω γιατί σου προκαλεί τόσο μεγάλη απογοήτευση το γεγονός ότι μπορεί πχ. να χρειαστείς ένα σετ καβαλέτα ας πούμε, ή μια καλύτερη σέλα. Ποια μοτοσυκλέτα που αγοράζουμε όλοι μας είναι κουτί και δεν την κάνουμε για εμάς καλύτερη αλλάζοντας σέλα, γκρίπ, τιμόνι κλπ.. Νομίζω το ερώτημα είναι βαθύτερο για το αν σου κάνει αυτή η μοτοσυκλέτα. Για εμένα για παράδειγμα που έχω ένα απλό Τ7, ήξερα απο την αρχή ότι θα κάνω παραχωρήσεις στην άνεση, ή ότι θα με βαράει περισσότερο ο αέρας σε ανοικτό δρόμο, ωστόσο δεν με ενδιέφερε γιατί η μοτοσυκλέτα μου ταιριάζει σε όλα τα υπόλοιπα μου θέλω. Για αυτά που δεν μου άρεσαν βρήκα λύσεις που βελτιώνουν την κατάσταση και όλα καλά.
Το xt660z στην 1η βολτα με αινθουσιασε.
Το t7 οχι. Αυτο ειναι ολο.
Τα καταλαβαινω αυτα που λες γιαυτο κ επιμενω..
Κ θα το ξεψαχνησω το θεμα με πολους τροπους πριν δωσω 12000 στην καλυτερη.
Αλλο ρωτησα ομως
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το xt660z στην 1η βολτα με αινθουσιασε.
Το t7 οχι. Αυτο ειναι ολο.
Τα καταλαβαινω αυτα που λες γιαυτο κ επιμενω..
Κ θα το ξεψαχνησω το θεμα με πολους τροπους πριν δωσω 12000 στην καλυτερη.
Αλλο ρωτησα ομως
Έχω καβαλήσει και το WR και όχι δεν έχει ουσιαστική διαφορά.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Έχω καβαλήσει και το WR και όχι δεν έχει ουσιαστική διαφορά.
Το καλο ειναι πως τη γευση του κινητηρα την πηρα..Πιστευω μονο αν κατσω πανω στο raid θα καταλαβω..
Ειμαι θηριος ρε παιδι μου..
Πολοι ειναι 1.85 αλλοι στεκες κ αλλοι κιλαραδες
το τ7 μου ειναι πατινι..
 

Mosca_Capoeira

Μέλος
Όνομα
Mosca
Μοτό
TTR 250 Raid '94 & Ténéré 700 Rally '21
Καλησπέρα σε όλους!!!

Αν ενοχλεί το post ή θεωρείται άκυρο εδώ, παρακαλώ να σβηστεί.

Έχω στο Ténéré τη γνήσια σχάρα κεντρικής βαλίτσας της yamaha και θέλω να βάλω κάγκελα για πλαϊνές βαλίτσες της Givi, συγκεκριμένα τα Givi PLO2145 CAM.

Από ότι φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο θέλει κάποιες τροποποιήσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον στην ευρύτερη περιοχή της Εύβοιας ή της Αττικής που να μπορεί να κάνει τις τροποποιήσεις αυτές και να μου τα ταιριάξει στο μηχανάκι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 
Top Bottom