TET - Trans Euro Trail

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχει το αντίστοιχο Trans America Trail στο οποίο σκοπός είναι να διασχίσεις διάφορες πολιτείες της Αμερικής από χωμάτινους δρόμους.
Υπάρχει αντίστοιχη ιστοσελίδα (http://www.transamtrail.com) στην οποία μπορείς να αγοράσεις χάρτινους χάρτες, να κατεβάσεις τα αρχεία GPX για το GPS, κτλ.

Έτσι λοιπόν αποφασίστηκε το εγχείρημα εδώ και μερικά χρόνια να φτιαχτεί η αντίστοιχη ιστοσελίδα με πληροφορίες και διαδρομές για την Ευρώπη.

Έχει μερικές ημέρες που λειτουργεί http://www.transeurotrail.org
Υπάρχει αντίστοιχο θρεντ στο advrider.com αλλά και γκρούπ στο facebook (https://www.facebook.com/groups/Transeurotrail.org/)

Για την Ελλάδα το αρχείο GPX μπορεί να κατέβει από εδώ:
http://www.transeurotrail.org/greece/

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είναι ακόμη σε αρχικό στάδιο και γίνονται αλλαγές αλλά νομίζω είναι μια ωραία κίνηση και πρωτοβουλία.
Έχω σκοπό να κάνω ένα κομμάτι στη Σουηδία αλλά δεν ξέρω πότε :(
Τώρα για την ελληνική διαδρομή το αφήνω σε εσάς να σχολιάσετε :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Nαι. Και το κομμάτι συντονισμού του εγχειρήματος για την Ελλάδα ,έχει αναλάβει ο φίλος ,κ πολλάκις σύντροχος-συνοδοιπόρος Μαρίνος (@Mariner) ,
o οποίος είναι κ μέλος του advride.gr

Για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται ,αντιγράφω κείμενό του από εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153327



Πριν περίπου ένα χρόνο εμφανίστηκε ένας άγγλος ο John Ross ο οποίος εμπνευσμένος απο το Trans America Trail (μια χωμάτινη διαδρομή που διασχίζει της Η.Π.Α) θέλησε να δημιουργήσει κάτι παρόμοιο στην Ευρώπη αλλά σε μορφή κοινότητας και όχι εμπορικής επιχείρησης. Το επιχείρημα ήταν δύσκολο καθώς χρειάζονταν άτομα που να γνωρίζουν την κάθε χώρα και τις ιδιαιτερότητές της (μιας και ο σκοπός ήταν να είναι απο μέρη νόμιμα για κυκλοφορία), τι καλύτερο λοιπόν απο τους ντόπιους. Ξεκίνησε να έρχεται σε επαφή με άτομα μέσω ίντερνετ και έτσι ξεκίνησε να δημιουργείται μια ομάδα και μια συλλογή απο χωμάτινες διαδρομές (τουλάχιστον όσο το δυνατόν περισσότερο) που διασχίζουν την Ευρώπη και σε πάνε απο τη μία χώρα στην άλλη.

Στην διάρκεια όλης αυτής της προεργασίας έμαθε για τον στόχο αυτό η πολύ γνωστή εταιρία (στο χώρο του χωμάτινου και adventure μοτοσυκλετισμού) Αdventure Spec τα άτομα τις οποίας ενθουσιάστηκαν με την ιδέα και αποφάσισαν να την υποστηρίξουν παρέχοντας χώρο για την φιλοξενία μιας ιστοσελίδα καθώς και τον σχεδιασμό της.

Έτσι λοιπόν μετά απο ένα χρόνο σχεδιασμού, ανταλλαγών απόψεων, σχεδιασμού διαδρομών και όσο το δυνατόν πιλοτικών εκδρομών η διαδρομή είναι έτοιμη και πλέον προσβάσιμη απο την σελίδα του project

http://www.transeurotrail.org




Αντιγράφω και κάνω μια μικρή μετάφραση από το site για το τι είναι το ΤET

Διασχίζοντας πάνω απο 34.000 χμ χωματόδρομων το ΤΕΤ είναι ένα επικό μοτοσυκλετιστικό ταξίδι που περνάει απο μερικά απο τα πιο απομακρυσμένα και ασυνήθιστα μέρη της Ευρώπης.
Εμπνευσμένο και επηρεασμένο απο το προτοπωριακό Trans America Trail το ΤΕΤ θέλει να παρακινήσει όλους του Adventure αναβάτες να ταξιδέψουν χωρίς μεγάλες μηχανές και να γνωρίσουν την πλούσια ποικιλία της γης και του πολιτισμού της Ευρώπης.
Το TET, με την υποστήριξη μιας ομάδας από ενθουσιώδεις εθελοντές που ονομάζονται Linesmen, βασίζεται στην κοινότητά της για να βρει και να διαχειριστεί το εξελισσόμενο δίκτυο των διαδρομών που διασχίζουν τριάντα χώρες.
Δεν είμαστε εμπορική οντότητα, δεν είμαστε εταιρία περιοδεία, δεν είμαστε κερδοσκοπική επιχείρησηι. Όλοι οι συμμετέχοντες στο TET έχουν τον ίδιο στόχο, για να απολαύσουν την περιπέτεια με μικρές & ελαφριές μοτοσικλετες και την πλούσια εμπειρία εξερεύνησης τοπίων, πολιτισμών και συνόρων.


Γενικότερα προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε μια διαδρομή που να μπορεί να κατεβάσει δωρεαν ο οποιοσδήποτε και να μπορέσει να διασχίσει απο ένα μικρό κομμάτι σε μια χώρα μέχρι και γιατί όχι ολόκληρο τον κύκλο.

Κατά τον σχεδιασμό της διαδρομής θεωρήσαμε δεδομένο πως η διαδρομή απευθύνεται σε αναβάτες με ελαφριές χωμάτινες μοτοσυκλέτες χωρίς αυτό βέβαια να απαγορεύει κάποιους με μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες να δοκιμάσουν αν έχουν την κατάλληλη εμπειρία. Επίσης να επισημάνω πως πρόκειται για μια μη κερδοσκοπική προσπάθεια απο αναβάτες προς αναβάτες που θα βασιστεί πολύ στο feedback που θα πάρει απ’ όσους αποφασίσουν να κάνουν κομμάτια της διαδρομής.

Όπως θα καταλάβατε εγώ έχω αναλάβει το κομμάτι του συντονισμού για την Ελλάδα οπότε για οποιαδήποτε απορία είμαι στην διάθεσή σας. Θα χαρώ πολύ να πάρω feedback, ιδέες και να διαβάσουμε φυσικά ταξιδιωτικά απο το ΤΕΤ.

Εδώ είναι και μια μικρή συζήτηση του εμπνευστή της Ιδέας με το Αγγλικό TRF (Trail Riders Fellowship) που αναλύει αρκετά την ιδέα πίσω απο το TET http://www.trf.org.uk/the-trans-euro-trail/

Για όσους έχουν Facebook υπάρχει και εκεί ένα group για τους αναβάτες

https://www.facebook.com/groups/Transeurotrail.org/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Καλησπέρα κι απο μένα,

Αρχικά να ευχαριστήσω που ανέβηκε το θέμα και εδώ.. Η αλήθεια είναι πως έιχα καιρό να γράψω αλλά είναι μια καλή ευκαιρία :)

Το όλο project το παλεύουμε πάνω απο ένα χρόνο καμια 30αριά άτομα διασκορπισμένοι σε όλη την Ευρώπη και προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Όπως αναφέρθηκε η έμπνευση ήταν το Trans American Trail αλλά η βασική μας διαφορά είναι πως ενώ εκείνο είναι κανονική επιχείρηση εμάς είναι μια καθαρά μη κερδοσκοπική προσπάθεια που βασίζεται ξεκάθαρα στα μέλη της και στον εθελοντισμό μερικών απο αυτά. Εμέις είμασταν απλά τυχεροί να έχουμε απο νωρίς κοντά μας και τα άτομα της γνωστής εταιρίας, στον χώρο μας, Adventure Spec οι οποίοι βλέποντας το ωραίο concept προσφέρθηκαν και μας παρέχουν την κατασκευή και την φιλοξενία του site (γι'αυτό θα δείτε και κάποια μπανεράκια).

Κατα τ'αλλα η προσπάθεια είναι εντελως ανεξάρτητη και περιμένει την ανταπόκριση, τα σχόλια και τις παρατηρήσεις απ'ολους εσάς που πιθανά να σας ενδιαφέρει. Ήδη έχουμε πάρει πολλές καλές κριτικές, έχουμε δεχτεί αρκετά σχόλια και διορθώσεις για τις διαδρομές ειδικά σε χώρες που το off-road δεν είναι νόμιμο παντού (μιας και θέλουμε η διαδρομή να είναι νόμιμη σε όλο το μήκος της) και ήδη μέσα σε λίγες μέρες αριθμούμε 4000 μέλη τα οποία αυξάνονται με πολύ έντονο ρυθμό και αρκετούς που ήδη ξεκινάνε και δοκιμάζουν μέρη της διαδρομής.

Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλιά σας και φυσικά να δώ φωτογραφίες απο βόλτες σας στην διαδρομή.

Για ο,τι χρειαστείτε μπορείτε να μου γράφετε εδώ ή σε ΠΜ ή στο email GR (at) transeurotrail (dot) org
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
:hlb::clp: Συγχαρητήρια για το εγχείρημα - προσπάθεια! Πάρα πολύ καλή φάση! Μπράβο !!!!! Και κυρίως του μοιράζεται έτσι απλόχερα! Κάποια κομμάτια (μικρά) τα έχω κάνει και είναι απίστευτα! Τα υπόλοιπα θα τα βάλω στο πρόγραμμα σίγουρα! :mps:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλησπέρα κι απο μένα,

Αρχικά να ευχαριστήσω που ανέβηκε το θέμα και εδώ.. Η αλήθεια είναι πως έιχα καιρό να γράψω αλλά είναι μια καλή ευκαιρία :)

Το όλο project το παλεύουμε πάνω απο ένα χρόνο καμια 30αριά άτομα διασκορπισμένοι σε όλη την Ευρώπη και προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Όπως αναφέρθηκε η έμπνευση ήταν το Trans American Trail αλλά η βασική μας διαφορά είναι πως ενώ εκείνο είναι κανονική επιχείρηση εμάς είναι μια καθαρά μη κερδοσκοπική προσπάθεια που βασίζεται ξεκάθαρα στα μέλη της και στον εθελοντισμό μερικών απο αυτά. Εμέις είμασταν απλά τυχεροί να έχουμε απο νωρίς κοντά μας και τα άτομα της γνωστής εταιρίας, στον χώρο μας, Adventure Spec οι οποίοι βλέποντας το ωραίο concept προσφέρθηκαν και μας παρέχουν την κατασκευή και την φιλοξενία του site (γι'αυτό θα δείτε και κάποια μπανεράκια).

Κατα τ'αλλα η προσπάθεια είναι εντελως ανεξάρτητη και περιμένει την ανταπόκριση, τα σχόλια και τις παρατηρήσεις απ'ολους εσάς που πιθανά να σας ενδιαφέρει. Ήδη έχουμε πάρει πολλές καλές κριτικές, έχουμε δεχτεί αρκετά σχόλια και διορθώσεις για τις διαδρομές ειδικά σε χώρες που το off-road δεν είναι νόμιμο παντού (μιας και θέλουμε η διαδρομή να είναι νόμιμη σε όλο το μήκος της) και ήδη μέσα σε λίγες μέρες αριθμούμε 4000 μέλη τα οποία αυξάνονται με πολύ έντονο ρυθμό και αρκετούς που ήδη ξεκινάνε και δοκιμάζουν μέρη της διαδρομής.

Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλιά σας και φυσικά να δώ φωτογραφίες απο βόλτες σας στην διαδρομή.

Για ο,τι χρειαστείτε μπορείτε να μου γράφετε εδώ ή σε ΠΜ ή στο email GR (at) transeurotrail (dot) org

Μαρίνο την Ελληνική διαδρομή την έχει κάνει κάποιος , ή από χάρτη μόνο?
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Και ότι μπήκα να το ποστάρω.. Χαίρομαι που μας παρακολουθείτε :)

Μαρίνο την Ελληνική διαδρομή την έχει κάνει κάποιος , ή από χάρτη μόνο?
Τα περισσότερα κομμάτια ειδικά μέχρι θεσ/νίκη έχουν γίνει και απο μένα κατα περιόδους. Απο θες/νίκη και πάνω έχω κάνει κάποιο λίγα παλιότερα με 4χ4, έχω πάρει προτάσεις απο γνωστούς και κάποια σημεία μόνο απο χάρτη. Ειδικά το βόρειο κομμάτι είχα σκοπό να πάω να το κάνω φέτος τον Σεπτέμβρη αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα.

Δυστυχώς όμως όπως όλοι ξέρουμε το χωμάτινο τεραίν είναι πολύ δυναμικό και ακόμα και κομμάτια που είναι γνωστά μπορεί να αλλάξουν πολύ μέσα σε μερικές μέρες (πόσο μάλιστα όταν περάσουν ολόκληροι χειμώνες) γι'αυτό και ζητάμε feedback απ'οσους κάνουν την διαδρομή. Απ'οσο έχω δεί είχαμε επισκέπτες και στην ελλάδα αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν ανεβάσει κάποιο report πέρα απο κάποιες σποραδικές φωτογραφίες και μόλις πριν 2-3 μέρες πήρα το πρώτο feedback απο κάτι Σλοβένους για 1-2 σημεία που αντιμετώπισαν δυσκολίες και θέλω να τα κοιτάξω για να δώ αν χρειάζεται κάποια τροποποίηση η διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ μια χαρά λοιπόν!
Οι δασικοί σε υψόμετρα μέχρι τα 1000 μέτρα συνήθως παραμένουν σε καλή κατάσταση, ιδίως αν χρησιμοποιούνται από τοπικούς. Πλην Θεομηνιών βέβαια...!
Οι πιο μικροί δρόμοι κι αυτοί που δε χρησιμοποιούνται, όντως δεν μπορεί κανείς να ξέρει πώς είναι, ακόμα κι αν πέρασε λίγες βδομάδες νωρίτερα.
Καλό που το έχουμε στο σύνολο, κι όποιος κάνει κάποιο κομμάτι ας ποστάρει για την κατάσταση των δρόμων.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μηπως θα ήταν σωφρον τωρα που καιγεται η Βαλια Κάλντα να βγει απο το gpx το αντιστοιχο κομμάτι?
Επίσης το γεγονός ότι η διαδρομή περνάει μεσα απο την Ζωνη ένα του δρυμού δεν θεωρώ ότι είναι σωστό.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Επαναφορά θέματος....ξέρεις κάποιος να έχει κάνει την διαδρομή Αθήνα - Καστοριά μέσω Αγράφων , που θα έβαζε βενζινα , εννοείτε πως θα υπάρχει 5l κάνιστρο μαζί.... Θέλω να βγει χαλαρά σε 4-5 μερες

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επαναφορά θέματος....ξέρεις κάποιος να έχει κάνει την διαδρομή Αθήνα - Καστοριά μέσω Αγράφων , που θα έβαζε βενζινα , εννοείτε πως θα υπάρχει 5l κάνιστρο μαζί.... Θέλω να βγει χαλαρά σε 4-5 μερες

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για να στο απαντήσουν αυτό πρέπει να πεις και αυτονομία.
Αλλιώς θα προγραμματιστεί ο Γκάντι/Texaco και αλλιώς ένα εντουράκι :p:laugh:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Texako malborou petronas.....πουλάμε χορηγούς χωρίς ίχνος χορηγίας χαχαχα.... Νομίζω βγάζω 150 χλμ για λαμπακι

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παντού έχει μπερζινα εκεί πάνω.
Πες μας την διαδρομη
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Επαναφορά θέματος....ξέρεις κάποιος να έχει κάνει την διαδρομή Αθήνα - Καστοριά μέσω Αγράφων , που θα έβαζε βενζινα , εννοείτε πως θα υπάρχει 5l κάνιστρο μαζί.... Θέλω να βγει χαλαρά σε 4-5 μερες
Πάρε μια λίστα με βενζινάδικα κοντά στο ΤΕΤ. Δεν ξέρω κατα ποσο δουλεύουν ολα αλλα μπορεί να φανεί χρήσιμη. Το Κρέντη πάντως είναι σίγουρο και να γεμίσεις εκείς πριν ξεκινήσεις για καλό και για κακό.
 

Attachments

Top Bottom