Thanasis NX 650 Dominator RD08

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Τιποτα απολυτως.
Μπηκε καινουργια μπαταρία, ξεβιδωσα την αποστραγγιση του καρμπυρατέρ(που ηταν ηδη αποστραγγισμενο απο οταν ακινητοποιηθηκε) , άνοιγμα του διακοπτη βενζίνης να "ξεπλυνει" τα εντοσθια του καρμπυρατερ και στην 7η-8η μιζια πηρε μπρος.
Το ντουμανι που εβγαζε κρυα και πριν φανηκε και παλι οποτε το συνεργειο για γενικη κινητηρα ειναι μονοδρομος.Τα λαστιχα,παρολο που ειχαν 4 χρονια να κινηθουν,ειχαν ενα ελαχιστο αερα ,φουσκωθηκαν με το κομπρεσερακι του αυτοκινητου και εκανα ενα πρωτο πλυσιμο να φυγουν τα 545 κιλα σκονης που ειχε πανω της.Μολις ανεβηκα να την οδηγησω η αισθηση ηταν σαν να μην περασε μια μερα.Τα φρενα εχουν την ιδια αισθηση(εννοειται τα υγρα θα αλλαχθουν),ο κινητηρας ,μετα που ζεσταθηκε λιγο,παιρνει με την μια οπως και πριν,αν την επαιρνε καποιος που δεν ηξερε οτι ηταν ακινητοποιημενη τοσα χρονια,χλωμο αν καταλαβαινε τιποτα.
Γενικα η επαναφορα πηγε κατ΄ευχην,χωρις δυσαρεστα παρατραγουδα.Ιιιιισως να δακρυσε το λεκανακι του καρμπυρατερ απο την μερια της εισαγωγης στο κινητηρα,θα το παρακολουθησω.
Σειρα τις επομενες μερες εχει ενα καλο καθαρισμα-λαδωμα αλυσιδας(που ειχε αλλαχθει κανα μηνα πριν την ακινητοποιηση)και μετα συνεργειο για κινητηρα,υγρα φρενων,λαδια αναρτησεων,με την ευκαιρια γρασαρισμα μοχλικου (αααααχ,ζηλευω τα RD02 με τους γρασαδορους στο μοχλικο),μετα λαστιχα και καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Βιντεακι μετα το πλυσιμο 184ΜΒ παιζει να ανεβει με καποιο τροπο?Το tapatalk δεν αφηνει.....
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Βιντεακι μετα το πλυσιμο 184ΜΒ παιζει να ανεβει με καποιο τροπο?Το tapatalk δεν αφηνει.....
Από το google.
Θα το ανεβάσεις στο drive .
Μετά σου δίνει από τις ρυθμίσεις να το κάνεις σύνδεσμο .
Κλικαρεις το λινκ που δημιουργειται και το ρίχνεις εδω
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Ανεβάζω και δυο βίντεο, ένα την ώρα που πηρε μπρος μετά από 4 χρόνια



και άλλο ένα αμέσως μετά,που της εκανα ένα προχειροπλυσιμο, να φυγουν τα πολλα...



Αν δεν ανοίγουν πειτε μου να τα φτιαξω

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ανεβάζω και δυο βίντεο, ένα την ώρα που πηρε μπρος μετά από 4 χρόνια



και άλλο ένα αμέσως μετά,που της εκανα ένα προχειροπλυσιμο, να φυγουν τα πολλα...



Αν δεν ανοίγουν πειτε μου να τα φτιαξω

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το δεύτερο ανοίγει κανονικά.
Το πρώτο ζητάει αίτημα πρόσβασης.
Είναι" κλειδωμένο"
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Το δεύτερο ανοίγει κανονικά.
Το πρώτο ζητάει αίτημα πρόσβασης.
Είναι" κλειδωμένο"
ΟΚ, θα το κοιτάξω αυριο....

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Λεει 9.400 το κοντερ??? βλεπω καλα?
Καλά λεει και καλά βλέπεις.
Μόνο πρόσθεσε και άλλες 100.000 χιλιόμετρα + αλλα 500 περίπου, που έκανα με κομμένη ντιζα κοντερ.....

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το αδικεις...στο car θα επιανε 6χιλιαρικα ,σαν κονσερβα. :p:p
Η (εξωτερικη) κατασταση του παντως ,αψογη.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Ποιοτητα Honda,τι να λεμε.Παρολο που ηταν made in Italy...
Και οχι μονο στα περιφερειακα αλλα και στον κινητητρα.Συνηθως παρεδιδαν πνευμα στις 40-50 χιλιαδες χλμ και ο ερμος εφτασε τις 110.000 για να αρχισει να καπνιζει λιγο,και μονο οταν ειναι κρυος.Αν δεν επαιζε η οικονομικη δυνατοτητα γενικης και ηταν και το μοναδικο μου μεταφορικο μεσο,μια χαρα θα εβγαζε αλλες 10 χιλιαδες χλμ (τουλαχιστον).......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποιοτητα Honda,τι να λεμε.Παρολο που ηταν made in Italy...
Και οχι μονο στα περιφερειακα αλλα και στον κινητητρα.Συνηθως παρεδιδαν πνευμα στις 40-50 χιλιαδες χλμ και ο ερμος εφτασε τις 110.000 για να αρχισει να καπνιζει λιγο,και μονο οταν ειναι κρυος.Αν δεν επαιζε η οικονομικη δυνατοτητα γενικης και ηταν και το μοναδικο μου μεταφορικο μεσο,μια χαρα θα εβγαζε αλλες 10 χιλιαδες χλμ (τουλαχιστον).......
Πραγματικά φαίνεται αριστο
Από κοκορακια... Όλα καλά?
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Τι να σου πω,και στο βιντεο κατι ακουγεται,τωρα κοκορακι ειναι,καδενα ειναι,δεν ξερω.Στο ανοιγμα κινητηραθα φανουν ολα.....
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ποιοτητα Honda,τι να λεμε.Παρολο που ηταν made in Italy...
Και οχι μονο στα περιφερειακα αλλα και στον κινητητρα.Συνηθως παρεδιδαν πνευμα στις 40-50 χιλιαδες χλμ και ο ερμος εφτασε τις 110.000 για να αρχισει να καπνιζει λιγο,και μονο οταν ειναι κρυος.Αν δεν επαιζε η οικονομικη δυνατοτητα γενικης και ηταν και το μοναδικο μου μεταφορικο μεσο,μια χαρα θα εβγαζε αλλες 10 χιλιαδες χλμ (τουλαχιστον).......
Ε,οχι και 50χιλ. Υπερβολη. Και το δικο μου κοντευει να κατοσταρησει και δν εχει ανοιξει κινητηρα ποτέ , δε χανει λαδι , δε καπνιζει , δεν ,δεν . Νομιζω μια 90αρα την ειχαν ανετα αυτα . Απο κει και πανω , αναλογα με τη συντηρηση και τη τυχη.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Τα περιοδικα εποχης εδιναν τετοιο μεσο χρονο ζωης,Αλλα,οπως σωστα ειπες,με συντηρηση και σωστη οδηγηση φτανει οσο φτανει το καθενα.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Παμε και να με γνωρισετε καλυτερα.

Το μηχανακι αγοραστηκε απο τον Σαρακακη,Θεσσαλονικη,οταν ειχε το υποκαταστημα στο λιμανι,στον δρομο που εβγαζε για Εθνικη(σορρυ,δεν θυμαμαι ονομα του δρομου).
Πηγαινω Σαββατο πρωι,βρισκω ενα παλικαρι μεσα,γεια σας-γεια σας,θελω αυτο και αυτο.Μαλιστα,εχει τοσο.Ωραια,του λεω,η πληρωμη θα γινει απολυτου μετροιτης.Ουτε δοσεις ουτε τιποτα.Μετρητα,οποτε θα κανεις και καλυτερη τιμη.Πολυ ωραια,μου λεει,με βοηθας πολυ με τα μετρητα γιατι παντρευομαι προσεχως και τα χρειαζομαι.Με το καλο,πες μου καλυτερη τιμη.1,900 μου λεει με πινακιδες,ετοιμο.Πιο κατω του λεω,χωρις πινακιδες.ΟΚ,1,800 χωρις πινακιδες,μου λεει.1,700 του λεω και Δευτερα πρωι ερχομαι να παραλαβω το μηχανακι.Με ζοριζεις,με κανεις ,μου σου του......1,700 τιμη τιμοκαταλογου δινει η YAMAHA το ΧΤ,του λεω.Ιδια κατηγορια ειναι,την ιδια δουλεια θα μου κανει.Ξεφυσυξε,εκανε πως ζοριζεται,ειπε το ΟΚ.Δωσαμε χερια και κλεισαμε ραντεβου για Δευτερα πρωι.

Ηρθε η Δευτερα πρωι,ξεκινησαμε με τον πατερα μου και με το αυτοκινητο(μην κουβαλαω μεσα στο λεωφορειο τοσα χρηματα).Φτανονας,βλεπω την Dominiq να περιμενει.Μπαινουμε μεσα,καλημερες με τον νεαρο και στο γραφειο να καθεται ενας κυριος μεσηλικος.Με το που λεει ο νεαρος για ποιο μηχανακι,ο μεσηλιξ στραβωνει την μουρη.Δεν δινω σημασια,Δευτερα πρωι,θα στραβοξυπνησε,κανα καφε θα πιουμε?Αμ δε......
Ξερεις,μου λεει ο νεαρος,το Σαββατο εκανα ενα λαθος.Τι ρε αγορι,του λεω?Να,δεν γινεται να σου την δωσω τοσο φθηνα,γιατι δεν βγαινουμε κτλ,κτλ.Και γιατι ρε δεν μου το ειπες απο το Σαββατο να μην τρεχω τσαμπα πρωινιατικο Θεσ/κη?Ε,να και εκανα λαθος και ξερω γω....Οχι,του λεω,αυτα δεν ειναι λαθη.Εισαι του καταστηματος?Κανεις πωλησεις ή οχι.Πετιεται ο μεσηλιξ"ακου φιλαρακι,με 1,700 δεν το παιρνεις το μηχανακι που να χτυπιεσαι".Ωπα ρε μεγαλε(χωρις πλυθηντικους και ευγενειες)και ποιος σου ειπε οτι θα χτυπηθω για να παρω μηχανακι απο σενα?Κρατα το να το βλεπεις και να εισαι στο μαγαζι να κανεις εσυ κουμαντο και τις συμφωνιες με τους υποψηφιους πελατες,αλλιως κλειστε το.Αλλα,ηξερα,να πω οτι δεν ηξερα?Δουλεια με τον Σαρακακη γινεται?Δεν γινεται.Καλα να παθω.....

Και σηκωνομαστε να φυγουμε.Μπαινουμε στο αυτοκινητο,κανω οπισθεν και την ωρα που ημουν ετοιμος να μπω στον δρομο και να φυγω,βλεπω τον νεαρο να βγαινει τρεχοντας προς τα εμας.Κατεβαζω τζαμι και αρχιζει τα "συγνωμη,ειναι λιγο οξυθυμος ο θειος μου"κτλ,κτλ.Ναι του λεω,εγω τι φταιω?Καναμε μια συμγφωνια οι δυο μας?Δεχτηκες το ποσο που σου προσφερα?Τι πεταγεται ο μπαρμπας?Με σενα εκανα deal,οχι μαζι του.Και "ναι,εχεις δικιο,ξαναελατε μεσα και θα τα βρουμε"κτλ,κτλ.Θα ερθω του λεω αλλα αν ο θειος πει καμια κουβεντα στο στυλ-υφος της προηγουμενης και θα φυγω,αλλα και θα βριστουμε,σου ξεκαθαριζομαι.Πηγαινε πεσ του το να ειμαστε ΟΚ."Οχι,οχι,δεν θα μιλησει καθολου,μην στεναχωριεσαι¨,κτλ.....
Μπηκαμε ξανα μεσα μετα απο ενα 5λεπτο.Ο μπαρμπας ηταν ορθιος στην ακρη του μαγαζιου,κατακοκκινος,ετοιμος να εκραγει.Πλεον η ολη διαδικασια εγινε με τον νεαρο.Αφου τριπλοτσεκαρα τα χαρτια,πληρωσα,πηρα τα κλειδια χαιρετηθηκαμε με τον νεαρο,ο μπαρμπας ουτε που μας μιλησε."Στα χιλια χιλιομετρα να ερθεις για λαδια"μου λεει ο νεαρος ενω εχω ανεβει και ειμαι ετοιμος να φυγω.Οπωσδηποτε του λεω.Φυσικα και δεν πηγα εκει ουτε για λαδια,ουτε για οτιδηποτε αλλο.....
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Τις μερες που ακολουθησαν μετα την επαναφορα,εβαλα την μηχανη μπρος 4-5 φορες.Το φαινομενο του καπνισματος μεχρι να κυκλοφορησει το λαδι-ζεσταθει λιγο η κεφαλη(που ηταν σχεδον στανταρ πριν) ΔΕΝ ξαναπαρατηρηθηκε σε κανενα αναμμα.Το καρμπυρατερ επισης που ειχε ενα μικρα δακρυσμα την πρωτη μερα,πλεον ειναι στεγνοτατο.Σε μια μικρη βολτα σε ανοιχτο δρομο που την εκανα πηγαινε μια χαρα.
Και αρχιζει το διλλημα.Να προχωρησω στην ανακατασκευη τωρα ή να κανω μονο ενα σερβις και βλεποντας πως παει ?
Μην ξεχναμε και το μαζεμενο οικονομικο αγγουρι που συνεπαγεται να γινουν ολες οι εργασιες μαζι (κινητηρα,αναρτησεις,λαστιχα) συν τα γραφειοκρατικα. Ενω αν αναβληθει προσωρινα η ανακατασκευη "απλωνεται" το οικονομικο σκελος,η αναμονη,τρεχαλα συνεργεια,κτλ.
Γνωμες??
 
Top Bottom