Ti γνώμη έχετε για την Go pro hero 4?

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ευχαριστώ για τον κόπο σου! Σε σχέση με τη GoPro 3 που έχω μου φαίνεται λίγο καλύτερη η ποιότητα (αν όχι ίδια).

Εγώ 2 μπαταρίες έχω. Κρατάει κάνα 3ωρο/4ωρο η κάθε μπαταρία (για συνεχόμενες φωτογραφίες) και έτσι βγάζω την ημέρα όταν είμαι σε ταξίδι. Το βράδυ στη φόρτιση και οι δυο.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Σε ανάλυση κινητού μια χαρά φαίνονται οι φωτό και τα χρώματα. Σε ανάλυση οθόνης θα το δω μετά από το σπίτι.
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
1,5 ώρα βίντεο εννοώ οτι κρατάει. Για φωτογραφίες δεν ξέρω. Εχω το κινητό μου που βγάζει απίστευτες φωτογραφίες(LUMIA 640 XL) για κατι γρήγορο και μια ΝΙΚΟΝ D5200 για όταν θέλω σοβαρές φωτογραφίες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εμενα καλη κ μια χαρα μου φαινεται η αναλυση κ στο βιντεο κ στις φωτο.Αυτο που δεν προτιμησα κ δεν θελω προσωπικα,τοσο στις Eken κ λοιπες οσο κ στη GoPro και επελεξα να εχω μια Contοur HD,ειναι το μεγεθος τους!. Δεν μου αρεσει η εικονα με μια "γκουμουτσα" κρεμασμενη στο κρανος η στη μοτο για φωτοβιντεογραφηση...προτιμησα το διακριτικο της contour...χωρις να υποτιμω βεβαια κ τις δυνατοτητες καμμια καμερουλας.Απλα περι ορεξεως παω πασο. Και επιπροσθετα τοτε προ 3ετιας που πηρα τη δικη μου,δεν παιζανε Κινεζιες με καλη ποιοτητα κ αναλυση.Ισως σημερα να μην εδινα 200+€ οπως τοτε...τωρα ομως που εχω αυτη,δεν θα την αλλαζα για καποια αλλη...με καλυπτει σε οσα ζηταω να κανει μια καμερα.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμενα καλη κ μια χαρα μου φαινεται η αναλυση κ στο βιντεο κ στις φωτο.Αυτο που δεν προτιμησα κ δεν θελω προαωπικα,τοσο στις Eken κ λοιπες οσο κ στη GoPro και επελεξα να εχω μια Contur HD,ειναι το μεγεθος τους!. Δεν μου αρεσει η εικονα με μια "γκουμουτσα" κρεμασμενη στο κρανος η στη μοτο για φωτοβιντεογραφηση...προτιμησα το διακριτικο της contour...χωρις να υποτιμω βεβαια κ τις δυναριτητε; καμμια καμερουλας.Απλα περι ορεξεως παω πασο. Και επιπροσθετα τοτε προ 3ετιας που πηρα τη δικη μου,δεν παιζανε Κινεζιες με καλη ποιοτητα κ αναλυση.Ισως σημερα να μην εδινα 200+€ οπως τοτε...τωρα ομως που εχω αυτη,δεν θα την αλλαζα για καποια αλλη...με καλυπτει σε οσα ζηταω να κανει μια καμερα.:)
Και εγω το ίδιο, αλλά μου λείπει το ότι δεν τραβάει φώτο, σαν τις γκουμουτσες
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Εμένα με κέρδισε η απλότητα των contour 2+ κ το GPS. Τότε.
Σαν ποιότητα εικόνας είναι απλώς ΟΚ.

Νομίζω, out of the box, η sj4000 που επίσης έχω, είναι ισάξια.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παντως ειναι τρομερη ευκολια να παιρνεις φωτο μετα τη βολτα μεσα απο το PC απο την camera...Και να μην σταματας καθε τρεις κ λιγο μεσα στη βολτα για βαλε βγαλε φωτογραφικη...Απο την αλλη αν θες οντως εξαιρετικες φωτο,ολες οι videoκαμερες ειναι λιγες μπροστα σε μια καλη φωτογραφικη...
Γαμωτ...ειπα;...Αυτος ο φαυλος κυκλος...που δεν θες να επιλεξεις το ενα γιατι θα σου λειπει το αλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

PapaSouzas

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Tiger 1050 Sport
Την εχω βρει προσφορα 47 ευρω με δωρεαν μεταφορικα. Μαλλον την χτυπαω γιατι και οι φωτο ειναι αξιοπρεπεστατες
 

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Παιδιά εγω ψαχνόμουνα για go pro και τελικά αφού έκανα μία μικρή έρευνα αγόρασα την sj4000 wifi γυρω στα 85 ευρουλίνια... Έμεινα πολύ ευχαριστημένος τόσο σε βίντεο στη θάλασσα όσο και στο μηχανάκι. Σαν ναυτικός τη χρησιμοποίησα σε πολλά βίντεο και στο καράβι. Συμπεριφέρεται πολύ καλά και σε σκοτεινές συνθήκες. Εμένα μου αρέσει το mode timelapse που εχει μιας και το βγάζει σε βίντεο κατευθειαν και όχι σε φωτογραφιες. Στο θέμα φωτογραφίας υστερεί λίγο σε σχεση με go pro αλλά και πάλι το κόστος είναι το συν της... Βρισκόμενος Σιγκαπούρη ξανασκεφτομουν να χτυπησω μια γκο προ. Αντί αυτης πηρα την καινούρια sj5000x που έχει πολλα περισσότερα features και πολύ μεγαλυτερη built in οθονη απο την 4000. Να μην τα πολυλογω μου έμειναν και καμια 300 αρια ευρώ στη τσέπη. Για το θεμα μπαταρίας τώρα... Δε μπορώ να πω ότι με ικανοποιησε. Εχω αρκετές μαζι μου αλλά πάντα ειχα ενα πρόβλημα. Το ότι οπότε ήθελα να τραβήξω ενα βίντεο επρεπε να σταματήσω και να τη βαλω μπροστά... Δοκιμαστικά αγόρασα για την sj4000 μια θήκη που περνει και εξωτερικό ρευμα... Την τοποθέτησα κατω από το φανάρι στο τενερε και τράβηξα πολύ ικανοποιητικα βιντεακια τοσο εντός όσο και εκτός δρόμου... Το καλό της υπόθεσης που ανακάλυψα στην τελευταία μου βόλτα ειναι ότι η μηχανή εχει car mode. Όταν της δινεις ρεύμα γραφει... Όταν της το κόβεις σταματάει. Μπορούσα λοιπόν και την ξεκινούσα οφηγώντας. Τώρα περιμενω διακόπτη τιμονιού για να το κανω ακόμα πιο εύκολο. μην ξεχάσω να σημειώσω οτι η sj5000x φοράει αισθητήρα της sony και γενικά ολα τα περιφερειακά ειναι κατα πολύ φθηνότερα από την go pro. Είναι ο καλύτερος κλώνος της go pro που υπαρχει. Με 200 ευρω το πολύ θα έχεις ενα φουλ πακέτο από το ebay το οποιο αντιστοιχο για go pro θα ειναι 500 και βάλε... Αν θές ακόμα πιο ψθηνά πας στην 4000. Όσον αφορά το ebay ψαχτείτε για revolut. Κατεβάσεις την εφαρμογή στο κινητο και σου στέλνουν και κάρτα τσάμπα.... Ούτε κόλπα με το paypal ούτε τιποτα... Σορρυ για το μεγάλο ποστ, πιστεύω να βοήθησα...

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Παιδιά εγω ψαχνόμουνα για go pro και τελικά αφού έκανα μία μικρή έρευνα αγόρασα την sj4000 wifi γυρω στα 85 ευρουλίνια... Έμεινα πολύ ευχαριστημένος τόσο σε βίντεο στη θάλασσα όσο και στο μηχανάκι. Σαν ναυτικός τη χρησιμοποίησα σε πολλά βίντεο και στο καράβι. Συμπεριφέρεται πολύ καλά και σε σκοτεινές συνθήκες. Εμένα μου αρέσει το mode timelapse που εχει μιας και το βγάζει σε βίντεο κατευθειαν και όχι σε φωτογραφιες. Στο θέμα φωτογραφίας υστερεί λίγο σε σχεση με go pro αλλά και πάλι το κόστος είναι το συν της... Βρισκόμενος Σιγκαπούρη ξανασκεφτομουν να χτυπησω μια γκο προ. Αντί αυτης πηρα την καινούρια sj5000x που έχει πολλα περισσότερα features και πολύ μεγαλυτερη built in οθονη απο την 4000. Να μην τα πολυλογω μου έμειναν και καμια 300 αρια ευρώ στη τσέπη. Για το θεμα μπαταρίας τώρα... Δε μπορώ να πω ότι με ικανοποιησε. Εχω αρκετές μαζι μου αλλά πάντα ειχα ενα πρόβλημα. Το ότι οπότε ήθελα να τραβήξω ενα βίντεο επρεπε να σταματήσω και να τη βαλω μπροστά... Δοκιμαστικά αγόρασα για την sj4000 μια θήκη που περνει και εξωτερικό ρευμα... Την τοποθέτησα κατω από το φανάρι στο τενερε και τράβηξα πολύ ικανοποιητικα βιντεακια τοσο εντός όσο και εκτός δρόμου... Το καλό της υπόθεσης που ανακάλυψα στην τελευταία μου βόλτα ειναι ότι η μηχανή εχει car mode. Όταν της δινεις ρεύμα γραφει... Όταν της το κόβεις σταματάει. Μπορούσα λοιπόν και την ξεκινούσα οφηγώντας. Τώρα περιμενω διακόπτη τιμονιού για να το κανω ακόμα πιο εύκολο. μην ξεχάσω να σημειώσω οτι η sj5000x φοράει αισθητήρα της sony και γενικά ολα τα περιφερειακά ειναι κατα πολύ φθηνότερα από την go pro. Είναι ο καλύτερος κλώνος της go pro που υπαρχει. Με 200 ευρω το πολύ θα έχεις ενα φουλ πακέτο από το ebay το οποιο αντιστοιχο για go pro θα ειναι 500 και βάλε... Αν θές ακόμα πιο ψθηνά πας στην 4000. Όσον αφορά το ebay ψαχτείτε για revolut. Κατεβάσεις την εφαρμογή στο κινητο και σου στέλνουν και κάρτα τσάμπα.... Ούτε κόλπα με το paypal ούτε τιποτα... Σορρυ για το μεγάλο ποστ, πιστεύω να βοήθησα...

Sent from my D5503 using Tapatalk
Κατανοητά και με ουσία αυτά που γράφεις. Εγώ πήρα πέρσι μια GoPro 3 γιατί την είχε προσφορά στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ για να σουτάρουν το στοκ τους.
Αν υπήρχε τότε αυτό το νήμα θα προτιμούσα κάτι αντίστοιχο και όχι GoPro.

Παρεπιμπτόντως νομίζω το nickname σου θα έπρεπε να ήταν "vaporatos" :D
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Να παραθέσω και γω κάποιες φώτο από την ele Explorer 4K.






Από θέμα μπαταρίας και βίντεο είμαι ικανοποιημενος 2+ωρες όχι με 4Κ εννοείται.
Αλλά τη να την κάνεις τόσο μεγάλη ανάλυση σε βίντεο.

Το μόνο μειων σε σχέση με τις πανακριβες go pro είναι ο ήχος. Υστερεί. Κάτι που εμένα δεν με πειράζει. Αλλά θα συμβιβαστεις όταν δεις και την τιμή. 53$ με όλα τα παρελκόμενα. Βάσεις, αδιαβροχες θήκες κτλ.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κανένα βίντεο
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Το μόνο μειων σε σχέση με τις πανακριβες go pro είναι ο ήχος. Υστερεί. Κάτι που εμένα δεν με πειράζει. Αλλά θα συμβιβαστεις όταν δεις και την τιμή. 53$ με όλα τα παρελκόμενα. Βάσεις, αδιαβροχες θήκες κτλ.
+1200 σε οσα λεει ο φιλος !!!
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
H elephone explorer pro τι λέει; Γνωρίζετε;


Δεν εχω αποψη , η καμερα παντως που φοραει ειναι της sony

http://www.elephonestore.com/ele-explorer-pro-action-camera-sony-imx-117-sports-dv.html

http://www.elephonestore.com/elephone-ele-explorer-sports-dv-action-camera.html

Εδω μπορεις να κανεις μια συγκριση η pro εχει μικροτερη μπαταρια
Με μια γρηγορη ματια παντως δεν βλεπω καποια διαφορα περα απο την καμερα(αν αυτο μπορει να θεωρηθει αμελειτεο )
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
εγω παιδες εχω να πω οτι κατι μαχαιρια απ το παζαρι θα σε βγαλουν κανα-δυο χρονιες σε καμπινγκ-χομπι-μαστορεματα στο σπιτι και όντας φθηνα οταν χαλασουν τα πετας και δε τα λυπασαι.. απ την αλλη αμα το θες για εργαλειο, να μην χαλαει να μη σκουριαζει, και μετα απο χρόνια να κόβει ακομη την... τρίχα στη μέση, τα "σκας" και παίρνεις leatherman!!!

οποτε το θεμα δεν ειναι τι κανει η κάμερα, αλλα τι θελουμε εμεις να κανουμε.. πως και για πόσο...

:friendship:

 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Εγω θα παρομοιασω την gopro με μια bmw μηχανη και τις αλλες καμερες με τις αλλες μηχανες...

Ολοι ξερουμε τις διαφορες.....

(Για τους εξυπνους)...

:)

zandesiro
Μπα δε νομίζω εγώ που έχω gopro δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.. :laugh::laugh:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa


οποτε το θεμα δεν ειναι τι κανει η κάμερα, αλλα τι θελουμε εμεις να κανουμε.. πως και για πόσο...

:friendship:

Προφανώς και δεν είναι go pro. Όπως και το xiaomi, huawei κτλ δεν είναι iPhone.
Το ερώτημα είναι κατά πόσο οι σούπερ ντουπερ δυνατότητες του iPhone (gopro) μπορούν να αξιοποιηθουν από ένα μέσω χρήστη.

Όσο για την αντοχή... δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα, (εγώ τουλάχιστον) με δύο χρόνια χρήσης. Θα δείξει
 
Top Bottom