Tiger 800xc ή F800gs

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
σορυ που πεταγομαι αλλα δεν πιστευω οτι εχει μονο 1800 χλμ εκτος αν ο ιδιοκτητης συγχωρεθηκε εχοντας 1800 χλμ και μεχρι να ξεμπλεξουν την υποθεση οι κληρονομοι περασαν 3 χρονια (αν ειναι 2013 μοντ) χρονος φυσιολογικος για την Ελλαδα.Για τον εμπορα και να ηξερα δεν θα σου ελεγα δημοσια αλλα κατ' ιδιαν αν και πολυ μεγαλο ονομα και παλιος στην αγορα απο τα τελη των 70ς που τον ξερω εγω στην Καλλιθεα.
Για να πετάγεστε σας ρωτάω :) απλά δεν ειναι εύκολο να κατέβω για να την τσεκάρω αν περάσει κανείς απο εκεί θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να την ρήξη μια μάτια ! Αλήθεια πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν ειναι αληθινά τα χλμ;
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Το μπριζωνεις στο διαγνωστικο της bmw και τσεκαρεις αν συμφωνουν τα χλμ του εγκφαλου με αυτα του κοντερ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
την βοήθεια σας !! Μήπως ξέρει κανείς αυτό το μηχανάκι ; http://www.car.gr/8972136-bmw-f-800-gs-1-800km μου φαίνονται υπερβολικά λίγα τα χιλιόμετρα και μου έκανε εντοπίσω ότι λείπουν κ οι βίδες απο το πλαστικό κάλυμμα που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία ;
Ξέρουμε τπτα για τον έμπορο ;
Δεν θα απεκλεια τιποτα.Σαφως και ΔΕΝ πιστευεις τιποτα μεχρι να μπορεσεις να διαπιστωσεις μονος σου αν ισχυει...ή οχι.Ζητα πληρες book service,αρχισε απο εκει.Αν "καπου χαθηκε" παρε μια γευση τι πιθανον σου λενε με αλλα λογια...:rolleyes:Με αριθμο πλαισιου και τσεκ τι εχει κανει ως τωρα...θα δεις και τα χιλιομετρα αν ειχε παει σε εξουσιοδοτημενο...κανε και μια αντιπαραβολη ECU και κοντερ σε χλμ...:Watching:Ενα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ελεγχο σε δικο σου μαστορα εμπιστο στη συνεχεια...:cool:...αν ολα συνηγορουν να το παρεις...λεμε καλοταξιδο.Αν οχι...συνεχισε να ψαχνεις.;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
την βοήθεια σας !! Μήπως ξέρει κανείς αυτό το μηχανάκι ; http://www.car.gr/8972136-bmw-f-800-gs-1-800km μου φαίνονται υπερβολικά λίγα τα χιλιόμετρα και μου έκανε εντοπίσω ότι λείπουν κ οι βίδες απο το πλαστικό κάλυμμα που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία ;
Ξέρουμε τπτα για τον έμπορο ;
Σημερα δε θα μπορεσω, ομως αυριο θα περασω μια βολτα να το δω. θα σου πω αυριο ;)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
την βοήθεια σας !! Μήπως ξέρει κανείς αυτό το μηχανάκι ; http://www.car.gr/8972136-bmw-f-800-gs-1-800km μου φαίνονται υπερβολικά λίγα τα χιλιόμετρα και μου έκανε εντοπίσω ότι λείπουν κ οι βίδες απο το πλαστικό κάλυμμα που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία ;
Ξέρουμε τπτα για τον έμπορο ;
Είναι καλό να είμαστε καχύποπτοι αλλά καλό θα ήταν να μην μπαίνουμε συνέχεια σε αρνητικές σκέψεις.

Με ένα τηλεφώνημα μπορεί να εξηγηθούν τα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης αναφέρεται στην αγγελία "σαν καινούργιο", οπότε όλο και κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Κι εγώ το δικό μου το F800 (παρεπιμπτόντως ολοϊδιο με αυτό της αγγελίας) το έδωσα σαν καινούργιο με μόλις 8000 ΚΜ που έκανα σε μια σεζόν. Απλά η μηχανή δεν με κάλυπτε, μια χαρά σε τέλεια κατάσταση ήταν.

Το πλαστικό κάλυμμα που αναφέρεις είναι το "ψευτορεζερβουάρ" και εκεί βρίσκεται η μπαταρία.
Μπορεί στο κατάστημα να το άνοιξαν προσωρινά να βγάλουν την μπαταρία για ρεύμα. Λέω εγώ με το μυαλό μου, υποθέσεις κάνω...
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Είναι καλό να είμαστε καχύποπτοι αλλά καλό θα ήταν να μην μπαίνουμε συνέχεια σε αρνητικές σκέψεις.

Με ένα τηλεφώνημα μπορεί να εξηγηθούν τα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης αναφέρεται στην αγγελία "σαν καινούργιο", οπότε όλο και κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Κι εγώ το δικό μου το F800 (παρεπιμπτόντως ολοϊδιο με αυτό της αγγελίας) το έδωσα σαν καινούργιο με μόλις 8000 ΚΜ που έκανα σε μια σεζόν. Απλά η μηχανή δεν με κάλυπτε, μια χαρά σε τέλεια κατάσταση ήταν.

Το πλαστικό κάλυμμα που αναφέρεις είναι το "ψευτορεζερβουάρ" και εκεί βρίσκεται η μπαταρία.
Μπορεί στο κατάστημα να το άνοιξαν προσωρινά να βγάλουν την μπαταρία για ρεύμα. Λέω εγώ με το μυαλό μου, υποθέσεις κάνω...
Πράγματι μίλησα με τον έμπορο σήμερα κ μου εξήγησε ότι το μηχανάκι το είχε ένας ηλικιωμένος (60 χρονών) που το έκανε ένα δυο ταξίδια και από τότε το άφησε στο γκαράζ και μου έστειλε κ κάποιες ακόμα φωτογραφίες οπου φαίνεται ότι η κατάσταση τησ μηχνανης είναι σαν καινούργια !

Σημερα δε θα μπορεσω, ομως αυριο θα περασω μια βολτα να το δω. θα σου πω αυριο ;)
Περιμένω και τα νεα από τον Θοδωρή ο οποιος προσφέρθηκε να με βοηθήσει και τον ευχαριστώ πολύ ! Οπότε αν όλα πάνε καλά με βλέπω από βδομάδα να κατεβαίνω Αθήνα να το δω με έναν μηχανικό ......... κ αν όλα είναι οκ βλέπω να έχουμε αρραβώνες!!!!:friendship::friendship::biker::biker::yew::yew:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πράγματι μίλησα με τον έμπορο σήμερα κ μου εξήγησε ότι το μηχανάκι το είχε ένας ηλικιωμένος (60 χρονών) που το έκανε ένα δυο ταξίδια και από τότε το άφησε στο γκαράζ και μου έστειλε κ κάποιες ακόμα φωτογραφίες οπου φαίνεται ότι η κατάσταση τησ μηχνανης είναι σαν καινούργια !

:yew:
Ωπ!!!Καπου παει το μυαλο μου...για κατσε να μαθω...και θα σου πω.Γιατι οντως παιζει μια τετοια περιπτωση με ιδια ακριβως μοτοσυκλετα κ μαλιστα γνωστος...Λες;.....κατσε να το διασταυρωσω κ θα σου πω:)
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι τελικά το πήρα το κορίτσι ! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κ την βοήθεια σας κ πιο πολύ τον @forester ο οποίος πηγε κ είδε πρώτος το μηχανάκι κ μου άναψε το πράσινο φως για να κατέβω να το δω! Πράγματι το μηχανάκι ήταν σε άριστη κατάσταση ! Θέλω να ευχαριστήσω κ τον Παναγιώτη Πέτση για την άψογη συναλλαγή κ τον άριστο επαγγελματισμό του που έδειξε πριν αλλα κυρίως και μετά την πώληση της μηχανής !!! Οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω απο τις αναμενόμενες σε σημείο που το μόνο που σκέφτομαι ειναι ποτέ θα την ξανά καβαλήσω !! Άντε ελπίζω να μπορέσουμε να γνωριστούμε απο κοντά σε κάποια απο τις συναντήσεις του φόρουμ !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι τελικά το πήρα το κορίτσι ! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κ την βοήθεια σας κ πιο πολύ τον @forester ο οποίος πηγε κ είδε πρώτος το μηχανάκι κ μου άναψε το πράσινο φως για να κατέβω να το δω! Πράγματι το μηχανάκι ήταν σε άριστη κατάσταση ! Θέλω να ευχαριστήσω κ τον Παναγιώτη Πέτση για την άψογη συναλλαγή κ τον άριστο επαγγελματισμό του που έδειξε πριν αλλα κυρίως και μετά την πώληση της μηχανής !!! Οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω απο τις αναμενόμενες σε σημείο που το μόνο που σκέφτομαι ειναι ποτέ θα την ξανά καβαλήσω !! Άντε ελπίζω να μπορέσουμε να γνωριστούμε απο κοντά σε κάποια απο τις συναντήσεις του φόρουμ !!!
καλοταξιδο !!!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω ότι τελικά το πήρα το κορίτσι ! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κ την βοήθεια σας κ πιο πολύ τον @forester ο οποίος πηγε κ είδε πρώτος το μηχανάκι κ μου άναψε το πράσινο φως για να κατέβω να το δω! Πράγματι το μηχανάκι ήταν σε άριστη κατάσταση ! Θέλω να ευχαριστήσω κ τον Παναγιώτη Πέτση για την άψογη συναλλαγή κ τον άριστο επαγγελματισμό του που έδειξε πριν αλλα κυρίως και μετά την πώληση της μηχανής !!! Οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω απο τις αναμενόμενες σε σημείο που το μόνο που σκέφτομαι ειναι ποτέ θα την ξανά καβαλήσω !! Άντε ελπίζω να μπορέσουμε να γνωριστούμε απο κοντά σε κάποια απο τις συναντήσεις του φόρουμ !!!

Με γεια!!!
Πολύ χάρηκα που το μηχανάκι αυτό μπήκε στην παρέα ;)
Πράγματι άψογο!!!!
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
καλοτάξιδο φίλε!


Το μπριζωνεις στο διαγνωστικο της bmw και τσεκαρεις αν συμφωνουν τα χλμ του εγκφαλου με αυτα του κοντερ.
Ισχύει αυτό ρε παιδιά;

Το λέω για 2 λόγους:

1) Άλλαξα κοντέρ στη μηχανή (κλασσικά θέμα με την υγρασία σε 990) και τα χιλιόμετρα ήταν τα ίδια (τα σωστά), λες και αυτή η πληροφορία αποθηκεύεται στον εγκέφαλο και όχι στο κοντέρ....Το κοντέρ απλά την εμφανίζει....

2) Συγγενικό μου πρόσωπο που έψαχνε για μεταχειρισμένο GS, πήρε σε εξουσιοδοτημένο και τους ρώτησε αν μπορεί να το πάει για να το μπριζώσουν και να δουν αν τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά, άσχετα τι λέει το κοντέρ. Η απάντηση ήταν ότι δεν γίνεται αυτό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλοτάξιδο φίλε!




Ισχύει αυτό ρε παιδιά;

Το λέω για 2 λόγους:

1) Άλλαξα κοντέρ στη μηχανή (κλασσικά θέμα με την υγρασία σε 990) και τα χιλιόμετρα ήταν τα ίδια (τα σωστά), λες και αυτή η πληροφορία αποθηκεύεται στον εγκέφαλο και όχι στο κοντέρ....Το κοντέρ απλά την εμφανίζει....

2) Συγγενικό μου πρόσωπο που έψαχνε για μεταχειρισμένο GS, πήρε σε εξουσιοδοτημένο και τους ρώτησε αν μπορεί να το πάει για να το μπριζώσουν και να δουν αν τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά, άσχετα τι λέει το κοντέρ. Η απάντηση ήταν ότι δεν γίνεται αυτό.
Το 2ο εξαρταται απο το μοντελο (χρονολογια)
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07

Να μια καλή τεχνική φωτογραφία για αρχή και σε λίγες μέρες θα ανεβάσω κ άλλες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αααααααχ, έπεσες κι εσύ στην παγίδα του forester και του Μαθοσάλα και πήρες απ' αυτά τα πενφέ... :D

Καλοτάξιδος! Καλορίζικο το εργαλείο! :biker:


Είναι πανέμορφο!


Αλλά ... σε Starbucks είναι το σωστό να βγαίνει φωτό ένα GS, όχι σε McDonald's, παρακαλώ να διορθωθεί την επόμενη φορά! :roflmao:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Να τη χαιρεσαι τη νυφουλα,καλοταξιδη και καλολασπωτη οπως της αξιζει!!!
Και επειδη ειμαι λιγο κακος,θα την πω την αμαρτια μου,,δεν μ'αρεσει αυτο το μαυρο τοπ-κεησ, νομιζω θα ειναι πολυ πιο ομορφη με ενα αλλουμινιου ή καθολου!!

Υ.Γ. Παλαιοτερα δεν ειχε αναφερθει προβλημα στο κουμπωμα/κλειδωμα του συγκεκριμενου μοντελου μπαγκαζιερας ή κανω λαθος?
 
Top Bottom