Tiger 800xc ή F800gs

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Υ.Γ. Παλαιοτερα δεν ειχε αναφερθει προβλημα στο κουμπωμα/κλειδωμα του συγκεκριμενου μοντελου μπαγκαζιερας ή κανω λαθος?
ραγιζε η βαση στο κουμπωμα σε καποιες...οπως διαβαζα ομως παιζει να μην εφταιγε η μπαγκαζιερα αλλά και λαθος κουμπωμα αυτων που ραγιζαν,χωρις να ειμαι άμεσος γνωστης του προβληματος.Στη δικη μου οσο την ειχα δεν ειχα απολυτως κανενα θεμα ποτέ...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
ραγιζε η βαση στο κουμπωμα σε καποιες...οπως διαβαζα ομως παιζει να μην εφταιγε η μπαγκαζιερα αλλά και λαθος κουμπωμα αυτων που ραγιζαν,χωρις να ειμαι άμεσος γνωστης του προβληματος.Στη δικη μου οσο την ειχα δεν ειχα απολυτως κανενα θεμα ποτέ...
Εγω το ειπα για να χει το νου του στο βαλε βγαλε ο @klvastaridis, επειδη ισως να μην το ξερει
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
ραγιζε η βαση στο κουμπωμα σε καποιες...οπως διαβαζα ομως παιζει να μην εφταιγε η μπαγκαζιερα αλλά και λαθος κουμπωμα αυτων που ραγιζαν,χωρις να ειμαι άμεσος γνωστης του προβληματος.Στη δικη μου οσο την ειχα δεν ειχα απολυτως κανενα θεμα ποτέ...
σε ποιο σημείο παρατηρείτε το ράγισμα !! Παντός ειναι πολύ εύκολη κ απλή στο κούμπωμα η τσάντα μου κάνει εντύπωση ότι αυτό μπορεί να προκαλείτε απο λάθος κούμπωμα ! Εκτός αν κάνω κ εγω τπτα λάθος κ δεν το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι ! :p
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Και σήμερα έφτασε κ η ermax

Λόγω τις βροχής δεν πρόλαβα να την δοκιμάσω !! Αν κ θέλω να πιστεύω ότι το θέμα με τον αέρα το έλυσα !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Βέβαια έχει προκύψει κ ένα προβλημα !!!!

Βρίσκει η χούφτα πάνω στην ζελατίνα !!! Έχουμε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω ώστε σε καμία πτώση μην ξηλωθούν τα πάντα ;!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βρίσκει η χούφτα πάνω στην ζελατίνα !!! Έχουμε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω ώστε σε καμία πτώση μην ξηλωθούν τα πάντα ;!
Δυστυχώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά θέλω να σου πω πως δεν φταίς εσυ με την επιλογή της ζελατίνας (ermax).

Όταν είχα το F800GS (ίδιο με το δικό σου σε άσπρο) είχα τις ίδιες touratech χούφτες με το σπόϊλερ/φρύδι και touratech ζελατίνα.
Έ λοιπόν, είτε το πιστεύεις είτε όχι έβρισκαν... όπως στη φωτογραφία που ανέβασες.
Που η κοινή λογική λέει ότι δεν πρέπει να βρίσκουν μιας και είναι ίδιας μάρκας... Ότι κάποιος - κάπου - κάποτε έκανε ένα τεστ συμβατότητας τα προϊόντά τους...
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Με γειές,καλοτάξιδη και πολλά ασφαλή χλμ εύχομαι με την κούκλα σου,ωραία επιλογή έκανες τελικά;):friendship:
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Βέβαια έχει προκύψει κ ένα προβλημα !!!!

Βρίσκει η χούφτα πάνω στην ζελατίνα !!! Έχουμε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω ώστε σε καμία πτώση μην ξηλωθούν τα πάντα ;!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλοτάξιδο το εργαλείο! Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Όσο για το πρόβλημα που προέκυψε, η μόνη λύση που βλέπω να έχει πιθανότητες να σε βοηθήσει είναι να κατεβάσεις λίγο το τιμόνι. Αν βρίσκει μόνο από τη μια μεριά κοίταζα μήπως δεν είναι ίσια βιδωμένο.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Καλοτάξιδο το εργαλείο! Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Όσο για το πρόβλημα που προέκυψε, η μόνη λύση που βλέπω να έχει πιθανότητες να σε βοηθήσει είναι να κατεβάσεις λίγο το τιμόνι. Αν βρίσκει μόνο από τη μια μεριά κοίταζα μήπως δεν είναι ίσια βιδωμένο.
Καλή ιδέα θα το δοκιμάσω αν κ εκεί που ειναι με βολεύει !!! Βασικά θέλω να δω τι διαδρομή κόβει η ζελατίνα απο το τιμόνι ! Αν ειναι για ένα εκατοστό ίσως μπορέσω να επεμβω στα στοπ του τιμονιού ! Να τα μεγαλώσω λίγο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλορίζικο !!
 

chaosm

Μέλος
Καλοταξιδο το εργαλείο φίλε.

Για τα χλμ επειδή το ψάχνετε πολύ και επειδή μπορώ να σας το πω με σιγουριά φαίνονται μόνο

Όταν υπάρχει εργοστασιακο βιβλίο Service

Έχει περάσει κάποια εγγύηση στην αντιπροσωπία.

Από το κτεο

Αν αυτός που τα έχει αλλάξει ξέρει τι δουλειά του καλά κανένα διαγνωστικό δεν θα βρει κάτι.

Συνήθως κτεο και αντιπροσωπία δεν δίνουν πληροφορίες μιας και είναι προσωπικά δεδομένα. Πρέπει να γίνει η αγορά και σαν νέος κάτοχος να κάνεις αίτηση για να μάθεις.

Εδώ είδα μπροστά μου να γυρνάνε χλμ σε bmw x6 που έχει 4 διαφορετικούς αισθητήρες για τα χλμ.

Άμα είσαι γνώστης μπορείς να καταλάβεις αν είναι σωστά τα χλμ από την εμφάνιση και την κατάσταση
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να σου κανω μια παρεμβαση !
Άλλη αίσθηση εχεις της μηχανη σου οταν την οδηγείς κάθε μερα απο λιγο και άλλη αίσθηση οταν κανεις μεγαλες αποστάσεις
Θελω να πω οτι οι πληροφοριες που αντλείς απο την καθημερινότητα μπροστα σε αυτες που αντλείς σε συνεχή οδήγηση ενός εβδομαδιαίου ταξιδιού ειναι για ολα τα θεματα της μηχανής πολυ διαφορετικες !!!
Εν κατακλείδι θεωρώ οτι η ασπίδα που έβαλες ειναι πολυ μεγάλη ( θα το καταλάβεις αργότερα )
Παντα εκφράζω προσωπικές μου γνώμες
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Να σου κανω μια παρεμβαση !
Άλλη αίσθηση εχεις της μηχανη σου οταν την οδηγείς κάθε μερα απο λιγο και άλλη αίσθηση οταν κανεις μεγαλες αποστάσεις
Θελω να πω οτι οι πληροφοριες που αντλείς απο την καθημερινότητα μπροστα σε αυτες που αντλείς σε συνεχή οδήγηση ενός εβδομαδιαίου ταξιδιού ειναι για ολα τα θεματα της μηχανής πολυ διαφορετικες !!!
Εν κατακλείδι θεωρώ οτι η ασπίδα που έβαλες ειναι πολυ μεγάλη ( θα το καταλάβεις αργότερα )
Παντα εκφράζω προσωπικές μου γνώμες
Είναι μεγάλη σαν ζελατίνα ,όχι τεράστια είναι στα 44cm έχω δει και 50αρες, έχεις δίκαιο μιας και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια για αυτό έχω καβατζα και την μικρή ωστε να της αλλάζω ανάλογα με τις συνθήκες χρήσης.
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Δυστυχώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά θέλω να σου πω πως δεν φταίς εσυ με την επιλογή της ζελατίνας (ermax).

Όταν είχα το F800GS (ίδιο με το δικό σου σε άσπρο) είχα τις ίδιες touratech χούφτες με το σπόϊλερ/φρύδι και touratech ζελατίνα.
Έ λοιπόν, είτε το πιστεύεις είτε όχι έβρισκαν... όπως στη φωτογραφία που ανέβασες.
Που η κοινή λογική λέει ότι δεν πρέπει να βρίσκουν μιας και είναι ίδιας μάρκας... Ότι κάποιος - κάπου - κάποτε έκανε ένα τεστ συμβατότητας τα προϊόντά τους...
Μια από τα ίδια χούφτα tt ζελατίνα tt και έβρισκαν ...
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Να "φας " με ένα ντρεμελ λίγο την ζελατίνα ;
Καλοτάξιδο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα το αφήσω σαν εσχάτη λύση γιατί φοβάμαι ότι θα γίνει χάλια η ζελατίνα! Κ μια τέτοιου είδους παρέμβαση παίζει να την αποδυνάμωση και με καμία διακοσαρα χλμ θα έχω την φοβία μην μου την διπλώσει !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom