Tiger 800xc ή F800gs

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο service manual τις έχουν με κενό τις μπουκάλες, θα ανεβάσω φωτογραφία αργότερα, κάπου πρέπει να έχω ακόμα. Πάντως στο πρόβλημά σου δεν παίζει ρόλο αυτό.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Στο service manual τις έχουν με κενό τις μπουκάλες, θα ανεβάσω φωτογραφία αργότερα, κάπου πρέπει να έχω ακόμα. Πάντως στο πρόβλημά σου δεν παίζει ρόλο αυτό.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
Αν σηκωθεί η τιμόνο πλάκα θα βρίσκει λιγότερο αυτό παρατήρησα σήμερα το απόγευμα που ασχολήθηκα λίγο για αρχή θα κάνω αυτό ! Παντός στα καινούργια δεν αφήνουν κενό ! Τουλάχιστον απο φωτογραφίες που είδα ! Θα ρίξω κ εγω μια μάτια στο manual !

Ξέρει κανείς ποσά νιουτων θέλουν οι βίδες στις τιμονοπλακες ; κ πως θα καταλάβω εάν έχουν χαμηλώσει κ την πίσω ανάρτηση ;
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Τις τιμονοπλακες θα τις φερεις προσωπο ισα ισα να ξεβιδωνουν οι ταπες απο πανω.
Για την πισω ξεβιδωσε τερμα την προφορτιση κ θα χαμηλωσει..μετα σφιχτη 5 στροφες..για μονος θα εισαι οκ.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αν σηκωθεί η τιμόνο πλάκα θα βρίσκει λιγότερο αυτό παρατήρησα σήμερα το απόγευμα που ασχολήθηκα λίγο για αρχή θα κάνω αυτό ! Παντός στα καινούργια δεν αφήνουν κενό ! Τουλάχιστον απο φωτογραφίες που είδα ! Θα ρίξω κ εγω μια μάτια στο manual !

Ξέρει κανείς ποσά νιουτων θέλουν οι βίδες στις τιμονοπλακες ; κ πως θα καταλάβω εάν έχουν χαμηλώσει κ την πίσω ανάρτηση ;
Έχω την εντύπωση πως θέλουν 19-20 Nm και πως βιδώνονται εναλλάξ και σταδιακά αλλά να μη σε πάρω στον λαιμό μου, βρες το service manual για την ακριβή τιμή μην κάνεις καμιά ζημιά.

Στο service manual πάντως το δείχνουν με κενό, έτσι:






Αν προσέξεις καλά έχει μια γραμμούλα και υποτίθεται πως μέχρι εκεί πάει η τιμονόπλακα με την μαμίσια ρύθμιση.

Στο δικό μου ήταν εκεί (οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με 1500 χλμ στο κοντέρ):



(και με μια μελισσούλα που πήγε και έσκασε στην τρύπα της βίδας...)

 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Έκανα την αλλαγή στις τιμονοπλακες το θέμα με το τιμόνι δεν λύθηκε άλλα βελτιώθηκε κατά πολύ η θέση μου πάνω στην μηχανή, πριν έπεφτα πάνω στο <<ντεπόζιτο>>
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ποδιάς ! επειδή θα ήθελα να πάω κ στο χώμα θέλω κάποια με καλή κάλυψη και κατά προτίμηση να είναι μαύρη η αλλιώς θα την βάψω μαύρη ;) έμενα προσωπικά μου αρέσει αυτή http://www.ebay.com/itm/252494671270?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
εσάς πως σας φαίνεται έχετε να προτείνεται τπτα άλλο ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ποδιάς ! επειδή θα ήθελα να πάω κ στο χώμα θέλω κάποια με καλή κάλυψη...έχετε να προτείνεται τπτα άλλο ?
Στο χωμα θελεις αντοχη...οχι οτι να'ναι απο ποιοτητα.ΔΕΝ ξερω τις υπολοιπες,διοτι φορουσα εξ'αρχης την εργοστασιακη ποδια και καθε φορα που βγαινω χωμα νοιωθω οτι δουλευει σωστα...ξερεις οταν ακους τα γκλαν-γκλον απο πετρες πανω της αλλά δεν ειναι και λιγες οι φορες που εχει βρει καπου...Προστασια αψογη και δεν χαμπαριαζει.Ειναι αλουμινιο ομως και οχι μαυρη.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Στο χωμα θελεις αντοχη...οχι οτι να'ναι απο ποιοτητα.ΔΕΝ ξερω τις υπολοιπες,διοτι φορουσα εξ'αρχης την εργοστασιακη ποδια και καθε φορα που βγαινω χωμα νοιωθω οτι δουλευει σωστα...ξερεις οταν ακους τα γκλαν-γκλον απο πετρες πανω της αλλά δεν ειναι και λιγες οι φορες που εχει βρει καπου...Προστασια αψογη και δεν χαμπαριαζει.Ειναι αλουμινιο ομως και οχι μαυρη.
Η αλήθεια ειναι ότι η μαμά φαίνεται πολυ στιβαρή κατασκευή !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και μην ξεχνάς πως θέλεις προστασία και στον καταλύτη, κάτι που η μαμά ποδιά προσφέρει. Ίσως και αυτή στο ebay που έβαλες.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Παντός αυτή που έβαλα απο το eBay σχεδιαστικά ειναι αντιγραφή της μαμάς κ ειναι αλουμινένια ... το θέμα ειναι ποσό πάχος έχει !! Η μαμά τι πάχος έχει ;
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Παντός αυτή που έβαλα απο το eBay σχεδιαστικά ειναι αντιγραφή της μαμάς κ ειναι αλουμινένια ... το θέμα ειναι ποσό πάχος έχει !! Η μαμά τι πάχος έχει ;
Αλουμινένια Ποδιά Κινητήρα
• Ανθεκτική προστατευτική ποδιά αλουμινίου (πάχος 3 χιλιοστά)
• Προστατεύει τον κινητήρα, από πέτρες και χτυπήματα σε off-road οδήγηση.
• Βάρος περίπου 1,5 κιλά
http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html?content=http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/bike/enduro/2015/f800gs/f800gs_accessories.html&prm_action=&notrack=1

μαμά θα σου έλεγα και εγώ και να μην την πάρεις μαύρη γιατί μετά από καιρό πετραδάκια κτλ θα αφήσουν σημάδια πάνω της, ενώ στην άβαφη δεν θα φαίνεται τίποτα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εφ'οσον η μαμα ποδια ειναι ανθεκτικη και κανει τη δουλεια της, δεν υπαρχει λογος να την αντικαταστησει κανεις, ειδικα καθως προσθετει βαρος στο μηχανακι. Και ναι μεν το βαρος αυτο ειναι κατω-χαμηλα αλλα δεν παυει να ειναι προσθετο βαρος.

Και το γραφω αυτο επειδη σκεφτομουνα το ιδιο για το καινουργιο Αφρικα: η μαμισια ποδια ειναι απο αλουμινιο 2.5χλ, καλυπτει ικανοποιητικα και εχει βαρος ~1.5 κιλο ενω οι αφτερμαρκετ που σκεφτομουνα (Outback Motortek ή Motech) εχουν παχος 4χλ και βαρος 3.5-4 κιλα. Καλυπτουν βεβαια περισοτερο τους σωληνες της εξατμισης αλλα αν δεν σκεφτεται να κανει καποιος πολυ αγρια trailrides σε βραχοκηπους με κοτρωνια κλπ, τοτε ειναι κατα τη γνωμη μου υπερβολη.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στα υποψη βεβαια οτι η "μαμα" ποδια που λεμε ειναι...after-sales...εξτρα ως αξεσουαρ δηλαδη ;)
διοτι η μαμα-μαμα ειναι αυτη...

πλαστικη,υποψια ποδιας!!!...:wacky::hungover:που οχι μονο δεν προστατευει αλλά την βγαζεις χθες αν πηγαινεις χωμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Την πόδια τις touratech την έχει δοκιμάσει κανείς ;κ της twalcom ειναι ωραία αλλα ειναι απλησίαστη !! Όπως είπε κ ο mathosalas απλά ειναι σαν να μην έχεις πόδια στο F800gs
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Όταν είχα το F800GS μετά από πολύ ψάξιμο είχα αγοράσει της Givi με κωδικό προϊόντος RP5103.

Είναι παρόμοιο στυλ (αν οχι ακόμη και ίδιο) με την αλουμινένια της BMW με πάχος 3 χιλιοστά.
Η τιμή της στα 135 ευρω

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όταν είχα το F800GS μετά από πολύ ψάξιμο είχα αγοράσει της Givi με κωδικό προϊόντος RP5103.

Είναι παρόμοιο στυλ (αν οχι ακόμη και ίδιο) με την αλουμινένια της BMW με πάχος 3 χιλιοστά.
Η τιμή της στα 135 ευρω

Ναι, αλλά δεν προστατεύει τον καταλύτη...
 
Top Bottom