Tiger 800xc vs F800gs

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έκλεισε ήδη ο πρώτος μήνας χωρίς μηχανή. Περιέργως είμαι πιο ψύχραιμος από ότι θα περίμενα, δηλαδή δεν έχω δαγκώσει κανέναν ακόμα :rolleyes::laugh:
Ίσως σε ένα βαθμό οφείλεται στο ότι δεν έχω καταλήξει τι θα είναι το επόμενο.

Τα δυο που μου έχουν τραβήξει την προσοχή είναι το Tiger 800xc και το F800gs. Μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο με ένα υποθετικό ταβάνι στα 6000.
Οι απαιτήσεις με σειρά προτεραιότητας είναι οι εξής: Να είναι απολαυστικό σε κλασσικό ορεινό στροφιλίκι, να ταξιδεύει άνετα και να φορτώνεται για δυο (αν και ξέρω ότι και πάλι το 90% των διαδρομών θα είναι solo). Να έχει καλή αυτονομία και κόστος συντήρησης και κατανάλωση να είναι σε λογικά πλαίσια. Χώμα δεν με ενδιαφέρει μιας και έχω πει ότι μετά το 990 δεν ξαναμπαίνω με μεγάλο σε δύσκολο χώμα. Όσο για ένα χωματόδρομο περνάνε όλα. Για πιο hardcore κάποια στιγμή ένα μικρό.

Αν υπάρχει πρόταση και για κάτι άλλο το ακούω...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Vstrom περιγράφεις και σου μένουν και κάμποσα ρέστα.
Αντώνη, στα 6000 θα βρεις πρώτης γενιάς και τα δυο μηχανάκια που έχουν βγάλει κάποιες ευαισθησίες.
Θα απαντήσουν καλύτερα οι κάτοχοι αλλά εχωριξει αρκετό διάβασμα και για τα δύο.
Θεωρητικά λοιπόν το τραιουμφ υπερτερεί στην άσφαλτο (καίει παραπάνω βέβαια) και το μπεμβε στο χώμα,που από ότι λες δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα.
Πάντως αν καταλήξεις σε αυτά ρίξε μια ματιά και από έξω.
Πιθανόν κάποιες περιπτώσεις να συμφέρουν.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Eίχε κάνει ένα τεστ ο Τ Μανιάτης κάποια στιγμή. Θυμάμαι είχε βγάλει το tiger πιο ασφάλτινο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Εδώ έχω ένα review αναλυτικό, θα έγραφα σεντόνι αλλά δε γίνεται από εδώ που είμαι.
Φοβερό μηχανάκι το Tiger για ασφαλτινο και διεκπεραιωτικά χωμάτινα περάσματα.
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660

Εδώ έχω ένα review αναλυτικό, θα έγραφα σεντόνι αλλά δε γίνεται από εδώ που είμαι.
Φοβερό μηχανάκι το Tiger για ασφαλτινο και διεκπεραιωτικά χωμάτινα περάσματα.
Τελικά είχες πάει στο troffy με το tiger? Πως είναι στο χώμα;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έκλεισε ήδη ο πρώτος μήνας χωρίς μηχανή. Περιέργως είμαι πιο ψύχραιμος από ότι θα περίμενα, δηλαδή δεν έχω δαγκώσει κανέναν ακόμα :rolleyes::laugh:
Ίσως σε ένα βαθμό οφείλεται στο ότι δεν έχω καταλήξει τι θα είναι το επόμενο.

Τα δυο που μου έχουν τραβήξει την προσοχή είναι το Tiger 800xc και το F800gs. Μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο με ένα υποθετικό ταβάνι στα 6000.
Οι απαιτήσεις με σειρά προτεραιότητας είναι οι εξής: Να είναι απολαυστικό σε κλασσικό ορεινό στροφιλίκι, να ταξιδεύει άνετα και να φορτώνεται για δυο (αν και ξέρω ότι και πάλι το 90% των διαδρομών θα είναι solo). Να έχει καλή αυτονομία και κόστος συντήρησης και κατανάλωση να είναι σε λογικά πλαίσια. Χώμα δεν με ενδιαφέρει μιας και έχω πει ότι μετά το 990 δεν ξαναμπαίνω με μεγάλο σε δύσκολο χώμα. Όσο για ένα χωματόδρομο περνάνε όλα. Για πιο hardcore κάποια στιγμή ένα μικρό.

Αν υπάρχει πρόταση και για κάτι άλλο το ακούω...
Ενδιαφέρον δίλημμα... :ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικά είχες πάει στο troffy με το tiger? Πως είναι στο χώμα;
Δεν πήγα με το Tiger γιατί το πούλησα και πήρα 990.
Το χώμα ήταν ο κύριος λόγος που το πούλησα, γιατί η ροπή του τρικυλινδρου δε βολεύει να δουλεύεις το μηχανάκι χαμηλά, αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στην άσφαλτο ήταν εκπληκτικό.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Δεν πήγα με το Tiger γιατί το πούλησα και πήρα 990.
Το χώμα ήταν ο κύριος λόγος που το πούλησα, γιατί η ροπή του τρικυλινδρου δε βολεύει να δουλεύεις το μηχανάκι χαμηλά, αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στην άσφαλτο ήταν εκπληκτικό.
Ενώ το 990 δουλεύει εξαιρετικά στα χαμηλά ας πούμε και δε χρειάζεται να συμπλεκτάρεις καθόλου, ε? :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όχι βέβαια, αλλά για ξεκόλλα σε ένα λασπωμενο ανηφορι με tiger800 και θα πάρεις τους δίσκους για διακοσμητικά στο σπίτι να τους κρεμάσεις στον πολυελαιο
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν πήγα με το Tiger γιατί το πούλησα και πήρα 990.
Το χώμα ήταν ο κύριος λόγος που το πούλησα, γιατί η ροπή του τρικυλινδρου δε βολεύει να δουλεύεις το μηχανάκι χαμηλά, αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στην άσφαλτο ήταν εκπληκτικό.
Να σου πω την αλήθεια γέλασα όταν το διάβασα αυτό γιατί στο λινκ που έβαλες παραπάνω ήσουν πολύ ενθουσιασμένος όταν πήρες το Tiger. Αλλά νομίζω έτσι είναι κάθε καινούργιος έρωτας :yew:

Επειδή είχα το 990 θα με ενδιέφερε πολύ να έλεγες δυο λόγια σαν σύγκριση.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δεν πήγα με το Tiger γιατί το πούλησα και πήρα 990.
Το χώμα ήταν ο κύριος λόγος που το πούλησα, γιατί η ροπή του τρικυλινδρου δε βολεύει να δουλεύεις το μηχανάκι χαμηλά, αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στην άσφαλτο ήταν εκπληκτικό.
Που να δεις το 640 πως κελαηδάει στα χαμηλά.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Που να δεις το 640 πως κελαηδάει στα χαμηλά.....
Ωχχχ.... Αρχίσαμε την γκρίνια.
Άρχισε να τα χώνεις όπως κάνω εγώ στον Σοϊχιρο... Να δεσουμε
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αντώνη αν δεν θες ζορικο χώμα πάρε κάτι πιο στριταδικο, πχ το tiger 800 το χαμηλό με 19/17 τροχούς.

Επίσης κάνε βόλτα κάνα στριτάκι ημίγυμνο στα 600+ κυβικά, όπως cbf 600, bandit650 γιατί παίρνεις πολύ μηχανή με λίγα χρήματα, και είναι αθάνατα, άνετα και κάνουν τα πάντα. Με 6000 παίρνεις και 1250 bandit ,που έχει τη ροπή της αρκούδας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κοντεύει ο καιρός που θα ανοίξει νεο θέμα.......:rolleyes:
Ειδικά μετά την ερχόμενη σιδηρόκωλη τον βλέπω να το βάζει αγγελία καταμεσής του Σμόλικα εάν βέβαια δεν το έχει πνίξει στον Αώο... :fun
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Tiger 800 το απλό, γιατί να πάρεις το XC ρε Αντώναρε αφού δεν σε ενδιαφέρει το χώμα? Για να το πληρώσεις παραπάνω και να πάει χειρότερα στην άσφαλτο? ΚΑι δεν ξέρω αν έχει και σαμπρέλες (δεν θυμάμαι)

Επίσης το F800GS κανένα νόημα να το πάρεις αν δεν πας χώμα για μένα.

V-strom δεν σου προτείνω γιατί δεν θα σου φτάνει, θα θες το κάτι παραπάνω.

Μηχανές όμως πολλές επιλογές με 6 χιλιάρικα
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όχι βέβαια, αλλά για ξεκόλλα σε ένα λασπωμενο ανηφορι με tiger800 και θα πάρεις τους δίσκους για διακοσμητικά στο σπίτι να τους κρεμάσεις στον πολυελαιο
Και οχι μονο, θυμαμαι καποτε στον Παρνωνα σε ενα χειμαρο (που πηγαιναμε και μπλεκαμε εκεινα τα χρονια.. :rolleyes:) που ενα 800XC εμεινε εκει μεσα απο συμπλεκτη o_O Το θεμα της πολυ μακριας πρωτης και ελαχιστης ροπης μεχρι τις 2500σαλ υποτιθεται οτι εχει λυθει στα μοντελα του 2018 που εχουν επανασχεδιαστει.

Αντωνη antsoar, εχε υπ'οχη οτι τα απο το 2015 και μετα τα XC εχουν WP αναρτησεις ενω τα 19/17 Showa, αξιζει το 21/17 ακομη και αν δεν πας χωμα μονο και μονο για τις αναρτησεις και την πιο γρηγορη γεωμετρια του - αλλα βεβαια εχει σαμπρελες. Στην ασφαλτο και τα δυο Tiger 800 ειναι εξαιρετικα μηχανακια :ok:

Κατι αλλο: με τιποτα 800GS μονο για ασφαλτο, εκτος απο τον αχρωμο κινητηρα και τη λιγοστη προστασια, εχει ενοχλητικους κραδασμους μετα τις 5500σαλ / 140χμω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Αν δε πας χώμα μην πάρεις 800gs και όχι 21 εμπρός, αυτά έχουν άλλες χάρες στο χώμα που στην άσφαλτο γίνονται μειονεκτήματα.
Είχα το 800gs 6χρονια, τα μειονεκτήματα στην άσφαλτο είναι κυρίως η ανεπαρκής κάλυψη αέρα, η σέλα, η μαλακή εμπρός ανάρτηση, κοντό γραναζωμα και κάποιοι κραδασμοί κοντά στις 6χλδ στροφές.
Τα παραπάνω μειονεκτήματα γίνονται πλεονεκτήματα στο χώμα όμως.....
Να πάρεις την κατάλληλη για την χρήση που θα κάνεις και πάνω απολα να σου αρέσει......
 
Top Bottom