Tiger 800xc vs F800gs

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωπ, κακό αυτό :oops:. Για καινούργιο δεν παίζει, άρα πάμε παρακάτω
Ναι υπάρχει θέμα, πρέπει να ψάξεις ποια μοντέλα είχαν πρόβλημα, τι το δημιουργεί κτλ.
Είναι ωραία μηχανή και αξίζει. Αλλά σε μεταχειρισμένο πρέπει να ξέρεις τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή να κόψεις φάτσα.


Ένας συνάδελφος έχει πάρει το καινούριο και είναι κούκλα σε μαύρο ματ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα Versys έχουν θέμα στη κεφαλή?? Έχω χάσει επεισόδια.. Υποθέτω έγινε σε κάποια φουρνιά για κάποιο λόγο?? Δεν το χω ξανακουσει
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λοιπόν για να δούμε που βρισκόμαστε...
Το f800 το έχω απορρίψει, το Tiger 800 από την άλλη όσο το ψάχνω τόσο μου αρέσει περισσότερο.
Πιο σωστός τίτλος θα ήταν "εναλλακτικές επιλογές σε σχέση με το Tiger"
Το Versys που αναφέρθηκε είναι επίσης ενδιαφέρον και στα χρήματα αυτά πάω σε πρόσφατο μοντέλο. Αλλά με προβλημάτισε ο kordix, ξέρουμε κάτι περισσότερο;

Σχετικά με το Tiger, η πρώτη γενιά είναι 11'-14'?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τώρα θυμήθηκα και αυτό: Yamaha FZ 8 Fazer '11 - 5.800 € - Car.gr

Ενδεικτικά το βάζω, όχι για το συγκεκριμένο. Δεν γνωρίζω πολλά, ξέρουμε κάτι; Συγκρίνουμε πάντα με το Tiger
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τώρα θυμήθηκα και αυτό: Yamaha FZ 8 Fazer '11 - 5.800 € - Car.gr

Ενδεικτικά το βάζω, όχι για το συγκεκριμένο. Δεν γνωρίζω πολλά, ξέρουμε κάτι; Συγκρίνουμε πάντα με το Tiger
Αντώνη,το είχα ένα φεγγάρι για σκάρτο χρόνο.
Πολύ ωραίο μηχανάκι,το χαζευα(κι όχι μόνο εγώ),αρκετα σπορ,πιο σπορ αισθητά ακόμα και απτό fazer 600 που είχα πριν,πόσο μάλλον απτον τίγρη.
Θέλει βελτίωση η πίσω ανάρτηση σε φόρτωμα με το καλημέρα.
Κατά τα άλλα πολύ ωραίο στην οδήγηση, αρκετή ροπή,πολύ νορμάλ κατανάλωση,με ένα τελικό ξεφιμωνεται πολύ.
Άλλη φάση όμως εντελώς.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λοιπόν για να δούμε που βρισκόμαστε...
Το f800 το έχω απορρίψει, το Tiger 800 από την άλλη όσο το ψάχνω τόσο μου αρέσει περισσότερο.
Πιο σωστός τίτλος θα ήταν "εναλλακτικές επιλογές σε σχέση με το Tiger"
Το Versys που αναφέρθηκε είναι επίσης ενδιαφέρον και στα χρήματα αυτά πάω σε πρόσφατο μοντέλο. Αλλά με προβλημάτισε ο kordix, ξέρουμε κάτι περισσότερο;

Σχετικά με το Tiger, η πρώτη γενιά είναι 11'-14'?
Πρώτη γενιά 2007 ως 2012. Δεν ξέρω αν στο ενδιάμεσο έκαναν καμία ψιλοβελτιωσουλα προφανώς. 2013-2015 η πρώτη γενιά Sport. Και 2016 και μετά η επόμενη γενιά Sport με αλλαγμένη ζελατίνα και ride by wire.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Πρώτη γενιά 2007 ως 2012. Δεν ξέρω αν στο ενδιάμεσο έκαναν καμία ψιλοβελτιωσουλα προφανώς. 2013-2015 η πρώτη γενιά Sport. Και 2016 και μετά η επόμενη γενιά Sport με αλλαγμένη ζελατίνα και ride by wire.
Το 800αρι tiger νομίζω κοιτάει...αυτό που λες Βαγγέλη είναι του 1050...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Φίλε μου Αντώνη τα χεις βάλει όλα μέσα και άκρη δε βγαίνει έτσι... Ξεκίνησες από μηχανάκια με 21' τροχό μέχρι γυμνά στριτ...
Ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ για τη χρήση που το θέλεις, μάλλον τα ψηλά στριτ σκέφτεσαι... αλλά φοβάσαι να το πεις. Οι επιλογές εκεί δεν είναι πολλές...
  • Tiger 1050
  • Tracer 900
(- Multi 1100s)
Μόλις πούλησες 1000άρι μηχανάκι, τα 600-650 μην τα σκέφτεσαι καθόλου!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Φίλε μου Αντώνη τα χεις βάλει όλα μέσα και άκρη δε βγαίνει έτσι... Ξεκίνησες από μηχανάκια με 21' τροχό μέχρι γυμνά στριτ...
Ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ για τη χρήση που το θέλεις, μάλλον τα ψηλά στριτ σκέφτεσαι... αλλά φοβάσαι να το πεις. Οι επιλογές εκεί δεν είναι πολλές...
  • Tiger 1050
  • Tracer 900
(- Multi 1100s)
Μόλις πούλησες 1000άρι μηχανάκι, τα 600-650 μην τα σκέφτεσαι καθόλου!
Η μόνη εντύπωση που έχω από 21' τροχό είναι το 990, αλλά μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όλη την κατηγορία :p:laugh:

Κατά τα άλλα ψάχνω να βρω ένα μηχανάκι που να δίνει την χαρά που έδινε το 990 στην άσφαλτο το οποίο θα παίρνει και δεύτερο άτομο με τα μπαγκάζια του και θα ταξιδεύει... ζητάω πολλά :laugh:

600αρι λες θα μου φανεί λίγο; έχω πολύ καιρό να πάρω κάποιο βόλτα :rolleyes:
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Σχεδόν 2 χρόνια με το Tiger 800 xc μόνο καλά έχω να πώ. Αν και είναι μοντέλο του 11 δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα με την μίζα στα 70000χλμ. που έχει. Τό μόνο πρόβλημα είναι το χρώμα απο το πλαίσιο που έχει σκάσει σε πολλά σημεία. Από κινητήρα δεν κολάει πουθενά και σε τίποτα για να σκορτσάρει πρέπει να το προσπαθήσεις πάρα πολύ. Αν ήταν να ξανα αγοράσω μηχανή πάλι αυτή θα έπερνα.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Η μόνη εντύπωση που έχω από 21' τροχό είναι το 990, αλλά μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όλη την κατηγορία :p:laugh:

Κατά τα άλλα ψάχνω να βρω ένα μηχανάκι που να δίνει την χαρά που έδινε το 990 στην άσφαλτο το οποίο θα παίρνει και δεύτερο άτομο με τα μπαγκάζια του και θα ταξιδεύει... ζητάω πολλά :laugh:

600αρι λες θα μου φανεί λίγο; έχω πολύ καιρό να πάρω κάποιο βόλτα :rolleyes:
Αντωνη γιατι δεν παιρνεις το tiger 1050(2gen) ή το sprint st 1050?
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
τί ευχαριστο μηχανάκι το Sprint ST1050!! Πραγματικά είναι εξαιρετικό, ευέλικτο και ευχάριστο.
Δεν ψάχνει γυναίκα για παντρειά το παλικάρι.... το χουμε παντρέψει εδώ και καιρό! "Ερωμένη" ψάχνει.... :yew:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ψάχνει γυναίκα για παντρειά το παλικάρι.... το χουμε παντρέψει εδώ και καιρό! "Ερωμένη" ψάχνει.... :yew:
Σου λέω πάει γαμώ..! Και δεν είναι σκυφτό κλιπονάτο, είναι αρκετά άνετο. Δεν είναι μαούνα τύπου hayabusa, είναι μαζεμένο ωραίο. Απλά πρέπει να σου αρέσει το είδος.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
O browser μου βγάζει προτεινόμενο home page το car.gr ...γιατί άραγε :laugh:

:γελάω μόνος μου στην τοποθεσία wanderlust cafe:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και γιατί όχι χωματάκι?

Πάρε κάτι να μπαίνει και χώμα, να κάνεις ευχάριστα τις φλαταδούρες και μετά να το αφήνεις στην αρχή του μονοπατιού και να ευχαριστιέσαι πεζοπορία.

Στην επιστροφή να έχεις και στη βαλίτσα κάνα τζελάκι, μια αλλαξιά ρούχα, ισοτονικό με ηλεκτρολύτες, κάνα περισσευούμενο κομμάτι κοκορέτσι, λίγο κρασί, μια χωριάτικη, το ντισερτ σου, ξέρεις τώρα τα βασικά.

Εν κατακλείδι, και σοβαρά τώρα, ο τίγρης ο 19 17 χωρίς τη μύτη πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει για σένα που δίνεις έμφαση στην άσφαλτο και μέσα στο μπάτζετ σου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και γιατί όχι χωματάκι?

Πάρε κάτι να μπαίνει και χώμα, να κάνεις ευχάριστα τις φλαταδούρες και μετά να το αφήνεις στην αρχή του μονοπατιού και να ευχαριστιέσαι πεζοπορία.

Στην επιστροφή να έχεις και στη βαλίτσα κάνα τζελάκι, μια αλλαξιά ρούχα, ισοτονικό με ηλεκτρολύτες, κάνα περισσευούμενο κομμάτι κοκορέτσι, λίγο κρασί, μια χωριάτικη, το ντισερτ σου, ξέρεις τώρα τα βασικά.

Εν κατακλείδι, και σοβαρά τώρα, ο τίγρης ο 19 17 χωρίς τη μύτη πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει για σένα που δίνεις έμφαση στην άσφαλτο και μέσα στο μπάτζετ σου.
Κεφάτο σε βλέπω..

Έπιασαν βροχουλες και έχεις ανεβάσει διάθεση που σκέφτεσαι λασπουρια?!
 
Top Bottom