TKC 70

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα καλά τα λες, αλλά και μεταξύ ασφάλτινων υπάρχουν διαβαθμίσεις (πάντα για τα on/off μηχανάκια). Φυσικά ανάλογες διαβαθμίσεις υπάρχουν και μεταξύ "τακουνάτων"
Τα Tourance που φοράς, τα EXP παλιότερα, τα TKC 70 κλπ έχουν σαφώς προτεραιότητα στον προσανατολισμό τους στην ασφάλτινη χρήση. Όμως κάνουν διέλευση από χώμα χωρίς πρόβλημα (έχουν κατευθυντικότητα, φρενάρουν κι επιταχύνουν σε χωματόδρομους με ανεκτή επιφάνεια) χωρίς να παρουσιάζουν ιδιαίτερες φθορές.
Αντίθετα, τα TR91, Dunlop roadsmartII, Michelin Pilot κλπ δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Κυρίως παρουσιάζουν φθορές, ακόμα κι αν κάποιος είναι καρατιμόνα και πάει και με ζάντες....
Εκτιμώ ότι οι φίλοι που αναφέρουν ποσοστά (όντως αδόκιμος όρος, αλλά πώς αλλιώς να εκφραστεί...???) χρήσης, αυτό εννούν.
Σαφώς σε εδάφη σαθρά , με πέτρα, με λάσπη, με έντονες κλίσεις, με άμμο κλπ, θέλεις "τακούνια"! Επίσης τακούνια χρειάζονται όταν θες να πας και γρήγορα σε τέτοια εδάφη.
Αλλά όταν δε θες να μπαίνεις στον κόπο αλλαγής ελαστικών, ή ακόμα και στην αγορά 2ου σετ ζαντολάστιχων, δεν υπάρχει άλλη λύση.
Παίρνεις ένα all around λαστιχάκι και συμβιβάζεσαι αναλόγως.
Όλα μαζί, δε γίνονται:)
το θεμα ειναι οτι με αυτα τα ποσοστα που γραφουμε, θα παει κανενας χριστιανος με τετοια λαστιχα σε χωμα και θα μπλεξει ασχημα.
απλη διελευση κανεις και με ασφαλτινα λαστιχα το καλοκαιρι σε χωματοδρομους.
και ξαναλεω...τα tourance που φαινονται λιγο off, δεν ειναι
ειναι καθαρα ασφαλτινο λαστιχο
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν ειναι ετσι ακριβως...
Ενα καθαρα ασφαλτινο με ενα trail ειναι οτι με το τραιλ θα περασεις χωρις να το σκισεις.

Το ασφαλτινο θα το σκισεις σιγουρα...


Δρομισια ειναι σιγουρα και τα δυο...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έλα καημένεεεε....
Τι να πάθει δηλαδής?
Άντε να κολλήσει:roflmao::roflmao::roflmao:

Μόλις δει τα σκούρα, θα πισωγυρίσει;):)

Είπαμε, δε χαλάνε αμα πας σε χωματόδρομο. Δηλαδή αμα δούμε μια παραλία, την κάνουμε για μπανάκι. Αμα δούμε ένα ξωκλήσι, πάμε για ένα κεράκι κλπ...
Αμα τώρα το ξωκλήσι είναι ο Αη Νικολας εκεί μετά τη Νιάλα, ε ας πρόσεχε ο "ανύποπτος"!!!!:cool:
Άσε που καλοκαίρι, ακόμα κι εκεί πάει εύκολα.

Γενικά χωρίς εμπειρία και γνώση σχετική, δε θέλει αποκοτιές. Θέλει ψάξιμο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ειναι ετσι ακριβως...
Ενα καθαρα ασφαλτινο με ενα trail ειναι οτι με το τραιλ θα περασεις χωρις να το σκισεις.

Το ασφαλτινο θα το σκισεις σιγουρα...


Δρομισια ειναι σιγουρα και τα δυο...
+1200

Αυτό λέω!:cool:
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Μπερδεύουμε πράγματα που δεν θα έπρεπε.
Τα TKC-70 τα λες 70-30, με τη λογική που τα TR-91 τα λες 90-10.
Ίσως πιο ρεαλιστικό είναι το 90-10 με τα TR να είναι 98-...2.
Δεν μιλάμε για μονοπάτια.
Γι' αυτό και χρησιμοποίησα τον όρο "εκδρομικό" που νομίζω ταιριάζει άριστα.
Να ρωτήσω και το άλλο... τα TKC-80 πως τα χαρακτηρίζεις;
Karoo πάντως δεν είναι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ λέω πως έχουμε μπερδέψει το off..
Γιατί να κάνω έκπτωση στην τεχνολογία και στα πολύ καλά pilot, Scorpio, roadsmart......Όταν το off φτανει τα 500 μέτρα για να πάω σε μια παραλία.
Εγώ μιλάω πρακτικά και με αυτά που κάνω εγώ και η παρέα μου
Το off....θέλει τακούνι.
Ιδίως όταν μιλάμε για τα πολύ βαριά μηχανάκια, που δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια λάθους στο χωμα.
Και οι πτώσεις δεν είναι ανωδυνες στην τσέπη.
Αν τα TKC 70...κάνουν 280 ευρώ, παίρνεις τα conti trail που είναι κορυφαίο στην άσφαλτο με 20 ευρουδακια λιγότερο.

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ λέω πως έχουμε μπερδέψει το off..
Γιατί να κάνω έκπτωση στην τεχνολογία και στα πολύ καλά pilot, Scorpio, roadsmart......Όταν το off φτανει τα 500 μέτρα για να πάω σε μια παραλία.
Εγώ μιλάω πρακτικά και με αυτά που κάνω εγώ και η παρέα μου
Το off....θέλει τακούνι.
Ιδίως όταν μιλάμε για τα πολύ βαριά μηχανάκια, που δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια λάθους στο χωμα.
Και οι πτώσεις δεν είναι ανωδυνες στην τσέπη.
Αν τα TKC 70...κάνουν 280 ευρώ, παίρνεις τα conti trail που είναι κορυφαίο στην άσφαλτο με 20 ευρουδακια λιγότερο.

Σταλθηκε απο advφον!!!
Δεν συμφωνώ Κώστα τα Νέα tourance τα έχω ευχαριστηθει όσο κανένα άλλο λάστιχο γιατί μπορείς να πας σε off δρόμο (χωρίς λασπουρα εννοείται ) και χωρίς να τα τραυματισεις και να μην αισθανεσαι και στον αέρα το λάστιχο! Είχα και τα pilot road 3 απίστευτο λάστιχο και σε βροχή και σε κρατημα αλλα εδώ στο νησί τα εσκισα και χανανε αέρα άσε που δεν πατουσαν πουθενά στο πετρωδες έδαφος μας !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν συμφωνώ Κώστα τα Νέα tourance τα έχω ευχαριστηθει όσο κανένα άλλο λάστιχο γιατί μπορείς να πας σε off δρόμο (χωρίς λασπουρα εννοείται ) και χωρίς να τα τραυματισεις και να μην αισθανεσαι και στον αέρα το λάστιχο! Είχα και τα pilot road 3 απίστευτο λάστιχο και σε βροχή και σε κρατημα αλλα εδώ στο νησί τα εσκισα και χανανε αέρα άσε που δεν πατουσαν πουθενά στο πετρωδες έδαφος μας !
η κουβεντα εχει αρχισει και γινεται συγκεκριμενη.
στην ηλιολουστη Κρητη, ,με τους πετρωδεις χωματοδρομους ισως δεν τραυματιζεις το λαστιχο....
δεν ισχυει το ιδιο για τα Αττικα χωματα, που εχουν λασπη....
και οπως λες....τα pilot ειναι απιστευτα σε νερο και ασφαλτο
παιζει ρολο λοιπον η χρηση
αλλα off...χωρις λασπη???/:eek:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
η κουβεντα εχει αρχισει και γινεται συγκεκριμενη.
στην ηλιολουστη Κρητη, ,με τους πετρωδεις χωματοδρομους ισως δεν τραυματιζεις το λαστιχο....
δεν ισχυει το ιδιο για τα Αττικα χωματα, που εχουν λασπη....
και οπως λες....τα pilot ειναι απιστευτα σε νερο και ασφαλτο
παιζει ρολο λοιπον η χρηση
αλλα off...χωρις λασπη???/:eek:
Φυσικά! Κρήτη! :p
Επίσης όταν λέμε off δεν εννουμε μόνο τα απαιτητικα κομμάτια, για να έχει τόση λάσπη θα πρέπει να είναι χειμώνας ή να χει βρεξει πολύ, δεν είπα ότι τα βάζεις παντού αλλα σου δίνουν το κάτι παραπάνω από τα τελείως ασφαλτινα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φυσικά! Κρήτη! :p
Επίσης όταν λέμε off δεν εννουμε μόνο τα απαιτητικα κομμάτια, για να έχει τόση λάσπη θα πρέπει να είναι χειμώνας ή να χει βρεξει πολύ, δεν είπα ότι τα βάζεις παντού αλλα σου δίνουν το κάτι παραπάνω από τα τελείως ασφαλτινα
και σου παιρνουν!!!!
τα ιδια λεμε
αν ειναι να εχεις ενα λαστιχο που δεν ειναι πουθενα κορυφαιο, αρχιζεις τις εκπτωσεις....;)
για εμενα το tourance...ειναι κορυφαιο στην τιμη:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
και σου παιρνουν!!!!
τα ιδια λεμε
αν ειναι να εχεις ενα λαστιχο που δεν ειναι πουθενα κορυφαιο, αρχιζεις τις εκπτωσεις....;)
για εμενα το tourance...ειναι κορυφαιο στην τιμη:D
Καλά από τιμή δεν το συζητω! Bargain! Πάντως θα θελα να δοκιμασω και τα tkc70 αλλα από 250 ευρώ και κάτω :p
Αλλιώς θα μπει άλλο ένα σετ τουρανς :cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες το κλειδί στην κουβέντα, είναι η σημασία του "off".....
Οι εταιρίες που λανσάρουν μη τακουνάτα ως on/off και βάζουν και το ποσοστό (ναι, αυτές τα έβαλαν τα ποσοστά καταλληλότητας, δεν τα ανακαλύψαμε μόνοι μας) σαφώς δεν αναφέρονται σε off road χρήση (δηλαδή παντού, οπουδήποτε, όπου θα πήγαινε ένα karoo 2, ή ένα TKC 80....), αλλά σε off paved roads χρήση, δηλαδή σε μη ασφαλροστρωμένους δρόμους. Αλλά πάντα σε δρόμους και σαφώς η λάσπη δε συμπεριλαμβάνεται! Η απύθμενη τουλάχιστον...
Αυτό δε θα το βρούμε κάπου γραμμένο, αλλά κοντά στο νου κι η γνώση.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Τρία πράγματα:

1) Πολύ θα ήθελα να μετακομίσω Κρήτη για πολλούς λόγους (κάποιοι λέγονται κάποιοι όχι).
2) Τα Karoo 2 δεν είναι το ίδιο με τα TKC-80 οπότε μη τα βάζεις μαζί. Τα Karoo 2 σαφώς και είναι χωμάτινα. Τα TKC-80 όμως είναι "σχεδόν" χωμάτινα.
3) Όταν η εταιρία που βγάζει τα TKC-80, βγάζει τα TKC-70 και σου λέει ότι πάνε αρκετό (το αρκετό είναι ελαστικό οκ) χώμα, τότε τους πιστεύω.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τρία πράγματα:

1) Πολύ θα ήθελα να μετακομίσω Κρήτη για πολλούς λόγους (κάποιοι λέγονται κάποιοι όχι).
2) Τα Karoo 2 δεν είναι το ίδιο με τα TKC-80 οπότε μη τα βάζεις μαζί. Τα Karoo 2 σαφώς και είναι χωμάτινα. Τα TKC-80 όμως είναι "σχεδόν" χωμάτινα.
3) Όταν η εταιρία που βγάζει τα TKC-80, βγάζει τα TKC-70 και σου λέει ότι πάνε αρκετό (το αρκετό είναι ελαστικό οκ) χώμα, τότε τους πιστεύω.
Ε καλά και η ducati έδειχνε το multistrada στα χώματα να κάνει πεταγματα με τα pirelli :p αλλά νταξ ένα χωματακι θα το πάει το tkc70
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
και σου παιρνουν!!!!
τα ιδια λεμε
αν ειναι να εχεις ενα λαστιχο που δεν ειναι πουθενα κορυφαιο, αρχιζεις τις εκπτωσεις....;)
για εμενα το tourance...ειναι κορυφαιο στην τιμη:D
Καλά από τιμή δεν το συζητω! Bargain! Πάντως θα θελα να δοκιμασω και τα tkc70 αλλα από 250 ευρώ και κάτω :p
Αλλιώς θα μπει άλλο ένα σετ τουρανς :cool:
Made in China?

Ο ευκολότερος τρόπος να είναι φτηνό ένα προϊόν!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ρε παίδες αυτη τη στιγμή τι τιμη παίζουν τα tkc 70 σε 90/90/21 - 150/70/18 ;;; Σκέφτομαι μήπως κανω την κινηση και τα βάλω ενόψει και του οδοιπορικού αρχες Απρίλη στο Λεωνιδιο ! Και αυτά που φοράω τωρα τα mt21 τα δωςω σε κανα φίλο!

Βγάζει χιλιόμετρα και γενικα θετικά αρνητικά καλο θα ηταν να ξερω απο όποιον τα εχει δοκιμάσει !!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ρε παίδες αυτη τη στιγμή τι τιμη παίζουν τα tkc 70 σε 90/90/21 - 150/70/18 ;;; Σκέφτομαι μήπως κανω την κινηση και τα βάλω ενόψει και του οδοιπορικού αρχες Απρίλη στο Λεωνιδιο ! Και αυτά που φοράω τωρα τα mt21 τα δωςω σε κανα φίλο!

Βγάζει χιλιόμετρα και γενικα θετικά αρνητικά καλο θα ηταν να ξερω απο όποιον τα εχει δοκιμάσει !!
Ηλία δεν ξέρω τιμή αλλά μπορώ να σχολιάσω απόδοση:
Είναι λάστιχο δρόμου. Έχω κάνει 3500 ΚΜ και δείχνουν μπρος-πίσω σαν καινούργια (για να μην υπερβάλω πες ελάχιστη φθορά). Απ΄ότι έχω ψάξει και διαβάσει θα βγάλουν 10.000 ΚΜ άνετα (παραπάνω σίγουρα).
Στο βρεγμένο είναι βεντούζα και στις στροφές πας όπως με καθαρά ασφάλτινο ελαστικό.
Το πλεονέκτημά τους είναι ότι σε στεγνό χωματόδρομο αποδίδει καλά και δεν φθείρεται εύκολα.
Από τα 3500 ΚΜ τα 2000 ΚΜ είναι σε τέτοιο τεραίν και είμαι ευχαριστημένος:





Νομίζω πως TKC70 φοράει ή τουλάχιστον έχει δοκιμάσει και ο @geez996 , οπότε μπορεί να δώσει μια γνώμη κι αυτός
 
Top Bottom