TKC 70

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ομορφα φαινονται να δουμε και στην πραξη την αποδοση αλλα και την τιμη γιατι τα conti τσιμπανε λιγο! :D

Αντε επιτελους να βγαζουν και κανενα μοντελο on off γιατι τελευταια ολα προς το on ειναι :confused:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Βγηκαν τα tourance νεο( οχι next)......επανεκδοση. Τιμη 210-220 ευρω

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Βγηκαν τα tourance νεο( οχι next)......επανεκδοση. Τιμη 210-220 ευρω

Το έχουμε αναφέρει απ το 2013 κυκλοφορούν! 200 τα έβαλα στον Περιστερα, πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής για την χρήση που κάνω, αρκετό χωματακι και κροκαλα.δεν έχουν σημάδια , απ τα πιο all around λαστιχα!

Sent from my πατάτα-talk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το κομματι που εκλεψε η Heidenau εχει πονεσει πολυ κοσμο..
Κι αλλο τοσο το κομματι που ξαναπηρε η Metzeler με την επανεκδοση του Τourance ως Neon..
(Oι πιο πολλοι φορτωμενοι που εχω δει τις τελευταιες μερες στας Ευρωπας ειναι με Neon)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το κομματι που εκλεψε η Heidenau εχει πονεσει πολυ κοσμο..
Κι αλλο τοσο το κομματι που ξαναπηρε η Metzeler με την επανεκδοση του Τourance ως Neon..
(Oι πιο πολλοι φορτωμενοι που εχω δει τις τελευταιες μερες στας Ευρωπας ειναι με Neon)
Τέσσερα απ τα τρέλα αγόρια προτιμούν metzeler Neo Tourance τυχαίο? :D

Sent from my πατάτα-talk
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Αυτα ειναι τα on off λαστιχα που πρεπει να φορανε τα μηχανακια μας. Εχουν γ....θει ολες οι εταιρειες τα τελευταια χρονια με τα αμιγως ασφαλτινα η χωματινα, γι αυτο εχω μονιμα τα heidenau....
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Να πω ότι τα έχω εδώ και καμιά 500αριά χιλιόμετρα και τα λάστιχα Αμάνε (από τον "αμανέ").
Δεν τα έχω πάει χώμα ακόμα, αλλά στο δρόμο ντροπιάζουν πολλά καθαρά δρομίσια λάστιχα. Βεντούζες, πλαγιάζουν όσο θες χωρίς θέμα (βασικά θέλουν να πλαγιάσουν, έχουν γρήγορη κορώνα), δεν έχω διακρίνει φασαρία και στις διαστάσεις των "μεγάλων" είναι και με speed index V, που σημαίνει όλα καλά μέχρι "επάνω".

Σαν δρομίσιο τα θεωρώ καλύτερα από το 90-10 λάστιχο TR-91 (που είχα πριν).

Όσο για τη βροχή; Πάνε όπως στο στεγνό. Τόσο απλά. Κοιτάς πίσω και αφήνεις μια στεγνή γραμμή στα απλώς βρεμένα, ενώ και κάτι... river crossing... πόλης (έχουμε και τέτοια στο Ελλάντα - με νερό μέχρι τους κυλίνδρους) πας μια χαρά.

Ερωτηματικό η διάρκεια ζωής τους (κανείς δεν έχει φάει σετ ακόμα, ούτε στο εξωτερικό) και το πόσο καλά "παλιώνουν" γενικότερα.

Τα συνιστώ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πιο χωματεροί τα ανακατεύουν με το TKC-80 για να πάρουν και αντοχή στο δρόμο και "χώμα" πιο πολύ.

DISCLAIMER: Αν είναι για εσάς το χειρότερο λάστιχο που βάλατε, δεν με νοιάζει, δεν φέρω ευθύνη. Αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το κομματι που εκλεψε η Heidenau εχει πονεσει πολυ κοσμο..
Κι αλλο τοσο το κομματι που ξαναπηρε η Metzeler με την επανεκδοση του Τourance ως Neon..
(Oι πιο πολλοι φορτωμενοι που εχω δει τις τελευταιες μερες στας Ευρωπας ειναι με Neon)
Δεν υπάρχει "Tourance Neon" (σιγά μην έχει και Tourance Venetis :D). Είναι "νέο Tourance" (σκέτο Tourance που ξαναβγήκε με νέα υλικά κλπ.).
Απλώς μόνο στο Ελλάντα έχει γίνει σύγχυση με τα greeklish κλπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
περιμενουμε εντυπωσεις κλπ πληροφοριες Γιωργη....

στο μονο που δεν μπορω να συμφωνησω ειναι ολα αυτα τα ωραια νουμερα που λεμε.....
70-30 80-20 50 50 κλπ ομορφιες:D
εχω βαλει τα tourance τελευταιας γενιας, εχω κανει 5000 χλμ περιπου και δεν βλεπω πουθενα OFF
ενα ασφαλτινο λαστιχο, σε πολυ καλη τιμη ...
μεχρι εκει, γιατι νομιζω οτι το OFF θελει τακουνακι:rolleyes:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Παίδες είχα ρωτήσει σε γνωστό λαστιχά στην περιοχή του Παγκρατίου και μου είχε πει μια τιμή.....εξωγήινη! Κοντά στα 280€ αρχική!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
περιμενουμε εντυπωσεις κλπ πληροφοριες Γιωργη....

στο μονο που δεν μπορω να συμφωνησω ειναι ολα αυτα τα ωραια νουμερα που λεμε.....
70-30 80-20 50 50 κλπ ομορφιες:D
εχω βαλει τα tourance τελευταιας γενιας, εχω κανει 5000 χλμ περιπου και δεν βλεπω πουθενα OFF
ενα ασφαλτινο λαστιχο, σε πολυ καλη τιμη ...
μεχρι εκει, γιατι νομιζω οτι το OFF θελει τακουνακι:rolleyes:

Κώστα καλά τα λες, αλλά και μεταξύ ασφάλτινων υπάρχουν διαβαθμίσεις (πάντα για τα on/off μηχανάκια). Φυσικά ανάλογες διαβαθμίσεις υπάρχουν και μεταξύ "τακουνάτων"
Τα Tourance που φοράς, τα EXP παλιότερα, τα TKC 70 κλπ έχουν σαφώς προτεραιότητα στον προσανατολισμό τους στην ασφάλτινη χρήση. Όμως κάνουν διέλευση από χώμα χωρίς πρόβλημα (έχουν κατευθυντικότητα, φρενάρουν κι επιταχύνουν σε χωματόδρομους με ανεκτή επιφάνεια) χωρίς να παρουσιάζουν ιδιαίτερες φθορές.
Αντίθετα, τα TR91, Dunlop roadsmartII, Michelin Pilot κλπ δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Κυρίως παρουσιάζουν φθορές, ακόμα κι αν κάποιος είναι καρατιμόνα και πάει και με ζάντες....
Εκτιμώ ότι οι φίλοι που αναφέρουν ποσοστά (όντως αδόκιμος όρος, αλλά πώς αλλιώς να εκφραστεί...???) χρήσης, αυτό εννούν.
Σαφώς σε εδάφη σαθρά , με πέτρα, με λάσπη, με έντονες κλίσεις, με άμμο κλπ, θέλεις "τακούνια"! Επίσης τακούνια χρειάζονται όταν θες να πας και γρήγορα σε τέτοια εδάφη.
Αλλά όταν δε θες να μπαίνεις στον κόπο αλλαγής ελαστικών, ή ακόμα και στην αγορά 2ου σετ ζαντολάστιχων, δεν υπάρχει άλλη λύση.
Παίρνεις ένα all around λαστιχάκι και συμβιβάζεσαι αναλόγως.
Όλα μαζί, δε γίνονται:)
 
Top Bottom