TKC 80 ή anakee wild

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Είμαι σε σκέψεις για νέο πατουμενο...
Αυτή την στιγμή φοράω τα karoo3.
Θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας για τα παραπάνω ελαστικά .
Εάν κάποιος έχει δοκιμάσει και τα δυο ... ακόμα καλύτερα !
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εγω σου χω πει με τα tkc ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τη χρηση που κανω και φτανω σε λιγο τα 10.000χμ με το πισω να εχει λιιιιγο ψωμακι ακομα για κανα 2-3 βολτες
σε λιγο οποτε,ερχεται και η δικια μου η ωρα για αλλαγη και σκεφτομαι τα wild,τα οποια κ αυτα φαινονται αρκετα αξιολογα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
εγω σου χω πει με τα tkc ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τη χρηση που κανω και φτανω σε λιγο τα 10.000χμ με το πισω να εχει λιιιιγο ψωμακι ακομα για κανα 2-3 βολτες
σε λιγο οποτε,ερχεται και η δικια μου η ωρα για αλλαγη και σκεφτομαι τα wild,τα οποια κ αυτα φαινονται αρκετα αξιολογα.
Λογικα το μπροστα σου βγαζει ακομα 5-6000 χλμ οποτε φανταζομαι θα αλλαξεις μονο το πισω Το οποιο πισω περιεργως σου εβγαλε παρα πολλα χλμ Εκτος και αν πια εχει γινει γουλι
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
@Sevax
Για τα TKC που ξερω θα σου πω οτι το μπροστα βγαζει ανετα 15000 χλμ Οποτε το θεωρω ιδανικο για να ειναι μονιμα πανω και να αλλαζεις μονο το πισω Βρες και μια δευτερη ζαντα πισω απο ΧΤ660, βαλε πανω το χωματινο και εισαι κομπλε για ασφαλτο και χωμα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@Sevax Γιωργη 2 φορες εχω βαλει ως ωρας TKC80 στο GS και θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει σε τακουνι...και κρατημα σε χωματαδες και ασφαλτο και σε διαρκεια...Σημερα φοραω τα Karoo3 τα οποια δεν μου εκατσαν καλα για διπλη χρηση και δεν μπορω να πω οτι βγαζουν και πολλα χλμ οπως ακουγα πριν τα βαλω,δεν κρατανε τοσο καλα οσο θελω στο χωμα,χάλια μαυρα σε λασπη και γλυστερη πετρα και γενικοτερα και για τη χρηση-οδηγηση που θελω εγω,ενω σε ασφαλτο απροβληματιστα μεν τιποτα ιδιαιτερο δε...οπότε προσωπικα δεν με ενθουσιασαν και επουδενι δεν συγκρινονται με τα κορυφαια TKC80.Αν λοιπον η Continental για καποιο λογο που δεν ξερω δεν εκτοξευε την τιμη τους απο τα 200 στα 260+ το ζευγαρι,δεν θα σκεφτομουν για κανενα αλλο και θα ξαναβαζα TKC...Ομως,τα επομενα που θα βαλω-στο ADVtrOFFy-θα ειναι τα Anakee Wild τα οποια απο αυτα που διαβαζω και κραταω ως θετικα τους,μου κανουν ενα κλικ...
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Εαν εχει δοκιμάσει κάποιος τα wild , θα ήθελα μια άποψη....
Για τα Wild εχω διαβάσει οτι ειναι απο τα βασικά τους μειονεκτήματα ο σαματάς....:plqtr:
Τα Tkc γενικά από θόρυβο πως τα πάνε?
Και @mAthosalas ... πιο ειδικά... σε σχέση με τα Καroo3 ,που εχουν ολίγων τον θόρυβό τους?

Ευχαριστώ τους προλαλήσαντες...:wtng:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα Tkc απο γενικά από θόρυβο πως τα πάνε?
Και @mAthosalas ... πιο ειδικά... σε σχέση με τα Καroo3 ,που εχουν ολίγων τον θόρυβό τους?
Tα TΚC εχουν παραπανω θορυβο απο τα Karoo3...οσο "τακουνιαζει" τοσο πιο λογικο να ακουγονται στην πισσα...οταν ομως πιανεις το σωστο τεραιν...γεια σας :secret:...οπότε εσυ βαζεις τις προτεραιοτητες σου και αναλογως συμβιωνεις.Οσο πιο πολυ χωμα τοσο πιο πολυ τακουνι οσο πιο ασφαλτινος τοσο πιο "ντεμι"...και με τις αναλογες παραχωρησεις και επιδοσεις φυσικα :)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
@konkost
το πισω μου εχει ακομα καποια χιλιοστα στα κεντρικα "τακουνια",δεν ειναι φλατ εντελως δλδ, τα οποια θα βγαλουν πιστευω 2 καλες χωματινες βολτες,οχι hardcorιλες βεβαια,αλλα θα με πανε με ριγμενες πιεσεις.
Σκεψου εκει σε καποια σημεια που ειναι σαν ενδειξη για τη φθορα μεταξυ δυο τακουνιων,πως αλλιως να το πω,δεν εχει ερθει ακομα "προσωπο" με τα τακουνια.
Βεβαια βοηθαει το οτι απ οταν μετακομισα δε το χρησιμοποιω πλεον καθημερινα ασφαλτο,παρα μονο σε βολτες.
στη φωτο ειναι πως ειναι τωρα μετα απο την τελευταια ασφαλτινη βολτα 450χμ και συνολικα περιπου 9.000χμ πανω του (και οχι 10.000χμ οπως ειπα λαθος πιο πανω)

αλλα γενικα οπως ξαναειπα ειναι πολυ ευχαριστημενος και θα ξαναβαλω τα ιδια,το πισω δηλαδη παλι,και απο την επομενη θα δω τα wild.

επισης καποιος που εχει δουλεψει τα wild,ισχυει αυτο που ελεγαν στην παρουσιαση οτι δεν πρεπει να ριχνεις τις πιεσεις στο χωμα αλλα να το δουλευεις παντου με ιδιες πιεσεις?
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
@konkost


επισης καποιος που εχει δουλεψει τα wild,ισχυει αυτο που ελεγαν στην παρουσιαση οτι δεν πρεπει να ριχνεις τις πιεσεις στο χωμα αλλα να το δουλευεις παντου με ιδιες πιεσεις?

Ο Σπανός που φοράει wild στο 1200 έριχνε πιέσεις και πολύ χαμηλά μάλιστα.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Παιδια ας διορθωσει καποιος διαχειριστης το τιτλο ,εκ παραδρομης γραφει tck 80 το σωστο TKC 80.
Στο θεμα μας....φοραω το TKC 80 απο το 2013 κ εχω κανει περιπου 9000 χιλ ,απο τα οποια 5% χωμα κ 95% αασφαλτο. Θεωρω οτι ειναι μακραν το καλυτερο 50/50,τιμιο με σωστη πληροφορηση κ προσφυση που σε κανει να μην το πιστευεις ,αν το σεβαστεις κ δεν του πιεις το αιμα θα κρατησει ικανοποιητικα . Στα αρνητικα του (λογικο) ειναι ο θορυβος το νερο κ η τιμη.Δεν θα επαιρνα κατι αλλο αφου 11αδα που κερδιζει δεν αλλαζει !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε όποιον αρέσει το TKC, το Wild θα τον ενθουσιάσει! Κυρίως στο χώμα αναφέρομαι. Στην άσφαλτο, ίδια γεύση. Υπερέχει και στη χιλιομετρική απόδοση, με μόνο μείον τον λίγο παραπάνω θόρυβο. Στην ουσία η χροια αλλάζει, όχι το επίπεδο θορύβου (τα db δηλαδή...). Βέβαια καμιά σχέση με το πολύ θορυβώδες Karoo 2! Κάπου ανάμεσα.
 
Top Bottom