To abs or not to abs?

Με abs ή χωρίς; Τι θα αγοράζατε σήμερα;

  • Μόνο με abs!!!

    Votes: 13 72,2%
  • Με ή χωρίς δεν παίζει ρόλο!

    Votes: 5 27,8%

  • Total voters
    18

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δηλαδή το ερώτημα είναι με abs οπωσδήποτε ή αν δεν έχει abs δε μας πειράζει κιόλας; ολα τα μηχανακια που είχα από ηλεκτρονικά πέρα από ψεκασμό είχαν μονο abs. Κοινώς δεν οδήγησα ποτέ χωρίς εκτός από αυτό που έκανα μαθήματα που δε μετράει. Να πω την αλήθεια με προβλημάτισε και σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα. Μαλλον ταιριάζει περισσότερο στο αναβάτης. Οταν εψαχνα να βρω καποιο παλαιο μηχανακι για μετατροπή σε scrambler ενας απο τους ενδοιασμους ηταν ότι κανενα από τα υποψηφια δεν ειχε abs. Τωρα επειδη υπαρχει το ενδεχομενο του μεταχειρισμενου χωρίς abs ποια ειναι η αποψη σας; θα αγοραζατε το 2021 μηχανακι που θα ηταν το κυριο μεταφορικο σας μέσο για να μην πω μοναδικο μεσο χωρις να εχει abs; Δηλαδή δε μιλάμε για μηχανάκι που θα χρησιμοποιείται μονο ΣΚ για βόλτες με καλό καιρό αλλά για μηχανακι που θα κατεβαίνει αβυσαλέες κατηφοριες τσιμεντωμένες υπο βροχή...
Παρακαλώ να καταθέσετε τις απόψεις και τις εμπειρίες σας χωρίς φόβο αλλά με πάθος. Μπορούν να γράψουν και πτωχάντζες με παπάκια που δεν μπορούν να παίξουν στο θέμα με τους δικύλινδρους V.
Αν θέλετε να μαλλιοτραβηχτείτε να πάτε στο θέμα του κυρίου amyroukai ειδάλλως η Κ.Ε. των petrolhead του φόρουμ θα εισηγηθεί διαγραφές...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δηλαδή το ερώτημα είναι με abs οπωσδήποτε ή αν δεν έχει abs δε μας πειράζει κιόλας; ολα τα μηχανακια που είχα από ηλεκτρονικά πέρα από ψεκασμό είχαν μονο abs. Κοινώς δεν οδήγησα ποτέ χωρίς εκτός από αυτό που έκανα μαθήματα που δε μετράει. Να πω την αλήθεια με προβλημάτισε και σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα. Μαλλον ταιριάζει περισσότερο στο αναβάτης. Οταν εψαχνα να βρω καποιο παλαιο μηχανακι για μετατροπή σε scrambler ενας απο τους ενδοιασμους ηταν ότι κανενα από τα υποψηφια δεν ειχε abs. Τωρα επειδη υπαρχει το ενδεχομενο του μεταχειρισμενου χωρίς abs ποια ειναι η αποψη σας; θα αγοραζατε το 2021 μηχανακι που θα ηταν το κυριο μεταφορικο σας μέσο για να μην πω μοναδικο μεσο χωρις να εχει abs; Δηλαδή δε μιλάμε για μηχανάκι που θα χρησιμοποιείται μονο ΣΚ για βόλτες με καλό καιρό αλλά για μηχανακι που θα κατεβαίνει αβυσαλέες κατηφοριες τσιμεντωμένες υπο βροχή...
Παρακαλώ να καταθέσετε τις απόψεις και τις εμπειρίες σας χωρίς φόβο αλλά με πάθος. Μπορούν να γράψουν και πτωχάντζες με παπάκια που δεν μπορούν να παίξουν στο θέμα με τους δικύλινδρους V.
Αν θέλετε να μαλλιοτραβηχτείτε να πάτε στο θέμα του κυρίου amyroukai ειδάλλως η Κ.Ε. των petrolhead του φόρουμ θα εισηγηθεί διαγραφές...
Οχι..
Το ότι όσα έχω δεν έχουν δεν σημαίνει ούτε ότι ξέρω να φρεναρω αλλά ούτε κ ότι απαξιωνω την ασφάλεια του εν λογω συστήματος.
Έτυχε, κ το αφησα να είναι έτσι..ισως συνηθησα αλλά πολλές φορές έχει τύχει να πω μέσα από το κράνος..
Άμα ειχα ΑΒΣ δεν θα μπλόκαρε...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με.

Αβασανιστα σε κάθε συνθήκη.

Ένα low και τρελό σύρσιμο θα το είχα γλιτώσει, συν την φοβία στην βροχή από τότε.

Μαθαίνεις να φρενάρεις στο όριο πριν μπει, έχεις την ασφάλεια αν κάνεις λάθος.

Έχω ήδη μπλοκάρει το 950 δύο φορές, λίγα τσισάκια, ευτυχώς ο 21 συγχωρεί.

Μεταξύ δύο ισοδύναμων μοντέλων, πάντα αυτό με το abs.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ΜΕ ABS κι μάλιστα με όσο πιο σύγχρονο γίνεται. 99.9% δεν θα το χρειαστείς αλλά αυτό το 0.1 θα σε σώσει. Να σημειώσω ότι έχω λαχταρήσει ξεχνώντας ενεργό το ABS στο χώμα αλλά έχω σαβουριαστεί και με το ABS απενεργοποιημένο στην άσφαλτο. Αν το είχα ενεργό δεν θα είχα πέσει…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Όταν δεν είχα abs έλεγα σιγά τι να το κάνω. Μόλις αγόρασα μηχανή με abs και με έσωσε από μια άκρως δύσκολη περίπτωση, όχι απλά τούμπα αλλά πολλά χειρότερα με βροχή, είπα δεν ξανά καβαλώ χωρίς αυτό.
Όπως το δει ο καθένας .
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Με.

Αβασανιστα σε κάθε συνθήκη.

Ένα low και τρελό σύρσιμο θα το είχα γλιτώσει, συν την φοβία στην βροχή από τότε.

Μαθαίνεις να φρενάρεις στο όριο πριν μπει, έχεις την ασφάλεια αν κάνεις λάθος.

Έχω ήδη μπλοκάρει το 950 δύο φορές, λίγα τσισάκια, ευτυχώς ο 21 συγχωρεί.

Μεταξύ δύο ισοδύναμων μοντέλων, πάντα αυτό με το abs.
Δεν συγχωρεί ο 21, το 950 - 990 δεν έχει φρένα!!!
Καθόλου για την δύναμη του κινητήρα του.
Είναι χωμάτινα!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν συγχωρεί ο 21, το 950 - 990 δεν έχει φρένα!!!
Καθόλου για την δύναμη του κινητήρα του.
Είναι χωμάτινα!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι δυνατά ναι, αλλά σχετικά εύκολα μπλοκάρουν υπό πίεση. Το καλό με τον μεγάλο τροχό είναι ότι δίνει κάποιο περιθώριο παραπάνω σε σχέση με τον 17αρη που διπλώνει αμέσως.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ένας από τους λόγους που άλλαξα το σκούτερ μου ήταν για να έχω ABS, το θεωρώ απαραίτητο στην αστική μετακίνηση. Για την μοτοσυκλέτα μου (που την χρησιμοποιώ καθαρά εκδρομικά) δεν το θέτω σαν πρώτη προτεραιότητα, αν το μοντέλο που με ενδιαφέρει έχει, θα το προτιμήσω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας η απουσία του.

Πάντως, όλα μου τα 2τροχα έχουν πλέον ABS και χαίρομαι γι' αυτό! Εξάλλου, τα περισσότερα (αν όχι όλα) σχετικά καινούργια μοντέλα (5ετιας) το έχουν στάνταρ!
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Εννοείται με abs. Στο cbf που είχα είχε το c abs. Ότι και όσο να πατούσα απλά η μηχανή σταματούσε χωρίς φόβο και σκέψη... Θυμάμαι μια φορά με βροχή έντονη στη Π. Ράλλη, είχα ξεχαστεί και άνοιξα λίγο παραπάνω στο φανάρι αλλά όχι το ίδιο και το φορτηγό μπροστά μου. Στο πρώτο πάτημα της μανέτας, είχε μπλοκάρει και το επόμενο μέτρο το έκανα χοροπηδώντας. Μεγάλο ρόλο βέβαια έπαιξαν και τα roadsmart.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στη μιαμιση δεκαετια περιπου που εχω τη μηχανη, ΔΥΟ φορες ενεργοποιηθηκε το ABS!!!
Στην πρωτη απο μαλακια αλλου, και στην δευτερη απο δικια μου μαλακια........................... Και στις δυο περιπτωσεις, ΓΥΡΙΣΑ σπιτι οπως ακριβως ξεκινησα τηνβολτα μου, ΟΡΘΙΟΣ!!!!!!!!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Aκομα και του 1150 που είναι πρώτης γενιάς abs με γλύτωσε από πολύ άσχημη κατάσταση, σε φρένα πανικού σε κατηφορικό βρεγμένο γιατί πέρασε ένα ιχ με κόκκινο και τον είχα κεντραρει κανονικά.

Ευτυχώς...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εννοείται με ABS αν γίνεται αλλά δεν θα με απέτρεπε απο το να αγοράσω μοτοσυκλέτα παλαιοτερη για κάποια μετατροπή όπως αυτή που αναφέρεις.

π.χ. το 640 που έχω δεν έχει ABS αλλά εντάξει προφανώς εκεί δεν μου έχει λέιψει. Ούτε στο παπάκι που έχω για καθε μέρα έχω ABS αλλά ούτε εκεί μου λείπει καθώς έτσι κι αλλιώς δεν φρενάρει ποτέ συνεπώς έχω συνηθίσει..:roflmao:

Γενικά πάντως σε μοτοσυκλέτα δρόμου ειδικά μεγάλου κυβισμού νομίζω είναι απαραίτητο (εφόσον είναι δυνατόν πάντα)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όταν θα το χρειαστείς θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η έλλειψη του...(παθών αλλά ευτυχώς η μοναδική απώλεια ήταν ότι άσπρισα πρόωρα...)
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Όταν θα το χρειαστείς θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η έλλειψη του...(παθών αλλά ευτυχώς η μοναδική απώλεια ήταν ότι άσπρισα πρόωρα...)
Παρομοίως όταν μου πετάχτηκε ο σερβιτόρος στην παραλιακή,τσαρούχωσα τα φρένα στο ΧΤ και αυτό αντί να φρενάρει πήγαινε γρηγορότερα,παραλίγο να γίνουμε 'έντερα λουκάνικα ένα γύρο με διπλή'. :)
(Μ@λακία δικιά μου βασικά,σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις τα μάτια σου 114).
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Κριμα που δε μπορεις να κανεις certified retrofit τετοια συστηματα. Κατα τ αλλα ειναι πραγματικα χρησιμα, αλλα δεν θα ακυρωνα μηχανακι επειδη δεν εχει abs.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρομοίως όταν μου πετάχτηκε ο σερβιτόρος στην παραλιακή,τσαρούχωσα τα φρένα στο ΧΤ και αυτό αντί να φρενάρει πήγαινε γρηγορότερα,παραλίγο να γίνουμε 'έντερα λουκάνικα ένα γύρο με διπλή'. :)
(Μ@λακία δικιά μου βασικά,σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις τα μάτια σου 114).
Η πλάκα είναι ότι ήταν γενικά μια πολύ ωραία βόλτα η συγκεκριμένη...
Απλά είχε πιάσει ένα ψιλόβροχο στην επιστροφή και όταν πήγαινες να ξεκινήσεις στο πράσινο φανάρι ένιωθες την ωμή δύναμη των 950 ολόκληρων κυβικών εκατοστών μιας και ανοίγοντας το γκάζι το μόνο που γινόταν ήταν ένα χαζό burn out...
Μέχρι και το τριαξονικό δίπλα είχε ξεκινήσει πιο γρήγορα από μένα... :roflmao:
Το δε τραγικό συνέβη εντός της πόλης και ξέροντας τις συνθήκες που επικρατούσαν πήγαινα όσο το δυνατόν πιο σιγά.
Φτάνοντας λοιπόν σε ένα σταυροδρόμι που συνήθως έχει πάντα κίνηση για να στρίψω αριστερά με ταχύτητα γύρω στα 40 με 50 χιλιόμετρα τσιμπάω τα φρένα συνδυαστικά μπρος και πίσω και το μηχανάκι απλά εξακολούθησε να φεύγει προς τα εμπρός μέχρι που διέσχισε το παραπάνω σταυροδρόμι και σταμάτησε απέναντι...
Πόσο :mooning: φαρδος ήμουν που εκείνη την ώρα δεν έτυχε να περνάει κάποιο αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα και να μαζεύω τα κοκαλάκια μου από την πλατεία Παυσιλύπου...?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η φραση κλειδι ειναι το κυριο μεταφορικο μεσο. Οχι, δεν θα ρισκαρα. Σαν κυριο μεταφορικο μεσο χρησιμοποιω τον Τενεκε που οχι ABS, ουτε φρενα δεν εχει, και παρ'ολα αυτα μια φορα στο βρεγμενο σαπουνι καλοκαιρινης Αθηνας με ξαπλωσε κατω απο μπλοκαρισμενο μπροστινο.

Αφου λοιπον θα ειναι για καθημερινη μετακινηση τοτε μονο ABS. Εξαρταται βεβαια και απο το ποια ειναι η καθημερινη μετακινηση του καθενος, αλλα και μια φορα να το χρειαστεις θα κανεις αποσβεση.
 
Top Bottom