To ADV-TrOFFy-2019 είναι εδώ!!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Άσε γιατί δε βγαίνει στο νούμερο μου και πρέπει να ραψω 2 μαζί.
πρακτικότατο!!! μετά το χρησιμοποιείς και σστο ψάρεμα :)
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Σπύρο έλεγξε το Route που έφτιαξες με το αρχικό ίχνος αν περνάει από τα ίδια σημεία.

Το route κάνει το ίχνος πλοηγησιμο, αλλά βασίζεται πάνω στο δίκτυο δρόμων (χωματινων η μη) που έχει ο ψηφιακός χάρτης. Επομένως αν το ίχνος (track) περνάει από σημεία που δεν υπάρχει δρόμος - μονοπάτι σύμφωνα με τον ψηφιακό χάρτη (κάτι που συμβαίνει στα tracks του troffy) τότε το route που δημιουργείται είναι λάθος.

Κατάλαβες;
Εγώ με δυσκολία κατάλαβα τι έγραψα :p
Ναι κατάλαβα τι εννοείς.Δεν ξέρω πως να τα συγκρίνω.Θα κάνω print screen και θα τα κοιτάξω.
Το κοίταξα.Έκανε σωστά την δημιουργία διαδρομής.Ακριβώς επάνω στο ίχνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Κατάλαβα.
Στην περίπτωση αυτή (και γενικά πιο ασφαλές) είναι να ακολουθείται το ίχνος (track) και να μη μετατρέπεται σε πορεία (route). Πορεία δημιουργούμε όταν "στήνουμε" στον H/Y μια διαδρομή. Ακόμα κι εδώ για να τη δώσουμε θα πρέπει να τη μετατρέψουμε σε ίχνος.
Δε βλέπω το λόγο να δέχεσαι πλοήγηση από τη συσκευή, πόσο μάλλον όταν αυτό λόγω των διαφοροποιήσεων από χάρτη σε χάρτη, τις περισσότερες φορές έχει σαν αποτέλεσμα τη μη ταύτιση ίχνους και πορείας.
Σε αυτά κατέληξα από εμπειρία, δε μπορώ να τα στηρίξω τεχνικά, και φυσικά ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθούν.
Πολύ σωστό αυτό!Αλλά δεν έχω καταλάβει πως να το κάνω ώστε να βλέπω απλά το ίχνος.
 

elpo

Μέλος
Όνομα
Ηλίας
Μοτό
KTM 990 Adventure '08
Καλησπέρα σε όλους,

αν και "σιωπηλώς αναγιγνώσκον" μέλος κοντά ενάμιση χρόνο, δεν συστήθηκα διαδικτυακά μέχρι τώρα, όπως συνηθίζεται από τους περισσότερους συμφορουμίτες…
Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να το κάνω και μάλιστα δια ζώσης με πολλόυς από εσάς, δηλώνοντας συμμετοχή στο φετινο ADV-TrOFFy.

Παρέα με το φίλο και "φρέσκο" μέλος Γιώργο – gilktm, με δύο μονοκύλινδρα (TT600R και KTM640), θα ξεκινήσουμε από Αθήνα Παρασκευή απόγευμα και θα ανταμώσουμε με τα μέλη της λίστας "παλαιάς κοπής" για ένα τριήμερο που είμαι βέβαιος ότι θα είναι τρου αντβε!

Υ.Γ: Η μόνη μέχρι τώρα γνωριμία με μέλος του φόρουμ, είναι με το Βαγγέλη (aka tc-drift), ως ευτυχής (με όλη τη σημασία) νυν κάτοχος του TT600R του…
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίστα... Παλιάς κοπης!!
  1. nomad
  2. manosxlv
  3. Alex990
  4. Nikolas77
  5. erpeto
  6. ztakisg16
  7. ilias.ali
  8. Phoenix
  9. LARRY
  10. Pelekanone
  11. Shogun
  12. MotoADVTales
  13. KORAX
  14. ilai
  15. pako1150
  16. efthymis
  17. labros
  18. gsmaniac
  19. 1190Rleros
  20. Blue line
  21. ΥΑΚΙΝΘΟΣ
  22. thenos
  23. todor
  24. Spyrious
  25. alfa7
  26. ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
  27. Monolykos
  28. Sevax
  29. gemar
  30. Pikinos
  31. lumakos
  32. Giorgopro
  33. ELF
  34. @voitek
  35. Σταύρος. Μ
  36. vaelsod
  37. #skliros_kariolis (geez996)
  38. alekni
  39. zilver
  40. kofridis
  41. kavadias
  42. apos.zeitou
  43. African
  44. flash
  45. lep990
  46. gakis1
  47. kordix
  48. #korfas_kariolis
  49. zanny
  50. Πέτρος
  51. akis92
  52. @Gk990
  53. nosPa21
  54. Christos Dakar
  55. Vages
  56. Tasosdr
  57. blast
  58. christoslazy
  59. .. Helmut (ετων 60φευγα)
  60. .. Kathrin Terror (Μουρλοκομειο)
  61. Corki
  62. onroad
  63. nyxto
  64. Goulas
  65. kranomitros
  66. blexo
  67. @ziko
  68. @marsall
  69. caramello
  70. STF
  71. Aldebaran
  72. kostantis
  73. @kostantis2
  74. @kostantis3
  75. elpo
  76. gilktm
. Συνάντηση Παρασκευή 14/6, απόγευμα-βράδυ, στα Καλύβια Πεζούλας στις όχθες της λίμνης Πλαστήρα. Το σημείο διανυκτέρευσης είναι το σημείο εκκίνησης που θα δείτε στο αρχείο της 1ης ημέρας. Η διανυκτέρευση είναι σε πλάτωμα δίπλα ακριβώς από την λίμνη. Από τον οικισμό των Καλυβίων είναι 3-4 χλμ. ασφαλτόδρομος και ένα μικρό κομμάτι χώμα μερικών εκατοντάδων μέτρων. Όσοι φτάσουν πρώτοι ας καθίσουν σε ένα από τα καφέ που είναι στην κεντρική διασταύρωση του χωριού. ¨Εχει πολλά σε αυτό το σημείο. Δεν θα χαθούμε. Όσοι θέλουν δωμάτιο, έχει πάρα πολλούς ξενώνες στην περιοχή. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Όταν με το καλό βρεθούμε θα χωριστούμε σε ομάδες. Ώρα αναχώρησης κάθε πρωί περίπου 9 πμ.
Η διανυκτέρευση της 2ης ημέρας είναι στο χωριό Καστανιά Τρικάλων. Καταπληκτικός χώρος διανυκτέρευσης με γήπεδο ποδοσφαίρου (να φέρει μπάλα κάποιος},νερό υπάρχει στον χώρο. Δωμάτια στην Καστανιά έχουν κλείσει λόγω βάπτισης από ότι μάθαμε. Ψάξτε Αμάραντο ή αλλιώς στην Καλαμπάκα (30χλμ.)
Υπάρχει πολύ καλή ταβέρνα στην Καστανιά αλλά και μια πολύ φιλική ταβέρνα στους δίτροχους στο χωριό Ελάφι (10 χλμ). Η διανυκτέρευση της επόμενης ημέρας είναι στο χωριό Βωβούσα Ιωαννίνων δίπλα ακριβώς από το ορειβατικό καταφύγιο. Υπάρχει μία μικρή χρέωση για όσους στήνουν αντίσκηνα δίπλα γιατί υποτίθεται κάνεις χρήση τουαλέτας-ντουζ. Το καταφύγιο έχει καλό φαγητό αλλά υπάρχουν και 1-2 ταβέρνες στο χωριό. Το καταφύγιο είναι γεμάτο. Έχει δωμάτια στο χωριό. Ψάξτε στο διαδίκτυο.
Να έχετε μαζί σας ασκό ή παγούρι νερού για την διαδρομή με κάποια σνάκς σε σακίδιο πλάτης. Επίσης ένα buff ή μαντίλι για την μύτη γιατί θα υπάρχει σκόνη με τόσους δίτροχους. Θα ήταν ωραίο ο καθένας μας να έχει μερικές σακουλίτσες για τα σκουπίδια του. Επειδή θα είμαστε πολλοί θα πρότεινα ακόμη και τα χαρτιά υγείας να τα βάζουμε σε polybag και να τα πετάμε σε σακούλα. Όσοι καπνίζουν ας έχουν μαζί τους κάτι να πετάν τα αποτσίγαρα. Προτροπή είναι. Ρωτήστε τώρα.
Ξέχασα. Πρατήριο έχει στα Καλύβια και στις Λογγιες δίπλα στον καταρράκτη. Την δεύτερη ημέρα θα περάσουμε από Μέτσοβο. ¨οσοι έχουν αυτονομία 200 χλμ είναι οκ. Εάν έρθει και το τζίπ δεν υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω μπορεί να κουβαλάει έξτρα για κάθε ενδεχόμενο.


Παρακάτω τα αρχεία των διαδρομών σε .gpx και .kml.
Η διαδρομή της πρώτης μέρας ξεκινάει από το σημείο διανυκτέρευσης της Παρασκευής.
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα σε όλους,

αν και "σιωπηλώς αναγιγνώσκον" μέλος κοντά ενάμιση χρόνο, δεν συστήθηκα διαδικτυακά μέχρι τώρα, όπως συνηθίζεται από τους περισσότερους συμφορουμίτες…
Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να το κάνω και μάλιστα δια ζώσης με πολλόυς από εσάς, δηλώνοντας συμμετοχή στο φετινο ADV-TrOFFy.

Παρέα με το φίλο και "φρέσκο" μέλος Γιώργο – gilktm, με δύο μονοκύλινδρα (TT600R και KTM640), θα ξεκινήσουμε από Αθήνα Παρασκευή απόγευμα και θα ανταμώσουμε με τα μέλη της λίστας "παλαιάς κοπής" για ένα τριήμερο που είμαι βέβαιος ότι θα είναι τρου αντβε!

Υ.Γ: Η μόνη μέχρι τώρα γνωριμία με μέλος του φόρουμ, είναι με το Βαγγέλη (aka tc-drift), ως ευτυχής (με όλη τη σημασία) νυν κάτοχος του TT600R του…
παρασκευη απογευμα θα φυγω και εγω απο σχηματαρι στο 70 olymbus plaza..........
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εσενα σε περιμενω στα γουναραδικα .........βροντακας σπικιγκ
Μην τολμησεις....θα ερθεις να σηκωσεις ψηλα τη σημαια της μπετονιερας!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα σε όλους,

αν και "σιωπηλώς αναγιγνώσκον" μέλος κοντά ενάμιση χρόνο, δεν συστήθηκα διαδικτυακά μέχρι τώρα, όπως συνηθίζεται από τους περισσότερους συμφορουμίτες…
Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να το κάνω και μάλιστα δια ζώσης με πολλόυς από εσάς, δηλώνοντας συμμετοχή στο φετινο ADV-TrOFFy.

Παρέα με το φίλο και "φρέσκο" μέλος Γιώργο – gilktm, με δύο μονοκύλινδρα (TT600R και KTM640), θα ξεκινήσουμε από Αθήνα Παρασκευή απόγευμα και θα ανταμώσουμε με τα μέλη της λίστας "παλαιάς κοπής" για ένα τριήμερο που είμαι βέβαιος ότι θα είναι τρου αντβε!

Υ.Γ: Η μόνη μέχρι τώρα γνωριμία με μέλος του φόρουμ, είναι με το Βαγγέλη (aka tc-drift), ως ευτυχής (με όλη τη σημασία) νυν κάτοχος του TT600R του…
Ωραιος τροπος να γνωριστουμε......ο καλυτερος μαλλον!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίστα... Παλιάς κοπης!!
  1. nomad
  2. manosxlv
  3. Alex990
  4. Nikolas77
  5. erpeto
  6. ztakisg16
  7. ilias.ali
  8. Phoenix
  9. LARRY
  10. Pelekanone
  11. Shogun
  12. MotoADVTales
  13. KORAX
  14. ilai
  15. pako1150
  16. efthymis
  17. labros
  18. gsmaniac
  19. 1190Rleros
  20. Blue line
  21. ΥΑΚΙΝΘΟΣ
  22. thenos
  23. todor
  24. Spyrious
  25. alfa7
  26. ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
  27. Monolykos
  28. Sevax
  29. gemar
  30. Pikinos
  31. lumakos
  32. Giorgopro
  33. ELF
  34. @voitek
  35. Σταύρος. Μ
  36. vaelsod
  37. #skliros_kariolis (geez996)
  38. alekni
  39. zilver
  40. kofridis
  41. kavadias
  42. apos.zeitou
  43. African
  44. flash
  45. lep990
  46. gakis1
  47. kordix
  48. #korfas_kariolis
  49. zanny
  50. Πέτρος
  51. akis92
  52. @Gk990
  53. nosPa21
  54. Christos Dakar
  55. Vages
  56. Tasosdr
  57. blast
  58. christoslazy
  59. .. Helmut (ετων 60φευγα)
  60. .. Kathrin Terror (Μουρλοκομειο)
  61. Corki
  62. onroad
  63. nyxto
  64. Goulas
  65. kranomitros
  66. blexo
  67. @ziko
  68. @marsall
  69. caramello
  70. STF
  71. Aldebaran
  72. kostantis
  73. @kostantis2
  74. @kostantis3
  75. elpo
  76. gilktm
  77. adventsuras
. Συνάντηση Παρασκευή 14/6, απόγευμα-βράδυ, στα Καλύβια Πεζούλας στις όχθες της λίμνης Πλαστήρα. Το σημείο διανυκτέρευσης είναι το σημείο εκκίνησης που θα δείτε στο αρχείο της 1ης ημέρας. Η διανυκτέρευση είναι σε πλάτωμα δίπλα ακριβώς από την λίμνη. Από τον οικισμό των Καλυβίων είναι 3-4 χλμ. ασφαλτόδρομος και ένα μικρό κομμάτι χώμα μερικών εκατοντάδων μέτρων. Όσοι φτάσουν πρώτοι ας καθίσουν σε ένα από τα καφέ που είναι στην κεντρική διασταύρωση του χωριού. ¨Εχει πολλά σε αυτό το σημείο. Δεν θα χαθούμε. Όσοι θέλουν δωμάτιο, έχει πάρα πολλούς ξενώνες στην περιοχή. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Όταν με το καλό βρεθούμε θα χωριστούμε σε ομάδες. Ώρα αναχώρησης κάθε πρωί περίπου 9 πμ.
Η διανυκτέρευση της 2ης ημέρας είναι στο χωριό Καστανιά Τρικάλων. Καταπληκτικός χώρος διανυκτέρευσης με γήπεδο ποδοσφαίρου (να φέρει μπάλα κάποιος},νερό υπάρχει στον χώρο. Δωμάτια στην Καστανιά έχουν κλείσει λόγω βάπτισης από ότι μάθαμε. Ψάξτε Αμάραντο ή αλλιώς στην Καλαμπάκα (30χλμ.)
Υπάρχει πολύ καλή ταβέρνα στην Καστανιά αλλά και μια πολύ φιλική ταβέρνα στους δίτροχους στο χωριό Ελάφι (10 χλμ). Η διανυκτέρευση της επόμενης ημέρας είναι στο χωριό Βωβούσα Ιωαννίνων δίπλα ακριβώς από το ορειβατικό καταφύγιο. Υπάρχει μία μικρή χρέωση για όσους στήνουν αντίσκηνα δίπλα γιατί υποτίθεται κάνεις χρήση τουαλέτας-ντουζ. Το καταφύγιο έχει καλό φαγητό αλλά υπάρχουν και 1-2 ταβέρνες στο χωριό. Το καταφύγιο είναι γεμάτο. Έχει δωμάτια στο χωριό. Ψάξτε στο διαδίκτυο.
Να έχετε μαζί σας ασκό ή παγούρι νερού για την διαδρομή με κάποια σνάκς σε σακίδιο πλάτης. Επίσης ένα buff ή μαντίλι για την μύτη γιατί θα υπάρχει σκόνη με τόσους δίτροχους. Θα ήταν ωραίο ο καθένας μας να έχει μερικές σακουλίτσες για τα σκουπίδια του. Επειδή θα είμαστε πολλοί θα πρότεινα ακόμη και τα χαρτιά υγείας να τα βάζουμε σε polybag και να τα πετάμε σε σακούλα. Όσοι καπνίζουν ας έχουν μαζί τους κάτι να πετάν τα αποτσίγαρα. Προτροπή είναι. Ρωτήστε τώρα.
Ξέχασα. Πρατήριο έχει στα Καλύβια και στις Λογγιες δίπλα στον καταρράκτη. Την δεύτερη ημέρα θα περάσουμε από Μέτσοβο. ¨οσοι έχουν αυτονομία 200 χλμ είναι οκ. Εάν έρθει και το τζίπ δεν υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω μπορεί να κουβαλάει έξτρα για κάθε ενδεχόμενο.


Παρακάτω τα αρχεία των διαδρομών σε .gpx και .kml.
Η διαδρομή της πρώτης μέρας ξεκινάει από το σημείο διανυκτέρευσης της Παρασκευής.
 

Attachments

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην τολμησεις....θα ερθεις να σηκωσεις ψηλα τη σημαια της μπετονιερας!!
πια μπετονιερα !!!!!
να πεσει κατω και να θελω τρια ατομα να την σηκωσω !!!!!!
θα εξαυλωσω το παρταλι σου μια και καλη .........!!!!!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Ρε παιδιά πως τα καταφέρνετε;Εγώ με τα βασικά σκηνή,υπόστρωμα,μαξιλαράκι,αδιάβροχα,κανα 2 αλλαξιες,σαγιονάρα,μια φορμα κλπ είμαι κάπως έτσι

 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Ρε παιδιά πως τα καταφέρνετε;Εγώ με τα βασικά σκηνή,υπόστρωμα,μαξιλαράκι,αδιάβροχα,κανα 2 αλλαξιες,σαγιονάρα,μια φορμα κλπ είμαι κάπως έτσι

Τα πλαϊνά είναι σαμαρια???Και εγώ πέρσι στο ίδιο σάκο είχα όλα μου τα πράγματα χωρίς να έχω σαμαρια και σε αρκετά σημεία προβληματίστηκα...Για φέτος πήρα και σαμαρια των 15 λίτρων ώστε να μοιράσω το βάρος και να.βαλω στον σάκο πίσω μόνο σκηνή και υπόστρωμα....Μήπως έβαλες υπερβολικά πράγματα για ένα τριήμερο???
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Τα πλαϊνά είναι σαμαρια???Και εγώ πέρσι στο ίδιο σάκο είχα όλα μου τα πράγματα χωρίς να έχω σαμαρια και σε αρκετά σημεία προβληματίστηκα...Για φέτος πήρα και σαμαρια των 15 λίτρων ώστε να μοιράσω το βάρος και να.βαλω στον σάκο πίσω μόνο σκηνή και υπόστρωμα....Μήπως έβαλες υπερβολικά πράγματα για ένα τριήμερο???
Δεν ξέρω τι να αφαιρέσω.Έχω τα εξής
Σκηνή μικρή 1 ατόμου.
Μικρό υπόστρωμα
Μαξιλαράκι αυτοφούσκωτο
Υπνόσακο
Ένα μουσαμά αν χρειαστεί για κάτω απο την σκηνή
Αδιάβροχα
Σαγιονάρες
Αθλητικά
Μία φόρμα παντελόνι-μπλουζάκι μακρυμάνικο
2 T-shirt
3 αλλαξιές
Φαρμακείο
Μικροπράγματα όπως οδοντόβουρτσα αναπτήρα ένα μικρό γκαζάκι για καφέ με μπρίκι κλπ
Και θέλω να βάλω και τα φαγιά.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Δεν ξέρω τι να αφαιρέσω.Έχω τα εξής
Σκηνή μικρή 1 ατόμου.
Μικρό υπόστρωμα
Μαξιλαράκι αυτοφούσκωτο
Υπνόσακο
Ένα μουσαμά αν χρειαστεί για κάτω απο την σκηνή
Αδιάβροχα
Σαγιονάρες
Αθλητικά
Μία φόρμα παντελόνι-μπλουζάκι μακρυμάνικο
2 T-shirt
3 αλλαξιές
Φαρμακείο
Μικροπράγματα όπως οδοντόβουρτσα αναπτήρα ένα μικρό γκαζάκι για καφέ με μπρίκι κλπ
Και θέλω να βάλω και τα φαγιά.
Τα ίδια έχω πάρει και εγώ χωρίς τα συμπράγκαλα για φαγητά...3 αλλαξιες τι εννοείς?3 σετ ακόμα ρούχων???Εγώ εκτός αυτά Που θα φοράω έχω πάρει έξτρα μια βερμούδα,2 εσώρουχα και 2 κοντομάνικο μπλουζάκια....
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom