To KTM or not to KTM?

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Λοιποοοον....μιας και έχετε αρχίσει όλοι τις βόλτες(και καλά κάνετε βέβαια) και εμείς εδώ στην εργασία, χωρίς να έχουμε ούτε μηχανάκι μου έχει μπει ο διάολος και με κατατρώει...
Όντας αμήχανος οδήγησα ένα tracerακι 900 και είπα εδώ είμαι...ωραίο μηχανάκι..μετά από πολύ σκέψη(μπορεί και όχι)πάω γιαμαχα να κάνω το μεγάλο all in αλλα μπαρουφες..δεν παίζει μηχανάκι...και αν παραγγείλω τώρα μάλλον καλό Οκτώβρη και αν...και όχι ότι δεν έχω διάθεση να περιμένω γιατί έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβρη θα είμαι εκτός νησιού απλά δεν είμαι και 100% σίγουρος...το μπάτζετ που διαθέτω είναι γύρω στις 10k.και θα μου πεις μάστορα τι ktm λες στον τίτλο και μας μιλάς τώρα για σχιστοματηδες...
Και κάπου εδώ άρχισα να γλυκοκοιταω κάτι 1090s..αν καταφέρω να βρω βέβαια..σαν μηχανάκι μου αρέσει περισσότερο από το tracer εμφανισιακά αλλά δεν έχω οδηγήσει κάποιο..και μέσα σε όλα αυτά έχω και τον έρωτα 950/990 να μου λέει πάρε με και κράτα τα ρέστα για να με φτιάχνεις όταν χαλάω...
Confused όπως καταλαβαίνετε...
Εδώ να δηλώσω ότι το θέλω για κάνα ταξίδι καμία βόλτα κτλ όχι καθημερινή χρήση το μηχανακι.δεν έχω οδήγησει 1090 από τα παραπάνω αλλά νομίζω δεν θέλω κιόλας γιατί οποία αμφιβολία θα σβηστεί.οι κάτοχοι πείτε καμιά εμπειρία μαζί του(καλή η κακή) που θα βοηθήσει.

Οπότε το μεγάλο ερώτημα.να πάρω ktm που είναι για αρχοντους η να πάω στη μαμά γιαμαχα και να σας λέω κάθε Τετάρτη μάστορα και τέτοιες εξυπναδες για να πνίξω τον πόνο μου που θα με περνάτε από πάνω εσείς με τα KTM?
Ξέρω αυτές οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα αλλά μεταξύ μας είναι πιο διασκεδαστικες από τα συμβατικά η τα usd πηρούνια..
Υ.γ amyroukai γλεντα με όσο θες..μου αξίζει.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εγω στην θεση σου θα επερνα ktm οσο γινεται πιο καινουργιο 1090 δηλαδη ,και στα 10κ που λες νομιζω οτι αξιζει να δωσεις 12 και να δεις και new 790 adv που υπαρχουν

βεβαια και το tracer μια χαρα μηχανακι ειναι απλα μετα το 390 που πηρα ειμαι σε πορτοκαλι μουντ! δεν σε βοηθησα! χαχα
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Εγω στην θεση σου θα επερνα ktm οσο γινεται πιο καινουργιο 1090 δηλαδη ,και στα 10κ που λες νομιζω οτι αξιζει να δωσεις 12 και να δεις και new 790 adv που υπαρχουν

βεβαια και το tracer μια χαρα μηχανακι ειναι απλα μετα το 390 που πηρα ειμαι σε πορτοκαλι μουντ! δεν σε βοηθησα! χαχα
Τα χω δει παναθεμα τα...εντάξει καλό vfm στην τιμή που τα δίνουν αλλά οδηγώντας τα κάτι μου έλειπε/χαλαγε ρε γαμωτο.βεβαια μπορεί να ήταν ταλαιπωρημενο πολύ το συγκεκριμένο μηχανάκι γιατί είχε κάπου 30000 χλμ όλα σε test rides νομίζω.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Στάνταρ θα καταλήξει στο τέλος ότι nc750 χρειάζομαι...που δεν καίει κιόλας...και αντέχει...και είναι Χόντα..και dct πολύ μπροστά..
Και εγώ ταυτόχρονα θα πάρω τον μανιακ να μου αρχισει την τελευταία κατοικια στα 28 μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Με το budget που εχεις βαλει...και αν θες on off και για χωματινες διελευσεις...είναι και το Tenere 700... αν εισαι όμως μονός και θες και χώμα...690 enduro...με τα 10k βρίσκεις απο sport touring μεχρι on off και adventure μεταχειρισμενα πολλές επιλογές.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Με το budget που εχεις βαλει...και αν θες on off και για χωματινες διελευσεις...είναι και το Tenere 700... αν εισαι όμως μονός και θες και χώμα...690 enduro...με τα 10k βρίσκεις απο sport touring μεχρι on off και adventure μεταχειρισμενα πολλές επιλογές.
Σόλο είμαι ναι...απλά και να παιρνα κάτι τέτοιο δεν θα μου πήγαινε η καρδιά να το βάλω χώμα...αν βάλεις στο κάδρο ότι δεν το θέλω και για κάθε μέρα μου δίνεται η δυνατότητα να παίξω σε πιο πάνω κατηγορία.γιαυτο κοιτάω τα μεγάλα..το ξέρω ότι παίζουν πολλά μηχανάκια όπως πχ το tiger 800 που οδηγώντας το έχω κουμπώσει άψογα πάνω του αλλά για διάφορους λογους(όπως πχ έλλειψη αντιπροσωπείας κοντά) τα χω απορρίψει και έχω καταλήξει εδω.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω θέτεις το ερώτημα σε λάθος βάση.

Η αρχή, για την οποία με κοροϊδεύουν οι κύριοι κύριοι εδώ μέσα, είναι να βολευτείς στην σέλα. Όταν θες μηχανάκι για τουρισμό, άνεση ίσον ξεκούραση ίσον ασφάλεια και απόλαυση. Ωραίο είναι να πίνεις καφέ και να την χαζεύεις και να γουστάρεις, αλλά να μην σκέφτεσαι το πόσο πόνο έχεις ακόμα ως τον προορισμό.

Τα υπόλοιπα θα τα βρεις ανάμεσα σε όσα μηχανάκια είναι βολικά.

Ανάμεσα στο tracer 900 και το 990 δεν τίθεται θέμα για το ποιο ταξιδεύει πιο άνετα και δεν θα σε βάλει στον προβληματισμό του ποιος θα το ακουμπήσει χωρίς να του βγάλει τα μάτια. Καλοί οι έρωτες κλπ αλλά η γκόμενα η ευρωφάγος η σωστή θέλει τον sugar daddy της, δεν είσαι τέτοιος.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τον πετσοκοψε...τον άνθρωπο. Δεν πίστευα ότι θα συναντήσω μεγαλύτερο GSακια από το μανιακ αλλά ο amyroukai τον ξεπέρασε. Αν ισχύουν όλα όσα λέει ο αμυρου πάνε για GSadv μεταχειρισμένο...ή σε όποιο κουμπώνεις καλύτερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι ανάγκη να πάει σε gs, δεν είναι η λύση για όλα.

Το 1090R ας πούμε είναι απίθανα πιο άνετο για εμένα, συγκριτικά με 1200GS. Δεν είναι εντός προϋπολογισμού.


Μεταξύ σοβαρού και αστείου, αν μπορείς να περιμένεις ως φθινόπωρο, στην κοιτάς για 1090R ή 1290R από Αγγλία; Λέω και τα δύο γιατί δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή μεταχειρισμένα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν είναι ανάγκη να πάει σε gs, δεν είναι η λύση για όλα.

Το 1090R ας πούμε είναι απίθανα πιο άνετο για εμένα, συγκριτικά με 1200GS. Δεν είναι εντός προϋπολογισμού.


Μεταξύ σοβαρού και αστείου, αν μπορείς να περιμένεις ως φθινόπωρο, στην κοιτάς για 1090R ή 1290R από Αγγλία; Λέω και τα δύο γιατί δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή μεταχειρισμένα.
Κοιτάω από εξωτερικό γενικά αλλά Αγγλία δεν παίζει θέμα;τώρα με το brexit?επίσης γιατί επιμένεις σε r?

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Τον πετσοκοψε...τον άνθρωπο. Δεν πίστευα ότι θα συναντήσω μεγαλύτερο GSακια από το μανιακ αλλά ο amyroukai τον ξεπέρασε. Αν ισχύουν όλα όσα λέει ο αμυρου πάνε για GSadv μεταχειρισμένο...ή σε όποιο κουμπώνεις καλύτερα.
Ισχύει..γλέντι κανονικό...

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοιτάω από εξωτερικό γενικά αλλά Αγγλία δεν παίζει θέμα;τώρα με το brexit?επίσης γιατί επιμένεις σε r?

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί θέλω τις αναρτήσεις του.

Ο καμικάζι μότο εισαγωγές κάνει κανονικά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αρα εισαι αναμεσα σε Τρεισερ 900 και ΚΤΜ 1090? Εκει εχεις κατασταλαξει?

Να το παρεις το 1090 αν αυτο ρωτας, ουτε περιπλοκα ηλεκτρονικα εχει ουτε προβληματα εχει βγαλει.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αρα εισαι αναμεσα σε Τρεισερ 900 και ΚΤΜ 1090? Εκει εχεις κατασταλαξει?

Να το παρεις το 1090 αν αυτο ρωτας, ουτε περιπλοκα ηλεκτρονικα εχει ουτε προβληματα εχει βγαλει.
Ναι στην ουσία ανάμεσα σε αυτά τα δύο είμαι.ωραιος...περιεκτικος και του δε πόιντ.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...είμαι σε αντίστοιχη φάση, ήτοι:
690 ή 790 ;;;
/// Β

ΥΓ... βασικά είχα καταλήξει σε 690, μια κουβέντα όμως με τον Κωστή (El-Gatto) έσπειρε αμφιβολίες...
 
Top Bottom