To KTM or not to KTM?

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Έχεις δίκιο σε αυτό...απλά ένα 1090 και ένα t9 είναι τόσο διαφορετικά;εννοώ με την έννοια πόσο εύκολα ταξιδεύουν η βολταρουν.καταλαβαινω τι όρια έχει το ένα η το άλλο αλλά δεν βάζουν στοπ σε κάποιο δικό μου.
Γενικά μου αρέσουν τα μηχανάκια που ανέφερα...δεν θα νιώσω άσχημα με κανένα από αυτά.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξερω αν σε βοηθαω καθολου, αλλα το τ9 εχει ενα φοβερο μοτερ αλλα μεχρι εκει. Ολα τα υπολοιπα πανω του ειναι απο αναξια λογου εως απαραδεκτα αν μιλαμε για τις πρωτες γενιες. Ισως το τελευταιο μοντελο να αξιζει με το νεο πλαισιο.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Γενικα καλυτερα να κοιταξεις σε κατι με 19/17 η 17/17 τροχους αποκλειστικα. Τα 1χ90 ειναι καλες περιπτωσεις, οπως και τα multistrada και ισως τιγρης 1050 αν εχεις χαμηλοτερο μπατζετ. Το ΣΜΤ ειναι επισης τρομερο μηχανακι, αλλα δυστυχως οι τιμες του εχουν ξεφυγει (βεβαια αν δεις προς εισαγωγες, εξωτερικο παιζουν σε καλα λεφτα)

θεωρητικα και τα gs ειναι καλες επιλογες, αλλα ειναι ξενερωτα για πιο ζωηρους, νεαρους αναβατες (τα υδροψυκτα οχι τοσο, αλλα η τιμη τους ξεφευγει)
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
.....η δικη μου εμπειρια απο μηχανες ειναι πως οποτεδηποτε προσπαθησα να μπλεξω χρησεις τελικα εκανα κακη αγορα. Το πιο ολοκληρωμενο μηχανακι που ειχα ποτε ηταν ενα 1150gs και αν ηθελα παλι μηχανη που να τα κανει ολα παλι gs θα επερνα. Αλλα πλεον δε θελω.

Επισης σκεψου τι χανεις απο οδηγικη απολαυση σε χρηση δρομου αν οδηγεις ενα 2k ονοφ σε σχεση με ενα αξιολογο 4k σπορ-τουρινγκ οπως πχ ενα z1000sx.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άκη αν θυμάμαι καλά είχες 950 οπότε ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

Το z1000sx που αναφέρθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα αλλά νομίζω ότι ο 17αρης (και οι κοντυτερες διαδρομές ανάρτησης) όση καλύτερη σταθερότητα θα σου δώσει σε ποιότητα κύλισης, τόσο θα σε δυσκολέψει όταν η άσφαλτος είναι κακής ποιότητας με σπασίματα, μπαλώματα κτλ.
Χωριά του ότι αν ο Άκης έχει διάθεση εξερεύνησης τότε οι επιλογές του περιοριζονται σε τροχο 19 ή 21.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άκη αν θυμάμαι καλά είχες 950 οπότε ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

Το z1000sx που αναφέρθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα αλλά νομίζω ότι ο 17αρης (και οι κοντυτερες διαδρομές ανάρτησης) όση καλύτερη σταθερότητα θα σου δώσει σε ποιότητα κύλισης, τόσο θα σε δυσκολέψει όταν η άσφαλτος είναι κακής ποιότητας με σπασίματα, μπαλώματα κτλ.
Χωριά του ότι αν ο Άκης έχει διάθεση εξερεύνησης τότε οι επιλογές του περιοριζονται σε τροχο 19 ή 21.
Ξαναδιαβάστε το πρώτο ποστ
Αν είχε ετοιμοπαραδοτα tracer θα το είχε πάρει.
Οτι λέει ο mousitsas
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
amyroukai γιατί φθινόπωρο από Αγγλία; μεγαλύτερη ποικιλία-χαμηλοτερες τιμές;

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο τέλος της κανονικής σεζόν (φέτος εκτός από τον ασυνήθιστα καλό καιρό είχαν και το λοκντάουν οπότε δεν "χάρηκαν" τα μηχανάκια τους και παρέμειναν σε κυκλοφορία κρατώντας τις τιμές του 2020) βγαίνουν τα τριετίας για πώληση. Τριετία είναι η υποχρέωση για MOT (ΚΤΕΟ δηλαδή) και επειδή εκεί τα ΚΤΕΟ δεν είναι διακοσμητικά κτίρια με μόνο σκοπό την ωφέλεια του ιδιοκτήτη τους τα μηχανάκια είναι συμμαζεμένα, επίσης λήγουν κατά κανόνα τα χρηματοδοτικά. Δεν είναι απόλυτος κανόνας αυτό, αλλά τα χρηματοδοτικά που διαφημίζουν συνήθως είναι τριετίας και συνήθως πάνε για άλλα ή για το επόμενο μοντέλο. Τριετία κατά κανόνα είναι 20,000 χιλιόμετρα, δηλαδή τίποτα και κατά κανόνα είναι ένας, άντε δύο ιδιοκτήτες, πολύ σπάνια περισσότεροι και τα μηχανάκια συχνά έχουν προίκα, σε αντίθεση με τα δικά μας που πωλούνται "γυμνά" από αξεσουάρ.


Οπότε φθινόπωρο πέφτουν "όλα" τα μεταχειρισμένα μαζί τα οποία κάθονται στις εκθέσεις μέχρι τον Απρίλιο και ο χειμώνας είναι η καλή εποχή να ζητήσεις αγορά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εδώ να δηλώσω ότι το θέλω για κάνα ταξίδι καμία βόλτα κτλ όχι καθημερινή χρήση το μηχανακι.
Λεει ο ανθρωπας οτι το θελει για κανα ταξιδι ή καμια βολτα. Και λεει οτι ηταν ετοιμος να τα ακουμπησει για ΜΤ9, αλλα γλυκοκοιταει και 1090.

Εγω στο καρ βλεπω 2-3 1090S , αλλα στα ιδια λεφτα βλεπω και 1190S. Θα προτεινα λοιπον να δεις και αυτα, ακομα και 1050 αν παιζουν. Απλα να εχεις κατα νου οτι το 1190S εχει ηλεκτρονικες αναρτησεις και πιο περιπλοκο ΑΒS/TC με cornering ΑΒS κτλ. Aλλα επισης εχει και 25 αλογα παραπανω απο το 1090 που φαινονται και παραφαινονται στο δρομο. Επισης το "μικρο" 1050 μεχρι τα 100-120 παει διπλα διπλα με το 1190, απο εκει και πανω κανουν τη διαφορα τα 55 παραπανω αλογα - για να προλαβω μιλαμε παντα για νουμερα που ανακοινωνει η εταιρια...

Αλλα, επισης αυτο που θα ελεγα ειναι οτι αν γουσταρεις το ΜΤ9 τοσο πολυ και ησουν ετοιμος να το παρεις, και εισαι ετοιμος να δωσεις τα λεφτα για μεταχειρισμενο ΚΤΜ, γιατι να μην τα δωσεις και για μεταχειρισμενο ΜΤ9?
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Λεει ο ανθρωπας οτι το θελει για κανα ταξιδι ή καμια βολτα. Και λεει οτι ηταν ετοιμος να τα ακουμπησει για ΜΤ9, αλλα γλυκοκοιταει και 1090.

Εγω στο καρ βλεπω 2-3 1090S , αλλα στα ιδια λεφτα βλεπω και 1190S. Θα προτεινα λοιπον να δεις και αυτα, ακομα και 1050 αν παιζουν. Απλα να εχεις κατα νου οτι το 1190S εχει ηλεκτρονικες αναρτησεις και πιο περιπλοκο ΑΒS/TC με cornering ΑΒS κτλ. Aλλα επισης εχει και 25 αλογα παραπανω απο το 1090 που φαινονται και παραφαινονται στο δρομο. Επισης το "μικρο" 1050 μεχρι τα 100-120 παει διπλα διπλα με το 1190, απο εκει και πανω κανουν τη διαφορα τα 55 παραπανω αλογα - για να προλαβω μιλαμε παντα για νουμερα που ανακοινωνει η εταιρια...

Αλλα, επισης αυτο που θα ελεγα ειναι οτι αν γουσταρεις το ΜΤ9 τοσο πολυ και ησουν ετοιμος να το παρεις, και εισαι ετοιμος να δωσεις τα λεφτα για μεταχειρισμενο ΚΤΜ, γιατι να μην τα δωσεις και για μεταχειρισμενο ΜΤ9?
Γιατί ζητάνε κάτι 9-9.5k για δεύτερης γενιάς...γιατι να μην δώσω 12 να έχω και εγγύηση κτλ?έτσι το σκέφτηκα...συν είναι αναβαθμισμένο το καινούριο...νέο πλαισιο,αλλαγές στο μοτέρ +κάποια ηλεκτρονικα.
1050 παίζει ένα στο car..αλλά δεν ξέρω...μηχανάκι που μπήκε ένα χρόνο μόνο στην γκάμα της ktm κάτι με χαλάει.
Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γιατί ζητάνε κάτι 9-9.5k για δεύτερης γενιάς...γιατι να μην δώσω 12 να έχω και εγγύηση κτλ?έτσι το σκέφτηκα...συν είναι αναβαθμισμένο το καινούριο...νέο πλαιοσιο,αλλαγές στο μοτέρ +κάποια ηλεκτρονικα.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nαι οκ, λογικοτατο και μαζι σου. Απλα λεω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καινουργιο και το θες τωρα, και θα τα εδινες για μτχ ΚΤΜ, μηπως τα εδινες για μτχ ΜΤ9.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Nαι οκ, λογικοτατο και μαζι σου. Απλα λεω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καινουργιο και το θες τωρα, και θα τα εδινες για μτχ ΚΤΜ, μηπως τα εδινες για μτχ ΜΤ9.
Δεν το θέλω άμεσα.... έτσι και αλλιώς καίγομαι στο νησί τώρα...οπότε λέω γιατί να παραγγείλω ένα μηχανάκι που θα έρθει χειμώνα;πάρε βαθιές ανάσες και ξανασκεψου το...και έτσι άρχισα να βλέπω τα ktmακια...βέβαια βοήθησε και η βόλτα με τον Γρηγορη στα Άγραφα με το θεριό...ωραίο μηχανάκι.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Tracer 9 το οδήγησες;
Όχι το καινούριο...δεν το χαν...έχω οδηγήσει το gen 2.και μου άρεσε...βασικά να πω την αλήθεια το μοτέρ ήταν όλα τα λεφτά...

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Ενταξει αλλάζω θέση μετά απ'οσα διάβασα, 1190 του 14, το κοντό μεγειά σου, από εξωτερικό σε πολύ χαμηλές τιμές για το μηχανάκι. Αφήνω ένα στην τύχη εδώ
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ενταξει αλλάζω θέση μετά απ'οσα διάβασα, 1190 του 14, το κοντό μεγειά σου, από εξωτερικό σε πολύ χαμηλές τιμές για το μηχανάκι. Αφήνω ένα στην τύχη εδώ
Στο εξωτερικό η αλήθεια είναι παίζει μεγαλύτερη ποικιλία.. μονόδρομος για τέτοια μηχανάκια όπως το 1090.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Το 1190 για καποιον που θελει να ασχοληθει ειναι τρομερη περιπτωση, εξ αλλου ολα τα μηχανακια της σειρας 1χ90 ειναι στην ουσια τα ιδια με διαφορες μονο στα μοτερ και στο σεταπ των αναρτησεων. Το 1190 με λιγη δουλεια στο μπροστινο, μπορει να γινει οσο καλο σε handling ειναι και τα νεοτερα 1290.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Το 1190 για καποιον που θελει να ασχοληθει ειναι τρομερη περιπτωση, εξ αλλου ολα τα μηχανακια της σειρας 1χ90 ειναι στην ουσια τα ιδια με διαφορες μονο στα μοτερ και στο σεταπ των αναρτησεων. Το 1190 με λιγη δουλεια στο μπροστινο, μπορει να γινει οσο καλο σε handling ειναι και τα νεοτερα 1290.

...και καλυτερο να πω εγω.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
...και καλυτερο να πω εγω.
Αν δεν σου αρεσουν τα πολλα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια, σιγουρα. Αυτος ηταν εξαλλου ο λογος που πολλοι επαινουσαν το 1090, διοτι ειχε μια απλοτητα που με τα 1290 χαθηκε. Τα 1190 ακολουθησαν την ιδια συνταγη των 9χ0 και πολλων φυσικα μοτο στο μπροστινο, το οποιο ειναι τρομερα μαλακο και under sprung, μαζι με ολα τα προβληματα που αυτο δημιουργει.

Με λιγο ψαξιμο ομως, το φτιαξιμο ειναι ευκολο και οικονομικο.
 
Top Bottom