Transalp-Χυτρα και που και που λοξιγκας!

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Λοιπον κυριοι εξηγουμαι...το μηχανακι(transalp 650 03) την ωρα που ζεσταινεται αρχιζει ενα περιεργο σφυριγμα λες και ειναι χυτρα..δεν μπορω να σας το περιγραψω καπως αλλιως...αυτο γινεται μονο με νεκρα σε υψηλες θερμοκρασιες και σταματημενο...οταν ανοιξω λιγο γκαζι εξαφανιζεται ο θορυβος...και την ωρα που λεω ας το παω συνεργειο να δω τι παιζει .φουλαρω βενζινη και την ωρα που ξεκιναω αρχιζει τα σκασιματα και μπουκωμα..το οποιο μετα απο λιγο ανοιγμα γκαζιου εξαφανιστηκε..δυστυχως μετα απο 10-20 χλμ το ξαναεκανε...δεν ειναι μονιμο δηλαδη...το εμφανιζει οποτε γουσταρει..(ψυχολογικα).καμια γνωμη για τιποτα απο τα 2?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Mηπως το σφυριγμα προερχεται απο το ρεζερβουαρ?
Εχει βγει τωρα τελευταια το ρεζερβουαρ για καποιο λογο? Αν ναι υπαρχει περιτωση να ειναι τσακισμενο (αρα και μερικως βουλωμενο) το σωληνακι της αναπνοης
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Mηπως το σφυριγμα προερχεται απο το ρεζερβουαρ?
Εχει βγει τωρα τελευταια το ρεζερβουαρ για καποιο λογο? Αν ναι υπαρχει περιτωση να ειναι τσακισμενο (αρα και μερικως βουλωμενο) το σωληνακι της αναπνοης
Να σου πω την αληθεια θα το τσεκαρω...ο μηχανικος δηλαδη αλλα νομιζω ειναι απο καπου χαμηλα αριστερα.και το περιεργο ειναι οτι απο καποια θερμοκρασια και πανω αρχιζει γιαυτο μ φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι σωληνακι..περισσοτερο σε ρουλεμανακι μου κανει.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δοκιμασε να ανοιξεις την ταπα σιγα, και εαν αντιληφθεις αναροφηση τοτε το σωληνακι της εξαερωσης ειναι βουλωμενο/τσακισμενο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τα ιδια συμπτωματα ειχα στον Σουπερτενεκε, ειχε σκουριασει η "ανεπιστροφη" ο θεος να την κανει μπιλιτσα στην ταπα του ρεζερβουαρ και δεν ανεπνεε. Δεν ακουγα σφυριγμα στην πορεια αλλα οταν ανοιξα ταπα να γεμισω (με 28λιτρα ντεποζιτο πηρε μερες) ακουσα την αναρροφηση... Την ξηλωσα τελειως και ολα οκ.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αποτι καταλαβαινω δηλαδη πρεπει να τσεκαρω σωληνακια απο κατω απο το ρεζερβουαρ για αρχη..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν μου επιτρέπεις να σου πω πολύ καλοπροαίρετα, μάλλον πρέπει να πάρεις λίγο με τη σειρά το μηχανάκι σου, να αλλάξεις ότι είναι για πέταμα και να το χαρείς για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα. :)
Είναι από τις μοτο που δε ζητάνε τπτ, αλλά λογικό είναι με την πάροδο των ετών, να χρειάζεται και από κάτι ,καθαρά λόγω παλαιότητας και όχι απαραίτητα χιλιομέτρων
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αν μου επιτρέπεις να σου πω πολύ καλοπροαίρετα, μάλλον πρέπει να πάρεις λίγο με τη σειρά το μηχανάκι σου, να αλλάξεις ότι είναι για πέταμα και να το χαρείς για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα. :)
Είναι από τις μοτο που δε ζητάνε τπτ, αλλά λογικό είναι με την πάροδο των ετών, να χρειάζεται και από κάτι ,καθαρά λόγω παλαιότητας και όχι απαραίτητα χιλιομέτρων
Σου επιτρεπω
Ναι μωρε το ξερω και σε αυτη τη διαδικασια ειμαι και εχω κανει καποια πραγματακια...απλα προβληματιστηκα σημερα και ειπα να πω τον πονο μου και να ζητησω καμια βοηθεια...βεβαια το μηχανακι εχει ιστορικο σερβις και εχει κανει τα προβλεπομενα...αλλα χου νοουζ ;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο σωληνάκι του πήγασου, είχε φωλιάσει "κάτι" και μάλιστα το "κάτι" είχε βάλει και ένα αγριόσπορο για πόρτα/τάπα στο τέλος του. Με ολίγη λύπη το αυθαίρετο κατεδαφίστηκε με συνοπτικές (κράτσα κρούτσα μέσα στο σωληνάκι τα "οικοδομικά υλικά" που έπεφταν μετά από την τρύπα) και ελπίζω να μην έχω τέτοια χαζά. Στο Ιαπωνικό είχε φωλιάσει κάτι στην τρύπα αποστράγγισης των μπουζί. Η ζωή στην εξοχή....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στο σωληνάκι του πήγασου, είχε φωλιάσει "κάτι" και μάλιστα το "κάτι" είχε βάλει και ένα αγριόσπορο για πόρτα/τάπα στο τέλος του. Με ολίγη λύπη το αυθαίρετο κατεδαφίστηκε με συνοπτικές (κράτσα κρούτσα μέσα στο σωληνάκι τα "οικοδομικά υλικά" που έπεφταν μετά από την τρύπα) και ελπίζω να μην έχω τέτοια χαζά. Στο Ιαπωνικό είχε φωλιάσει κάτι στην τρύπα αποστράγγισης των μπουζί. Η ζωή στην εξοχή....
Εχεις ενα κακο συνηθειο και αγοραζεις μηχανακια με πολλες... τρυπες :fun!!!! Δεν φταιει η εξοχη :happy:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Λοιπον...μετα απο αλλαγη στην τρομπα νερου(ετσουξε λιγο) δεν ξαναεμφανιστηκε ο θορυβος αυτος σα σφυριγμα...οσο για τα μπουκωματα και το σβησιμο κατεληξα οτι μαλλον εχανε επαφη ο αισθητηρας του σταντ...τον εβγαλα το βραχυκυκλωσα και τωρα κυκλοφορω να δω αν θα το ξανακανει...αρχειο και για τον επομενο!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom