Transalp 650 - ερώτηση σχετικά με μπροστινά ελατήρια

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλημέρα σε όλους,

ερώτηση προς όλους τους ανήσυχους τρανς, που έχουμε και είναι μπολικοι απ΄οτι ξέρω ...
Γνωρίζουμε το μήκος των μπροστινών μαμά ελατηρίων ?
Ξαδερφος έλυσε μπροστά το 650 για λάδια, και ενώ είδε στο net ότι τα ελατήρια έχουν 63 εκ μήκος, τα δικά του μετράνε 60
Ξέρουμε αν το σωστό μήκος είναι 63 εκ ? σκέφτεται να φτιάξει 2 αποστάτες, λόγω οικονομικής δυσκοιλιότητας, να το πάει πιο πίσω ... :laugh:

κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστούμε εκ των προτέρων !!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Νομίζω ότι πρέπει να δει το service manual.
Εκεί θα δει το σωστό ελεύθερο μήκος του ελατηρίου και το ελάχιστο (μειωμένο) όριο που λόγο χρήσης απαιτείται πχ αντικατάσταση.
Τα 3 εκατοστά διαφορά - αν δεν υπάρχει λάθος - μου φαίνεται πολύ.

Αν δεν το κυνηγά πιθανόν οι αποστάτες να δουλέψουν, αλλά λύσε - δέσε μήπως θα ήταν προτιμότερο να βρει σωστά ελατήρια

Πιθανόν να υπάρχουν από κάποιον και για δώρισμα...
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Ευχαριστώ Γιάννη !

απ΄οτι μου είπε, κοιταξε το manual, αλλά δεν βρήκε κάτι
δεν το κυνηγάει καθόλου, το μηχανάκι το έχει για καθημερινή χρήση και εκδρομές όμορφα,
απλά είδε κι εκείνος, ότι μάλλον τα ελατήρια έχουν κάτσει αρκετά.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
600χλ / 60εκ ειναι το μαμα μηκος, με 599.4χμ service limit. Καποια αφτερμαρκετ ελατηρια, πχ WP, ειναι πιο κοντα και εχουν αποστατες. Παντως οτι ελατηρια και ναναι αποκλειεται να εχουν "καθησει" κατα 30χλ / 3εκ, το 63εκ ειναι λαθος.

Καλυτερα να βαλει καποια αφτερμαρκετ ελατηρια μπροστα αν μπορει, πχ τα hyperpro δουλευουν πολυ καλα για γενικη χρηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Mαλλον εχει δικιο ο XLGeorge αλλα μπορω να μετρησω και εγω τα μαμα που τα εχω καπου παρατημενα
ευχαριστώ Κώστα, μάλλον δεν χρειάζεται τελικά, προχώρησε ο ξάδερφος χθες βραδυ, προφόρτισε με ροδέλες συνολο 25mm,
πηγε βολτα, όλα κομπλέ !
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
ευχαριστώ Κώστα, μάλλον δεν χρειάζεται τελικά, προχώρησε ο ξάδερφος χθες βραδυ, προφόρτισε με ροδέλες συνολο 25mm, πηγε βολτα, όλα κομπλέ !
Αρα εφ'οσον ειναι μια χαρα προφορτιση 25mm (σχετικα πολυ) ειναι μαλλον τα μαμα ελατηρια, τα οποια ειναι πολυ μαλακα - σε αντιθεση με το ελατηριο του αμορτισερ. Οσο ειχα εγω τα μαμα πανω, τα ειχα προφορτισει κατα 15mm με αποστατες που ειχα κοψει απο σωληνα τεφλον καταλληλης διαμετρου - πιο βολικο απο ενα σωρο ροδελλες :D

Μια χαρα δουλεια παντως εκανε ο ξαδερφος Μητσο, ελπιζω να εβαλε και 15αρι λαδι - μ'αυτα τα δυο τρυκ (προφορτιση, μεγαλυτερο ιξωδες) το μπροστινο φτιαχνει αρκετα ακομα και με τα μαμα ελατηρια.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Αρα εφ'οσον ειναι μια χαρα προφορτιση 25mm (σχετικα πολυ) ειναι μαλλον τα μαμα ελατηρια, τα οποια ειναι πολυ μαλακα - σε αντιθεση με το ελατηριο του αμορτισερ. Οσο ειχα εγω τα μαμα πανω, τα ειχα προφορτισει κατα 15mm με αποστατες που ειχα κοψει απο σωληνα τεφλον καταλληλης διαμετρου - πιο βολικο απο ενα σωρο ροδελλες :D

Μια χαρα δουλεια παντως εκανε ο ξαδερφος Μητσο, ελπιζω να εβαλε και 15αρι λαδι - μ'αυτα τα δυο τρυκ (προφορτιση, μεγαλυτερο ιξωδες) το μπροστινο φτιαχνει αρκετα ακομα και με τα μαμα ελατηρια.
Ναι Ζωρζ, απ ότι μου είπε του φάνηκε το μπροστινό καλύτερο από πριν !
Εγώ του είπα βεβαια, να μην παιδεύεται και να πάρει ενα 690 αλλά δεν θέλει ...


οκ ... πλάκα κάνω ...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ναι Ζωρζ, απ ότι μου είπε του φάνηκε το μπροστινό καλύτερο από πριν !
Εγώ του είπα βεβαια, να μην παιδεύεται και να πάρει ενα 690 αλλά δεν θέλει ...
Αν αντεχει η τσεπη του να παρει ενα για το χωμα (και trailer βεβαιως βεβαιως :p). Και ενα μεγαλο για ασφαλτο/ταξιδια και ενα παπι για την πολη - και θαναι σενιος.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αν αντεχει η τσεπη του να παρει ενα για το χωμα (και trailer βεβαιως βεβαιως :p). Και ενα μεγαλο για ασφαλτο/ταξιδια και ενα παπι για την πολη - και θαναι σενιος.
XXXL George :inlove:
 
Top Bottom