Transalp 650 χωμάτινο στήσιμο

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Θα ήθελα την βοήθεια όσον έχουν transalp ή όποιου γνωρίζει. Προσπαθώ να στήσω το transalp για βόλτες στο χώμα. Είχα παραγγείλει μασπιε από eBay τα οποία δεν ήρθαν πότε. Η makan που είχε μασπιε για το μοντέλο δεν έχει πλέον και δεν θα φέρει γιατί τα σταμάτησε η touratek. Έχετε να προτείνετε κάτι που να ταιριάζει στο transalp χωρίς πολλές πατεντες; Επίσης γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το ψηλωσω; ευχαριστώ
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ειχα ψαχτει και γω στο transalp πιο παλια και υπαρχει ενας τυπος στο fb bosleys pegs.και αλλα παιδια απο εδω μεσα νομιζω ειχαν παραγγειλει..εχει διαφορα μεγεθη να σου φτιαξει και καθως να τα χαμηλωσεις κτλ..
Και το μηνυμα του να δεις τις επιλογες σου καθως και τις τιμες.αν δεν εχουν αλλαξει βεβαια...αλλα δεν παει πολυς καιρος.



Position pegs:
  1. standard height
  2. -20low
  3. on wish - request.
Toothed platform (from 4mm):
I.) Standard size = 92x54 (1880CZK/set)
II.) Rally size = 115x54 (2150CZK/set)
III.) XL size =130x70 (2400CZK/set)

Surface finish:
  1. RAW for free (0CZK/set)
  2. Polished surface +150CZK/set
  3. Color RAL +250CZK/set (extra waiting 1-2 days)
Transport EUROPE:
Under 1kg (XS, Standard, Rally) = 350CZK/set
Over 1kg (XL size) = 500CZK/set

Transport WORLDWIDE:
Under 1kg (XS, Standard, Rally) = 500CZK/set
Over 1kg (XL size) = 700CZK/set

All my products is from stainless steel 3mm/4mm sheet metal.

Now no pegs in stock, my pegs are custom hand made.
Production time 2-3 business days

But now I have some unfinished order before you.

And yes payment via PayPal / bank account

If you have more questions just ask.

regards
RADAN
Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
.... ξύλο


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βρήκα γιατί έσπασε πριν φτάσει στο troffy
Με αυτούς τους καθρέφτες δεν πας πουθενα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Θα ήθελα την βοήθεια όσον έχουν transalp ή όποιου γνωρίζει. Προσπαθώ να στήσω το transalp για βόλτες στο χώμα. Είχα παραγγείλει μασπιε από eBay τα οποία δεν ήρθαν πότε. Η makan που είχε μασπιε για το μοντέλο δεν έχει πλέον και δεν θα φέρει γιατί τα σταμάτησε η touratek. Έχετε να προτείνετε κάτι που να ταιριάζει στο transalp χωρίς πολλές πατεντες; Επίσης γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το ψηλωσω; ευχαριστώ
Εχω βαλει μασπιε μαζι με τα ελατηρια τους απο ΚΤΜ Νομιζω οτι μπορεις να βρεις ευκολα μεταχειρισμενα σε τιμες χωμα Η μονη μετατροπη που χρειαζονται ειναι να φας με τον τροχο ενα μικρο καρουμπαλο που εχουν ωστε να μπουν στην βαση του ΤΑ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επισης χρησιμο ειναι καποια στιγμη βα βαλεις και μια αλουμινενια ποδια
Αυτη του ΑΤ650 μπαινει με ελαχιστες πατεντες


Μια αλλη προταση μου ειναι το γεμισμα- ψηλωμα της σελας ωστε να μην εισαι τοσο μεσα αλλα περισσοτερο πανω στην μηχανη


Για οτι αλλο ρωτα, εδω ειμαι
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εγώ ακολούθησα άλλο δρόμο, λίγο πιο δύσκολο....
Ψήλωσα το μηχανάκι περίπου 30mm.
Μπροστά έφτιαξα αποστάτες που βιδώνουν στην θέση της τάπας του καλαμιού και έχουν ύψος 30mm.



Πίσω κόλλησα ένα παξιμάδι 10mm στην βάση του αμορτισέρ (στο Π) και έτσι λόγο μοχλικού πήρα 30mm στο πείρο του τροχού.



Το πηρούνι με φορεμένο τον ένα αποστάτη...



Ακόμη, επειδή δεν μου άρεσε το ψηλό φτερό τύπου εντούρο, σήκωσα το δικό του 15mm με λαμάκια έτσι ώστε να μην μπουκώνει από τυχόν λάσπες....

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα πουθενά με την ευστάθεια ή την αίσθηση από την μετατροπή.

Ότι θες ή χρειαστείς μιλάμε (π.μ.).
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Θα ήθελα την βοήθεια όσον έχουν transalp ή όποιου γνωρίζει. Προσπαθώ να στήσω το transalp για βόλτες στο χώμα. Είχα παραγγείλει μασπιε από eBay τα οποία δεν ήρθαν πότε. Η makan που είχε μασπιε για το μοντέλο δεν έχει πλέον και δεν θα φέρει γιατί τα σταμάτησε η touratek. Έχετε να προτείνετε κάτι που να ταιριάζει στο transalp χωρίς πολλές πατεντες;
Εγω εχω τα μαρσπιε της sw-motech τα οποια ειναι ακριβα στα 100€ - αλλα μπορεις πιστευω να τα παρεις 90€ με την εκπτωση του advride απο το MotoRAID, εχω τα ειχα παρει 80€ πριν ..15 χρονια. Το μεγαλο πλεονεκτημα τους σε σχεση με αλλα ειναι οτι μπαινουν και σε θεση 2εκ χαμηλοτερα, το οποιο σε συναρτηση και με το μπαζωμα της σελας που ειπωθηκε πιο πανω βοηθαει τον αναβατη να σηκωθει πιο ευκολα ορθιος (και φυσικα φτιαχνει ..καλυτερη αμυρου-γωνια ποδιων :D). Επισης παιρνουν και λαστιχακια με μια βιδα για περισοτερη ανεση οταν καποιος δεν παει χωμα πχ σε ταξιδια.

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σχετικα με χωματινο στησιμο, οπως ειναι απο μαμα ειναι μια χαρα για νορμαλ βολτες με ενα ζευγαρι χωματινα λαστιχα. Πληροφοριακα, το μακρινο 2003 ειχα κατεβει στο αρκετα δυσκολο trail ride της Αυλωνας, απλα με ενα ζευγαρι ΜΤ21.

Για πιο απαιτητικες χωματαδες με ψιλο-εντουραδικο ρυθμο, οι επομενες μετατροπες/προσθηκες βοηθανε:

- Αφτερ-μαρκετ ελατηρια μπροστα με τα αντιστοιχα λαδια, τα μαμα μπροστινα ελατηρια ειναι αρκετα μαλακα και θα τερματισουν σε πολυ βαθια χασιματα με ταχυτητα (εγω εχω προοδευτικα της Hyperpro).

- Ενα πιο ανοιχτο και ψηλοτερο τιμονι. Εχω εχω το pro-tech της WRP που ειναι ψηλοτερο κατα 2εκ (βγαινει σε μπλε), υπαρχει επισης της AFAM για το ΑΤ750 που μπαινει μια χαρα (βγαινει σε χρυσαφι).

- Αλλαγη των μαμα καθρεφτων με πτυσομενους.

- Οδοντωτα εντουραδικα μαρσπιε και μπαζωμα της σελας για να καθεσαι πανω και οχι μεσα στο μηχανακι και να σηκωνεσαι πιο ευκολα ορθιος.

- Ποδιά απο XRV650 οπως ειπωθηκε πιο πανω, ή απλα επεκταση προς τα πισω της μαμα ποδιας με αλουμινενιο φυλο που θα βιδωσει πανω στη μαμα ωστε να προστατευτει το φιλτρο λαδιου και την αντλια ψυκτικου (καποτε εφαγε μια καλη η αντλια ψυκτικου στο δικο μου απο κοτρωνι σε βραχοκηπο στα Αγραφα αλλα ευτυχως απλα εχανε λιγο λαδι, καποιος αλλος ομως την εφαγε στο φιλτρο σε ενα προηγουμενο Τροφυ και εμεινε).

- Χαμηλη σχετικα ζελατινα, εγω εχω τη μεσαια της Givi που δεν υπαρχει πια αλλα η χαμηλη μαμισια ειναι ταμαμ για χωματα (την βαζω τους καλοκαιρινους μηνες με ενα φρυδακι της touratek για την ασφαλτο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Συνεχιζοντας να πω επισης και τα εξης (πιθανως) χρησιμα για οποιον με ΤΑ650 ενδιαφερεται
Το μαμα φιλτρο αερα του ΤΑ650 ειναι πανακριβο και δεν πλενεται μιας και ειναι χαρτινο Τα δε Κ&Ν ειναι μεν πλενομενα (αρα οικονομικο στην χρηση) αλλα λογω της γαζας του ειναι ακαταλληλο για χωματινη χρηση αφου πολυ σκονη περναει στα καρμπς και στον κινητηρα
Εγω λοιπον πηρα ενα παλιο φιλτρο που ηταν πλεον για πεταμα και προσαρμοσα σε αυτο σφουγγαρενιο αρα και πλεκομενο "χυμα" φιλτρο της twin air Με κοστος αν θυμαμαι καλα περι τα 8 ευρω




 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Εχω βαλει μασπιε μαζι με τα ελατηρια τους απο ΚΤΜ Νομιζω οτι μπορεις να βρεις ευκολα μεταχειρισμενα σε τιμες χωμα Η μονη μετατροπη που χρειαζονται ειναι να φας με τον τροχο ενα μικρο καρουμπαλο που εχουν ωστε να μπουν στην βαση του ΤΑ
Αυτά πιστεύεις θα κάνουν;
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Συνεχιζοντας να πω επισης και τα εξης (πιθανως) χρησιμα για οποιον με ΤΑ650 ενδιαφερεται
Το μαμα φιλτρο αερα του ΤΑ650 ειναι πανακριβο και δεν πλενεται μιας και ειναι χαρτινο Τα δε Κ&Ν ειναι μεν πλενομενα (αρα οικονομικο στην χρηση) αλλα λογω της γαζας του ειναι ακαταλληλο για χωματινη χρηση αφου πολυ σκονη περναει στα καρμπς και στον κινητηρα
Εγω λοιπον πηρα ενα παλιο φιλτρο που ηταν πλεον για πεταμα και προσαρμοσα σε αυτο σφουγγαρενιο αρα και πλεκομενο "χυμα" φιλτρο της twin air Με κοστος αν θυμαμαι καλα περι τα 8 ευρω




Αυτό πάνω στην ώρα μου το είπες. σκοπεύω να κανω σέρβις γις επόμενες μέρες και είχα αλλαγή φίλτρου στο πλάνο. Θέλει άλλη ρύθμιση στο καρμπιλατερ ή και άλλα ζιγκλερ; ευχαριστώ πολύ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Χρησιμο επισης θεωρω επισης να αντικατασταθει ο λεβιες των ταχυτητων με καποιον αλλο ο οποιος να ειναι σπαστος ωστε να κλεινει σε περιπτωση πτωσης
Εχω βαλει εναν απο ΑΤ750 αλλα μπορει καποιος να παραγγειλει απο ΚΙνα και καποιον αλουμινενιο Θεωρω ομως οτι αυτος του ΑΤ ειναι πλεον αποδεδειγμενα υψηλης αντοχης ενω για τους κινεζικους δεν ειμαι σιγουρος
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό πάνω στην ώρα μου το είπες. σκοπεύω να κανω σέρβις γις επόμενες μέρες και είχα αλλαγή φίλτρου στο πλάνο. Θέλει άλλη ρύθμιση στο καρμπιλατερ ή και άλλα ζιγκλερ; ευχαριστώ πολύ
Δεν ειδα καμια διαφορα σε ολο το φασμα των στροφων στο δικο μου μετα την αντικατασταση Πριν βεβαια ειχψα Κ&Ν και οχι το μαμα Αλλα και το Κ&Ν ετσι και αλλιως χωρις καμια επεμβαση στα καρμπς το ειχα βαλει και δεν ειχα προβλημα
Εχω βεβαια και αλλη εξατμιση αλλα και παλι νομιζω οτι θα εισαι ΟΚ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Εγώ ακολούθησα άλλο δρόμο, λίγο πιο δύσκολο....
Ψήλωσα το μηχανάκι περίπου 30mm.
Μπροστά έφτιαξα αποστάτες που βιδώνουν στην θέση της τάπας του καλαμιού και έχουν ύψος 30mm.



Πίσω κόλλησα ένα παξιμάδι 10mm στην βάση του αμορτισέρ (στο Π) και έτσι λόγο μοχλικού πήρα 30mm στο πείρο του τροχού.



Το πηρούνι με φορεμένο τον ένα αποστάτη...



Ακόμη, επειδή δεν μου άρεσε το ψηλό φτερό τύπου εντούρο, σήκωσα το δικό του 15mm με λαμάκια έτσι ώστε να μην μπουκώνει από τυχόν λάσπες....

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα πουθενά με την ευστάθεια ή την αίσθηση από την μετατροπή.

Ότι θες ή χρειαστείς μιλάμε (π.μ.).
Αυτό με τους αποστάτες πόσο αξιόπιστο είναι όταν χτυπάς σε φυτευτες πέτρες Ή όταν προσγειώνεσαι απο αλματακι; Επίσης πόσο στοίχισε;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
- Ποδιά απο XRV650 οπως ειπωθηκε πιο πανω, ή απλα επεκταση προς τα πισω της μαμα ποδιας με αλουμινενιο φυλο που θα βιδωσει πανω στη μαμα ωστε να προστατευτει το φιλτρο λαδιου και την αντλια ψυκτικου (καποτε εφαγε μια καλη η αντλια ψυκτικου στο δικο μου απο κοτρωνι σε βραχοκηπο στα Αγραφα αλλα ευτυχως απλα εχανε λιγο λαδι, καποιος αλλος ομως την εφαγε στο φιλτρο σε ενα προηγουμενο Τροφυ και εμεινε).
Και προς επιβεβαιωση των απο πανω λογων του XLGeorge μερικες φωτο που δειχνουν το ξυλο που τρωει το κατω μερος του ΤΑ σε πετρωδη εδαφη








 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Top Bottom