Transalp 650 χωμάτινο στήσιμο

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Αλλαγή των 2 πάνω μπουζονιών με νέα, καθώς είχε αλενόβιδες και των 3 παξιμαδιών! Είχα πάρει 4, αλλά το ένα το έκανα πείραμα για σφίξιμο :roflmao:
(Η εικόνα είναι πριν σφίξω)


Έτσι ενημερωτικά, όπως χάζευα την μηχανή να δω καμιά σταγόνα, καμιά ατέλεια... βρήκα :eek:
Στάζει παραφλού, από τον μεταλλικό σωλήνα που συνδέει τους 2 κυλίνδρους. Δεν είναι κάτι, πήγα έκοψα viton, απλά τώρα πρέπει πάααααααλι να βγάλω την ποδιά, να αδειάσω νερά, να βγάλω το φτερό να βρω την τάπα του ψυγείου και με μια πατεντούλα που είδα, να κάνω μπρος πίσω το κυλινδράκι για να αλλάξω τα orings. Μετά γέμισμα pro honda παραφλού, και άααααντε πάλι δέσιμο!
Και το γ@....μένο, μπορώ να τα κάνω μόνο ΣΚ αυτά!
(μήπως να άνοιγα ένα θέμα με την μηχανή μου και να τα μεταφέρουμε εκεί, μην χαλάω το χώματινο στήσιμο ή δεν πειράζει?)
Άστα εδώ να βρίσκει οποίος θέλει πληροφορίες.και αυτά στο στήσιμο είναι, δεν βρίσκω λόγο που χαλάει το θέμα.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
nick_89 εγώ είχα κόψει το πλαστικό κομμάτι που καλύπτει την τάπα του ψυγείου και είχα άμεση πρόσβαση στην τάπα χωρίς να στραμπουλάω τα χέρια μου...
Δοκίμασέ το... ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
nick_89 εγώ είχα κόψει το πλαστικό κομμάτι που καλύπτει την τάπα του ψυγείου και είχα άμεση πρόσβαση στην τάπα χωρίς να στραμπουλάω τα χέρια μου...
Δοκίμασέ το... ;)
Το ιδιο εχω κανει και γω
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Έχουμε καμία φώτο ή κάνα post για το εγχείρημα?? Τελεια ιδέα!

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
nick_89 εγώ είχα κόψει το πλαστικό κομμάτι που καλύπτει την τάπα του ψυγείου και είχα άμεση πρόσβαση στην τάπα χωρίς να στραμπουλάω τα χέρια μου...
Το ιδιο εχω κανει και γω
Κι'εγω εδω και πολλα χρονια, nick_89 δες φωτο. Τελευταια εχω καταργησει και το πλαστικο των οργανων καθως εχω χασει τη μια λαμαρινοβιδα και το πλαστικο ετριζε σε καποιες στροφες του μοτερ.


 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Μια χαρά! Ευχαριστώ πολύ!
Θα δω μπας και το προλάβω να τελειώσω το Σάββατο, να πάω καμιά βόλτα την Κυριακή!!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σάββατο σήμερα και ήθελα να φτιάξω τα Οrings που έσταζαν, ανάμεσα στο V
Λύσιμο φέρινγκ, λύσιμο πλαστικό οργάνων, κάλυμμα τάπας ψυγείου, λύσιμο αλουμινένιας ποδιάς, άδειασμα νερά. Καθάρισμα το κύκλωμα με απιονισμένο νερό.
Άνοιγμα βαρελιού ανάμεσα στο V, μέχρι να εμφανιστούν τα O rings, βγάλσιμο και καθάρισμα. Με το ειδικό εργαλείο, κομμένη κρεμάστρα φτιάχνουμε γαντζάκια για να περάσουμε τα ορινγκς. Κέρασμα μια σταγόνα λάδι, λίγο πέρα δώθε για να πατήσουν 100% και γέμισμα αργά αργά παραφού! Εξαέρωση και δέσιμο όοοοολα πάλι. Έκοψα και το πλαστικό κάλυμμα της τάπας του ψυγείου για να έχω πρόσβαση. Ίσως κόψω και λίγο την αλουμινένια ποδιά, στο σημείο που είναι η βίδα για το άδεισμα, γιατί είναι ταλαίπα το βγάλε βάλε.



Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί είδα πως στο σερβις που είχα πάει την μηχανή, όταν την πρωτοπήρα, δεν άδειασαν το παγούρι και άφησαν την τάπα η οποία δεν είναι σε καλή κατάσταση. Ακόμη ένα επικά μεγάλο φάουλ για εμένα, από την στιγμή που τους έδωσα το ελεύθερο, να δουν και αλλάξουν ότι χρειάζεται!

Έκανα και την βόλτα μου, για να τα σιγουρέψω όλα και πλέον είμαι έτοιμος για βόλτες πάλι.
Επόμενη επισκευή είναι τακάκια, δισκόπλακες και αλλαγή υγρών φρένων.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εκτός απ'το "λ", που είναι έξτρα δουλειά :p, ένα έχω να πω, καθως κουράστηκα μόνο με το διάβασμα της εργασίας (τι έχω πάθει, δεν έχω ορέξη ούτε μια τάπα να λύσω :oops:...)
Αερόψυκτο for ever!!!! :inlove:
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Σάββατο σήμερα και ήθελα να φτιάξω τα Οrings που έσταζαν, ανάμεσα στο V
Λύσιμο φέρινγκ, λύσιμο πλαστικό οργάνων, κάλυμμα τάπας ψυγείου, λύσιμο αλουμινένιας ποδιάς, άδειασμα νερά. Καθάρισμα το κύκλωμα με απιονισμένο νερό.
Άνοιγμα βαρελιού ανάμεσα στο V, μέχρι να εμφανιστούν τα O rings, βγάλσιμο και καθάρισμα. Με το ειδικό εργαλείο, κομμένη κρεμάστρα φτιάχνουμε γαντζάκια για να περάσουμε τα ορινγκς. Κέρασμα μια σταγόνα λάδι, λίγο πέρα δώθε για να πατήσουν 100% και γέμισμα αργά αργά παραφού! Εξαέρωση και δέσιμο όοοοολα πάλι. Έκοψα και το πλαστικό κάλυμμα της τάπας του ψυγείου για να έχω πρόσβαση. Ίσως κόψω και λίγο την αλουμινένια ποδιά, στο σημείο που είναι η βίδα για το άδεισμα, γιατί είναι ταλαίπα το βγάλε βάλε.



Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί είδα πως στο σερβις που είχα πάει την μηχανή, όταν την πρωτοπήρα, δεν άδειασαν το παγούρι και άφησαν την τάπα η οποία δεν είναι σε καλή κατάσταση. Ακόμη ένα επικά μεγάλο φάουλ για εμένα, από την στιγμή που τους έδωσα το ελεύθερο, να δουν και αλλάξουν ότι χρειάζεται!

Έκανα και την βόλτα μου, για να τα σιγουρέψω όλα και πλέον είμαι έτοιμος για βόλτες πάλι.
Επόμενη επισκευή είναι τακάκια, δισκόπλακες και αλλαγή υγρών φρένων.
Εσύ είσαι έτοιμος για ktm
Ερώτηση έβγαλες τα μούτρα?όταν λες έβγαλα τα Φέρινγκ??
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σάββατο σήμερα και ήθελα να φτιάξω τα Οrings που έσταζαν, ανάμεσα στο V
Λύσιμο φέρινγκ, λύσιμο πλαστικό οργάνων, κάλυμμα τάπας ψυγείου, λύσιμο αλουμινένιας ποδιάς, άδειασμα νερά. Καθάρισμα το κύκλωμα με απιονισμένο νερό.
Άνοιγμα βαρελιού ανάμεσα στο V, μέχρι να εμφανιστούν τα O rings, βγάλσιμο και καθάρισμα. Με το ειδικό εργαλείο, κομμένη κρεμάστρα φτιάχνουμε γαντζάκια για να περάσουμε τα ορινγκς. Κέρασμα μια σταγόνα λάδι, λίγο πέρα δώθε για να πατήσουν 100% και γέμισμα αργά αργά παραφού! Εξαέρωση και δέσιμο όοοοολα πάλι. Έκοψα και το πλαστικό κάλυμμα της τάπας του ψυγείου για να έχω πρόσβαση. Ίσως κόψω και λίγο την αλουμινένια ποδιά, στο σημείο που είναι η βίδα για το άδεισμα, γιατί είναι ταλαίπα το βγάλε βάλε.



Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί είδα πως στο σερβις που είχα πάει την μηχανή, όταν την πρωτοπήρα, δεν άδειασαν το παγούρι και άφησαν την τάπα η οποία δεν είναι σε καλή κατάσταση. Ακόμη ένα επικά μεγάλο φάουλ για εμένα, από την στιγμή που τους έδωσα το ελεύθερο, να δουν και αλλάξουν ότι χρειάζεται!

Έκανα και την βόλτα μου, για να τα σιγουρέψω όλα και πλέον είμαι έτοιμος για βόλτες πάλι.
Επόμενη επισκευή είναι τακάκια, δισκόπλακες και αλλαγή υγρών φρένων.
Εισαι έτοιμος για κτμ...
Αντε καλορίζικο
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εκτός απ'το "λ", που είναι έξτρα δουλειά :p, ένα έχω να πω, καθως κουράστηκα μόνο με το διάβασμα της εργασίας (τι έχω πάθει, δεν έχω ορέξη ούτε μια τάπα να λύσω :oops:...)
Αερόψυκτο for ever!!!!:inlove:
Ναι βέβαια... εκεί λύνεις άλλα πράγματα! Δίσκους, άξονες.... :roflmao:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ερώτηση έβγαλες τα μούτρα?όταν λες έβγαλα τα Φέρινγκ??
Έβγαλα την ζελατίνα, για να βγάλω το πλαστικό κάλυμμα των οργάνων. Πολύ δεν την βγάζουν, αλλά δεν αξίζει το ρίσκο να την γδάρεις για 4 βίδες.
 
Top Bottom