Transalp 650 χωμάτινο στήσιμο

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εννοειται οτι εχει τουτουτουτού :D δες το μεταλλικο σωληνακι που παει στην αλυσιδα δεξια στη φωτο ;)
Το είδα αυτό "πράσινο πραγματάκι" στη φωτογραφία, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό, γιατί .......... Πώς σου μαζεύει αυτή τη μάκα στον χώρο εκεί;
Εμένα, ο χώρος του εμπρός γραναζιού, γυαλίζει. Όταν λέω γυαλίζει, εννοώ ότι είναι σαν να τον έχεις ψεκάσει με λάδι, αλλά ποτέ δεν εχει πιάσει τέτοια μάκα!!!
Έχεις να το πλύνεις πολυ καιρό μηπως;
Το καπάκι της αλυσίδας είναι κλειστού τύπου, ή έχει τρύπες;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Την έστειλα για αφίσα αυτή τη φωτό. Κάθε φορά που θα αγανακτώ για το πόσο βρώμικη την έχω και πόσο τεμπελιάζω ,θα την κοιτάω για παρηγοριά.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Την έστειλα για αφίσα αυτή τη φωτό. Κάθε φορά που θα αγανακτώ για το πόσο βρώμικη την έχω και πόσο τεμπελιάζω ,θα την κοιτάω για παρηγοριά.
Παιδεύτηκε πολύ να το φερει σ αυτή την κατασταση, γιατι εχει να παει βολτα στα χιονια και φοβαται ότι θα εχουν ριξει αλατι.
:ha
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδεύτηκε πολύ να το φερει σ αυτή την κατασταση, γιατι εχει να παει βολτα στα χιονια και φοβαται ότι θα εχουν ριξει αλατι.
:ha
Να είσαι σίγουρος ότι το αλάτι που έχει πέσει είναι πολύ περισσότερο απο την ποσότητα του χιονιού που έχει ρίξει...:hungover:
Ειδικά φέτος έχουν καταντήσει αηδία.
Χθές με στεγνό δρόμο και θερμοκρασία πέντε βαθμών έριχναν αλάτι αλλά και τι να το κάνει αφού το είχε στην καρότσα...?:wacky:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να είσαι σίγουρος ότι το αλάτι που έχει πέσει είναι πολύ περισσότερο απο την ποσότητα του χιονιού που έχει ρίξει...:hungover:
Ειδικά φέτος έχουν καταντήσει αηδία.
Χθές με στεγνό δρόμο και θερμοκρασία πέντε βαθμών έριχναν αλάτι αλλά και τι να το κάνει αφού το είχε στην καρότσα...?:wacky:
Τα ιδια ακριβως και στην Πεντελη με την καινουργια δημαρχο.
Στα πρωτα χιονια βρηκαν αλατι μετα από 2 μερες
Τωρα που τους εχει μεινει, ριχνουν για πλακα κι ας μην χιονισει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να είσαι σίγουρος ότι το αλάτι που έχει πέσει είναι πολύ περισσότερο απο την ποσότητα του χιονιού που έχει ρίξει...:hungover:
Ειδικά φέτος έχουν καταντήσει αηδία.
Χθές με στεγνό δρόμο και θερμοκρασία πέντε βαθμών έριχναν αλάτι αλλά και τι να το κάνει αφού το είχε στην καρότσα...?:wacky:
Έτσι! Πιο πολύ το αλάτι παρά τα χιόνια.
Εχθές πήγα Λειβαδιά. Γύρισα βράδυ.
Σήμερα το πρωί που είδα το αυτοκίνητο, είναι γεμάτο, γεμάτο όμως αλάτι. Το πίσω μέρος ειδικά, είναι σαν να του έχεις "κολλήσει" κόκκους αλατιου o_O! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Να έχει ένα άσπρο "χρώμα" από το αλάτι, το βλέπω συνέχεια. Το να έχουν κολλήσει κόκκοι, πρώτη φορά :mad:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έτσι! Πιο πολύ το αλάτι παρά τα χιόνια.
Εχθές πήγα Λειβαδιά. Γύρισα βράδυ.
Σήμερα το πρωί που είδα το αυτοκίνητο, είναι γεμάτο, γεμάτο όμως αλάτι. Το πίσω μέρος ειδικά, είναι σαν να του έχεις "κολλήσει" κόκκους αλατιου o_O! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Να έχει ένα άσπρο "χρώμα" από το αλάτι, το βλέπω συνέχεια. Το να έχουν κολλήσει κόκκοι, πρώτη φορά :mad:
Πας δτην Λειβαδιά,εχεις αλάτι , πρόβατο εβαλες ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πας δτην Λειβαδιά,εχεις αλάτι , πρόβατο εβαλες ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ήτανε γρήγορη "επίσκεψη" και δεν προλάβαινα για τέτοια :p!
Γύρισα όμως με σεφταλιές και κάτι ρολά χοιρινό με γέμιση, τα οποία θα "πάρουν τον δρόμο" τους, λίαν συντόμως!!! :laugh::laugh:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Έτσι! Πιο πολύ το αλάτι παρά τα χιόνια.
Εχθές πήγα Λειβαδιά. Γύρισα βράδυ.
Σήμερα το πρωί που είδα το αυτοκίνητο, είναι γεμάτο, γεμάτο όμως αλάτι. Το πίσω μέρος ειδικά, είναι σαν να του έχεις "κολλήσει" κόκκους αλατιου o_O! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Να έχει ένα άσπρο "χρώμα" από το αλάτι, το βλέπω συνέχεια. Το να έχουν κολλήσει κόκκοι, πρώτη φορά :mad:
Τυχερός είσαι, πέτυχες ημερομηνία. Μαζί με τον μπακαλιάρο θα ξαλμυρισεις και το αμάξι.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το είδα αυτό "πράσινο πραγματάκι" στη φωτογραφία, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό, γιατί .......... Πώς σου μαζεύει αυτή τη μάκα στον χώρο εκεί;
Εμένα, ο χώρος του εμπρός γραναζιού, γυαλίζει. Όταν λέω γυαλίζει, εννοώ ότι είναι σαν να τον έχεις ψεκάσει με λάδι, αλλά ποτέ δεν εχει πιάσει τέτοια μάκα!!!
Έχεις να το πλύνεις πολυ καιρό μηπως;
Το καπάκι της αλυσίδας είναι κλειστού τύπου, ή έχει τρύπες;
Καλημερα Νικο, η μακα ειχε μαζευτει απο 15 χρονια και 150000χμ με κλασσικο κολωδες σπρέϋ αλυσιδας και καπακι αλυσιδας κλειστου τυπου. Και εννοειται οτι εκει μεσα δεν ειχε καθαριστει/πλυθει ποτε :oops: Αλλα μετα την τελευταια αλλαγη μπροστινου γραναζιου καταργησα τελειως το καπακι (σημειωση: δεν πεταει βαλβολινη στο παντελονι) και προσφατα καθαρισα/επλυνα ολη την περιοχη εκει μεσα και εγινε λαμπικος :D
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλημερα Νικο, η μακα ειχε μαζευτει απο 15 χρονια και 150000χμ με κλασσικο κολωδες σπρέϋ αλυσιδας και καπακι αλυσιδας κλειστου τυπου. Και εννοειται οτι εκει μεσα δεν ειχε καθαριστει/πλυθει ποτε :oops: Αλλα μετα την τελευταια αλλαγη μπροστινου γραναζιου καταργησα τελειως το καπακι (σημειωση: δεν πεταει βαλβολινη στο παντελονι) και προσφατα καθαρισα/επλυνα ολη την περιοχη εκει μεσα και εγινε λαμπικος :D
Τότε Γιώργο, ήταν και "καθαρό" μπορώ να πω, μετά από τόσα χλμ με τα σπρέι;)!

Λάδι δεν πετάει όντως στο παντελόνι.

Η αλήθεια είναι ότι πλέον, χαίρεσαι να την βλέπεις την περιοχή αυτή. :happy:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Καλημερα Νικο, η μακα ειχε μαζευτει απο 15 χρονια και 150000χμ με κλασσικο κολωδες σπρέϋ αλυσιδας και καπακι αλυσιδας κλειστου τυπου. Και εννοειται οτι εκει μεσα δεν ειχε καθαριστει/πλυθει ποτε :oops: Αλλα μετα την τελευταια αλλαγη μπροστινου γραναζιου καταργησα τελειως το καπακι (σημειωση: δεν πεταει βαλβολινη στο παντελονι) και προσφατα καθαρισα/επλυνα ολη την περιοχη εκει μεσα και εγινε λαμπικος :D
Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Με το καπάκι έχει τύχει μετά από βόλτα με λάσπες να μου πατιναρει το μπροστινό γρανάζι. Όταν έβγαλα το καπάκι έβγαλα από μέσα ολόκληρο τούβλο και κάτι πέτρες που είχαν κολλήσει. Λάδια ούτε σε εμένα πετάει στο παντελόνι, θέλει όμως νομίζω προσοχή με τα κορδόνια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Με αυτό που γράφεις, τι εννοείς;;;
Τι εννοείς με τη λέξη "πατιναρει", όταν μιλάμε για γρανάζι και αλυσίδα;

. Με το καπάκι έχει τύχει μετά από βόλτα με λάσπες να μου πατιναρει το μπροστινό γρανάζι.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Με αυτό που γράφεις, τι εννοείς;;;
Τι εννοείς με τη λέξη "πατιναρει", όταν μιλάμε για γρανάζι και αλυσίδα;
Άνοιγα το γκάζι και ακουγόταν από την αλυσίδα ένα ωραίο γρρρρ χωρίς να υπάρχει η απόδοση που θα έπρεπε. Μόλις καθάρισε η περιοχή σταμάτησε και το φαινόμενο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άνοιγα το γκάζι και ακουγόταν από την αλυσίδα ένα ωραίο γρρρρ χωρίς να υπάρχει η απόδοση που θα έπρεπε. Μόλις καθάρισε η περιοχή σταμάτησε και το φαινόμενο.
Για το θόρυβο, ενδεχομένως να συμφωνώ.
Για την "χαμένη" απόδοση λόγο της οποίας βρώμας στο γρανάζι και την αλυσίδα, δεν συμφωνώ!
Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω κάτι! Αν εννοείς κάτι διαφορετικό!:rolleyes:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Για το θόρυβο, ενδεχομένως να συμφωνώ.
Για την "χαμένη" απόδοση λόγο της οποίας βρώμας στο γρανάζι και την αλυσίδα, δεν συμφωνώ!
Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω κάτι! Αν εννοείς κάτι διαφορετικό!:rolleyes:
Η μηχανή έκανε σα να θέλει δισκάκια συμπλέκτη χωρίς όμως να πατάω συμπλέκτη και κάποιες φορές μου το έκανε με σταθερή ταχύτητα. Μόλις καθάρισα το σημείο εξαφανίστηκε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Θα μπορουσατε αντι να καταργησετε το καπακι (με τον οποιο κινδυνο για ατυχημα εγκυμονει αυτο) να παρετε ενα καπακι απο ΤΑ600 και με μικρη τροποποιηση και κοψιμο να το βαλετε
Αυτο εχω κανει εγω
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Θα μπορουσατε αντι να καταργησετε το καπακι (με τον οποιο κινδυνο για ατυχημα εγκυμονει αυτο) να παρετε ενα καπακι απο ΤΑ600 και με μικρη τροποποιηση και κοψιμο να το βαλετε
Αυτο εχω κανει εγω
Είναι στα πλάνα, όπως και πολλά πολλά άλλα. Αλλά προς το παρόν αφού την οδηγώ στο 90% μόνο με τις χωμάτινες μπότες πάνω από το παντελόνι το έχω για αργότερα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η μηχανή έκανε σα να θέλει δισκάκια συμπλέκτη χωρίς όμως να πατάω συμπλέκτη και κάποιες φορές μου το έκανε με σταθερή ταχύτητα. Μόλις καθάρισα το σημείο εξαφανίστηκε.
Περίεργη συμπεριφορά θα ελεγα!!!! :rolleyes:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Περίεργη συμπεριφορά θα ελεγα!!!! :rolleyes:
Συμφωνώ. Φαντάζομαι πως θα έπαιρνε κάποια πέτρα ή πηλό που είχε γίνει τούβλο και θα έκανε ερπύστρια ανάμεσα σε γρανάζι και αλυσίδα. Πάντως δεν μου το ξαναέκανε έκτοτε.
 
Top Bottom