Transalp 650 χωμάτινο στήσιμο

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πρώτα θα σφίξεις τις δύο πάνω ,νομίζω 14nm θέλει .
Μετά τις κάτω .
Λαθος. Πρώτα τις κάτω 34 και μετά τις πάνω 26, σφίγγουμε ;)
Το αναφέρει το μανιουαλ ;
Τότε κομπλέ .
Πάνε χρόνια !
:oops::eek:
Για ποιες βιδες ή παξιμαδια μιλατε;
Τα παξιμαδια που σφιγγουν το πλακακι του αξονα θελουν 10Nm! Και θελουν πρωτα σφιξιμο τα πανω και μετα τα κατω οπως ειπε και ο sot econ
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
:oops::eek:
Για ποιες βιδες ή παξιμαδια μιλατε;
Τα παξιμαδια που σφιγγουν το πλακακι του αξονα θελουν 10Nm! Και θελουν πρωτα σφιξιμο τα πανω και μετα τα κατω οπως ειπε και ο sot econ
Κι εγώ σε αυτες του πλακακιου αναφέρθηκα Κώστα.
Άρα σωστά θυμόμουν ,θενκς!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Λολ ρε παιδιά να οργανωθούμε! Εγω έλεγα για τις βίδες που σφίγγουν οι μπουκάλες!
Στο πλακάκι δεν έχει βίδες, έχει μπουζόνια και όντως σφιγγεις πρώτα τις πάνω και μετά τις κάτω στα 12Νm, σε εφτά ισοδύναμα σφιξιματα.
Τα 2 πάνω Τα δικά μου που είναι βίδες, έχουν αλλαχθεί εσφαλμενως από τον προηγούμενο και φυσικά, θα αντικατασταθεί με original μπουζονια και παξιμάδια.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Τα έχω διαβάσει όλα αρκετές φορές και τα έκανα σύμφωνα με το manual. Καλο είναι για να μην δημιουργούμε σύγχυση, σε κάποιον που μελλοντικά διαβάζει, αν κάποιος δεν θυμάται τους αριθμούς, να μην λέμε ανακρίβειες.
Όλα καλά. Συνεχιζουμε.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
nick_89 δωσε ιδιαιτερη σημασια στην αντικατασταση των βιδων με τα καταλληλα μπουζονια Ειναι το σημειο τετοιο και τοσο σοβαρο για την ασφαλεια σου που οι πατεντες εκει απαγορευονται δια ροπαλου!
Εννοείται φίλε μου. Την πατέντα δεν την είχα κάνει εγώ, αλλά ο προηγούμενος κάτοχος!! :ok:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Για την ιστορία, μόλις έβγαλα το μπουζονι. Ευτυχώς είχε αφήσει κεφάλι για ξεβίδωμα με πένσα. Παω γραφείο και παραγγέλνω τα ανταλλακτικά μου


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα έχω διαβάσει όλα αρκετές φορές και τα έκανα σύμφωνα με το manual. Καλο είναι για να μην δημιουργούμε σύγχυση, σε κάποιον που μελλοντικά διαβάζει, αν κάποιος δεν θυμάται τους αριθμούς, να μην λέμε ανακρίβειες.
Όλα καλά. Συνεχιζουμε.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ετσι ακριβως, 12Nm θυμαμαι κι'εγω και πρωτα πανω / μετα κατω οπως ειπε και ο konkost. Βεβαια τα 10 και 14Nm που γραφτηκαν δεν εχουν σοβαρη διαφορα με τα 12Nm, το θεμα ειναι μη βαλει κανεις σιδεροχερης αρκετα παραπανω και παρει το μπουζονι στο χερι.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ετσι ακριβως, 12Nm θυμαμαι κι'εγω και πρωτα πανω / μετα κατω οπως ειπε και ο konkost. Βεβαια τα 10 και 14Nm που γραφτηκαν δεν εχουν σοβαρη διαφορα με τα 12Nm, το θεμα ειναι μη βαλει κανεις σιδεροχερης αρκετα παραπανω και παρει το μπουζονι στο χερι.
Άμα σφίξεις παραπάνω δεν το παίρνεις στο χέρι. Ψάχνεις να βρεις το απέναντι παξιμάδι μαζί με το μισό μπουζονι μέσα σε μια ακτίνα πέντε έξι μέτρων. Πρέπει να προσέχεις μην έχει γύρο γύρο τζάμια και αυτοκίνητα. Δοκιμασμένο.;)
 

sot econ

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
xl650v
Τα έχω διαβάσει όλα αρκετές φορές και τα έκανα σύμφωνα με το manual. Καλο είναι για να μην δημιουργούμε σύγχυση, σε κάποιον που μελλοντικά διαβάζει, αν κάποιος δεν θυμάται τους αριθμούς, να μην λέμε ανακρίβειες.
Όλα καλά. Συνεχιζουμε.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Έχεις δίκιο.
Κακώς το έγραψα απο μνήμης και πήρα και στον λαιμό μου τον Konkost.
Το έσβησα μην μπερδευτεί κάποιος.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Κυριακή σήμερα και αν δεν έχει βόλτα, έχει μαστορέματα :)
Έβαλα την ποδιά, που είχε έρθει και μετά έφτιαξα την εργαλειοθήκη της μηχανής, σύμφωνα με την ανάλυση -->Η εργαλειοθήκη της μοτοσυκλέτας.




 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κυριακή σήμερα και αν δεν έχει βόλτα, έχει μαστορέματα :)
Έβαλα την ποδιά, που είχε έρθει και μετά έφτιαξα την εργαλειοθήκη της μηχανής, σύμφωνα με την ανάλυση -->Η εργαλειοθήκη της μοτοσυκλέτας.




Καλώς τον και από εδώ. Ότι σου έγραψα στο fb ισχύει για πόδια κάγκελα. Επίσης υπάρχουν αρκετοί με ΤΑ που το έχουν λιώσει σε χωμάτινα χλμ, οπότε θα σε κατατοπισουν περισσότερο.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Κυριακή σήμερα και αν δεν έχει βόλτα, έχει μαστορέματα :)
Έβαλα την ποδιά, που είχε έρθει και μετά έφτιαξα την εργαλειοθήκη της μηχανής, σύμφωνα με την ανάλυση -->Η εργαλειοθήκη της μοτοσυκλέτας.




Σου εφτασε μια μερα για την εργαλειοθηκη??? Κατι θα ξεχασες... :secret:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Καλώς τον και από εδώ. Ότι σου έγραψα στο fb ισχύει για πόδια κάγκελα. Επίσης υπάρχουν αρκετοί με ΤΑ που το έχουν λιώσει σε χωμάτινα χλμ, οπότε θα σε κατατοπισουν περισσότερο.
Επ! Δεν κατάλαβα ότι ήσουν εσύ! :)
Κάγκελα έχει κάτι πιο μεγάλα, που πιάνουν όλα τα πλαινά πλαστικά. Εάν τα δω να τα πουλάει κάποιος θα τα τσιμπήσω. Θα δω και αυτά που μου γράφεις! :ok:

Σου εφτασε μια μερα για την εργαλειοθηκη??? Κατι θα ξεχασες... :secret:
Είχα από πριν, πάρα πολλά εργαλεία, συν κάποια που πήρα αυτές τις μέρες για να τα έχω διπλά, οπότε απλα τα έβαλα όλα σε μια εργαλειοθήκη που την ονόμασα "εργαλειοθήκη μηχανής". Το θέμα είναι πως πρέπει να βρω μια τώρα, την οποία θα παίρνω μαζί μου. Υφασμάτινη, να διπλώνει κτλ.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Στη χθεσινη χωματαδα, το μπροστινο τακουνατο λαστιχο "μασησε" τη ντιζα του κοντερ. Με το ψηλο φτερο που ειχα βαλει πριν πολλα χρονια ητανε τσιμα-τσιμα στην φουλ εκταση του πηρουνιου και περναγε οριακα πανω απ'το λαστιχο. Αυτη τη φορα το καινουργιο ΜΤ21 που ειχα βαλει μπροστα τη "βρηκε" με τα τακουνια του και την κατεστρεψε, οποτε κατα τη διαρκεια της βολτας τη στερεωσα προσωρινα για να μην ενοχλει.




Αλλα σημετα πηρα μια απο XRV που βρηκα ξεχασμενη στην τοπικη Χονδα σε εξαιρετικη τιμη. Ειναι περιπου 5 ποντους μακρυτερη απο αυτη του XLV αλλα κατα τα αλλα ακριβως ιδια, οποτε λυνει το προβλημα της μαμισιας με το ψηλο φτερο.

 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επισης το προβλημα με την ντιζα του κοντερ παυει να ειναι προβλημα αν ανοιχτει μια μικρη τρυπα στην γεφυρα των καλαμιων ωστε να μπορει να δεθει με ασφαλεια η ντιζα με ενα tie wrap
To ειχα ετσι για παααρα πολλα χρονια χωρις κανενα προβλημα (και με ΜΤ21)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Στη χθεσινη χωματαδα, το μπροστινο τακουνατο λαστιχο "μασησε" τη ντιζα του κοντερ. Με το ψηλο φτερο που ειχα βαλει πριν πολλα χρονια ητανε τσιμα-τσιμα στην φουλ εκταση του πηρουνιου και περναγε οριακα πανω απ'το λαστιχο. Αυτη τη φορα το καινουργιο ΜΤ21 που ειχα βαλει μπροστα τη "βρηκε" με τα τακουνια του και την κατεστρεψε, οποτε κατα τη διαρκεια της βολτας τη στερεωσα προσωρινα για να μην ενοχλει.




Αλλα σημετα πηρα μια απο XRV που βρηκα ξεχασμενη στην τοπικη Χονδα σε εξαιρετικη τιμη. Ειναι περιπου 5 ποντους μακρυτερη απο αυτη του XLV αλλα κατα τα αλλα ακριβως ιδια, οποτε λυνει το προβλημα της μαμισιας με το ψηλο φτερο.

Τυχερός στην ατυχία σου Γιώργο .
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Αλλαγή των 2 πάνω μπουζονιών με νέα, καθώς είχε αλενόβιδες και των 3 παξιμαδιών! Είχα πάρει 4, αλλά το ένα το έκανα πείραμα για σφίξιμο :roflmao:
(Η εικόνα είναι πριν σφίξω)


Έτσι ενημερωτικά, όπως χάζευα την μηχανή να δω καμιά σταγόνα, καμιά ατέλεια... βρήκα :eek:
Στάζει παραφλού, από τον μεταλλικό σωλήνα που συνδέει τους 2 κυλίνδρους. Δεν είναι κάτι, πήγα έκοψα viton, απλά τώρα πρέπει πάααααααλι να βγάλω την ποδιά, να αδειάσω νερά, να βγάλω το φτερό να βρω την τάπα του ψυγείου και με μια πατεντούλα που είδα, να κάνω μπρος πίσω το κυλινδράκι για να αλλάξω τα orings. Μετά γέμισμα pro honda παραφλού, και άααααντε πάλι δέσιμο!
Και το γ@....μένο, μπορώ να τα κάνω μόνο ΣΚ αυτά!
(μήπως να άνοιγα ένα θέμα με την μηχανή μου και να τα μεταφέρουμε εκεί, μην χαλάω το χώματινο στήσιμο ή δεν πειράζει?)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Από όσο θυμάμαι καλά τα λες με την πατεντούλα μπρος-πίσω το κυλινδράκι. Έτσι είχε φτιαχτεί και το δικό μου τότε. Είναι λίγο μανούρα, αλλά είναι φτηνή ζημιά και χωρίς επίπεδο δυσκολίας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
(μήπως να άνοιγα ένα θέμα με την μηχανή μου και να τα μεταφέρουμε εκεί, μην χαλάω το χώματινο στήσιμο ή δεν πειράζει?)
Εγώ στο έχω ξαναπεί παλικάρι μου...
Είσαι έτοιμος για KTM... ;)
(μία δουλειά κάνεις δύο βγαίνουν στην πορεία...:roflmao:)
Άνοιξε αν θες άλλο θέμα και πες μου τι θέλεις να μεταφέρω.
 
Top Bottom