Travel August ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ "εγω αυτη και το ασπρο αλογο"

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπερα σας , τον αυγουστο εχω διαθεσιμοτητα 14- 17 μερες για ενα τουρ σε οσες χωρες θα μπορω να μπω ως εμβολιασμενος (χωρις να μπλεκω με τεστ κλπ) , οποτε απο σας θα ηθελα τα φωτα σας με ολα τα μετρα που θα παρθουν απο 1/7 για το περασμα συνορων "ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ" (ακουσων ακουσων ποιο ειναι το μεγαλο προβλημα πφφφ) . Μετα το τουρ με ενα γρηγορο τσεκ που εγινε μπορει να βγει με διπλη διανυκτερευση σε ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ , ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ & ΚΩΝΣΤΑΝΤΖΑ . Πληροφοριες δεκτες ( εννοειτε απορριπτουμε αρχαιολογικους χωρους , θεαματα , περιπατους στο κεντρο μεγαλων πολεων ) και δεχομαστε national park και ομορφα περασματα μεσα απο στριφτερους ορινουν πυκνοδασομενους δρομους . Αυτα εν ολιγης , οποιος βοηθησει θα με υποχρεως , γιατι με ολο αυτο τον κορωνοιο , δεν μπορω να βρω ακρη με πρεσβειες κλπ!!!!


υ.γ. η μολδαβια αξιζει;;; το λεω γιατι θα περασω διπλα!!!!

Athene to Athene


Βαζω ενα προχειρο χαρτι , να καταλαβετε πως θελω να κινηθω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Transalpina & Transfagarasan είναι μαστ Ρουμανία μιας και προτίθεσαι να διέλθεις από κοντά κιόλας. Για τις υπόλοιπες χώρες που αναφέρεις, είτε δεν έχω πάει, είτε δεν τις έχω γυρίσει διεξοδικά, είτε είναι ψιλό αδιάφορες όπως πχ Ουγγαρια με εξαιρεση τη πρωτεύουσα Βουδαπέστη. Και μόνο που βγαίνεις πάντως καλό θα είναι, have fun.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μόνο τρανσαλπινα θα πάω από Ρουμανία διότι δεν εχω ξαναπεράσει ποτέ και συν γιατί θέλω να γυρίσω λίγο το βόρειο κομμάτι που συνορεύει με Ουκρανία γιαυτό ήθελα να βάλω και το παιχνίδι την Μολδαβία γιατί είναι μια χώρα που δεν θα εισελθών ποτέ ξανά στο μέλλον (λογικα).... Βουδαπεστη που είναι και ο στόχος για φέτος μίλαγα με ένα ξάδερφο και μου πε ότι θέλει τρεις μέρες για να την δεις και να κάνεις τα λουτρά κλπ

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Καλημερα θα σου πω την γνωμη μου επειδη μολις γυρισα απο ενα ταξιδακι Βαλκανια. Διαδρομη ΒΜακεδονια εθνικη οδο κατευθειαν Βελιγραδι απο εκει πηρα τον Δουναβη παραλληλα μεχρι Βουλγαρια και απο εκει παλι απο δευτερους δρομους επιστροφη Ελλαδα. Στην διαδρομη αξιοθεατα κυριως φυσικης ομορφιας
Χαρτια απο εμβολια δεν ζητησαν τιποτε στο πηγαινε. Στην Βουλγαρια ζητησαν ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου και στην εισοδο στην Ελλαδα το PLF.
Πες μου με την μηχανη θα πας και ποιο συγκεκριμενες χωρες που θελεις να ταξιδεψεις..
Να ξερεις Βουλγαρια , Ρουμανια το κινητο σου δουλευει κανονικα
Τωρα θα σου πω αποψη μου ..Στην Ελλαδα κινησε απο Εθ.Οδο φτανεις στα συνορα και ξεκινας επαρχιακα. Αποφευγεις τις μεγαλες πολεις που ανεφερες δεν αξιζει να πας αφου δεν θελεις να δεις κατι.
Τωρα αν πεις απο που θελεις να ξεκινησεις θα σου προτεινω διαδρομες κατευθυνσης

Να ξερεις επαρχιακα πας αργα και ομορφα και στις εθνικες γρηγορα και βαρετα
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Καλημερα θα σου πω την γνωμη μου επειδη μολις γυρισα απο ενα ταξιδακι Βαλκανια. Διαδρομη ΒΜακεδονια εθνικη οδο κατευθειαν Βελιγραδι απο εκει πηρα τον Δουναβη παραλληλα μεχρι Βουλγαρια και απο εκει παλι απο δευτερους δρομους επιστροφη Ελλαδα. Στην διαδρομη αξιοθεατα κυριως φυσικης ομορφιας
Χαρτια απο εμβολια δεν ζητησαν τιποτε στο πηγαινε. Στην Βουλγαρια ζητησαν ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου και στην εισοδο στην Ελλαδα το PLF.
Πες μου με την μηχανη θα πας και ποιο συγκεκριμενες χωρες που θελεις να ταξιδεψεις..
Να ξερεις Βουλγαρια , Ρουμανια το κινητο σου δουλευει κανονικα
Τωρα θα σου πω αποψη μου ..Στην Ελλαδα κινησε απο Εθ.Οδο φτανεις στα συνορα και ξεκινας επαρχιακα. Αποφευγεις τις μεγαλες πολεις που ανεφερες δεν αξιζει να πας αφου δεν θελεις να δεις κατι.
Τωρα αν πεις απο που θελεις να ξεκινησεις θα σου προτεινω διαδρομες κατευθυνσης

Να ξερεις επαρχιακα πας αργα και ομορφα και στις εθνικες γρηγορα και βαρετα
Στην Σερβία δεν ζήτησαν PCR 48 ωρών;
Είχα πάρει τηλέφωνο στην πρεσβεία την περασμένη βδομάδα, επειδή ψήνω ένα ταξιδακι προς Δαλματικές και ήταν κάθετοι ως προς το τέστ ανεξάρτητα εμβολιασμού.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Απο ΒΜακεδονια μπηκα Σερβια.
Τιποτε δεν ζητησαν για covid.

Στην Σερβία δεν ζήτησαν PCR 48 ωρών;
Είχα πάρει τηλέφωνο στην πρεσβεία την περασμένη βδομάδα, επειδή ψήνω ένα ταξιδακι προς Δαλματικές και ήταν κάθετοι ως προς το τέστ ανεξάρτητα εμβολιασμού.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να πω... ότι να είναι

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάνανε διακρατική συμφωνία και όταν είσαι εμβολιασμενους περνάς με το πιστοποιητικο
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Κάνανε διακρατική συμφωνία και όταν είσαι εμβολιασμενους περνάς με το πιστοποιητικο
Και η πρεσβεία δεν το ήξερε...
Φυσικά δεν πειράζει γιατί μας βολεύει, όλοι θα είμαστε εμβολιασμένοι!


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Στην Βουλγαρία θα έλεγα να αλλάξεις ελαφρώς την διαδρομή και να περάσεις το shipka pass,κοντά στο Βέλικο Τάρνοβο.
Αξίζει.μου το είχε συστήσει ο kordix και είχε δίκιο.
Επίσης εκεί κοντά παίζει ένα μοτοκαμπινγκ αν σε ενδιαφέρει.
 

nister

Μέλος
Περιοχή
Ερατεινή
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 k9
Όσον αφορά τη Σερβία, επειδή πήρα χθες στην Πρεσβεία, μου είπαν πως περνάμε κανονικά και μόνο στην περίπτωση που θελήσει κάποιος να διανυκτερεύσει χρειάζεται οπωσδήποτε αρνητικό τεστ.
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Δεν ισχυει αυτο - την προηγουμενη βδομαδα ημουν δεν ζητησαν τιποτε και πουθενα - ολοι κυκλοφορουν χωρις μασκες και δεν εννοω μονο το Βελιγραδι και σε ολα τα περιχωρα της Σερβιας.

Όσον αφορά τη Σερβία, επειδή πήρα χθες στην Πρεσβεία, μου είπαν πως περνάμε κανονικά και μόνο στην περίπτωση που θελήσει κάποιος να διανυκτερεύσει χρειάζεται οπωσδήποτε αρνητικό τεστ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στην Βουλγαρία θα έλεγα να αλλάξεις ελαφρώς την διαδρομή και να περάσεις το shipka pass,κοντά στο Βέλικο Τάρνοβο.
Αξίζει.μου το είχε συστήσει ο kordix και είχε δίκιο.
Επίσης εκεί κοντά παίζει ένα μοτοκαμπινγκ αν σε ενδιαφέρει.

Υπάρχει και το troyan pass που έχει το εντυπωσιακό ή κιτς για αλλους μνημείο Arch of Freedom. H διαδρομή είναι πολύ ωραία.
Η Βουλγαρία είναι κούκλα, έχει πολύ πράσινο, φανταστικές διαδρομές και αποδεκτή άσφαλτο για τα Street. Μόνο μην πάτε προς τα παράλια της Μαύρης Θάλασσας γιατί θα πήξετε άσχημα.

Monument "Arch of Freedom"
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Όσον αφορά τη Σερβία, επειδή πήρα χθες στην Πρεσβεία, μου είπαν πως περνάμε κανονικά και μόνο στην περίπτωση που θελήσει κάποιος να διανυκτερεύσει χρειάζεται οπωσδήποτε αρνητικό τεστ.

Θα απαντησω σε εναν εναν αναλυτικα , και ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις προτασεις σας , απλα προς το παρον με καινε η εισοδος στην καθε χωρα ξεχωριστα, οποτε και θελω να απαντησω πρωτα σε οσους μου στειλουν για συνορα .


Αρα nister οπως τα λες που ξερουν οτι θα διανυκτερευσεις ;;; αφου δεν περνας με διαβατηριο για να σφραγισουν , επισης plf ή rlf (του εντοπισμου πως στα κομματια λεγετε ...... Ειναι υποχρεωτικο μονο στην ελλαδα για εισοδο και εξοδο , η και καθε χωρα εχει το δικο της ..... Θα μας τρελανουν δαυτοι!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Κάνανε διακρατική συμφωνία και όταν είσαι εμβολιασμενους περνάς με το πιστοποιητικο

Κωστα αυτο που λες για ποια περιπτωση ειναι;;; διακρατικη συμφωνια μεταξυ σκοπια - σερβια;;;;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μεταξύ Ελλάδας Σερβίας διάβασα.
Θετικοτατο αυτο , γιατι στην χειροτερη μπορω να κουμπωσω βουλγαρι - σερβια - ρουμανια και αν μπορεσω και πιο πανω! (ε και στο κατω κατω με βουλγαρια δεν θα εχουμε θεμα , τι διαολο τοσες επιχειρησεις εχουμε πανω!!!! χαχαχα



Στο θεμα μας παντως , αυτοι αλλαζουν πολλα στις μετακινησεις απο 1/7/2021 οποτε πιστευω θα εχουμε καλυτερη ενημερωση .... Συν οτι με προβληματιζει η "νεα μεταλαξη " την οποια θελω να πιστευω βγηκε για να ψησουν και αλλους να κανουν το εμβολιο , αλλιως αν αρχισουν παλι τα "θυματα " θα ξανα κλεισουν συνορα!!!! (κατι το οποιο πιστευω δεν συμφερει κανενα κρατος)


Το βασικο μου θεμα παντως για να ξερετε ειναι να γλυτωσουμε καποιας μορφη τεστ , γιατι αν μια στο εκατομυριο βγει θετικο , την κατσαμε και μας βλεπω στον ΟΑΕΔ απο σεμπτεμβρη γιατι θα πρεπει να κατσουμε καραντινα στο συνορο που βγηκαμε θετικοι !!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μολις διαβασα αυτο εδω , και το εκδοσα κιολας.... λετε να σωθηκαμε;;;;



Αυτό είναι το δικό μας πιστοποιητικό εμβολιασμου
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αυτό είναι το δικό μας πιστοποιητικό εμβολιασμου
Οχι Κώστα είναι ένα άλλο που το έβγαλα αλλά δεν δουλεύει το barcode του... Κάτι τέτοιο (για να μην ανεβάσω το προσωπικό)


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom