Trekking, hiking, περπάτημα βουνού

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
απλα να ξερεις οτι το ελαφρυ παπουτσι απευθυνεται και σε ελαφρυ ανθρωπο ,εγω πχ ειμαι 75 κιλα ναι , πανω απο 85 κιλα δεν ειναι παντα σωστο (δεν ξερω ποσα κιλα εισαι)
110 συν πλην αναλόγως τον καιρό, με "στόχο" τα 90. Νομίζω τώρα στα 109.

Υπάρχουν ελαφριά παπούτσια με ικανοποιητικό cushioning και στήριξη, αυτό με τράβηξε μακριά από τα structure (οκ και το ότι έγιναν dad shoes σχεδιαστικά). Το 22 που έχω κρατήσει είναι το τελευταίο "όμορφο" και είναι ωραία η υποστήριξη αλλά σε σχέση με τα epic react ή τα ultraboost φαίνεται η προσπάθεια στην ίδια διαδρομή. Γλιτώνεις κόπο από τον σκελετό και προσθέτει κόπο το παπούτσι σαν σύνολο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Επειδή είσαι βαρύς καλύτερα μην κοιτάς τα ultraboost.
Όπως αναφέρθηκε είναι για ελαφρείς "δρομείς".
Κανονικα πρέπει να θέλεις υποστηρικτικό παπούτσι (με βάση τα κιλά πάντα).
Ένα πελματογραφημα θα σε έσωζε από την ταλαιπωρία.
Αλλά που να το βρεις τώρα .
Ίσως σε κάποιον ορθοπεδικό μονο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα ultraboost τα πήρα λέμε, είναι ωραία, δεν έχουν bounce back λόγω του δικού μου βάρους αλλά cushioning είναι καλό. Στα κιλά μου δηλαδή δεν τρέχουν ξεκούραστα αλλά δεν με ταλαιπωρούν.

Θεωρητικά και για φάση τρέξιμο τα Hoka Clifton και Bondi έχουν θεωρητικές πιθανότητες να δουλέψουν λόγω χοντρού αφρού, έχει ενδιαφέρον το drop που είναι μισό από Nike και adidas, ίσως τα pegasus turbo λόγω σχήματος αλλά θα τα δω όταν και αν ανοίξει κάποτε η λιανική σωστά.

Θα πάρω ένα τηλέφωνο στην Salomon στην Κηφισιά, είχαν ένα "ιδιαίτερο" διάλογο στο fb με κάποιον στο στυλ αν θες κάτι στείλε πμ να τα βρούμε λες και είναι μπαρ στην ποτοαπαγόρευση. Είδα και ένα ενδιαφέρον παντελόνι από αυτούς.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Xa ultra αδιαμφισβήτητα από τα καλύτερα all around trekking shoes...
Έχω λιώσει 4-5 ζευγάρια ...
Στα μειονεκτήματα, τσάκιση-σπάσιμο που κάνει στο έξω μέρος στο σημείο του μικρού δακτύλου ,και επειδή τα φοράω αρκετά στην μηχανή , η αντοχή της σόλας , η οποία μέσα σε ένα χρόνο γίνεται κουρουπα ...
Ποτε δεν με βόλεψε το goretex σε τέτοιου είδους υπόδημα γιατί ιδρώνει αρκετά το πόδι μου ...
Μποτάκια για trekking με φορτίο , τα Quest4d είναι από τα καλύτερα και πιο άνετα που έχω δοκιμάσει . Σκυλιά από αντοχή . Τα έχω αρκετά χρόνια χωρίς να έχουν σημάδια κούρασης .
Τελευταία έχω ξεζουμίσει κάτι salewa firetail 3.
Θεωρούνται παπούτσι προσέγγισης αναρριχητικού πεδίου, αλλά εμενα με έχουν βολέψει και σε πολύωρη πεζοπορία .
Η σόλα τους είναι ιδανική για βραχώδες έδαφος αλλά για μαλακό-νωπό χώμα νομίζω ότι δε ΓΚανουν .
Η φόρμα που έχει η salewa είναι από τις πιο άνετες για το δικό μου πόδι .
Δυστυχως οι τιμες της είναι αρκετά τσιμπημένες .
Δυστυχώ επίσης ...όπως έχει πει ο Χάρι ,
οι απόψεις είναι σαν ... τα πόδια ...
Το καθένα έχει την δίκη του βρώμα :mooning::cautious::geek:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το goretex γράφεται παντού το ίδιο, έχει μειονεκτήματα, λιγότερο σε μπότες με συνδυασμό δέρματος και συνθετικού, λιγότερο σε low/mid υποδήματα.
Για να κρατήσεις υγρασία απ' έξω στις συνθήκες που περιέγραψε και ο ψηλός πιο πίσω δεν υπάρχει λύση πέραν της μεμβράνης.

Συζητάτε για "τρέκινγκ με φορτίο" και από χτες σκέφτομαι ότι... είμαι περισσότερα κιλά από όσα είναι οι reviewers στο ίντερνετ μαζί με βαρύ σακίδιο, άρα ίσως κακώς κοιτάζω "ελαφριά" παπούτσια.

Mάλλον εννοείς Salewa Wildfire ή firetail; Δεν ξεφεύγουν από το "φυσιολογικό" των εξειδικευμένων παπουτσιών τιμολογιακά, στα επίπεδα ενός καλού running είναι.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τα παπούτσια για τρεκινγκ γενικά έχουν πιο ενισχυμένο πέλμα Αποτι τα running , που δίνουν τη βαρύτητα στην απόσβεση των κραδασμών .
Όποτε αν επιλέξεις ένα παπούτσι αυτού του τύπου , σίγουρα θα κρατά το πόδι σου πιο σταθερό .
Έχεις δίκιο η τιμη των firetail 3 είναι ανεκτή ...
Τα είχα πάρει θυμάμαι 120€ από 150 . Πλέον τα βρίσκω 100.
Παρασύρθηκα από αλλά μοντέλα που γλυκοκοιτάζω , που έχουν 170-200 αρχικές .

Σχετικά με τον πρηνισμο ( υποθέτω υπερπρηνισμο που συνοδεύει την πλατυποδία συνήθως , αλλά το ίδιο ισχύει και για τον υποπρηνισμο ) θα πρέπει να φέρεις το πόδι σου σε μια ουδέτερη θέση με την βοήθεια κάποιου ειδικού πάτου γιατί θα επιβαρύνεις αστραγάλους - γόνατα και ΚΑΤεπέκταση,
μεση, σπονδυλική στήλη, αυχένα ... αλλιώς φλερτάρεις με το ΚΑΤ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πλατυποδία όχι, το πέλμα είναι κανονικό με σωστή καμάρα, αλλά βλέποντας την φθορά στα παπούτσια τα πατάω προς το κέντρο περισσότερο. Οι "γκρουρού" λένε ότι παπούτσι με υπερβολική διόρθωση μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς. Διαπιστώνω ότι τα εντελώς επίπεδα με κουράζουν ακόμα και σε φάση περπάτημα για δουλειά/καφέ, τότε που ζούσαμε και λίγο, πχ τα Converse ακόμα και με την lunarlon σόλα ή ένα φτηνό adidas που έχω με ortholite πάτο. Οπότε θέλω στήριξη, δεν είναι κάτι τόσο έντονο που να χρειάζεται σώνει και καλά ιατρική βοήθεια όμως. Δεν το αποκλείω έτσι για να μου φύγει η ιδέα κάποτε, ευχαριστώ για την σύσταση και υπενθύμιση.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μπεστ χάικινγκ μπουτ εβα

μπεστ μπουτ εβερ για τη μηχανή, για τη δουλειά, για το απογευματινό περπάτημα, για το σπίτι, την εξοχή, για τους καναπέδες και τα κότερα, ακόμα και για παντόφλες μέσα στο σπίτι!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τωρα κανονικα θα επρεπε να "ξεσκονισω" μερικες φωτο απο το λάιμπρερι του κινητου μου με Blue line και achalatsis και σανδαλωτους ερωτες αλλα χαλαλι...

Τι ζω θεε μου....:dstpc:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Φεύγει το «click away» και έρχεται το «click in shop» μαζί με τις εκπτώσεις
Μόλις είπε ο amyroukai ότι θέλει να αγοράσει παπούτσια το click away έγινε click in shop για να μπορέσει να τα δοκιμάσει...τι μέσο έχει στο μέγαρο μαξιμου;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω δύο πενφέ, αυτό αρκεί. Πιο φίλος της Άγκελα δεν γίνεται, το αφεντικό πρόσταξε και η κυβέρνηση υπακούει.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
όλα κι όλα ένας είναι ο πιο φίλος της Αγκελα...Μια μέρα μάλιστα με πήραν από την πρεσβεία της Γερμανίας και με ρώτησαν έναν gsmaniac τον ξέρεις; γιατί η Αγκελα σκέφτεται να του δώσει γερμανική υπηκοότητα. Τους απάντησα...αίσχος! έπρεπε ήδη να το έχει κάνει...και δώρο ενα επετειακό μοντέλο GS 1250 Adventure...για να μην σας πω το 1300 που δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μεσήλικη κυρία στο σουπερ μάρκετ. Τώρα βέβαια που το γράφω συνειδητοποιώ ότι ο χαρακτηρισμός μεσήλικας είναι ante portas και για εμένα αλλά το παραβλέπω. Φοράει γνώριμο παπουτσάκι, την πλησιάζω όσο επιτρέπει το σόσιαλ και ρωτάω, τα Χ ultra 3 είναι αυτά; Πολύ ενθουσιασμένη με τα παπούτσια, τα πήρε από το κουτί και πήγε πεζοπορία κοντά 8 ώρες λέει, καμία ενόχληση λέει, εν τω μεταξύ τα έχει δύο χρόνια και φαίνονταν καινούρια...

Ελπίζω τα κακάκια να καθαρίσουν, να χαρεί ο γιατρός, να ανοίξουν και τα μαγαζιά... Μην τρώτε κόβιντ ρε παιδιά για λίγο καιρό, τι κακό είναι αυτό;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάω για ψώνια της μικρής γιατί ξέμεινε από παντελόνια αυτό το τρίμηνο, λέω ας δω και τα δικά μου. Πάω στην Adidas της Ν. Ερυθραίας μου λένε "δεν έχουμε πέραν αυτών που βλέπετε, δεν φέρνουμε πέραν αυτών που βλέπετε και αν κάνετε παραγγελία στην adidas δεν μας αφορά γιατί δεν είμαστε στο δίκτυο της εταιρίας - μα σας λέει εξουσιοδοτημένο δικτύου στο app - ναι δεν ξέρω δεν είμαστε, να πάτε στον Πειραιά". Πάω στην Nike της Ν. Ερυθραίας, η ίδια ιστορία, δεν είμαστε Nike εμείς και τα παπούτσια που θέλετε δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο ίντερνετ. Οπότε πάω στο intersport και βλέπω ένα Under Armour Hover Infinite Storm 2, υποτίθεται weather resistant και με καλές κριτικές, καλύτερο χρώμα από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες, θα το δοκιμάσω σύντομα χωρίς την μικρή. Συμπαθέστατα και τα Saucony Guide 13 trail αλλά δεν είναι για νερό.

Η Salomon θα βγει σε άλλο δίωρο.... Και κέντρο Κηφισιάς μόνο με μηχανάκι.
 
Top Bottom