Trekking, hiking, περπάτημα βουνού

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα δεν ξέρω αν είναι μόνο δικό μου, αλλά το να μυρίζω "βαριά" μου χαλάει λίγο την ημέρα, μου έχει τύχει και σε βόλτα με βαμβακερό (μετά ακολούθησα τις συμβουλές του youtube για μούλιασμα 24 ώρες σε αραιό διάλυμα vanish για να μαλακώσουν οι επικαθήσεις από τα αποσμητικά και να πλυθεί πιο σωστά και γίνεται σε όλα τα βαμβακερά ρούχα που κάνουν τέτοια κόλπα).

Παντελόνια είχα πάρει δύο, ένα "χειμερινό" και ένα "θερινό" της Salomon και είναι όπως τα λες, ειδικά το καλοκαιρινό πιάνει μηδενικό χώρο και έχει γίνει η λύση για κάθε βόλτα με διανυκτέρευση όπου χρειάζεται ένα παντελόνι ακόμα. Σταμάτησα να κοιτάζω όσο αδυνατίζω γιατί χαμένα θα πάνε, έλεγα να πάρω κάτι εκτός μαύρου.

Τα μερίνο τα έβαλα στην σκέψη όταν βρήκα αυτά σε "λογική" τιμή γιατί 80+ ευρώ που βλέπω συνήθως είναι πολλά για να δοκιμάσω απλά αν μου αρέσουν.

Srider Η fjall έχει ωραία πανιά, αλλά σαν κοστολόγιο δεν συγκρίνεται. Το Karl pro το έχω στο θεωρητικό καλάθι για αργότερα.
Αυτό το παντελόνι λέω:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Srider Η fjall έχει ωραία πανιά, αλλά σαν κοστολόγιο δεν συγκρίνεται. Το Karl pro το έχω στο θεωρητικό καλάθι για αργότερα.
Αυτό το παντελόνι λέω:
Έφερα τη fläll räven σαν σύγκριση για να καταλήξω πως μια φορά θα το αγοράσεις και θα δείχνει καινούργιο μετά από χρόνια. Λόγω καιρού όλη η οικογένεια έχουμε αρκετά προϊόντα τους.
Είσαι και τυχερός... έχω ένα karl pro το οποιο το φόρεσα μια φορά. Dark Navy no. 54
Δεν μου κάθεται σαν νούμερο, πάμε ΠΜ να συννενοηθούμε, να το κατεβάσω Αθήνα τώρα τον Ιούλιο που θα κατέβω.

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
σε παίρνει μυρωδιά όλο το λεκανοπέδιο;
είμαι στην φάση να κατέβω στο Decathlon να δω τα μερίνο Tshirts γιατί τα συνθετικά μόλις ιδρώσεις λίγο... "the hikers stench".
Υπάρχουν διαφορετικές τεχνολογίες και μεγάλες διαφορές από συνθετικό σε συνθετικό για το πόσο μυρίζουν.
Το μάλινο σε πολλούς δημιουργεί μία μικρή φαγούρα και ειδικά όταν κάνει ζέστη.

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
σε παίρνει μυρωδιά όλο το λεκανοπέδιο;
είμαι στην φάση να κατέβω στο Decathlon να δω τα μερίνο Tshirts γιατί τα συνθετικά μόλις ιδρώσεις λίγο... "the hikers stench".
:ha

νομίζω δίνεις πολυ μεγαλύτερη βάση στον ρουχισμό απο όσο πρέπει.
πχ τα merino κάνουν καλό σε πολύ κρύες συνθήκες που σε βοηθάνε να απορροφήσουν τον ιδρώτα προστατεύοντας σε απο τους κρύους ανέμους
Στο δικό μας κλιμα των 8 μήνες κάυσωνα είναι περιττά και για μένα ίσως και αρνητικά, εκτός και αν παίζεις μπάλα τον χειμώνα
η ενυδάτωση είναι το Α και το Ω.
Τα συνθετικά είναι τα καλύτερα για αυτό και οι αγώνες με αυτά γίνονται

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα συνθετικά είναι τα καλύτερα για αυτό και οι αγώνες με αυτά γίνονται
Μερίνο έχει θερινά και χειμερινά

Στον αγώνα δεν σε νοιάζει και πολύ το μετά, σε νοιάζει η απόλυτη επίδοση. Αν φύγω με συνθετικό μιά τυπική καλοκαιρινή ημέρα με 35 βαθμούς και φτάσω ας πούμε Μονεμβασιά να πιω καφέ με τον Αντώνη όσο περιμένει πελάτες να βολτάρουν στο βράχο, παίζει να ντρέπομαι να κάτσω δίπλα σε άνθρωπο;

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
αν εκαναν για το καλοκαίρι θα έτρεχαν και οι παγκόσμιοι με Merino.
Οι παγκόσμιοι merino βάζουν μόνο στους χειμωνιάτικους αγώνες
ολα οκ περι gadgets και χόμπι και ξόδεμα χρημάτων ο στόρι είναι πάντα το ίδιο. Είτε για το ψάρεμα είτε για τις μοτοσυκλέτες είτε για το κυνήγι

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Στον αγώνα δεν σε νοιάζει και πολύ το μετά, σε νοιάζει η απόλυτη επίδοση. Αν φύγω με συνθετικό μιά τυπική καλοκαιρινή ημέρα με 35 βαθμούς και φτάσω ας πούμε Μονεμβασιά να πιω καφέ με τον Αντώνη όσο περιμένει πελάτες να βολτάρουν στο βράχο, παίζει να ντρέπομαι να κάτσω δίπλα σε άνθρωπο;
Τόση βαρβατιλα πχια??

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Λογικά με ένα καλής ποιότητας δρομικο μπλουζάκι δεν έχεις θέμα , δηλαδή με ένα Salomon μπλουζάκι ,έχεις θέμα μετά? Εγώ τρέχω βουνό γίνομαι μούσκεμα βγαίνω και κατά τις 6 το απόγευμα να βράσω και δεν μυρίζουν

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λογικά με ένα καλής ποιότητας δρομικο μπλουζάκι δεν έχεις θέμα , δηλαδή με ένα Salomon μπλουζάκι ,έχεις θέμα μετά? Εγώ τρέχω βουνό γίνομαι μούσκεμα βγαίνω και κατά τις 6 το απόγευμα να βράσω και δεν μυρίζουν
Θα δοκιμάσω με Nike και Adidas που έχω, ξανά.

Και ένα decathlon θα πάρω στην πρώτη ευκαιρία, για την επιστήμη.

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Υπάρχει και ελληνική εταιρεία η Anthrax που προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από όσα έχω δοκιμάσει και από άποψη βρώμας και αρκετά καλή αίσθηση έχουν για συνθετικό.

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Αυτό πάντως που κατάλαβα στο βουνό, ορειβασία ή trail run, είναι ο σημαντικότατος ρόλος των μπατόν στο να γλιτώνεις μακροπρόθεσμα τους τραυματισμούς στα γόνατα. Άβολα να τα μεταφέρεις, ειδικά στο τρέξιμο, αλλά τουλάχιστον σου γλιτώνουν το μηνίσκο.

Aldebaran

Cafenture Rider
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Στις καλοκαιρινές εξορμήσεις πάντα φοράω μπλουζάκι τροφυ - μπουφάν, πρωί βράδυ βουνό θάλασσα παντού και πάντα, προσωπικά τέλειος συνδυασμός. Μια φορά ένιωσα ότι ψιλοκρυωνω στο πάσο της Κανδήλας βράδυ αρχές Ιούνη όπου και έκλεισα αεραγωγούς και problem solved.

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900

να καθεσαι απο την σωστη πλευρα του ανεμου :D:D

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Αυτό πάντως που κατάλαβα στο βουνό, ορειβασία ή trail run, είναι ο σημαντικότατος ρόλος των μπατόν στο να γλιτώνεις μακροπρόθεσμα τους τραυματισμούς στα γόνατα. Άβολα να τα μεταφέρεις, ειδικά στο τρέξιμο, αλλά τουλάχιστον σου γλιτώνουν το μηνίσκο.
πολυ μικρή έως και ανύπαρκτη η βιβλιογραφία που να συνδέει poles με μηνίσκο

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Τα μπατόν είναι χρήσιμα αλλά κυρίως στην ανηφόρα. Η κατηφόρα, ειδικά στο τρέξιμο, είναι που επιβαρύνει γόνατα. Αυτό που ξεχνούν συχνά ορειβάτες και δρομείς είναι ότι χρειάζεται γυμναστική στα πόδια σου (κυρίως αλλά όχι μόνο) για να διευκολύνεις το σώμα σου, ειδικά στο βουνό.

Τα αγωνιστικά μπατόν πάντως έχουν ελαφρύνει τόσο που δεν είναι ιδιαίτερο βάρος.

Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom