Trekking, hiking, περπάτημα βουνού

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν βοηθάει στα adidas φοράω 1/3 παραπάνω ,έτσι πάνε και τα νούμερα(44 κ 3/4 ,το αμέσως μετά είναι το 45 κ1/3 )και στα salomon που έχω φοράω ενα νούμερο πανω
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μποτάκι adidas terrex ,θα τα αγαπήσεις .
Στο βουνό υπό κανονικές συνθήκες πάλι adidas canadia tr 8 ή 7 ότι βρεις .
Έχω βγάλει δύο μαραθώνιους Ολύμπου με αυτα .
Δεν χρειάζονται υπερβολές στα λ7 στην αρχή.
Τη salomon την εξαγόρασε η adidas πλέον αν αυτό λέει κάτι.
Άσε τα παπούτσια και πες μας για τον μαραθώνιο Ολύμπου! o_O:D:ok:
Πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Άσε τα παπούτσια και πες μας για τον μαραθώνιο Ολύμπου! o_O:D:ok:
Πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία!
Είναι όντως ,όλοι αυτοί οι αγώνες βγαίνουν με αίμα ,εμπειρία ζωής για αθλούμενους (όχι αθλητές) όπως είμαι εγώ .
Αλλά κάποια άλλη στιγμή ,ίσως πιο καλα από κοντά ;).
Τώρα καλά είναι να μείνουμε στο θέμα του παπουτσιού - εξοπλισμού.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γιάννη amyroukai ,νομίζω ότι πέραν του παπουτσιού καλό είναι να σκεφτείς και ένα ζευγάρι μπατόν.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλή δουλειά κάνουν.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η επιλογή παπουτσιών είναι δύσκολη γιατί πρέπει να δοκιμαστούν στο πεδίο για να πεις αν είναι οκ. Το ελαφρύ παπούτσι πάει με ελαφρύ σακίδιο, αν φτιάξεις 15 κιλά σακίδιο θες κάτι να σου κρατάει το πόδι καλύτερα. Κοίτα salewa και millet. Είναι πολύ καλές και οι δύο αλλά αν μπορείς δοκίμασε τα πρώτα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σχετική ερώτηση με το παρόν νήμα:
Ψάχνω να βρω ένα αθλητικό παπούτσι με κάποια αδιάβροχοποίηση, δεν θέλω μποτάκι μιας και τα αθλητικά με βολεύουν πολύ, όμως τον χειμώνα ακόμα και περπατώντας βρέχεται το mesh ύφασμα που έχουν από πάνω.
Κοιτάω τα trekking, όπως τα Salomon alphacross, τα Adidas terrex, όμως με προβληματίζει μήπως γλυστράει η σόλα στην άσφαλτο, στο πλακάκι επειδή είναι τρακτερωτή.
Δυστυχώς, θέλω μεγάλο νούμερο (48+) και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά (κάτω από 100€)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να αυτά δεν μπορώ.

Δεν χρειάζονται υπερβολές στην αρχή λέει.

250 ευρώ το αδιάβροχο terrex cold ready (ξεπούλησε) και 200 χαριστικά με έκπτωση το απλά αδιάβροχο.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αρκετές φορές το σωστό παπούτσι το πλήρωσα κάτι παραπάνω και είναι εν προκειμένω make or break για την ενασχόληση.

Ιστορικά είμαι παιδί της Nike, από το πρώτο MD runner του 1990; 1992; Κάπου εκεί (νομίζω το έχω κρατήσει σε μιά αποθήκη με τα φοιτητικά και λέω να πάρω το MD2 στο ίδιο μπλε/λευκό για την ανάμνηση, αν και είναι φρικτά dad shoe πλέον). Aγαπημένη αίσθηση με τα air, αλλά ήμουν 85 κιλά τότε, ομοίως αλλά λιγότερο σταθερά τα shox. Κόλλησα με τα structure και πέρυσι πέρασα στους "αφρούς" με react και zoom, έχουν περίεργη αίσθηση που ακόμα δεν έχω συνηθίσει, το Vomero 14 που έχει υβριδικό σύστημα απορρόφησης λόγω μαλακού αφρού κάνει αισθητό το "μαξιλάρι" στο μπροστινό του. Βέβαια τα κιλά που πατάνε το παπούτσι είναι πολύ μακριά από αθλητή. Πρώτη φορά adidas τρεξίματος φέτος με τα ultraboost 20, τα οποία έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση από Nike, σαν να πατάς "λάσπη" ή slime της μικρής, πιθανώς πάλι τα κιλά μου να μην επιτρέπουν στον αφρό να επιστρέψει ενέργεια και σφιχτό toebox στην αρχή. Υπέροχη απορρόφηση κραδασμών όμως και η continental σόλα πιο καλή πρόσφυση από Nike, οπότε τα κράτησα. H Nike έχει το Peg trail 2 που (λογικά) θα κάτσει κουτί, είναι βαρύ όμως και βγαίνει μόνο χαμηλό.

Για την ώρα δεν σκέφτομαι τρέκινγκ με κιλά και πολυήμερο. Αυτό που θέλω είναι να ξαναχτίσω αντοχή με τρόπο που να μην με κάνει να βαριέμαι όπως το τζόγκινγκ γύρω γύρω στην γειτονιά, παρά το "βολικό" ανάγλυφο με σχεδόν ανύπαρκτες κλίσεις και την επιλογή λίγων χιλιομέτρων ασφάλτινου κύκλου. Το οποίο σημαίνει σακίδιο με νερό (1.5 κιλό αν είναι γεμάτο μπουκάλι ή υδρόσακος), ένα φρούτο/μιά μπάρα αν πάω πιο μακριά όπως πρότεινε η "γειτόνισσα" που κάνει κάθε μέρα χιλιόμετρα, φωτογραφική, σκούφο-γάντια, τέλος πάντων το 6 κιλο το'χουμε μαζί με το μπουφάν, όχι παραπάνω. Οπότε για την ώρα είναι αυτό που λένε "fast and light" οι ξένοι, το fast με λίγο σάλτσα δηλαδή, σε χωματόδρομο, σύμφωνα με το google διαδρομές τριών - πέντε ωρών round trip. Η απαίτηση για παπούτσι κυρίως λόγω λάσπης στα πέριξ της λίμνης Μαραθώνα. Κοιτάζω αν έχει και διαδρομή να την κάνει ολόκληρη γύρο, προχτές κάναμε βόλτα στο βόρειο κομμάτι της. Το google λέει ναι αλλά πόσο συχνά κάνει λάθη το έχω μάθει πολύ καλά. Αν με πάει καλά και τελειώσει η φαρσοκωμωδία που ζούμε, ίσως δω και κάτι παραπάνω, έχω σατανικά σχέδια :p

Οπότε θα δω αν μπορώ να δοκιμάσω Salomon X Ultra 3 gtx (κριτικές για σφιχτό toe box ποτέ καλό πράγμα) και βλέπουμε.


lospsi Ψηλέ είδα ότι πήρες τα με καλές κριτικές terrex agravic TR goretex σε 48, τι δεν ήταν καλό; Αδιάβροχα και διψήφιος αριθμός ευρώ είναι ζόρικο ζήτημα, ειδικά Ελλάδα, πολύ περισσότερο τώρα. Δύσκολα βρίσκω ικανοποιητικά μοντέλα στο 47, 47 1/3 που θέλω. Δες αν έχει τα Supernova winter rdy από adidas κάπου, στο skroutz ας πούμε δεν είχε 48.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σχετική ερώτηση με το παρόν νήμα:
Ψάχνω να βρω ένα αθλητικό παπούτσι με κάποια αδιάβροχοποίηση, δεν θέλω μποτάκι μιας και τα αθλητικά με βολεύουν πολύ, όμως τον χειμώνα ακόμα και περπατώντας βρέχεται το mesh ύφασμα που έχουν από πάνω.
Κοιτάω τα trekking, όπως τα Salomon alphacross, τα Adidas terrex, όμως με προβληματίζει μήπως γλυστράει η σόλα στην άσφαλτο, στο πλακάκι επειδή είναι τρακτερωτή.
Δυστυχώς, θέλω μεγάλο νούμερο (48+) και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά (κάτω από 100€)
Τα θέλεις όλα και σε τιμή ευκαιρίας...δε γίνεται...αμα ψάξεις πολυ θα βρεις απο εξωτερικο καποια προσφορά...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα θέλεις όλα και σε τιμή ευκαιρίας...δε γίνεται...αμα ψάξεις πολυ θα βρεις απο εξωτερικο καποια προσφορά...
Περιέργως πως, δεν έχουν καλύτερες τιμές από εμάς. Το μόνο που ίσως έχουν είναι μεγαλύτερα νούμερα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τσιμπήστε το καλύτερο salomon για αυτό που ζητάτε, να σφυριξουμε ληξη

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Σχετική ερώτηση με το παρόν νήμα:
Ψάχνω να βρω ένα αθλητικό παπούτσι με κάποια αδιάβροχοποίηση, δεν θέλω μποτάκι μιας και τα αθλητικά με βολεύουν πολύ, όμως τον χειμώνα ακόμα και περπατώντας βρέχεται το mesh ύφασμα που έχουν από πάνω.
Κοιτάω τα trekking, όπως τα Salomon alphacross, τα Adidas terrex, όμως με προβληματίζει μήπως γλυστράει η σόλα στην άσφαλτο, στο πλακάκι επειδή είναι τρακτερωτή.
Δυστυχώς, θέλω μεγάλο νούμερο (48+) και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά (κάτω από 100€)
Τα ορειβατικά θέλουν προσοχή στα βρεγμένα πλακάκια πεζοδρομίου κτλ...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τσιμπήστε το καλύτερο salomon για αυτό που ζητάτε, να σφυριξουμε ληξη

Εχω το απλό , οχι το gore tex και απο αντοχη επιβεβαιωνω....απλα δεν καταλαβαινει τπτ. Το προτιμω και στη μηχανή , ουτε γρατζουνιά. Και σε σχεση με τα speedcross ,η σολα τους δεν εχει αλλοιωθεί καθολου.
Πολυ ανετο ,ισως θα το ηθελα λιγο πιο ελαφρυ ,αλλα μονο στο χερι καταλαβαινεις το βαρος τους. Φορα τα στα ποδια.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Για τα μεγεθη, η adidas και η salomon εχουν τον ιδιο πινακα πλεον.
Φοραω 45 και με το 46 ειμαι οκ.
Και ειναι λιγο πιο ανετα στο κουτουπιε απ τα salomon.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διαθέσιμο μέγεθος 40 1/3 δεν φοράει ούτε η γυναίκα τόσο μικρό.

Ίδια λεφτά είναι και τα x ultra 3
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και επειδή λέμε για το βάρος ότι δεν έχει σημασία... Το ελαφρύ παπούτσι το καταλαβαίνεις ακόμα και στο καθημερινό περπάτημα για δουλειά.


1. One pound on your feet equals five pounds on your back.
This old backpacking thumb rule holds true, according to a 1984 study from the U.S. Army Research Institute. They tested how much more energy was expended with different footwear (boots and shoes) and concluded that it take 4.7 to 6.4 times as much energy to move at a given pace when weight is carried on the shoe versus on the torso.
In practical terms, this means you could carry half a gallon more of water (a little over 4 pounds) if you buy boots that are a pound lighter, which isn’t hard to do; and that’s a lot of water. Now imagine the energy savings of backpacking in light trail running shoes rather than heavy, leather backpacking boots over the course of 7-day backpacking trip.

2. One pound on your feet equals 5% more energy expended.
Heavier footwear doesn’t just affect you because of its weight. Heavier boots are stiffer and less responsive as well. This reduces the efficiency of your body’s stretch reflex on hitting the ground.
Five percent doesn’t sound like much, though, so how does 5% translate to run times? Well, 5% would slow your mile pace time down by 30 seconds, depending on how long you’re running. But, the faster you attempt to run, the more that 5% will affect your performance.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Να αυτά δεν μπορώ.

Δεν χρειάζονται υπερβολές στην αρχή λέει.

250 ευρώ το αδιάβροχο terrex cold ready (ξεπούλησε) και 200 χαριστικά με έκπτωση το απλά αδιάβροχο.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αρκετές φορές το σωστό παπούτσι το πλήρωσα κάτι παραπάνω και είναι εν προκειμένω make or break για την ενασχόληση.

Ιστορικά είμαι παιδί της Nike, από το πρώτο MD runner του 1990; 1992; Κάπου εκεί (νομίζω το έχω κρατήσει σε μιά αποθήκη με τα φοιτητικά και λέω να πάρω το MD2 στο ίδιο μπλε/λευκό για την ανάμνηση, αν και είναι φρικτά dad shoe πλέον). Aγαπημένη αίσθηση με τα air, αλλά ήμουν 85 κιλά τότε, ομοίως αλλά λιγότερο σταθερά τα shox. Κόλλησα με τα structure και πέρυσι πέρασα στους "αφρούς" με react και zoom, έχουν περίεργη αίσθηση που ακόμα δεν έχω συνηθίσει, το Vomero 14 που έχει υβριδικό σύστημα απορρόφησης λόγω μαλακού αφρού κάνει αισθητό το "μαξιλάρι" στο μπροστινό του. Βέβαια τα κιλά που πατάνε το παπούτσι είναι πολύ μακριά από αθλητή. Πρώτη φορά adidas τρεξίματος φέτος με τα ultraboost 20, τα οποία έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση από Nike, σαν να πατάς "λάσπη" ή slime της μικρής, πιθανώς πάλι τα κιλά μου να μην επιτρέπουν στον αφρό να επιστρέψει ενέργεια και σφιχτό toebox στην αρχή. Υπέροχη απορρόφηση κραδασμών όμως και η continental σόλα πιο καλή πρόσφυση από Nike, οπότε τα κράτησα. H Nike έχει το Peg trail 2 που (λογικά) θα κάτσει κουτί, είναι βαρύ όμως και βγαίνει μόνο χαμηλό.

Για την ώρα δεν σκέφτομαι τρέκινγκ με κιλά και πολυήμερο. Αυτό που θέλω είναι να ξαναχτίσω αντοχή με τρόπο που να μην με κάνει να βαριέμαι όπως το τζόγκινγκ γύρω γύρω στην γειτονιά, παρά το "βολικό" ανάγλυφο με σχεδόν ανύπαρκτες κλίσεις και την επιλογή λίγων χιλιομέτρων ασφάλτινου κύκλου. Το οποίο σημαίνει σακίδιο με νερό (1.5 κιλό αν είναι γεμάτο μπουκάλι ή υδρόσακος), ένα φρούτο/μιά μπάρα αν πάω πιο μακριά όπως πρότεινε η "γειτόνισσα" που κάνει κάθε μέρα χιλιόμετρα, φωτογραφική, σκούφο-γάντια, τέλος πάντων το 6 κιλο το'χουμε μαζί με το μπουφάν, όχι παραπάνω. Οπότε για την ώρα είναι αυτό που λένε "fast and light" οι ξένοι, το fast με λίγο σάλτσα δηλαδή, σε χωματόδρομο, σύμφωνα με το google διαδρομές τριών - πέντε ωρών round trip. Η απαίτηση για παπούτσι κυρίως λόγω λάσπης στα πέριξ της λίμνης Μαραθώνα. Κοιτάζω αν έχει και διαδρομή να την κάνει ολόκληρη γύρο, προχτές κάναμε βόλτα στο βόρειο κομμάτι της. Το google λέει ναι αλλά πόσο συχνά κάνει λάθη το έχω μάθει πολύ καλά. Αν με πάει καλά και τελειώσει η φαρσοκωμωδία που ζούμε, ίσως δω και κάτι παραπάνω, έχω σατανικά σχέδια :p

Οπότε θα δω αν μπορώ να δοκιμάσω Salomon X Ultra 3 gtx (κριτικές για σφιχτό toe box ποτέ καλό πράγμα) και βλέπουμε.


lospsi Ψηλέ είδα ότι πήρες τα με καλές κριτικές terrex agravic TR goretex σε 48, τι δεν ήταν καλό; Αδιάβροχα και διψήφιος αριθμός ευρώ είναι ζόρικο ζήτημα, ειδικά Ελλάδα, πολύ περισσότερο τώρα. Δύσκολα βρίσκω ικανοποιητικά μοντέλα στο 47, 47 1/3 που θέλω. Δες αν έχει τα Supernova winter rdy από adidas κάπου, στο skroutz ας πούμε δεν είχε 48.
Βρες παπούτσια και μετά μοιράζουμε την απόσταση με καμιά ωραία κυκλική στο Τατόι. Έχει ότι τερέν και για ότι επίπεδο θέλεις. Πάρε και φωτογραφική να το κάνουμε δυο σε ένα. ;)
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Και επειδή λέμε για το βάρος ότι δεν έχει σημασία... Το ελαφρύ παπούτσι το καταλαβαίνεις ακόμα και στο καθημερινό περπάτημα για δουλειά.
απλα να ξερεις οτι το ελαφρυ παπουτσι απευθυνεται και σε ελαφρυ ανθρωπο ,εγω πχ ειμαι 75 κιλα ναι , πανω απο 85 κιλα δεν ειναι παντα σωστο (δεν ξερω ποσα κιλα εισαι)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να προσθέσω... Ότι το ελαφρύ παπούτσι είναι για τρέξιμο.
Φαντάζομαι ότι το τρέξιμο δεν μας αφορά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τα θέλεις όλα και σε τιμή ευκαιρίας...δε γίνεται...αμα ψάξεις πολυ θα βρεις απο εξωτερικο καποια προσφορά...
100E και θα είναι ευκαιρία ε? Ωρέ που πάμε....

lospsi Ψηλέ είδα ότι πήρες τα με καλές κριτικές terrex agravic TR goretex σε 48, τι δεν ήταν καλό; Αδιάβροχα και διψήφιος αριθμός ευρώ είναι ζόρικο ζήτημα, ειδικά Ελλάδα, πολύ περισσότερο τώρα. Δύσκολα βρίσκω ικανοποιητικά μοντέλα στο 47, 47 1/3 που θέλω. Δες αν έχει τα Supernova winter rdy από adidas κάπου, στο skroutz ας πούμε δεν είχε 48.
Μια χαρά παπουτσάκι ήταν, δυστυχώς την πάτησα στο νούμερο. 48 φοράω στα adidas και στο terrex μου ήταν μικρό, ήθελε 1/2 νούμερο παραπάνω. Περίεργο και το ανάγω στο πιο ενισχυμένο (και άρα χοντρό) άνω μέρος του παουτσιού. Έχω θέμα με το νούμερο, δυστυχώς...

Τσιμπήστε το καλύτερο salomon για αυτό που ζητάτε, να σφυριξουμε ληξη

Δυστυχώς, όπως αναφέρω και πιο πάνω, δεν έχει νούμερο. Βέβαια, θα προτιμούσα κάτι πιο διακριτικό μιας και δεν έχω σκοπό να κάνω πεζοπορίες στην φύση, απλά θέλω την άνεση του αθλητικού με κάποια αντοχή στην βροχή και τις υγρασίες. Πάω δηλαδή στο χωρίο μου και πατάω τα χορτάρια και νοτίζει το αθλητικό....
 
Top Bottom