Triumph Tiger 1200 2021

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εντυπωσιακή η γραμμή παραγωγής. Σε 2:45 το μηχανάκι γίνεται από μοτέρ πάνω σε τελάρο ready to ride, απίστευτη φάση με βοήθεια υπολογιστή και εργαλείων χειρός συνδεδεμένων με το shop manual, περνάει τεστ και μόλις κρυώσει μπαίνει σε ζελατίνα και κάποια σε κουτί...

Τα tiger 1200 είναι built to order, ξεκινάει μόλις πατήσεις το κουμπί της αγοράς, για την ώρα τα μόνα που φτιάχνει το Χινκλεϊ. Σύντομα, μάλλον πριν το καλοκαίρι, θα ξεκινήσουν τα tiger 900 εκεί. Αποθήκη για περίπου 6500 μηχανές, 4000 μπαίνουν και άλλες τόσες βγαίνουν την ημέρα, το 97% πουλημένες. Δεν μένει στοκ τίποτα.

Εξακολουθεί να είναι εκτός (δικής μου) λογικής τόσα λεφτά για μηχανάκι, αλλά μου άρεσε που είδα πως, ποιοί και όλο το παρασκήνιο. Η triumph έχει πολύ σοβαρή προοπτική για να κάνει πράγματα, είναι πολύ περήφανοι για το r&d, έχουν τρελό ποιοτικό έλεγχο, πολύ ωραίο μηχανουργείο, (υποτίθεται ότι περίπου 1 στα 500 μηχανάκια κάτι έχει που θέλει διόρθωση στον τελικό έλεγχο), λένε ότι το 660 πουλάει σαν τρελό και ότι γενικά είναι οι πρώτοι σε πωλήσεις στην Ευρώπη σε "μεγάλα" μηχανάκια. Εντυπωσιακό και το βαφείο, όλα στο χέρι, πολύ περήφανοι για το pinstriping .

Φωτό μην ζητήσετε, μας είπαν ότι αν βγει κινητό από τσέπη μας πετάνε έξω. Δεν είδαμε τα νέα off road αλλά έρχονται "πιο σύντομα από ότι μπορεί να πιστεύετε", μάθαμε ότι τα μοντέλα αλλάξουν κάθε τέσσερα χρόνια πια γιατί...

Η μοντέρνα τεχνολογία με υπολογιστές και 3D εκτυπώσεις έχει μειώσει τον χρόνο εξέλιξης από 6 χρόνια σε 4 και η εξέλιξη νέου μοντέλου ξεκινάει 15 μέρες μετά την παρουσίαση στον τύπο του εκάστοτε σημερινού. Κανείς δεν σπάει τον κύκλο γιατί θα φύγει ο ανταγωνισμός.


Εγώ ήθελα να φύγω με το bond edition scrambler xe, ζητησα εκπτωτικό κουπόνι για μηχανάκι και πήρα κουπόνι για 50% έκπτωση στο μουσείο τους.


Αν σκεφτεί κανείς πως ξεκίνησε αυτός ο κύκλος ιδιοκτησίας και πόσο γρήγορα έγινε αυτό που είναι σήμερα, κρατώντας και την αίσθηση βιοτεχνίας ακόμα, είναι απίστευτη πορεία. Κέρδισαν τον σεβασμό μου.
Με φτιάχνεις απίστευτα τώρα!

Το triumph είναι στις επόμενες επιλογές μου, μου αρέσει, τεχνολογικά είναι πλέον ανταγωνιστικό ενώ έχει λογική τιμή σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας (και σε μτχ ακόμα περισσότερο).
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το έχω ξαναπεί...τα top μοντέλα της triumph..σε ποιότητα και φινίρισμα είναι μακράν.. από τον ανταγωνισμό.. ευρωπαϊκό και γιαπωνέζικο..!!!!
Συμφωνώ, εξωτερικά τουλάχιστον φαίνονται πολύ ποιοτικά!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν τα γνωρίζετε και πολύ καλά....συνεχιστε
Δεν είχα ποτέ, τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει πολύ καλή δουλεια στο φινίρισμα. Τώρα τι γίνεται μέσα κτλ, δεν ξέρω.

Καλά μην τρελλαίνεστε
παντού υπάρχουν θέματα ακόμη και στην καλύτερες οικογένειες.
Σίγουρα, όλα μπορεί να βγάλουν κάτι. Το θέμα είναι τι κάλυψη υπάρχει (σε εγγύηση) ή πόσο σοβαρά είναι (για μτχ).

Πλάκα-πλάκα, χθες πέτυχα ένα Speed triple 1200 στον Ν. Κόσμο. Ωραίο μηχάνακι, του πιάνω λίγο κουβέντα στο φανάρι, ωραίο κτλ και μου λέει ότι είναι ωραίο αλλά έχει βγάλει αρκετά θεματάκια.

Παρόλα αυτά, συνεχίζει και μου αρέσει το Tiger :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μακάρι να είναι και στην Ταϊλάνδη έτσι.
The hangover μόνο :)


Εγώ άνετα πάω να δω.


Στο περίπτερο της triumph σήμερα με πλησιάζει Άγγλος διπλάσιος από εμένα. Μου λέει σου ταιριάζει το 900 rally pro. Του λέω καλό είναι, εσύ τι έχεις; 890 μου λέει. 14200 αρχική το tiger, το δικό μου δεν είχε τόσο... Λίγο άδικος γιατί στα 13300 αρχική και 800 λίγο το τεκ πακ στα ίδια έρχεται και ίσως το RP να έχει παραπάνω μπλιμπλικια, το ΚΤΜ το βρίσκεις και πολύ πιο κάτω σε εμπόρους βέβαια.


Μετά στο περίπτερο ΚΤΜ όλοι φίλοι γιατί φοραω και το φούτερ το σωστό, χαζεύουμε το 1290gt, έρχεται Άγγλος μου λέει πως σου φαίνεται; Εγώ μόλις ψώνισα και δεν κοιτάω άλλα, του λέω τι πήρες, XR λέει, εξηγώ, γελάμε, μου λέει έχω λίγο απογοήτευση γιατί είναι υπερβολικά τέλειο. Γελάμε λίγο ακόμα πικρά, έφυγε και με άφησε με το 890R και το 1290R...


Έφυγα χωρίς να ψωνίσω μηχανάκι, πράγμα που ήταν πολύ δύσκολο με τα χρηματοδοτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βάλε καμιά φωτό ρε Γιάννο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχω τίποτα καινούριο, τα έχετε δει όλα YouTube κλπ.. Δουλειά είχα και στα κενά κάνουμε τουρ τις ατραξιόν. Τα μόνα νέα που δοκιμάζω είναι φαγητά
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Μακάρι να είναι και στην Ταϊλάνδη έτσι.
Έχω περάσει απ' έξω και είναι εντυπωσιακό, ένα μεγάλο εργοτάξιο και γύρω σχεδόν ζούγκλα.
Είχα διαβάσει ότι πάει για κλείσιμο και ότι ήθελαν να επαναφέρουν την παραγωγή στην Ευρώπη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
'Εχω εντυπωσιαστεί με το 1200, μετά το 36ωρο.

Δεν ξέρω πως πάει σε ρυθμό "τάπα", θα πιούμε μιά μπύρα με τον Απόλλωνα να μάθω σε τι βαθμό οδηγούσε, πάντως δεν έδειξε να ζορίζεται πουθενά σε διαδρομή φουλ φουρκέτα και με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

Το μόνο αστείο ήταν πόσο ευαίσθητο είναι το ραντάρ πίσω, το έβλεπα να ανάβει προειδοποίηση στον καθρέφτη συχνά.



Έχω περάσει απ' έξω και είναι εντυπωσιακό, ένα μεγάλο εργοτάξιο και γύρω σχεδόν ζούγκλα.
Είχα διαβάσει ότι πάει για κλείσιμο και ότι ήθελαν να επαναφέρουν την παραγωγή στην Ευρώπη
Δεν ξέρω αν θα κλείσει εντελώς, πάντως το 900 πάει Αγγλία φέτος μαζί με το 1200 στο εργοστάσιο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
'Εχω εντυπωσιαστεί με το 1200, μετά το 36ωρο.

Δεν ξέρω πως πάει σε ρυθμό "τάπα", θα πιούμε μιά μπύρα με τον Απόλλωνα να μάθω σε τι βαθμό οδηγούσε, πάντως δεν έδειξε να ζορίζεται πουθενά σε διαδρομή φουλ φουρκέτα και με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

Το μόνο αστείο ήταν πόσο ευαίσθητο είναι το ραντάρ πίσω, το έβλεπα να ανάβει προειδοποίηση στον καθρέφτη συχνά.




Δεν ξέρω αν θα κλείσει εντελώς, πάντως το 900 πάει Αγγλία φέτος μαζί με το 1200 στο εργοστάσιο.
Από το λίγο που το είδα στην έκθεση και έκατσα πάνω του νομίζω ότι είναι ένα ιδανικό mega on-off για mega αναβάτες. Τα πλαστικά του θα μπορούσαν και με αυτά τα χρήματα θα έπρεπε να ήταν καλύτερα. Αλλά είναι και πανέμορφο το άτιμο
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ένα μικρό τεστ ραιντ το έκανα πέρυσι το καλοκαίρι κάνα 20 λεπτο και ήταν αψεγάδιαστο!
Μαρεσε πάρα πάρα πολύ,ενώ την ίδια περίοδο σε norden & 890 adv βρήκα πράγματα που με χάλασαν.
Περίμενα μετά να πάρω βόλτα και το 900 αλλά ο τύπος που το πήρε πριν είχε πτώση και έφυγα.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Μετά από συμβίωση ενός χρόνου και ήδη 14,000 χιλ ρωτήστε ότι θέλετε.
Απαντώ σε όλα...;);)
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Οριστε οι Αγγλάρες !!!
Σου λέει βάλε ένα μακρύτερο σωληνάκι φρένων για γέφυρα....αφού θα στουμπώσει που θα στουμπώσει από λάσπη.... θα βγάλεις φτερό ....συνεχίζεις τη βόλτα σου


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οριστε οι Αγγλάρες !!!
Σου λέει βάλε ένα μακρύτερο σωληνάκι φρένων για γέφυρα....αφού θα στουμπώσει που θα στουμπώσει από λάσπη.... θα βγάλεις φτερό ....συνεχίζεις τη βόλτα σου


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σοφό....έχω νωπές εικόνες από τακαρισια που μπουκωναν και δεν ξέραμε τι να κάνουμε τα σωληνάκια
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Σοφό....έχω νωπές εικόνες από τακαρισια που μπουκωναν και δεν ξέραμε τι να κάνουμε τα σωληνάκια
Λύνεις δαγκάνα ,την φέρνεις από την άλλη με δεματικά και προχωράς χωρίς εμπρός φρένο μέχρι να βγεις !! Η φτιάχνεις ένα πλαστικό να βάλεις ανάμεσα από τα τακάκια (σαν του ποδηλάτου) για να μπορείς να χρησιμοποιείς το φρένο !!
Αλλά και αυτά θέλουν το χρόνο τους !!:p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Λύνεις δαγκάνα ,την φέρνεις από την άλλη με δερματικά και προχωράς χωρίς εμπρός φρένο μέχρι να βγεις !! Η φτιάχνεις ένα πλαστικό να βάλεις ανάμεσα από τα τακάκια (σαν του ποδηλάτου) για να μπορείς να χρησιμοποιείς το φρένο !!
Αλλά και αυτά θέλουν το χρόνο τους !!:p
Τωρα τον μπερδεψες με αυτα που λες!!!!!!! :ha
 
Top Bottom