Triumph Tiger 1200 2021

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Είναι αισθητό κομμάτι του κόσμου που ήθελε μια αναβάθμιση από τα 800αρια. Κάποιοι τρέξανε για το 900 και ίσως το μετανιώσουν τώρα με το νέο 1200 που θα διορθώσει (όπως φαίνεται) κάποια ατοπήματα του παλιού 1200.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Πολύ πολύ ενδιαφέρον!
Όμορφη μοτοσυκλέτα, ποιοτικά τα Triumph πάντα ήταν προσεγμένα. Μου κάνει τρομερή εντύπωση η επιλογή 19/18 τροχών για το ΟΝ/οφ μοντέλο, δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδει, μάλλον δεσμευτικό για επιλογές ελαστικών. Ελπίζω επίσης το πολύ ελάφρωμα να μην έχει αντίκτυπο στην γενικότερη αξιοπιστία (βλ. άλμα BMW από τα 1150 στα πρώτα 1200).

Θα το έπαιρνα πάντως άνετα, μου αρέσει, λογικά θα είναι και πιο φθηνό από Multi V4
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντάξει λίγο το παράκαναν με το Hype και περίμενα και εγώ κάτι μαγικό, αλλά τελικά η δήλωση:

17 κιλά λιγότερα "από τον κοντινότερο ανταγωνιστή με άξονα στην τελική μετάδοση"

275 μετράνε το GS ADV αν θυμάμαι καλά στα περιοδικά μαζί με όλα του τα έξτρα σκαλωσιές πίσω, αυτό θα είναι 258 με τριάντα λίτρα βενζίνη δηλαδή; Δεν είναι αμελητέα η διαφορά (αν ισχύει στις ζυγαριές του πραγματικού κόσμου). Κάπου 265 ήταν το απερχόμενο, με 20 λίτρα βέβαια.

Πιο σημαντικό είναι το ότι έγινε και αυτό crossplane που σημαίνει ότι έχει κραδασμούς στο ταξίδι όπως λένε ότι βγάζει το 900.

Τεσπα, ωραίο είναι, η τιμή θα είναι κριντζ σαν την BMW και την Ducati χωρίς χρηματοδοτικό (πρακτικά, διψήφιο επιτόκιο είναι ΛΟΛ) οπότε πάλι θα είναι σπάνιο στους Ελληνικούς δρόμους. Βρε λες να πήρε τέτοιο ο R.E.H για να ξεχωρίζει που έλεγε;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φαίνεται να έχουν δώσει ρέστα οι Βρετανοί.. Πολύ hi-end η νέα 1200 με ξεκάθαρο στόχο την GS..

Εντυπωσιακή μοτοσυκλέτα φαίνεται και σε εμφάνιση και σε Specs..


instagram video stealer
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ναι, ας πουν ένα ευχαριστώ στην BMW για την ουρά του 1250 και το μπροστινό του 850.


249 κιλά υγρό βάρος το ράλι προ. 17 ή 25 που λέει η triumph δεν είναι λιγότερα από το gs, ίσως από το crosstourer που δεν είναι ο ανταγωνισμός όμως.

Είναι ωραία και στην κορυφή της κατηγορίας το ανακάτεμα όπως στην μέση.





 
Τελευταία επεξεργασία:

TeoK

Μέλος
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Tiger 1200
Ωραιο, κατοχοι του 900 βαλτε καμια γραμμη η link σχετικα με το κινητηρα ισχυουν αυτα περι κραδασμων κτλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πραγματικά πολύ ωραίο! :yew:
(αν και αυτός ο συνδυασμός του χακί με το λευκό που χρησιμοποιεί τελευταία η Triumph στις Rally εκδόσεις είναι... έτσι κι έτσι! )

Σε ένα σχετικό βίντεο που ανέβασε το MCN πάντως προ λίγων ωρών λέει για 25 κιλά μείον από τον προκάτοχό του... Καθόλου αμελητέα διαφορά!
Μπράβο στην Triumph!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μοιάζει με το 850 gs adventure ?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τιμές στην Ιταλία. Διαθέσιμο από την άνοιξη του 2022.

Tiger 1200 GT 19.300 €
Tiger 1200 GT Pro 21.700 €
Tiger 1200 GT Explorer 23.500 €
Tiger 1200 Rally Pro 22.700 €
Tiger 1200 Rally Explorer 22.600 €
Eυκαιρία!....
:ha






(πέρα από την πλάκα, η τιμή όντως είναι καλή αναλογικά με BMW και Ducati, νομίζω πως αυτά φτάνουν το 25αρι)
 
Top Bottom