Triumph Tiger 900 2020

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κανείς Αυστραλός δεν κινδύνεψε με φουρνισμα κατά την διάρκεια της δοκιμής. Το βίντεο δείχνει τραγικά μεγάλο και είναι, η δοκιμή είναι το πρώτο ημίωρο και μετά απαντά σε ερωτήσεις του κοινού που έγιναν στα σοσιαλ, ξαναδειχνει λεπτομέρειες κλπ.


 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Το λοιπόν ... :)

Σήμερα θα πάω να κάνω test ride το 900 Rally στην Καλλιρόης ... πάω με την ελπίδα να μην μου αρέσει ... :laugh:
Φυσικά και θα επανέλθω με εντυπώσεις, αλλά μετά από 17 χρόνια και 300.000 χλμ με την χοντρή, το ότι είναι το μηχανάκι
που με κάνει να σκεφτομαι την αλλαγή, είναι κι αυτό κάτι ...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το λοιπόν ... :)

Σήμερα θα πάω να κάνω test ride το 900 Rally στην Καλλιρόης ... πάω με την ελπίδα να μην μου αρέσει ... :laugh:
Φυσικά και θα επανέλθω με εντυπώσεις, αλλά μετά από 17 χρόνια και 300.000 χλμ με την χοντρή, το ότι είναι το μηχανάκι
που με κάνει να σκεφτομαι την αλλαγή, είναι κι αυτό κάτι ...
Κάνει κρύο αυτές τις μέρες. Επαναλαμβάνω πώς ο φίλος σου ο μαμιάς του βουνού με panda λέει πώς είναι καυτό το εργαλείο. Προτού επενδύσεις κάνε λίγο υπομονή να το δεις και με θερμοκρασίες 25+. Γιατί κατα τα άλλα πρέπει να είναι φοβερό εργαλείο.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Κάνει κρύο αυτές τις μέρες. Επαναλαμβάνω πώς ο φίλος σου ο μαμιάς του βουνού με panda λέει πώς είναι καυτό το εργαλείο. Προτού επενδύσεις κάνε λίγο υπομονή να το δεις και με θερμοκρασίες 25+. Γιατί κατα τα άλλα πρέπει να είναι φοβερό εργαλείο.
τι εννοείς ρε Βαγγελάρα ? να το οδηγήσω και με ζέστη ... ?
ξεχνάς ... έχω 690 ... το έχεις καβαλήσει καλοκαίρι στην Αθήνα ? θα γινουν τα ποδαράκια σου, σαν κοντοσούβλι ...

ποιός είναι ο μαμιάς του βουνού με το panda ? αυτός που μέχρι τώρα έχει πει 3 φορές, δεν, αχχ, είναι βράδυ, έχει ήλιο, είναι ακριβή η βενζίνη ?

όπως λέει κι ο Βούλης, μερικοί φιλοι μας, πρεπει να εκφέρουν γνωμη, μονο για τα καλαμακια του καφέ ...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
τι εννοείς ρε Βαγγελάρα ? να το οδηγήσω και με ζέστη ... ?
ξεχνάς ... έχω 690 ... το έχεις καβαλήσει καλοκαίρι στην Αθήνα ? θα γινουν τα ποδαράκια σου, σαν κοντοσούβλι ...

ποιός είναι ο μαμιάς του βουνού με το panda ? αυτός που μέχρι τώρα έχει πει 3 φορές, δεν, αχχ, είναι βράδυ, έχει ήλιο, είναι ακριβή η βενζίνη ?

όπως λέει κι ο Βούλης, μερικοί φιλοι μας, πρεπει να εκφέρουν γνωμη, μονο για τα καλαμακια του καφέ ...
Θες να πεις πώς ο Δημήτρης πρέπει να εκφέρει άποψη μόνο για τα καλαμάκια του καφέ? Γιατί σε αυτόν αναφέρθηκα.

Εγώ επίσης για καλάμάκια του καφέ?

βασικά θα μου πεις για΄τι μπαίνω στον κόπο να ασχοληθω΄με το τί θα αγοράσει ο καθένας και να αναφέρω κάποια προσωπική εμπειρία ή άποψη. Μαλακία μου, γράψε λάθος.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Θες να πεις πώς ο Δημήτρης πρέπει να εκφέρει άποψη μόνο για τα καλαμάκια του καφέ? Γιατί σε αυτόν αναφέρθηκα.

Εγώ επίσης για καλάμάκια του καφέ?

βασικά θα μου πεις για΄τι μπαίνω στον κόπο να ασχοληθω΄με το τί θα αγοράσει ο καθένας και να αναφέρω κάποια προσωπική εμπειρία ή άποψη. Μαλακία μου, γράψε λάθος.
ξεχασα με ποιον μιλάω ... είσαι και περεξηγιάρης εσύ ... :laugh: πρεπει να μιλάω μονο σοβαρά μαζί σου, και εκτός πληκτρολογίου
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ξεχασα με ποιον μιλάω ... είσαι και περεξηγιάρης εσύ ... :laugh: πρεπει να μιλάω μονο σοβαρά μαζί σου, και εκτός πληκτρολογίου
Δεν είμαι ρε σατανά παρεξηγιάρης. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα σου έγραψα επειδή σκέφτεσαι να δώσεις λεφτά αρκετά και αν όντως η μηχανή βγάζει ζέστη όσα τα καζάνια της κολάσεως μπορεί και να μη γουστάρεις ξέρω ΄γω?!! Πάντως το 690 όσο και να βγάζει με ένα κυλινδράκι τα 3 κύλινδρα του 900 δεν θα τα φτάνει!

Ίσως πάλι το χιούμορ σου να παραείναι αγγλικό για την αντίληψη μου, no worries, χημεία είναι αυτή δεν λειτουργεί πάντα.

Πάντως το μήνυμα σου το είχα δει για χιονοβόλτα 11 το βράδυ! Μήτσο, τέτοιες ώρες μόνο άμα εχει γυναίκες ερχόμαστε χαλάρωσε, εντουράδα πάντως δε πάμε!!
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
τι εννοείς ρε Βαγγελάρα ? να το οδηγήσω και με ζέστη ... ?
ξεχνάς ... έχω 690 ... το έχεις καβαλήσει καλοκαίρι στην Αθήνα ? θα γινουν τα ποδαράκια σου, σαν κοντοσούβλι ...

ποιός είναι ο μαμιάς του βουνού με το panda ? αυτός που μέχρι τώρα έχει πει 3 φορές, δεν, αχχ, είναι βράδυ, έχει ήλιο, είναι ακριβή η βενζίνη ?

όπως λέει κι ο Βούλης, μερικοί φιλοι μας, πρεπει να εκφέρουν γνωμη, μονο για τα καλαμακια του καφέ ...
Φίλος 11 το βράδυ βγαίνω μόνο για καλλιγραμμες παρουσιες , ασε που κρίμα είναι να σε βάζω να ψάχνεις και αυτοκίνητο τώρα που κοιτάς για μηχανή
Πέραν της πλακας, εγώ οδήγησα με το 19ρη μπροστινό. Φοβερή αίσθηση επιτάχυνσης, πολυ πανω της πραγματικης, αλλά όταν ξεκίνησαν τα βεντιλατερ από το ψυγείο να βγάζουν πηγαινα σαν τον ρεζίλι όρθιος μες τη κίνηση γιατί τα γόνατα μου κάηκαν έως τσουρουφληστικαν και κάπου εκεί το όνειρο ενός 900 rally πέθανε ανεπιστρεπτί. Να πας όμως γιατί εσυ εισαι σκληροπυρηνικος τυπος και βγαίνεις μόνο με. Χιόνια οπότε δεν θα σε χαλάσει η ζεστουλα :)))
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Ίσως πάλι το χιούμορ σου να παραείναι αγγλικό για την αντίληψη μου
Ε ναι ρε σύ ... φημίζομαι για το αγγλικό χιούμορ μου, αλλιώς πως θα κοιταζα και αγγλικό μεκανάκι ...
Να το κάνω βόλτα και το βράδυ θα συνεχιστεί η συζήτηση, για το αν θα αντικατασταθεί το BMW, και το X-TRAIL ... :roflmao:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ε ναι ρε σύ ... φημίζομαι για το αγγλικό χιούμορ μου, αλλιώς πως θα κοιταζα και αγγλικό μεκανάκι ...
Να το κάνω βόλτα και το βράδυ θα συνεχιστεί η συζήτηση, για το αν θα αντικατασταθεί το BMW, και το X-TRAIL ... :roflmao:
Κάντο εσυ μια βόλτα να μας λείπεις και σου χουμε εμπιστοσύνη, πάρε και αγγλικό μηχανακι. Είσαι εξάλλου καλός στο σπρώξιμο κι εμείς υπομονετικοί..:roflmao:

το X-trail θα το σέβεσαι.. το X-trail.. Το Panda μην σε βρεί μόνο στο διάβα του και σε κάνει κονφετί!!
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Οταν είχα το τρανσαλπ νόμιζα ότι βγάζει φωτιά μετά πήρα το tiger αρκετή ζέστη ίσως και λίγη περισσότερη απο το τρανσαλπ αλλά οκ, όταν δοκίμασα το καλοκαίρι το 900 Παναγιά μου βοήθα μέσα στην πόλη λόγο ύψους η ζέστη χτυπάει ακριβώς επάνω στα μπούτια και ψήνεσαι κανονικά. Όταν τελείωσα την δοκιμή μιλούσα με τον αντιπρόσωπο της Θεσσαλονίκης για αυτό, μου είπε θα το φτιάξουν και θα βγάλουν πλαστικά ώστε να την στέλνει αλλού μέχρι τότε κάνεις κάποια κατασκευή μοναχός σου αν δεν την παλεύεις. Είναι ένα άψογο μηχανάκι από όλες τις πλευρές με αυτό το μειονέκτημά όποιος μπορεί να το παραβλέψει και έχει τα λεφτά το παίρνει.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ ότι μηχανή μεγάλου κυβισμού είχα/έχω και την οδηγάω καλοκαίρι στην πόλη, με κάνει ψητό. Απλά άλλη μου έψηνε τον αστράγαλο, άλλη το μπουτάκι (και σε εναλλάξ, δεξί ή αριστερό).
Πιο πρόσφατο έχω το XR, που όταν αποφάσισα να πάρω το γυναικάκι και να πάμε για ποτό Αυγουστιάτικα, τσουρουφλιστήκαμε και οι δύο (προφανώς, όταν κυκλοφορώ μέσα στην Αθήνα για ποτάκι, ΔΕΝ φοράω κορντουρες και μπότες). Η λύση έχει βρεθεί βέβαια προ πολλού και λέγεται σκούτερ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Κάποιος έκανε τεστ εχθές
Κάποιος είναι ο αδύναμος κρικος
θα σε εκθέσω ρε τεντυμπόη ... εσύ μου βάζεις χέρι, που είχες κατ ίδιαν ενημέρωση ... :laugh:
ναι κύριοι ... ριχνουμε γλύψιμο στη διαχείριση ... αυτοί είμαστε, και πάλι μας βάζουν κωλόχερο

Λοιπόν, το Tiger 900 Rally είναι ένα πραγματικά ΠΟΛΥ ωραίο μηχανάκι, με λάθος μοτέρ ...
Είναι το μοναδικό μηχανάκι, που έχω κάνει test ride τα τελευταία 15 χρόνια με προοπτική να το αγοράσω, κι όχι για χαβαλέ
Τα παρακάτω σχόλια, καθαρά προσωπικά - υποκειμενικά

(+) πολύ όμορφο
(+) πολύ καλή λειτουργία αναρτήσεων (στο χώμα πρέπει να είναι σούπερ ...)
(+) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (πλαστικά, συναρμογές, βιδες, σχαρα κτλ κτλ)
(+) αφαιρούμενο υποπλαίσιο, μαρσπιεδες συνεπιβάτη
(+) μοτερ σκοτώνει ψηλά, και πολύ ελαστικό πάνω από τις 4000
(+) όργανα, εξοπλισμός
(+) φρένα

(-) σκληρή και χαμηλή σέλα (σε βάζει πολύ μέσα για τα γούστα μου)
(-) λάθος τρίγωνο μαρσπιέδες, κώλος, τιμόνι
(-) τιμονι πολύ μπροστά, σχέδον TDM (ημαρτον ...)
(-) σε χαμηλές ταχύτητες, και μέσα στην πόλη, φαίνεται το ψηλό σχετικά κέντρο βάρους (φανταζομαι είναι συνήθεια)
(-) το σημαντικότερο, που κατά τη γνώμη μου χαρακτηρίζει τη μοτοσυκλέτα, ένα μοτέρ street το οποίο μεν σκοτώνει
ότι κινείται, αλλά θέλει τουλαχιστον 3000 για να ξεκινήσει, και δεν είναι τοσο φιλικό,
όσο ενα δικύλινδρο, με ροπή χαμηλά, που βοηθάει παντού νομίζω
(-) αα ... παραλίγο να το ξεχάσω ... λευκό υποπλαίσιο ( 2ο ήμαρτον ...)

αυτά τα ολίγα, πάει κι αυτό, πάμε για το 3ο μάζεμα της GSάρας, και ολοταχώς για 400.000 χλμ :roflmao:

βαράτε τώρα αλύπητα ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
μου τα χαλασε η αυτόματη διόρθωση, βαριέμαι να τα ξαναδιορθώνω :laugh:

πρώτα τα +, και μετά τα -

οκ, είμαι ψυχαναγκαστικός, τα ψιλοέφτιαξα
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Πουθενά αναφορά σε ζέστη. Αυτό περιμέναμε τόση ώρα, ο Βαγγέλης έχει φάει τα νύχια του ως το κόκκαλο
ρε Γιάννη ... :laugh: θα ξανακάνω το καλοκαίρι test ride ... εκλεισα για 25/7
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αυτό με το τιμόνι που είναι μακριά, λογικά είναι για να "φτιάχνει" χώρο στους ψηλούς στο όρθιο.

Πιθανόν να διορθώνεται με περιστροφή του τιμονιού λίγες μοίρες προς τα πίσω.
 
Top Bottom