Tuareg-660

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτός δεν λέει ότι είμαστε πλούσιοι; Δεν θα του κάνει καμία έκπληξη λοιπόν. Άσε που θέλει να φορολογήσει τις καταθέσεις, ξέρω να τα φάω και μόνος μου πριν μου τα φάει ο αχόρταγος βόθρος των πολιτικών.


Ένα από τα πλάνα είναι αντίο 950 και XR και κάτι σε πιο μικρό παντός δρόμου τύπου Τουαρέγκ ή 890R.
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Σίγουρα θα παίζει μεγάλο περιθώριο για έκπτωση.
Στη Χόντα πχ για τον ντίλερ υπάρχει περιθώριο κέρδους στα αξεσουάρ 30% , στον Σαρακάκη ακόμα μεγαλύτερο....

Πάλι όμως ακριβά βγαίνουν
ειμαι σιγουρος πως οχι :p
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αυτός δεν λέει ότι είμαστε πλούσιοι; Δεν θα του κάνει καμία έκπληξη λοιπόν. Άσε που θέλει να φορολογήσει τις καταθέσεις, ξέρω να τα φάω και μόνος μου πριν μου τα φάει ο αχόρταγος βόθρος των πολιτικών.


Ένα από τα πλάνα είναι αντίο 950 και XR και κάτι σε πιο μικρό παντός δρόμου τύπου Τουαρέγκ ή 890R.
κύριε amyroukai τι να το κάνετε το 890R και το Tuareg; αυτά είναι χωμάτινα...επίσης είναι μικρά για σας... εσείς ειστε για 1290 και άνω...βασικα για GS είστε αλλά είναι όλοι εδώ μέσα πολύ κομψοί για να σας το πουν...
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Για αξεσουάρ υπάρχει πληθώρα aftermarket ευτυχώς στην εποχή μας για κάθε μηχανάκι.
Κάτι πονηρό και ανεπίτρεπτο που μου είχαν πεί στην Aprilia όταν πήγα να ρωτήσω για το RS660, είναι ότι ΜΟΝΟ με την Akrapovic που πουλάσει σαν αξεσουάρ η Aprilia σου καλύπτουν εγγύηση. Με οποιοδήποτε άλλη μάρκα εξάτμισης ή τελικού, ακόμα και Akrapovic εκτός Aprilia,χάνεται η εγγύηση.

Τουλάχιστον τραγικοί.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Για αξεσουάρ υπάρχει πληθώρα aftermarket ευτυχώς στην εποχή μας για κάθε μηχανάκι.
Κάτι πονηρό και ανεπίτρεπτο που μου είχαν πεί στην Aprilia όταν πήγα να ρωτήσω για το RS660, είναι ότι ΜΟΝΟ με την Akrapovic που πουλάσει σαν αξεσουάρ η Aprilia σου καλύπτουν εγγύηση. Με οποιοδήποτε άλλη μάρκα εξάτμισης ή τελικού, ακόμα και Akrapovic εκτός Aprilia,χάνεται η εγγύηση.

Τουλάχιστον τραγικοί.
Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες..Για αυτό βλέπεις την ίδια εξάτμιση σε κάποιες εταιρείες να γράφει aprilia,yamaha κ.τ.λ...
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Για αξεσουάρ υπάρχει πληθώρα aftermarket ευτυχώς στην εποχή μας για κάθε μηχανάκι.
Κάτι πονηρό και ανεπίτρεπτο που μου είχαν πεί στην Aprilia όταν πήγα να ρωτήσω για το RS660, είναι ότι ΜΟΝΟ με την Akrapovic που πουλάσει σαν αξεσουάρ η Aprilia σου καλύπτουν εγγύηση. Με οποιοδήποτε άλλη μάρκα εξάτμισης ή τελικού, ακόμα και Akrapovic εκτός Aprilia,χάνεται η εγγύηση.

Τουλάχιστον τραγικοί.
Iεχύει και για την ΚΤΜ και για όλες όπως ανέφερε ο dorso . Πχ. ΚΤΜ μόνο ότι είναι στα Power parts και μετά πας στην σχέση σου με τον εκάστοτε dealer.
Δεν είναι παράλογο πάντως. Δεν μπορεί αρχής εξ αρχής μία εταιρία να κάνει τέστ όλα τα aftermarket πράγματα και να πει ''οκ για όλα'' .
Εμείς σου λέει, τεστάραμε αυτά τα φίλτρα, αυτά τα αξεσουάρ, αυτά τα κάγκελα κλπ κλπ.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Για αξεσουάρ υπάρχει πληθώρα aftermarket ευτυχώς στην εποχή μας για κάθε μηχανάκι.
Κάτι πονηρό και ανεπίτρεπτο που μου είχαν πεί στην Aprilia όταν πήγα να ρωτήσω για το RS660, είναι ότι ΜΟΝΟ με την Akrapovic που πουλάσει σαν αξεσουάρ η Aprilia σου καλύπτουν εγγύηση. Με οποιοδήποτε άλλη μάρκα εξάτμισης ή τελικού, ακόμα και Akrapovic εκτός Aprilia,χάνεται η εγγύηση.

Τουλάχιστον τραγικοί.

Εδώ η yamaha οχι εξάτμιση ούτε μπουζί "δεν σ αφήνει" να βάλεις aftermarket. Δεν μου φαίνεται παράλογο δεν μπορεί ή μάλλον δεν θέλει να αναλάβει τυχόν πρόβλημα που μπορεί να προξενήσει ότι κινεζιά ή πατέντα βάλει / κάνει ο καθένας και προφανώς εταιρία είναι θέλει να πουλήσει τα αξεσουάρ/ανταλλακτικά της
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Ναι. Μιλάω για homologated αξεσουάρ με έγκριση τύπου.
Δεν μιλάω να βάλεις εξατμιση από το αλίμπαμπα και να ζητάς τα ρέστα.
Τέλος πάντων, έπεσε σύρμα μάλλον και ακολουθούν την ίδια τακτική.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Η Honda δίνει εγγύηση στα αξεσουάρ

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εδώ η yamaha οχι εξάτμιση ούτε μπουζί "δεν σ αφήνει" να βάλεις aftermarket. Δεν μου φαίνεται παράλογο δεν μπορεί ή μάλλον δεν θέλει να αναλάβει τυχόν πρόβλημα που μπορεί να προξενήσει ότι κινεζιά ή πατέντα βάλει / κάνει ο καθένας και προφανώς εταιρία είναι θέλει να πουλήσει τα αξεσουάρ/ανταλλακτικά της
Αυτός ο όρος για τα μπουζί και άλλα παρόμοια, αν προκύψει θέμα σίγουρα θα θεωρηθεί καταχρηστικός και δεν θα ακυρώσει την εγγύηση.

Αρκεί αυτό που θα έχει μπει να πληρεί τις προδιαγραφές που απαιτεί η Yamaha.

Βέβαια αυτή η διατύπωση στο εγχειρίδιο πιθανόν να προκαλέσει γκρίνιες σε πιθανή επίκληση της εγγύησης μέχρι να "βρεθεί" η άκρη...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το εντυπωσιακό είναι η ανάρτηση.

Βάζεις μια ohlins και τι, χαλάει το μηχανάκι;


Γενικά πάντως υπάρχει η τάση να κοπούν τα αφτερ, το βλέπουμε κάποια χρόνια ήδη.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αυτός ο όρος για τα μπουζί και άλλα παρόμοια, αν προκύψει θέμα σίγουρα θα θεωρηθεί καταχρηστικός και δεν θα ακυρώσει την εγγύηση.

Αρκεί αυτό που θα έχει μπει να πληρεί τις προδιαγραφές που απαιτεί η Yamaha.

Βέβαια αυτή η διατύπωση στο εγχειρίδιο πιθανόν να προκαλέσει γκρίνιες σε πιθανή επίκληση της εγγύησης μέχρι να "βρεθεί" η άκρη...
Δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί καταχρηστικός είτε για τα μπουζί, είτε για την ανάρτηση, είτε για το σύστημα μετάδοσης (δηλαδή δεν μπορώ να αλλάξω σχέση γραναζωμάτων;;; ). Υποθέτω εαν πέσεις σε παράξενο μπορεί να επικαλεστεί το εγχειρίδιο χρήσης και να μην σε καλύψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως να πω σε μια έρευνα που είχα κάνει κάποια στιγμή θα πω πως η Aprilia στα περισσότερα ανταλλακτικά της έχει φυσιολογικές προς χαμηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό της.
Τα αξεσουάρ είναι μια άλλη ιστορία που τα τελευταία χρόνια έχουν δυναμικά τη σκιά του marketing από πάνω τους (για όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό), γιαυτό τα On/Off γενικότερα είναι η κότα με το χρυσό αυγό για της μοτο-εταιρείες (πληθώρα από δαύτα μπορούν να τοποθετηθούν).
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εμένα πάντως ο dealer μου έκανε δώρο την βάση για τις βαλίτσες και ότι έχω πάρει από αξεσουάρ έχω 20% έκπτωση. Όταν έβαλα τις αλουμινίου με την έκπτωση που είχα ήταν σχεδόν ίδια τιμή με αρκετές επώνυμες ...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πάντως να πω σε μια έρευνα που είχα κάνει κάποια στιγμή θα πω πως η Aprilia στα περισσότερα ανταλλακτικά της έχει φυσιολογικές προς χαμηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό της.
Τα αξεσουάρ είναι μια άλλη ιστορία που τα τελευταία χρόνια έχουν δυναμικά τη σκιά του marketing από πάνω τους (για όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό), γιαυτό τα On/Off γενικότερα είναι η κότα με το χρυσό αυγό για της μοτο-εταιρείες (πληθώρα από δαύτα μπορούν να τοποθετηθούν).
τα ανταλακτικα της ειναι τζαμπα...
 
Reactions: STF

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
βλεποντας αυτο που παρουσιασε η γιαμαχα και αυτα που φοραει το τουαρεγκ,αυτοματα το απριλια γινεται φθηνοτερο
 
Top Bottom