Tuareg-660

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Πολύ ωραίο εργαλείο... Σοβαρός ανταγωνισμός για το Τ7... Τα 12χιλ βέβαια το ορίζουν για λίγους που μπορούν να έχουν 2 μηχανές, μιας και all around μηχανή δεν την λες....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω κατι δεν καταλαβαινω ρε παιδες, πραγματικα προσπαθω αλλα δεν βγαζω ακρη.

Πως γίνεται το ενα 700αρι δικυλινδρο με ηλεκτρονικα καλουδια στα 12.000 να ειναι ακριβο, και το αλλο 700αρι δικυλινδρο χωρις καλουδια στα 11.000 να ειναι φθηνο, (αν θα ισχύει και Ελλαδα το 12αρι ειναι αλλο θεμα)?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δεν είπε κανείς ότι το Τ7 είναι φτηνό, η γνωμη μου ειναι ότι αν δεν το φόρτωναν ηλεκτρονικά και το βγάζανε στα 8,5-9 χιλιαρικα θα μπορούσε να πουλήσει αισθητά καλύτερα. Γτ οκ 1 χιλιάρικο διαφορά αλλά στην τελική όταν φτάσει η ώρα να αποφασίσεις θα πας με την Yamaha και όχι την Aprilia για λόγους ψυχολογικούς? και όχι μόνο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευτυχώς η Aprilia είχε τη τύχη να παρουσιαστεί πρώτα το 790/890 με αποτέλεσμα αυτή η μάσκα να καταπίνεται πολύ πιο εύκολα, τουλάχιστον το fering προεκτείνεται μέχρι τη μάσκα και δεν μοιάζει με αλογάκι της παναγίας. Νομίζω πως θα τη συνηθίσω πολύ πιο γρήγορα, γιατί τα 790/890 ακόμη... δεν και μάλλον ποτέ δεν θα...

Τα θεματάκια των RS/Tuono 660 θα λυθούν σίγουρα γιατί απλά έχουν ήδη λυθεί και η Aprilia τα αντιμετώπισε με πολύ πιο υποδειγματικό τρόπο σε σχέση με άλλες "μεγάλες" εταιρείες που στρουθοκαμιλίζαν και σφύριζαν αδιάφορες όταν έβγαζαν θεματάκια και θεματάρες. Και μόνο αυτό για μένα θα ήταν λόγος να αγοράσω μια μηχανή που μου αρέσει, εκεί φαίνονται τα καύκαλα, στο πρόβλημα. Κι εμένα η Aprilia μου είναι εξαιρετικά συμπαθής και -σόρι για την τοποθέτηση- ευτυχώς και πιο Ιταλική από τη Ducati.

Από το πλάι θυμίζει αρκετά το πρώτο 5V Tenere 660, στο ανέβασμα που κάνει η σέλα στο ντεπόζιτο και στο κατέβασμα του εμπρός πλαϊνού καπακιού.

H τιμή αν όντως έρθει στα 12 χιλιάρικα στην Ελλάδα και αν κρίνω από τα ουσιωδώς σημαντικότερα ηλεκτρονικά των RS/Tuono θα είναι απλά εκπληκτική (τα RS/Tuono φορούν τον ταχύτερο επεξεργαστή εγκεφάλου σε μοτοσυκλέτες παραγωγής και προσφέρονται επίσης σε τιμή λουκούμι ακόμη και στη χώρα μας).
Τα RS/Tuono έχουν κλεισμένες παραγγελίες πανευρωπαϊκά για όλο το 2021 άσχετα από την κορωνο-κατάσταση (απλά δεν υπολόγισαν τέτοια ζήτηση οι Ιταλοί).
Το Tuareg μάλλον θα ενισχύσει κι άλλο τις πωλήσεις. Και πραγματικά εύχομαι αυτή η εταιρεία επιτέλους να ανθίσει γιατί έχει δώσει υπέροχες μοτοσυκλέτες και της αξίζει.

Αν το τελικό αποτέλεσμα είναι όπως το υποπτεύομαι στο συγκριτικό T7 vs Tuareg θα ψηφίσω εύκολα την Ιταλίδα άσχετα αν όλοι ξέρουμε -ακόμη και όσοι δε θέλουν να το παραδεχθούν- πως το T7 βοήθησε πολύ στην εξέλιξη αυτής τη κατηγορίας και μάλλον θα δούμε να έρχονται και άλλα ευχάρσιτα νέα στην κατηγορία.

BRAVO APRILIA !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δυσκολα στα 12.000 με τέτοιο πακέτο...εκτός και αν οι αναρτήσεις ειναι από το κάτω ράφι κτλ...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δυσκολα στα 12.000 με τέτοιο πακέτο...εκτός και αν οι αναρτήσεις ειναι από το κάτω ράφι κτλ...
Πάντως τα RS/TUONO 660 έχουν παρόμοια τιμή στην Ελλάδα με την υπόλοιπη Ευρώπη και είναι επίσης φορτωμένα από ηλεκτρονικά καλούδια (μη σου πω και περισσότερα έχουν).
Στην ανάγκη το βάφουν πορτοκαλί και αμέσως η τιμή φαίνεται τσαμπέ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δηλώνω ερωτευμένος, μου αρέσει πάρα πολύ.
Eυχομαι να λυθούν σύντομα τα όποια παιδικά προβλήματα. Επίσης μακαρι να έχει καλή ποιότητα κατασκευής ώστε να μη ταλαιπωρήσει τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες με χαζές ζημιές και να κάνει τις πωλήσεις που του αξίζουν.



Μπράβο στην Aprilia
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ χαίρομαι που πλέον υπάρχουν επιλογές στην κατηγορία..

Πολύ σπουδαία κίνηση απο την Aprilia, ωραία μηχανή, όπως πρέπει, ίσως μόνο το φανάρι με χαλάει λίγο για Ιταλικό..

Μακάρι να ήταν πιο χαμηλή η τιμή αλλά όταν το tenere έχει 11 και δεν έχει ούτε Riding modes, ούτε Cruise control Ούτε ούτε και πιστεύω σε αναρτήσεις θα είναι ανώτερο το Aprilia. Τα 12Κ με αυτό το σκεπτικό φαντάζουν λογικά.

Κανονικά το tenere έπρεπε να είχε 9 και το Aprilia 10 αλλά τις έχουν κάνει και τις μηχανές απλησίαστες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για την εξάτμιση εδώ δε λέμε τίποτα ε? Μούγκα? Για αυτούς που πέφτουν από δεξιά δε κάνει το μηχανάκι... :friend:
Το έβλεπα χθες και σκεφτόμουνα "δεν θα το σχολιάσει κάνεις"...? :roflmao:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κρίνοντας από τσ άλλα της οικογένειας, δύσκολο να έχει πλήρεις ρυθμίσεις.
πιστεύω σε αναρτήσεις θα είναι ανώτερο το Aprilia.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στις φωτογραφιες φαινονται ρυθμισεις στις ταπες των μπροστινων.

Επισης η εξατμιση ειναι πολυ πιο ψηλα απο οτι στο Τ7, βασικα ειναι εκει που ηταν και στο πρωτοτυπο Τ7 ή εκει που την πανε με πατεντα οι ιδιοκτητες στα τενερε τους.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Πολύ ωραίο. Δυστυχώς αγοράσαμε ... Νομίζω η aprilia επαιξε πολύ έξυπνα, έφτιαξε ένα ωραίο μεσαίο on/off και πρόσεξε να έχει ότι παραπονιόντουσαν πολλοί ότι δεν είχε το Τ7 (ακόμα και τα ηλεκτρονικά που σε κάποιους έλλειπαν). Όλα αυτά στα χαρτιά τουλάχιστον.
Αν μπορέσει να το κρατήσει κάτω απο τα 12.500ε νομίζω πολλοί θα το σκεφτούν σοβαρά.
Κρίμα πάντως γιατί στα social της Aprilia υπάρχει πολλή γκρίνια για το πως θα ήθελε ο καθένας να ήταν και τελικά δεν του βγήκε και καταλαβαίνω ότι είμαστε πολυ αχάριστοι.
Από μένα είναι τεράστιο μπράβο, περιμένω τιμή και κριτικές και φυσικά να το δω από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επίσης το μοτέρ του είναι ελαφρώς detuned σε σχέση με τα street αδερφάκια του και θα ήθελα να μάθω αν αυτό γίνεται ηλεκτρονικά ή έχει άλλους εκκεντροφόρους κτλ. Αν έχει πιο ήρεμο χρονισμο θα είναι και πιο αξιόπιστο μακροπρόθεσμα. Και 80 αλογάκια στροφαλατα είναι υπεραρκετά για αυτή τη κατηγορία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το motomag λέει για πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση. Μακάρι.


 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το motomag λέει για πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση. Μακάρι.


Βλέπω και πιο φαρδιά σέλα από του Τ7.

Άραγε είναι και αυτό σαμπρελατο?
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Βλέπω και πιο φαρδιά σέλα από του Τ7.

Άραγε είναι και αυτό σαμπρελατο?
Με παράδοση στα tubeless (Caponord), είναι και αυτό χωρίς σαμπρέλες (απο τις φωτογραφίες φαίνεται αυτό τουλάχιστον).
Θα ήθελα να το οδηγήσω, έχει το τεπόζιτο σε απίστευτα ενδιαφέρων σημείο σε σχέση με το τενερέ. Περίμενα πιο λίγα κιλά (το τεπόζιτο είναι πλαστικό) και δεν το δείχνουν (ίσως επιτηδες) στο Video. Το φιλτροκούτι φαίνεται τεράστιο σε σχέση με του Τενερέ. Είναι πολύ ενδιαφέρων πάντως σχεδιασμός (δυο βεντιλατέρ βλέπω, μασπιέδες με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής). Πιστεύω χάνει στο μούτρο και με στενοχώρησαν. Θα ήθελα λίγο πιο μοντέρνΟρετρΟ σχεδίαση, όπως είχε γίνει στο Elephant στην EICMA πχ. Δεν μου θυμίζει σε τίποτα Tuareg, μόνο στα χρώματα.
Τα 12 είναι απίστευτα χαμηλά για τις τεχνολογίες που έχει. Κάτι στις αναρτήσεις να κάνεις στο Τενερέ το έφτασες. Να δούμε τι διάολο ηλεκτρονικά θα έχει και αν θα βγαίνουν/μπαίνουν κλπ. Πάντως η περισσότερη βενζίνη απο το Τενερέ είναι καλό σημάδι, αν και το επόμενο Τενερέ είναι λογικά κοντά οπότε οι πωλήσεις του Απρίλια ίσως να εξαρτηθούν απο την κίνηση της Γιαμάχα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το καλό είναι ότι σε αυτήν την κατηγορία υπάρχουν, (επιτέλους), μοτοσυκλέτες.
Πριν μερικά χρόνια ήταν μονόδρομος το bmw gs800, και τα μονοκυλινδρα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
δεν εχει σαμπρελες και το υποπλαισιο επισης ειναι αφαιρουμενο...
επειδη στην μαζωξη ειχαμε το τουονο 660,καθε στιγμη ελεγα πλακα μας κανουν..δεν μπορει να ειναι 660...
 
Top Bottom