Tuareg-660

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Μόλις ανάψουν τα φώτα είναι κούκλα και η μούρη

Μου θυμίζει κλασσικό διπλό φανάρι on/off απλά μοντέρνο
Είναι Ιταλικό, άρα σίγουρα είναι όμορφο.
Απλά το άλλο είναι ομορφότερο xaxa
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πήγα εχθές για test ride του Tuareg στην Piaggio στον Αγιο Δημήτριο.
Εντυπωσιάστηκα !
Πιο πολύ πήγα από περιέργεια, αλλά αρχίζω και βλέπω όνειρα....
Με το που ξεκίνησα και μετά από μόλις κυριολεκτικά 3' ένιωθα ότι είχα το μηχανάκι χρόνια.
Επιταχύνσεις τρομερές (βέβαια το συγκρίνω με τα δικά μου, που από επιταχύνσεις ... άγκυρα), φρενάρες, βάρος .... παπιού.
Τρομερό ζύγισμα,, σηκώθηκα όρθιος και ήθελα να παίξω, βρήκα κάτι παρκάκια κοντά στον Αλιμο, παιδική χαρά !
Κρίνοντας τη μηχανή από τον όγκο της, θεωρούσα ότι θα είχε μια αντίστοιχη αίσθηση, αλλά καμία σχέση.
Πανάλαφρη και ευκίνητη, δεν ήθελα να κατέβω. Θεωρώ ότι αυτό που έχουν κάνει με το τεπόζιτο το οποίο κατεβαίνει χαμηλά, πρέπει να κρύβει το βάρος, γιατί το μετατοπίζει χαμηλότερα.
Θα πρέπει να καβαλήσω και το Τ700 για να καταλάβω τις διαφορές.
Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το κούμπωμα των ταχυτήτων, μου φάνηκε πολύ τραχύ, αλλά το συγκρίνω με το απίστευτης αίσθησης κιβώτιο του 1150gs.
Bέβαια συζητώντας το με κάποιον που έχει Τ700, μου είπε "που να δεις του tenere πως είναι" !!!!
Νομίζω σε αυτή την κατηγορία αυτά τα δύο ξεχωρίζουν και το 690 που είναι περισσότερο χωμάτινο.
Θεωρώ ότι εάν κάποιος θέλει απλότητα, αξιοπιστία, καλή μεταπώληση πάει στην γιαπωνέζα.
Εάν πάλι θέλει τα ηλεκτρονικά συστήματα για την άνεση και ασφάλεια των ταξιδιών χωρίς να κάνει συμβιβασμούς στο χώμα, τότε πάει στην Ιταλίδα, η οποία κοντά στα 12.300€, θεωρώ ότι έχει καλύτερο vfm από τα 11.600€ της Ιαπωνέζας.
Βέβαια αν και Ιταλίδα, χάνει κατακράτος στη μουρίτσα από το αντίπαλο δέος, για τα δικά μου γούστα βεβαίως!
Το Tuareg είναι η έννοια της μηχανής all around που τα κάνει σχεδόν όλα πολύ καλά και ίσως είναι η μόνη , με ελάχιστους συμβιβασμούς . ίσως στο δικαβαλο και φορτωμένος που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κατά πάσα πιθανότητα ο πίσω δεν θα είναι και ότι πιο άνετο υπάρχει . Δεν το γράφω οπαδικά .

το σασμάν και ο συμπλέκτης στο μηχανάκι που είχα κάνει και εγώ τότε τεστ ραιντ ήταν όλα κούτσουρα και μου είχε κακοφανεί και εμένα τότε . Στο δικό μου πάντως δεν είναι έτσι , θα το έλεγα βούτυρο .
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Το Tuareg είναι η έννοια της μηχανής all around που τα κάνει σχεδόν όλα πολύ καλά και ίσως είναι η μόνη , με ελάχιστους συμβιβασμούς . ίσως στο δικαβαλο και φορτωμένος που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κατά πάσα πιθανότητα ο πίσω δεν θα είναι και ότι πιο άνετο υπάρχει . Δεν το γράφω οπαδικά .

το σασμάν και ο συμπλέκτης στο μηχανάκι που είχα κάνει και εγώ τότε τεστ ραιντ ήταν όλα κούτσουρα και μου είχε κακοφανεί και εμένα τότε . Στο δικό μου πάντως δεν είναι έτσι , θα το έλεγα βούτυρο .
Ο συμπλέκτης του πραγματικά δεν υπάρχει, αέρας, ότι ελαφρύτερο έχω δοκιμάσει, απλά τέλειο !
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
ίσως στο δικαβαλο και φορτωμένος που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κατά πάσα πιθανότητα ο πίσω δεν θα είναι και ότι πιο άνετο υπάρχει .
Η γυναίκα μου πάντως το βρήκε πολύ άνετο μια μικρή βόλτα που το πήγαμε. Με το τενερέ έτρωγα 2 μήνες βρισίδια. Μετά το πρώτο ταξίδι συνηθισε.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Η γυναίκα μου πάντως το βρήκε πολύ άνετο μια μικρή βόλτα που το πήγαμε. Με το τενερέ έτρωγα 2 μήνες βρισίδια. Μετά το πρώτο ταξίδι συνηθισε.
Είναι και θέμα ανθρώπου / αντοχών. Εμένα η κοπέλα μου πριν βάλω το 3d mesh (που την κάνει σημαντικά πιο άνετη τη σέλα) δεν διαμαρτυρήθηκε πότε για τη σέλα σε πολυήμερα ταξίδια. Τώρα με το 3d mesh της φαίνεται πολυθρόνα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παίδες δεν δουλευει έτσι το σιφτερ....όπως πρέπει.
Δεν κλείνουμε καθόλου το γκαζι στις αλλαγες
Εκτός και λειτουργεί έτσι στο συγκεκριμενο
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Παίδες δεν δουλευει έτσι το σιφτερ....όπως πρέπει.
Δεν κλείνουμε καθόλου το γκαζι στις αλλαγες
Εκτός και λειτουργεί έτσι στο συγκεκριμενο
Νομίζω ότι έκλεισε το γκάζι για λίγο μόνο στην αλλαγή πρώτης Δευτέρας,μετά σταθερό επιταχυνόμενο γκάζι είχε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι έκλεισε το γκάζι για λίγο μόνο στην αλλαγή πρώτης Δευτέρας,μετά σταθερό επιταχυνόμενο γκάζι είχε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ νομίζω ότι σε κάθε αλλαγή κλείνει λίγο....μπορεί να κάνω λαθος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Γεια σας παιδια ! Κωστας εδω, πρωιν κατοχος Tenere xt660z για 4 χρονια.
Εκανα ονειρα για αρκετο καιρο για το Tenere 700 για να το παρω ,
μεχρι σημερα το πρωι που εκανα μια καλη βολτα ενα rally ασπρο κοκκινο.
Ρε παιδια .... γιατι ξενέρωσα τοσο ?????????
ποιο πολυ απολα με χαλασε η θεση οδηγησης που με αναγκαζε να γερνω λιγο προς τα μπρος για να φτασω το τιμονι.
Ειμαι 1.85 κ στο xt660z ειχα πολυ ψιλα το τιμονι με καβαλετα κ τετοια κ ηταν κ η θεση του κουρπμαριστη κ ημουνα μιλαμε πασας.
Ανεβηκα σημερα στο κουνουπι 2κιλυνδρο tenere rally κ περα του οτι εσκιβα ελαφρος μπροστα για να φτασω το "στενο" τιμονι ,
καθομουνα πανω σε μια ταβλα εντoυρησια να το πω που οχι δεν ειναι για μενα.
Εν το μεταξυ λογο συνηθειας απο το xt660z λογικα, δε μαρασε ΚΑΘΟΛΟΥ η λειτουργια του κινητηρα ,σαν ηλεκτρικο ρε παιδι μου...
Δε ξερω , θελω να βρισω κ δε θελω ......
Ε κ επειδη μαλλον δεν ειμαι για το τενερε μιας που οτι καβαλετα κ να το βαλω δε θα φτασω την ορθια σταση οδηγησης που θελω ,
αρχιζω να κοιταζω καπως αναγκαστηκα το Tuareg.
Δουλευει κ αυτο σαν ηλεκτρικο???? !!!
Φανταζομαι εχει ποιο ορθια θεση οδηγησης ετσι οπως το κοβω ε????
Κ ρε παιδια , η αξιοπιστία του Tuareg ειναι καλη??? αλλα ποιος πραγματικα να ξερει.
Μιλαμε σημερα ταχω βαψει κατρανι μαυρα,
ξενερωσα τοσο με το τενερε που για να μη με αινθουσιασει απο την 1η βολτα ,δυσκολα θα γινει μετέπειτα,
δλδ αν το παρω θα προσπαθώ να πησω τον ευατο μου οτι το μηχανακι σκιζει ενω δε θα καθομαι ανετα πανω του.
Δυστυχως λογο επαρχειας δεν εχω τροπο να βολταρω κ το Tuareg ,μονο να το δω απο κοντα κ να κατσω πανω μπορω ,στην Ξανθη.
Λοιπον τι λετε ???
θαμαρεσει το Tuareg σαν πρωιν κατοχος του xt660z ????
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γεια σας παιδια ! Κωστας εδω, πρωιν κατοχος Tenere xt660z για 4 χρονια.
Εκανα ονειρα για αρκετο καιρο για το Tenere 700 για να το παρω ,
μεχρι σημερα το πρωι που εκανα μια καλη βολτα ενα rally ασπρο κοκκινο.
Ρε παιδια .... γιατι ξενέρωσα τοσο ?????????
ποιο πολυ απολα με χαλασε η θεση οδηγησης που με αναγκαζε να γερνω λιγο προς τα μπρος για να φτασω το τιμονι.
Ειμαι 1.85 κ στο xt660z ειχα πολυ ψιλα το τιμονι με καβαλετα κ τετοια κ ηταν κ η θεση του κουρπμαριστη κ ημουνα μιλαμε πασας.
Ανεβηκα σημερα στο κουνουπι 2κιλυνδρο tenere rally κ περα του οτι εσκιβα ελαφρος μπροστα για να φτασω το "στενο" τιμονι ,
καθομουνα πανω σε μια ταβλα εντoυρησια να το πω που οχι δεν ειναι για μενα.
Εν το μεταξυ λογο συνηθειας απο το xt660z λογικα, δε μαρασε ΚΑΘΟΛΟΥ η λειτουργια του κινητηρα ,σαν ηλεκτρικο ρε παιδι μου...
Δε ξερω , θελω να βρισω κ δε θελω ......
Ε κ επειδη μαλλον δεν ειμαι για το τενερε μιας που οτι καβαλετα κ να το βαλω δε θα φτασω την ορθια σταση οδηγησης που θελω ,
αρχιζω να κοιταζω καπως αναγκαστηκα το Tuareg.
Δουλευει κ αυτο σαν ηλεκτρικο???? !!!
Φανταζομαι εχει ποιο ορθια θεση οδηγησης ετσι οπως το κοβω ε????
Κ ρε παιδια , η αξιοπιστία του Tuareg ειναι καλη??? αλλα ποιος πραγματικα να ξερει.
Μιλαμε σημερα ταχω βαψει κατρανι μαυρα,
ξενερωσα τοσο με το τενερε που για να μη με αινθουσιασει απο την 1η βολτα ,δυσκολα θα γινει μετέπειτα,
δλδ αν το παρω θα προσπαθώ να πησω τον ευατο μου οτι το μηχανακι σκιζει ενω δε θα καθομαι ανετα πανω του.
Δυστυχως λογο επαρχειας δεν εχω τροπο να βολταρω κ το Tuareg ,μονο να το δω απο κοντα κ να κατσω πανω μπορω ,στην Ξανθη.
Λοιπον τι λετε ???
θαμαρεσει το Tuareg σαν πρωιν κατοχος του xt660z ????
Θεσσαλονίκη δεν το έχουν για test;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Πάρε κάνα τηλ...
Δεν είσαι και μακριά...12000€ είναι αυτά
το ξερω, ασε .... παω δεν εχω θεμα, ημουν 6 χρονια Θεσ/κη....
Ισως καποιος κατοχος εδω με πει καποια πραμματα απαγορευτικα ας που με για μενα
κ δε μπω στον κοπο εξαρχης για να παω...
 
Top Bottom