Tuareg-660

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ναι φιλε...απλα δε με αινθουσιασε καταλαβες...η σταση του σωματος..
Αν..Αν λεμε "ερχεται" οκ..βαζω κ μια σελα ανετη μοτο μπατζιος κ τελος..
Αρκει να ερχεται μονο...
Ερχεται εννοω να μη σκηβω ουτε ποντο μπροστα
Εγώ δεν το έχω καταφέρει, έχω καβαλήσει άλλων με καβαλέτα, με την ραλύ σέλα, έχω γυρίσει το τιμόνι πίσω - μπρός. Να ξέρεις το τιμόνι δεν είναι χαμηλά - ίσα ίσα - αλλά σίγουρα είναι μακρυά από την σέλα. Βέβαια είμαι αρκετά πιο κοντός, αν και το πρόβλημα σου είναι το ίδιο , ίσως κάτι που δεν δούλεψε σ εμένα να δουλέψει σε εσένα. Με ενοχλούσε στην αρχή πάρα πολύ, πλέον μόνο σε πολυήμερα, όπως ξανάπα, και αυτό γιατί για να ξεκουράσω την πλάτη μου πάω τέρμα μπροστά στην σέλα και με πιάνουν τα γόνατα μου ή πολύ πίσω και με πιάνει η μέση μου.
Εγώ στην θέση σου - θα δοκίμαζα το απρίλια και ξανά καπάκια το τενερέ. Αν πάλι δεν μου έκανε κανένα από τα δύο θα κοίταγα αλλού.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
QUOTE="STF, post: 466350, member: 1194"]
[/QUOTE]
Αυτο που φοβαμαι ειναι πως αμα μπουκωσω καβαλετα στο t7 θα φενεται ασχημο λογο χαμηλης ζελατινας..
Κ για να πω την αληθεια μια χαρα η ζελατινα ειναι εκει που ειναι,γιατι φοβομουν κ το buffeting ..ακρανος τοκανα βολτα κ με χτυπουσε ο αερας σα γυμνη μοτο στο κεφαλι τουλαχιστον...
Αλλα ναμε σκυφτος..ε οχι λεω ρε πουσ%!..
Ο ηχος ντεμεκ ακραποβιτς ...
Ποιο πολυ ακουγοταν ενα τζτζτζτζ..
Μαλλον επειδη τελειωνε η μπαταρια ..
Χεχεχεχε ....!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτο που φοβαμαι ειναι πως αμα μπουκωσω καβαλετα στο t7 θα φενεται ασχημο λογο χαμηλης ζελατινας..
Κ για να πω την αληθεια μια χαρα η ζελατινα ειναι εκει που ειναι,γιατι φοβομουν κ το buffeting ..ακρανος τοκανα βολτα κ με χτυπουσε ο αερας σα γυμνη μοτο στο κεφαλι τουλαχιστον...
Αλλα ναμε σκυφτος..ε οχι λεω ρε πουσ%!..
Ο ηχος ντεμεκ ακραποβιτς ...
Ποιο πολυ ακουγοταν ενα τζτζτζτζ..
Μαλλον επειδη τελειωνε η μπαταρια ..
Χεχεχεχε ....!!
Θα σου πω κάτι. Όταν μαθαίνουμε κάτι λάθος και συνηθίζουμε να ζούμε με αυτό το λάθος... αυτό δε σημαίνει αυτομάτως πως πρέπει να συνεχίσουμε να ζούμε για πάντα με αυτό το λάθος. Η εντελώς όρθια οδήγηση που ζητάς -ειδικά επειδή είσαι ψηλός- είναι λάθος.
Έψαξα και βρήκα ένα βίντεο. Δες το το ολόκληρο και ίσως αναθεωρήσεις κάποια πράγματα. Αν σε δυσκολεύουν τα Αγγλικά η αυτόματη μετάφραση στα Ελληνικά δουλεύει πολύ καλά.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
θα πάρω θέση όσο αναφορά το τουαρεγκ ίσως σου Καλυψώ κάποια ερωτήματα , εάν ήμασταν και κοντά θα στο έδινα βόλτα να το δοκιμάσεις μετά χαράς .

Εάν δεν σου αρέσει καθόλου το τουαρεγκ μην το πάρεις , πως να πάρεις κάτι που δεν σου αρέσει , εξάλλου θυμάμαι σου είχε προταθεί και ήσουν τελείως κατηγορηματικός . Αλλά οι περισσότεροι έχετε κολλήσει με ένα φανάρι , λες και όλες οι μηχανές τις αγοράς έχουν τα σούπερ φανάρια , ή θα κριθεί όλη η αγορά από ένα φανάρι
στο σύνολο η μοτοσυκλέτα είναι καλή .


Το τενερε δεν το έχω οδηγήσει αλλά έχω ανεβεί στατικά δίπλα δίπλα με το δικό μου .
Το τουαρεγκ έχει πιο καρατιμονα και έρχεται σε ωραίο σημείο μπροστά στα χείρα σοτ , δεν θέλει αποστατες ούτε γύρισμα τιμόνια τίποτα .ειναι εξίσου ψηλό πατάς κάτω ανετότατα σε σχέση με το τ700

Πιο μεγάλη σέλα, καθεσε πιο χαμηλά και η γωνία στα γόνατα είναι πολύ καλή . Θα το έλεγα πιο πολυθρόνατο . Το υψος μου ειναι 187 . Στατικά επίσης το τουαρεγκ φαίνεται παπί στην μετακίνηση ενώ το τ7 φαίνεται πιο βαρύ .

Για τον κινητήρα δεν τον έχω οδήγηση αλλά όλοι λένε πολύ καλά λόγια . Και στο τουαρεγκ ειναι αρκετά σμουθ όμως , ίσως έχουν ίδια αίσθηση με αυτό που περιγράφεις . Δεν το βρίσκω κακό , το αντίθετο ια έλεγα .

Όσο αναφορά αυτό το βίντεο το έχουμε χιλιοδει και πριν καν πάρω την μηχανή , πριν το καλοκαίρι . όσο παρακολουθώ τις διεθνείς ομάδες δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο μπορεί βέβαια να μην το πρόσεξα , τελευταία δεν το παρακολουθώ τόσο όσο στις αρχές γιατί κοιταγα και εγώ για τυχόν προβλήματα . Αντίθετα έχω δει τουαρεγκ ήδη με 20.000 και 30.000 που γράφουν ότι δεν είχαν προβλήματα . Και ένα συνολο χρηστών θα έλεγα κατά 90% ευχαριστημένον. Βέβαια για την αξιοπιστία τώρα τι να πω , θα δείξει ο χρόνος ….

Όσο για την ζεστη που γράφεται που βγάζει . Οδηγώ ποτε ποτε το tiger 800 xc φίλου και αυτό βγάζει πολύ ζεστη , μπορεί και παραπάνω .
Την ζεστη θα την καταλάβεις μόνο μέσα στην πόλη το καλοκαίρι και αυτό πιο πολύ όταν ανάβει το βρντιλατερ που φυσάει καυτός αέρας πάνω σου . Το βεντιλατερ ανάβει συχνά στη πόλη πάντως .
Αλλά η χρήση της μηχανής αυτής δεν ριναι η πόλη . Ποσό θα κινηθείς στην πόλη ; Απλά για να κανείς το πέρασμα να βγεις έξω .
Τώρα αυτό το βγάζει από δεξιά πολύ ζεστη εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ το ΔΕΞΙΑ .
Και όπως είχα γράψει , έκανα ένα σχετικά μεγάλο ταξίδι το καλοκαιρι με 30-35 βαθμούς καθημερινής οδήγησης και μάλιστα με το παντελόνι μου το χειμωνιάτικο χωρίς τις επενδύσεις και ανοιχτούς αεραγωγούς . Δεν κατάλαβα ποτέ ζεστη ενώ οδηγαγα , μόνο στην πόλη και αυτό στα φανάρια . Και πάλι όχι τόσο αποτρεπτικό
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Θα σου πω κάτι. Όταν μαθαίνουμε κάτι λάθος και συνηθίζουμε να ζούμε με αυτό το λάθος... αυτό δε σημαίνει αυτομάτως πως πρέπει να συνεχίσουμε να ζούμε για πάντα με αυτό το λάθος. Η εντελώς όρθια οδήγηση που ζητάς -ειδικά επειδή είσαι ψηλός- είναι λάθος.
Έψαξα και βρήκα ένα βίντεο. Δες το το ολόκληρο και ίσως αναθεωρήσεις κάποια πράγματα. Αν σε δυσκολεύουν τα Αγγλικά η αυτόματη μετάφραση στα Ελληνικά δουλεύει πολύ καλά.

Τοχω δει καιρο τωρα..
Φιλε ειμαι 38 κ σε λιγο 39..
Μπορει να μην ειμαι παππους αλλα καποια πραμματα γνωριζω να τα εκτιμω κ να τα υπολογιζω..
Για να μη το παμε σε θεωριες κ ποιηση ,αυτο που λεω ειναι οτι το μηχανακι δε με αινθουσιασε με την 1η ...
Απλο...
Θα δω τι θα κανω...
Εχω καιρο ακομη να το σκεφτω...
 
Reactions: STF

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
θα πάρω θέση όσο αναφορά το τουαρεγκ ίσως σου Καλυψώ κάποια ερωτήματα , εάν ήμασταν και κοντά θα στο έδινα βόλτα να το δοκιμάσεις μετά χαράς .

Εάν δεν σου αρέσει καθόλου το τουαρεγκ μην το πάρεις , πως να πάρεις κάτι που δεν σου αρέσει , εξάλλου θυμάμαι σου είχε προταθεί και ήσουν τελείως κατηγορηματικός . Αλλά οι περισσότεροι έχετε κολλήσει με ένα φανάρι , λες και όλες οι μηχανές τις αγοράς έχουν τα σούπερ φανάρια , ή θα κριθεί όλη η αγορά από ένα φανάρι
στο σύνολο η μοτοσυκλέτα είναι καλή .


Το τενερε δεν το έχω οδηγήσει αλλά έχω ανεβεί στατικά δίπλα δίπλα με το δικό μου .
Το τουαρεγκ έχει πιο καρατιμονα και έρχεται σε ωραίο σημείο μπροστά στα χείρα σοτ , δεν θέλει αποστατες ούτε γύρισμα τιμόνια τίποτα .ειναι εξίσου ψηλό πατάς κάτω ανετότατα σε σχέση με το τ700

Πιο μεγάλη σέλα, καθεσε πιο χαμηλά και η γωνία στα γόνατα είναι πολύ καλή . Θα το έλεγα πιο πολυθρόνατο . Το υψος μου ειναι 187 . Στατικά επίσης το τουαρεγκ φαίνεται παπί στην μετακίνηση ενώ το τ7 φαίνεται πιο βαρύ .

Για τον κινητήρα δεν τον έχω οδήγηση αλλά όλοι λένε πολύ καλά λόγια . Και στο τουαρεγκ ειναι αρκετά σμουθ όμως , ίσως έχουν ίδια αίσθηση με αυτό που περιγράφεις . Δεν το βρίσκω κακό , το αντίθετο ια έλεγα .

Όσο αναφορά αυτό το βίντεο το έχουμε χιλιοδει και πριν καν πάρω την μηχανή , πριν το καλοκαίρι . όσο παρακολουθώ τις διεθνείς ομάδες δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο μπορεί βέβαια να μην το πρόσεξα , τελευταία δεν το παρακολουθώ τόσο όσο στις αρχές γιατί κοιταγα και εγώ για τυχόν προβλήματα . Αντίθετα έχω δει τουαρεγκ ήδη με 20.000 και 30.000 που γράφουν ότι δεν είχαν προβλήματα . Και ένα συνολο χρηστών θα έλεγα κατά 90% ευχαριστημένον. Βέβαια για την αξιοπιστία τώρα τι να πω , θα δείξει ο χρόνος ….

Όσο για την ζεστη που γράφεται που βγάζει . Οδηγώ ποτε ποτε το tiger 800 xc φίλου και αυτό βγάζει πολύ ζεστη , μπορεί και παραπάνω .
Την ζεστη θα την καταλάβεις μόνο μέσα στην πόλη το καλοκαίρι και αυτό πιο πολύ όταν ανάβει το βρντιλατερ που φυσάει καυτός αέρας πάνω σου . Το βεντιλατερ ανάβει συχνά στη πόλη πάντως .
Αλλά η χρήση της μηχανής αυτής δεν ριναι η πόλη . Ποσό θα κινηθείς στην πόλη ; Απλά για να κανείς το πέρασμα να βγεις έξω .
Τώρα αυτό το βγάζει από δεξιά πολύ ζεστη εγώ δεν το έχω νιώσει ποτέ το ΔΕΞΙΑ .
Και όπως είχα γράψει , έκανα ένα σχετικά μεγάλο ταξίδι το καλοκαιρι με 30-35 βαθμούς καθημερινής οδήγησης και μάλιστα με το παντελόνι μου το χειμωνιάτικο χωρίς τις επενδύσεις και ανοιχτούς αεραγωγούς . Δεν κατάλαβα ποτέ ζεστη ενώ οδηγαγα , μόνο στην πόλη και αυτό στα φανάρια . Και πάλι όχι τόσο αποτρεπτικό
Πολη;;ποτε ποτε ποτε...
Επαρχεια ειμαι...
Δυστυχως το touareg με φοβιζει οσο αναφορα την αξιοπιστια του κ το ποιος θα μου το φτιαχνει??μενω Καβαλα, διπλα,σε χωριο...
Θα παω να το δω αλλα με μιση καρδια..
Η καρδια μου ραγισε στη μεση σημερα οταν εκανα βολτα το τενερε 700 rally...!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πολη;;ποτε ποτε ποτε...
Επαρχεια ειμαι...
Δυστυχως το touareg με φοβιζει οσο αναφορα την αξιοπιστια του κ το ποιος θα μου το φτιαχνει??μενω Καβαλα, διπλα,σε χωριο...
Θα παω να το δω αλλα με μιση καρδια..
Η καρδια μου ραγισε στη μεση σημερα οταν εκανα βολτα το τενερε 700 rally...!
Αυτό με τα συνέργια είναι ένα θέμα .. και εγώ πάω Αθήνα για το σέρβις του

γιαυτο μόνο χοντα … Αχαχα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
mallllias κάνε και μια βόλτα το Τενερε World Raid.
Έχει άλλη σέλα και είναι διαφορετικό από το Τενερε που οδήγησες

Edit: να με συγχωρείτε, στο άλλο θέμα ήθελα να το γράψω. Μην σας σπαμάρω τα περι Τουαρεγκ.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
mallllias κάνε και μια βόλτα το Τενερε World Raid.
Έχει άλλη σέλα και είναι διαφορετικό από το Τενερε που οδήγησες

Edit: να με συγχωρείτε, στο άλλο θέμα ήθελα να το γράψω. Μην σας σπαμάρω τα περι Τουαρεγκ.
Το σκεφτηκα φιλε αλλα το wr η σελα ερχεται ακομη σε ποιο ευθεια "γραμη" με το τιμονι κ φοβαμαι πως θαμαι ακομη ποιο σκυφτος..
Αν κ τελικα καταλαβαινω πως το σκυψιμο ερχεται απο την αποσταση που καθεσαι με το τιμονι..
Αν εισαι κοντα στο τιμονι δε σκηβεις ..
Θα δω..
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το σκεφτηκα φιλε αλλα το wr η σελα ερχεται ακομη σε ποιο ευθεια "γραμη" με το τιμονι κ φοβαμαι πως θαμαι ακομη ποιο σκυφτος..
Αν κ τελικα καταλαβαινω πως το σκυψιμο ερχεται απο την αποσταση που καθεσαι με το τιμονι..
Αν εισαι κοντα στο τιμονι δε σκηβεις ..
Θα δω..
Τα ίδια τράβαγα με το crf 1000 .
το τιμόνι μου έπεφτε πολύ μπροστά και έσκυβα.
Τι αποστάτες τι σέλες τι βλακίες , δεν μπόρεσα να κουμπώσω ποτέ
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Άμα θέλει από κάτω να βροντάει ας περιμένει το κτμ 790 2023 που θα παίζει στα ίδια λεφτά
Στα ιδια;;; νομιζω λιγο δυσκολο..
Αμφιβαλω δλδ..νομιζω ποιο ακριβο θαναι..
Κ αμα βγει φθινοπωρο??
Το καλοκαιρι θα ταξιδευω μονο στον υπνο μου?? !!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το σκεφτηκα φιλε αλλα το wr η σελα ερχεται ακομη σε ποιο ευθεια "γραμη" με το τιμονι κ φοβαμαι πως θαμαι ακομη ποιο σκυφτος..
Αν κ τελικα καταλαβαινω πως το σκυψιμο ερχεται απο την αποσταση που καθεσαι με το τιμονι..
Αν εισαι κοντα στο τιμονι δε σκηβεις ..
Θα δω..
Είσαι από τους "τυχερούς" που μπορούν να αγοράσουν καινουρια μηχανή αυτην την περίοδο...οπότε εκμεταλλεύσου το...οδήγησε οσα περισσότερα μηχανακια μπορείς και καλορίζικο το καινουριο μηχανακι και καλες βόλτες...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το σκεφτηκα φιλε αλλα το wr η σελα ερχεται ακομη σε ποιο ευθεια "γραμη" με το τιμονι κ φοβαμαι πως θαμαι ακομη ποιο σκυφτος..
Αν κ τελικα καταλαβαινω πως το σκυψιμο ερχεται απο την αποσταση που καθεσαι με το τιμονι..
Αν εισαι κοντα στο τιμονι δε σκηβεις ..
Θα δω..
μου φαίνονται αρκετά παράξενες οι περιγραφές σου (κι εδώ και στο άλλο νήμα).
εγώ είμαι 1.92 και το WR είναι η μοναδική μηχανή που δεν χρειάζεται να πειράξω τιμόνι και μαρσπιε
(μόνο ψηλότερη σέλα θέλω με πιο πολυ υλικό για άνεση, αλλά αυτό είναι άσχετο)
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
μου φαίνονται αρκετά παράξενες οι περιγραφές σου (κι εδώ και στο άλλο νήμα).
εγώ είμαι 1.92 και το WR είναι η μοναδική μηχανή που δεν χρειάζεται να πειράξω τιμόνι και μαρσπιε
(μόνο ψηλότερη σέλα θέλω με πιο πολυ υλικό για άνεση, αλλά αυτό είναι άσχετο)
Ισως επειδη μπορεις να πας ποιο κοντα..
Ε εισαι κ ψιλοτερος..
Εχει ενα στη Δραμα μπλε...
Κοντα σε μενα δλδ..
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Γεια σας παιδια ! Κωστας εδω, πρωιν κατοχος Tenere xt660z για 4 χρονια.
Εκανα ονειρα για αρκετο καιρο για το Tenere 700 για να το παρω ,
μεχρι σημερα το πρωι που εκανα μια καλη βολτα ενα rally ασπρο κοκκινο.
Ρε παιδια .... γιατι ξενέρωσα τοσο ?????????
ποιο πολυ απολα με χαλασε η θεση οδηγησης που με αναγκαζε να γερνω λιγο προς τα μπρος για να φτασω το τιμονι.
Ειμαι 1.85 κ στο xt660z ειχα πολυ ψιλα το τιμονι με καβαλετα κ τετοια κ ηταν κ η θεση του κουρπμαριστη κ ημουνα μιλαμε πασας.
Ανεβηκα σημερα στο κουνουπι 2κιλυνδρο tenere rally κ περα του οτι εσκιβα ελαφρος μπροστα για να φτασω το "στενο" τιμονι ,
καθομουνα πανω σε μια ταβλα εντoυρησια να το πω που οχι δεν ειναι για μενα.
Εν το μεταξυ λογο συνηθειας απο το xt660z λογικα, δε μαρασε ΚΑΘΟΛΟΥ η λειτουργια του κινητηρα ,σαν ηλεκτρικο ρε παιδι μου...
Δε ξερω , θελω να βρισω κ δε θελω ......
Ε κ επειδη μαλλον δεν ειμαι για το τενερε μιας που οτι καβαλετα κ να το βαλω δε θα φτασω την ορθια σταση οδηγησης που θελω ,
αρχιζω να κοιταζω καπως αναγκαστηκα το Tuareg.
Δουλευει κ αυτο σαν ηλεκτρικο???? !!!
Φανταζομαι εχει ποιο ορθια θεση οδηγησης ετσι οπως το κοβω ε????
Κ ρε παιδια , η αξιοπιστία του Tuareg ειναι καλη??? αλλα ποιος πραγματικα να ξερει.
Μιλαμε σημερα ταχω βαψει κατρανι μαυρα,
ξενερωσα τοσο με το τενερε που για να μη με αινθουσιασει απο την 1η βολτα ,δυσκολα θα γινει μετέπειτα,
δλδ αν το παρω θα προσπαθώ να πησω τον ευατο μου οτι το μηχανακι σκιζει ενω δε θα καθομαι ανετα πανω του.
Δυστυχως λογο επαρχειας δεν εχω τροπο να βολταρω κ το Tuareg ,μονο να το δω απο κοντα κ να κατσω πανω μπορω ,στην Ξανθη.
Λοιπον τι λετε ???
θαμαρεσει το Tuareg σαν πρωιν κατοχος του xt660z ????
Δοκίμασε το tenere world raid που πάτησε πάνω στο crf (να τα λέμε αυτα) και θα αλλάξεις γνώμη! Εχω ανέβει και εγω στα tenere rally και ειπα το ίδιο με εσένα . Δεν μπορω να το οδηγησω αυτό. Το world raid θα σε αγκαλιάσει *! ;)
 
Top Bottom