Tuareg-660

panths

Μέλος
Περιοχή
Θεσ/νικη
Όνομα
Παντελής
Μοτό
Aprilia tuareg 660
σήμερα μπήκανε και οι χούφτες . Επέλεξα να βάλω τις touratech τέλικα .


Καλησπέρα.Οι χόυφτες είναι απο μαγαζί στην Ελλάδα ή παραγγελία απο εξω?Βλεπω οτι οι 2 απο τις 4 tuareg φοράνε touratech.Mε βλέπω να τοποθετώ και γω τις ίδιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έκανα μια βόλτα το Tuareg σήμερα, από Βίλια μέχρι Λειβαδιά.
Πολύ ωραίο μηχανάκι, γραμμικό μοτέρ και αρκετά δυνατό για τον κυβισμό του, δεν σκορτσάρει, δεν έχει κραδασμούς, σταθερό σε υψηλές ταχύτητες, καλή ανεμοκάλυψη με αφτερμάρκετ ζελατίνα (isotta), ελαφριά αίσθηση. Στα αρνητικά τα φρένα που μου φάνηκαν λίγα για δρόμο και ο 21 μπροστά που σε ξενίζει αρχικά στο πως στρίβει.
Μου θύμισε αρκετά σαν αίσθηση το 990 adventure και νομίζω ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για κάτι πιο σύγχρονο σε αυτή τη κατηγορία, ειλικρινά θα ήταν μια μοτοσικλέτα που θα κοίταζα αν με ενδιέφερε και το χώμα!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έκανα μια βόλτα το Tuareg σήμερα, από Βίλια μέχρι Λειβαδιά.
Πολύ ωραίο μηχανάκι, γραμμικό μοτέρ και αρκετά δυνατό για τον κυβισμό του, δεν σκορτσάρει, δεν έχει κραδασμούς, σταθερό σε υψηλές ταχύτητες, καλή ανεμοκάλυψη με αφτερμάρκετ ζελατίνα (isotta), ελαφριά αίσθηση. Στα αρνητικά τα φρένα που μου φάνηκαν λίγα για δρόμο και ο 21 μπροστά που σε ξενίζει αρχικά στο πως στρίβει.
Μου θύμισε αρκετά σαν αίσθηση το 990 adventure και νομίζω ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για κάτι πιο σύγχρονο σε αυτή τη κατηγορία, ειλικρινά θα ήταν μια μοτοσικλέτα που θα κοίταζα αν με ενδιέφερε και το χώμα!
Κρατάω την καλή ανεμοκάλυψη για τα ύψη μας, ενθαρρυντικό! Οι γωνίες σε πόδια χέρια πως ήταν? Ήσουν άνετος γενικά?
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλησπέρα.Οι χόυφτες είναι απο μαγαζί στην Ελλάδα ή παραγγελία απο εξω?Βλεπω οτι οι 2 απο τις 4 tuareg φοράνε touratech.Mε βλέπω να τοποθετώ και γω τις ίδιες.
Η touratech ήταν απο τις πρώτες που έβγαλε χούφτες για το τουαρέγκ.
Πάντως σύμφωνα με τον έλληνα εισαγωγέα σε λίγο θα είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα και οι barkbusters

Στα αρνητικά τα φρένα που μου φάνηκαν λίγα για δρόμο
Εγώ το πρώτο πράγμα που παρατηρησα ήταν πόσο καλά δούλευαν τα φρένα .
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κρατάω την καλή ανεμοκάλυψη για τα ύψη μας, ενθαρρυντικό! Οι γωνίες σε πόδια χέρια πως ήταν? Ήσουν άνετος γενικά?
Ναι, μια χαρά. Η σέλα νομίζω πως ήταν η gel και ήταν αρκετά συμπαθητική για τέτοιου τύπου (ίσια "ονοφάδικη").

Εγώ το πρώτο πράγμα που παρατηρησα ήταν πόσο καλά δούλευαν τα φρένα .
Αναλόγως φαντάζομαι και του τι μηχανή οδηγάς. Αν τα τσαρουχώσεις σταματάει αλλά δεν έχουν αυτή την αμεσότητα που έχω συνηθίσει στις στρητ/σπορ μηχανές μου.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ναι, μια χαρά. Η σέλα νομίζω πως ήταν η gel και ήταν αρκετά συμπαθητική για τέτοιου τύπου (ίσια "ονοφάδικη").


Αναλόγως φαντάζομαι και του τι μηχανή οδηγάς. Αν τα τσαρουχώσεις σταματάει αλλά δεν έχουν αυτή την αμεσότητα που έχω συνηθίσει στις στρητ/σπορ μηχανές μου.
λογικό και το ktm δεν έχει τα φρένα του R1 γιατί αν τα είχε στο χώμα θα έπεφτες συνέχεια.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αναλόγως φαντάζομαι και του τι μηχανή οδηγάς. Αν τα τσαρουχώσεις σταματάει αλλά δεν έχουν αυτή την αμεσότητα που έχω συνηθίσει στις στρητ/σπορ μηχανές μου.
Συγκριτικά με το τενερέ και όσα μεσαία ον οφφ έχω οδηγήσει μιλάω. Είναι λίγο άδικο νομόζω να το συγκρίνεις με φρένα δρομίσιας μηχανής.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ναι παιδιά, εξυπακούεται ότι ισχύουν αυτά που λέτε, είπα την άποψη μου σύμφωνα με την δική μου αντίληψη που δεν έχω επαφή με χώμα.

Μια χαρά είναι το aprilia.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
σήμερα μπήκανε και οι χούφτες . Επέλεξα να βάλω τις touratech τέλικα .


Καλησπέρα.Οι χόυφτες είναι απο μαγαζί στην Ελλάδα ή παραγγελία απο εξω?Βλεπω οτι οι 2 απο τις 4 tuareg φοράνε touratech.Mε βλέπω να τοποθετώ και γω τις ίδιες.
Τις έχει στην Ελλάδα . Ετοιμοπαράδοτες τις έβαλα στην ΜΑΚΑΝ στην Αθήνα πήγα , μου τις τοποθέτησε κιόλας .

Τις barckbasters τις περιμένουμε από πέρυσι χεσε μας .
Μαρεσουν και οπτικά εμένα …
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Κρατάω την καλή ανεμοκάλυψη για τα ύψη μας, ενθαρρυντικό! Οι γωνίες σε πόδια χέρια πως ήταν? Ήσουν άνετος γενικά?
Σε ότι έχω ανεβεί το τιμόνι μου έχει κάτσει καλύτερα από τις περισσότερες μοτοσυκλετες , δεν θέλει αποστάτες τίποτα .

η γονια στα πόδια είναι αρκετά καλή με την ψηλή σέλα που έχω εγώ , με την μαμά θα στα κλησει λίγο παραπάνω . Έχω 187 ύψος περίπου
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Πολλές. Αλλά δεν ξέρω αν τρολάρει όντως.
Κι αυτο το γυαλι να κρυβει το...ψηλο μετωπο...ενταξει ρε φιλε, αφου το'χεις θεμα, βαλε μια τραγιασκα σαν τον αλλο τον Bret. :p
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Πολλές. Αλλά δεν ξέρω αν τρολάρει όντως.
Παίζει και αυτό που λες(να τρολάρει) , κάποτε είχε και συνεργείο και είχε τύχει να βγούμε και εντουροβολτα κανα 2 φορές παλιά, δεν τον εχω για άσχετο, μπορεί να κάνω και λάθος...(με αυτά που άκουσα στο βίντεο...)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω σταματήσει να τον παρακολουθώ καιρό τώρα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από τη πρόσφατη εμπειρία μου και μετά από δεκάδες -κυριολεκτικά- test rides, έχω καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να αποσυνδέσεις προσωπικές συνήθειες και προτιμήσεις, την απότομη αλλαγή καβάλας από τη προσωπική σου μοτοσυκλέτα σε μια άλλη ώστε να έχεις ορθή κρίση του αν μια μοτοσυκλέτα είναι αντικειμενικά καλή. Χωρίς να το θέλεις πέφτεις στο σφάλμα των συγκρίσεων και γράφω σφάλμα γιατί πρέπει να γνωρίζεις καλά τι θέλεις και όχι τι νομίζεις ότι θέλεις.
Θα τα γράψω στο review μου, και επειδή το Tuareg 660 ήταν πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου έχω να πω ότι με δυσκόλεψε αρκετά και σίγουρα δε μπόρεσα να παράγω ασφαλή συμπεράσματα στα 40 λεπτά που το είχα. Θα πει κάποιος ότι αυτό είναι λογικό, αλλά για εμένα δεν είναι. Στις περισσότερες μοτοσυκλέτες που έχω καβαλήσει από τις πρώτες στιγμές το στοιχείο του "ξένου" -στα χέρια μου- δίκυκλου μου έδινε απευθείας και το αποτύπωμα που μου αφήνει, κυρίως στα θέματα εργονομίας και χαρακτήρα κινητήρα. Το Tuareg ήταν δύσκολο να το καταλάβω.

Θα τα γράψω όταν βρω χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Πολλές. Αλλά δεν ξέρω αν τρολάρει όντως.

Για τρολάρισμα δεν το βλέπω.... Πιο πιθανό μου φαίνεται το να μην έχει πιάσει καλά την αγγλική ονομασία του όρου ή να μη τη θυμόταν ακριβώς. Αν προσέξετε το αναφέρει δύο φορές, κολλητά σχεδόν μέσα σε είκοσι δευτερόλεπτα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και η ερώτηση είναι, δεν το θυμάσαι, δεν είσαι σίγουρος.

Google it, ντροπή είναι;

Μετά τα λες στην κάμερα.


Εντάξει το master of torque δεν είναι καθημερινή έκφραση, αλλά το TPS...
 
Top Bottom