Tuareg-660

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγώ αρμακολα το πήρα , ευχαριστημένος , τυχαία τέλειος καθώς δεν είμαι από Αθήνα δεν ξέρω τι παίζει .

μου έκανε δώρο την σέλα κομφορτ αξίας 250€ και μου έκοψε ένα σεβαστό ποσό από τα μαμά κάγκελα που κάνουν κάνα 500αρικο . Συν παράβολα πινακίδες κτλ δεν πλήρωσα .

από άλλους που έχω ακούσει σε αλλά καταστήματα δεν τους έκανε το παραμικρό
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Καλησπέρα σας! Τι εμπειρία/εντυπώσεις/γνώσεις έχετε όσον αφορά την αγορά του Tuareg; Ενδιαφέρομαι για αγορά και θα ήθελα να κάνω ένα μικρό γκάλοπ απόψεων για το από ποιο κατάστημα/ποιος έμπορος θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να αγοράσω τη μηχανή αυτή (ιδανικά Αθήνα). Π.χ. κάποιος μπορεί να το έχει πιο φθηνά, άλλος μπορεί να δίνει κάτι έξτρα, άλλος μπορεί να σας κέρδισε με τον επαγγελματισμό του κτλ. Επίσης να πω ότι με ενδιαφέρει άμεση παράδοση ή το πολύ εντός 1 εβδομάδας. Αν κάτι τέτοιο θεωρείται διαφήμιση/δυσφήμιση, τότε παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
Αγόρασα από Λυμπερόπουλο στη Μεσογειων γιατί εκεί είχα κανονίσει το test ride, γιατί είναι κοντά στην περιοχή που μένω και και δεν είχα ψαχτεί νωρίτερα σχετικά. Σχετικά εξυπηρετικοί σε ότι αφορά το θέμα πώληση. Κατα τα αλλά έχω μέχρι στιγμής την άποψη ότι δεν είναι πολύ οργανωμένοι. Μου έκαναν πολύ μικρή εκπτωση σε κάποια αξεσουάρ που έβαλα έξτρα (για την ακρίβεια το quick shifter ακόμα το περιμένουνε από Ιταλία).
 
Reactions: Tol

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλησπέρα σας! Τι εμπειρία/εντυπώσεις/γνώσεις έχετε όσον αφορά την αγορά του Tuareg; Ενδιαφέρομαι για αγορά και θα ήθελα να κάνω ένα μικρό γκάλοπ απόψεων για το από ποιο κατάστημα/ποιος έμπορος θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να αγοράσω τη μηχανή αυτή (ιδανικά Αθήνα). Π.χ. κάποιος μπορεί να το έχει πιο φθηνά, άλλος μπορεί να δίνει κάτι έξτρα, άλλος μπορεί να σας κέρδισε με τον επαγγελματισμό του κτλ. Επίσης να πω ότι με ενδιαφέρει άμεση παράδοση ή το πολύ εντός 1 εβδομάδας. Αν κάτι τέτοιο θεωρείται διαφήμιση/δυσφήμιση, τότε παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
Και φίλος από Αρμακόλα το πήρε. Του κάνανε καλή τιμή και δώρο κεντρικό σταντ σε σχέση με όσους άλλους είχε ρωτήσει. Του κάνανε ακόμα καλύτερη αν έπαιρνε το τεστ ράιντ. Ευχαριστημένος είναι απ όσο καταλαβαίνω και μένει αρκετά μακριά.
 
Reactions: Tol

Stavreas

Μέλος
Όνομα
Stavros
Μοτό
Tuareg 660
Καλημέρα και απο εμένα,

Νέο μέλος και νέος κάτοχος του Tuareg 660 σε Κοκκινο χρώμα.

Επιβεβαιώνω για Αρμακόλα , μου έκανε δώρο το Shifter και τα χαρτιά + τέλη κυκλοφορίας και έκπτωση -50 ευρώ στο κεντρικό σταντ (150 απο 200) και μου το παρέδωσε και με την τελευταία version σε firmware (408). Γενικά η αντιμετώπιση ήταν πολύ καλή και to the point.

Σε Λυμπερόπουλο (Βουλιαγμένης) που είχα ρωτήσει όντως όπως ανέφερε και κάποιος άλλος έχουν ένα θέμα με την οργάνωση καθώς περίμεναν επιβεβαίωση για να δούν ΑΝ θα μου κάνουν το shifter δώρο επειδή δεν ήξεραν άν έχει κάποιο κιτ εγκατάστασης. Κατα τα άλλα δεν δίνανε κάποιο άλλο δώρο.

Σε Francesco (Καλλιρόης) δεν είχε ετοιμοπαράδοτο και δεν μου είπε τιμή καθώς δεν ήξερε σε τι τιμή θα έρθουν τα επόμενα οπότε κάναμε κουβέντες υποθετικές.

Αυτά απο την δική μου εμπειρία αγοράς.

Καλές βόλτες να έχουμε και να πληθαίνουμε :)
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καλημέρα και απο εμένα,

Νέο μέλος και νέος κάτοχος του Tuareg 660 σε Κοκκινο χρώμα.

Επιβεβαιώνω για Αρμακόλα , μου έκανε δώρο το Shifter και τα χαρτιά + τέλη κυκλοφορίας και έκπτωση -50 ευρώ στο κεντρικό σταντ (150 απο 200) και μου το παρέδωσε και με την τελευταία version σε firmware (408). Γενικά η αντιμετώπιση ήταν πολύ καλή και to the point.

Σε Λυμπερόπουλο (Βουλιαγμένης) που είχα ρωτήσει όντως όπως ανέφερε και κάποιος άλλος έχουν ένα θέμα με την οργάνωση καθώς περίμεναν επιβεβαίωση για να δούν ΑΝ θα μου κάνουν το shifter δώρο επειδή δεν ήξεραν άν έχει κάποιο κιτ εγκατάστασης. Κατα τα άλλα δεν δίνανε κάποιο άλλο δώρο.

Σε Francesco (Καλλιρόης) δεν είχε ετοιμοπαράδοτο και δεν μου είπε τιμή καθώς δεν ήξερε σε τι τιμή θα έρθουν τα επόμενα οπότε κάναμε κουβέντες υποθετικές.

Αυτά απο την δική μου εμπειρία αγοράς.

Καλές βόλτες να έχουμε και να πληθαίνουμε :)
Καλές βόλτες. Πήρες εργαλείο εξαιρετικό. Αλλά αν μπαίνεις και χώμα εκεί είναι που θα σε εξιτάρει ακόμα πιο πολύ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καλημέρα και απο εμένα,

Νέο μέλος και νέος κάτοχος του Tuareg 660 σε Κοκκινο χρώμα.

Επιβεβαιώνω για Αρμακόλα , μου έκανε δώρο το Shifter και τα χαρτιά + τέλη κυκλοφορίας και έκπτωση -50 ευρώ στο κεντρικό σταντ (150 απο 200) και μου το παρέδωσε και με την τελευταία version σε firmware (408). Γενικά η αντιμετώπιση ήταν πολύ καλή και to the point.

Σε Λυμπερόπουλο (Βουλιαγμένης) που είχα ρωτήσει όντως όπως ανέφερε και κάποιος άλλος έχουν ένα θέμα με την οργάνωση καθώς περίμεναν επιβεβαίωση για να δούν ΑΝ θα μου κάνουν το shifter δώρο επειδή δεν ήξεραν άν έχει κάποιο κιτ εγκατάστασης. Κατα τα άλλα δεν δίνανε κάποιο άλλο δώρο.

Σε Francesco (Καλλιρόης) δεν είχε ετοιμοπαράδοτο και δεν μου είπε τιμή καθώς δεν ήξερε σε τι τιμή θα έρθουν τα επόμενα οπότε κάναμε κουβέντες υποθετικές.

Αυτά απο την δική μου εμπειρία αγοράς.

Καλές βόλτες να έχουμε και να πληθαίνουμε :)
Καλοριζικο να είναι ! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα . :friendship::friendship:
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Καλημέρα και απο εμένα,

Νέο μέλος και νέος κάτοχος του Tuareg 660 σε Κοκκινο χρώμα.

Επιβεβαιώνω για Αρμακόλα , μου έκανε δώρο το Shifter και τα χαρτιά + τέλη κυκλοφορίας και έκπτωση -50 ευρώ στο κεντρικό σταντ (150 απο 200) και μου το παρέδωσε και με την τελευταία version σε firmware (408). Γενικά η αντιμετώπιση ήταν πολύ καλή και to the point.

Σε Λυμπερόπουλο (Βουλιαγμένης) που είχα ρωτήσει όντως όπως ανέφερε και κάποιος άλλος έχουν ένα θέμα με την οργάνωση καθώς περίμεναν επιβεβαίωση για να δούν ΑΝ θα μου κάνουν το shifter δώρο επειδή δεν ήξεραν άν έχει κάποιο κιτ εγκατάστασης. Κατα τα άλλα δεν δίνανε κάποιο άλλο δώρο.

Σε Francesco (Καλλιρόης) δεν είχε ετοιμοπαράδοτο και δεν μου είπε τιμή καθώς δεν ήξερε σε τι τιμή θα έρθουν τα επόμενα οπότε κάναμε κουβέντες υποθετικές.

Αυτά απο την δική μου εμπειρία αγοράς.

Καλές βόλτες να έχουμε και να πληθαίνουμε :)
Καλορίζικη και καλοτάξιδη! :) Περιμένουμε φωτο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και σε αυτό το θέμα περιμενουμε φωτό από νέο ευτυχή κάτοχο, που μας τα είχε κάνει τούμπανο εδώ και μηνες :waiting:

Βάλε φωτό να το καμαρωσουμε
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και σε αυτό το θέμα περιμενουμε φωτό από νέο ευτυχή κάτοχο, που μας τα είχε κάνει τούμπανο εδώ και μηνες :waiting:

Βάλε φωτό να το καμαρωσουμε
Είσαι σε λάθος θέμα* μάλλον... :roflmao:

*για τον mallia δε μιλάμε;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συγκεντρωσου... Υπάρχουν πολλοί λεμεεεεεε
Πω πωωωω!!! Όντως δηλαδη;

Είδες που δε μπορώ να το πιστέψω;

Καλορίζικα σε όλους λοιπόν.... και στους "αδήλωτους" του forum αλλά τους φίλους των viber/messenger κτλ.....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι εκδηλωτικιά αυτος
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660


Βόλτα σήμερα μέ την ευκαιρία προς την Μανη . Με τελικό προορισμό την αεροπολη , γυρισμό από ταυγετο για Σπάρτη και από εκεί καρφί για Κόρινθο.

Συνολικά χιλιόμετρα βόλτας 550 . Φτάσαμε κάτι λίγο πάνω από τις 9.000 στο τουαρεγκ .

Με την ευκαιρία στο γυρισμό από διόδιο σε διόδιο κάναμε όλοι τράμπα τις μηχανές όλων για να δούμε και σε εθνική οδό την συμπεριφορά .

Να ξεκινήσω από την θέση οδήγησης που προσωπικά μου αρέσει καλύτερα στο Tuareg από το tiger και το cf moto . Το τιμόνι μου έρχεται σε ωραίο σημείο και με την κομφορτ σέλα την ψηλή που έχω πετυχαίνω και καλύτερη γωνία στα γόνατα από τις άλλες δυο . Στο cf moto είναι λίγο έντονη η γωνία και στο tiger αλλά με την σέλα στην χαμηλή θέση η οποία ρυθμίζεται σε 2 επίπεδα .

Από θέμα σέλας η κομφορτ του Tuareg είναι σε πολύ καλό επίπεδο, χάνει μόνο στο ότι είναι στενή σχετικά με τις άλλες δυο μοτοσυκλετες που είναι πιο φαρδιές .

Από θέμα ανεμοκαλυψης με το φρύδι τις puig που έχω βάλει είμαι ένα κλικ σε καλύτερο επίπεδο απτό cf moto με την μαμά ζελατίνα στην πάνω θέση της ( είναι ρυθμιζόμενη )
Το tiger 900 με την givi after market και στην πάνω θέση νικάει κατά κράτος στην κάλυψη από τον αέρα και στον θόρυβο στο κράνος ακόμα και πάνω από τα 150 χλμ .

Στο μπροστινό φρένο καλύτερο είναι το tiger που δίνει ένα αρκετά καλό δάγκωμα με δεύτερο να έρχεται το Tuareg και τρίτο το cf Moto που είναι αρκετά σπογγοδη αλλα σου δίνει μια αισθηση αδύναμου φρεναρίσματος .

Από θέμα κραδασμών τώρα μπορεί να φανεί περίεργο αλλα τους λιγότερους κραδασμούς τους έχει το Tuareg !!!!! Ακόμα και στα 150 χλμ το τιμόνι είναι βελούδο ! Και εκεί ξεκινάνε να γίνονται αισθητοί οι κραδασμοί στα μαρσπιε , όχι όμως σε πολύ έντονο βαθμό .
Το cf Moto ακόμα και στα 120-125 χλμ νιώθεις την δόνηση στα χέρια σου και όσο ανεβαίνεις και πιο έντονα . Και στο tiger γίνονται αισθητή σε αυτά τα χιλιόμετρα αλλά σε μικρότερο βαθμό . Εδώ νικάει το τουαρεγκ θα έλεγα .

Από γκάζι τώρα τρίτο έρχεται το τουαρεγκ όπου ειδικά μετά τα 160-165 χλμ αρχίζει να πέφτει η απόδοση στην επιτάχυνση και ανεβάζει σε πιο αργό ρυθμό , εγώ το έχω πάει μέχρι 192 χλμ .
Τα αλλά δυο έρχονται περίπου στα ίδια , γεμάτα ακόμα και στα 150 να ανοίξεις το γκάζι και να έχεις ακόμα . Ίσως ένιωσα σε αυτές τις ταχύτητες το cf Moto να ανεβάζει λίγο πιο γρήγορα μέχρι και τα 180χλμ που τα άνοιξα .

Το τουαρεγκ στην εθνική είναι τρένο !!
το tiger και αυτό , και στα πολλά χιλιόμετρα είναι στιβαρό και ακλόνητο .
Κάτι που δεν μου άρεσε στο cf moto είναι η ελαφριά αίσθηση στο μπροστά σύστημα όπου και σε πιο χαμηλές ταχύτητες 110-130 χλμ σου φαίνεται κάπως αβέβαιο , σου δημιουργεί μια ανασφάλεια και μια ασάφεια θα έλεγα .

Επίσης έχει ακόμα κάποια θεματάκια στον ψεκασμό του , όπου σε εμένα δεν έγιναν πολύ αισθητά αλλά μας επιβεβαίωσε ο φίλος και κάτοχος .
 
Top Bottom