Tuareg-660

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξέρουν τι κάνουν, έχουν άκρες στο Μαξίμου, τους είπαν "αυτά τα κακά παιδιά οι πολίτες μας δεν μας αφήνουν άλλη λύση πέραν του να τους κλειδώσουμε σπίτι πάλι μέχρι το καλοκαίρι, μην βιάζεστε να τα φέρετε"
Περιορισμός πώλησης στο εμβολιασμένος ή μη δεν υπάρχει δηλαδή...? :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το έχω ξαναγράψει, εμένα σαν σύνολο μου αρέσει περισσότερο από κάθε τι άλλο στη κατηγορία. Μένει να δούμε αν θα βγάλει κουσούρια που πιστεύω και ελπίζω να μην.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το έχω ξαναγράψει, εμένα σαν σύνολο μου αρέσει περισσότερο από κάθε τι άλλο στη κατηγορία. Μένει να δούμε αν θα βγάλει κουσούρια που πιστεύω και ελπίζω να μην.
Θα βγάλει κουσούρια, όπως βγάζουν όλα
Οποιος έχει τα ευρώ θα το πάρει, όπως συμβαίνει σε όλα τα νέα μοντέλα
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Είναι μια πολυ ενδιαφέρουσα αντιπρόταση στο τενερε έχοντας και κάποια ηλεκτρονικα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα βγάλει κουσούρια, όπως βγάζουν όλα
Οποιος έχει τα ευρώ θα το πάρει, όπως συμβαίνει σε όλα τα νέα μοντέλα
Επειδή τα ηλεκτρονικά και τα του κινητήρα δοκιμάστηκαν στα RS και Tuono 660 ελπίζω ότι δεν θα βγάλει.

Το πρόβλημα με τις -μειωμένης αντοχής- μπιέλες (λόγω λάθους σε συγκεκριμένη παρτίδα του προμηθευτή) το αντιμετώπισε υποδειγματικά αλλάζοντας ολόκληρο τον κινητήρα σε 700 μοτοσυκλέτες. Δεν άφησε δηλαδή το περιθώριο στους ήδη πελάτες να ανησυχούν για την επόμενη ημέρα μετά το άνοιγμα ενός κινητήρα. Νέος κινητήρας με τα σωστά εξαρτήματα. Πραγματικά εκεί με κέρδισε 100% αν και πάντα την συμπαθούσα σαν εταιρεία. Δε θυμάμαι άλλη εταιρεία να έχει κάνει παρόμοια ενέργεια για ένα πρόβλημα σε τμήμα κινητήρα.
Για το Tuareg 660 θα περιμένω να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη τέλος του 2022.

Η Aprilia έχει ένα κακό παρελθόν κυρίως με τα ηλεκτρολογικά της. Τα τελευταία αρκετά χρόνια έχει απαλλαχθεί από τέτοιου είδους θέματα αλλά η φήμη την ακολουθεί.
Έχει φτιάξει υπέροχα μοντέλα στη πορεία της ιστορίας της και έχει προσφέρει στην εξέλιξη του μοτοσυκλετισμού, μένει να μεγαλώσει το δίκτυο υποστήριξης το οποίο της εύχομαι γιατί πραγματικά της αξίζει.

Αγαπάμε Aprilia!
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περιορισμός πώλησης στο εμβολιασμένος ή μη δεν υπάρχει δηλαδή...? :p
Τίποτα δεν είναι πάνω από το χρήμα, μην είσαι κουτούτσικο.


Το tuareg όπως φαίνεται στα χαρτιά, είναι το τέλειο ενδιάμεσο του Τ7 και 890/Tiger900/Afica1100 (το τελευταίο χαριστικά γιατί οι κοτόφτεροι είναι πιο Κάρεν και από τους Αυστριακούς).

Αναρωτιέμαι αν έχει πάει το ταχυδρομικό περιστέρι για την νέα κατηγορία μοτοσικλετών στο Χαμαμάτσου, ο κόσμος ζητούσε επί χρόνια ένα μπίγκουλα με το μοτέρ του μικρού SV και αντ' αυτού λαμβάνει μέζεα στεατοπυγικού συστήματος.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Επειδή τα ηλεκτρονικά και τα του κινητήρα δοκιμάστηκαν στα RS και Tuono 660 ελπίζω ότι δεν θα βγάλει.

Το πρόβλημα με τις -μειωμένης αντοχής- μπιέλες (λόγω λάθους σε συγκεκριμένη παρτίδα του προμηθευτή) το αντιμετώπισε υποδειγματικά αλλάζοντας ολόκληρο τον κινητήρα σε 700 μοτοσυκλέτες. Δεν άφησε δηλαδή το περιθώριο στους ήδη πελάτες να ανησυχούν για την επόμενη ημέρα μετά το άνοιγμα ενός κινητήρα. Νέος κινητήρας με τα σωστά εξαρτήματα. Πραγματικά εκεί με κέρδισε 100% αν και πάντα την συμπαθούσα σαν εταιρεία. Δε θυμάμαι άλλη εταιρεία να έχει κάνει παρόμοια ενέργεια για ένα πρόβλημα σε τμήμα κινητήρα.
Για το Tuareg 660 θα περιμένω να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη τέλος του 2022.

Η Aprilia έχει ένα κακό παρελθόν κυρίως με τα ηλεκτρολογικά της. Τα τελευταία αρκετά χρόνια έχει απαλλαχθεί από τέτοιου είδους θέματα αλλά η φήμη την ακολουθεί.
Έχει φτιάξει υπέροχα μοντέλα στη πορεία της ιστορίας της και έχει προσφέρει στην εξέλιξη του μοτοσυκλετισμού, μένει να μεγαλώσει το δίκτυο υποστήριξης το οποίο της εύχομαι γιατί πραγματικά της αξίζει.

Αγαπάμε Aprilia!
τα ηλεκτρολογικα της στεφανε απ τοτε που αφησε rotax κτλπ ειναι μια χαρα και αψογα...
τα ηλεκτρονικα της ειναι πρωτοπορα και κορυφαια...χρησιμοποιει ηλεκτρογκαζο και χαρτες πρωτου πολλες μαρκες τα βαλουν...,
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
τα ηλεκτρολογικα της στεφανε απ τοτε που αφησε rotax κτλπ ειναι μια χαρα και αψογα...
τα ηλεκτρονικα της ειναι πρωτοπορα και κορυφαια...χρησιμοποιει ηλεκτρογκαζο και χαρτες πρωτου πολλες μαρκες τα βαλουν...,
Εγώ τα ξέρω και είμαι μαζί σου 100%. Όπως έγραψα για μια μερίδα του μοτοσυκλετιστικού κόσμου συνεχίζει και τους ακολουθεί μια "φήμη".
Αυτή τη στιγμή οι μοτοσυκλέτες της Aprilia φορούν τους ταχύτερους επεξεργαστές σε μοτοσυκλέτες παραγωγής. Είναι όμως και άλλα που μου αρέσουν σε αυτή τη φίρμα, είναι το εργοστάσιο της, το ανθρώπινο δυναμικό της, που η πλειοψηφία τους εργάζεται και γέρασε εκεί μέσα. Τα σκαλίζω μη νομίζεις. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι μια μέρα θα τους επισκεφθώ στο εργοστάσιο, το πρόβλημα μου είναι πως τον Αύγουστο κλείνουν ή υπολειτουργούν και μια φιλοξενία επισκέπτη δεν είναι ιδανικό χρονικά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εγώ τα ξέρω και είμαι μαζί σου 100%. Όπως έγραψα για μια μερίδα του μοτοσυκλετιστικού κόσμου συνεχίζει και τους ακολουθεί μια "φήμη".
Αυτή τη στιγμή οι μοτοσυκλέτες της Aprilia φορούν τους ταχύτερους επεξεργαστές σε μοτοσυκλέτες παραγωγής. Είναι όμως και άλλα που μου αρέσουν σε αυτή τη φίρμα, είναι το εργοστάσιο της, το ανθρώπινο δυναμικό της, που η πλειοψηφία τους εργάζεται και γέρασε εκεί μέσα. Τα σκαλίζω μη νομίζεις. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι μια μέρα θα τους επισκεφθώ στο εργοστάσιο, το πρόβλημα μου είναι πως τον Αύγουστο κλείνουν ή υπολειτουργούν και μια φιλοξενία επισκέπτη δεν είναι ιδανικό χρονικά.
αν ψηνεσαι για εκδρομη noale.......πρεπει να σε δουμε με το αλογακι κατοχο:p
εγω παντως λεω να παω για τουονο 660 στο προσεχες διαστημα...
γενικως ο κοσμος περιμενει και το χαμηλο tuareg αν ονομαστει ετσι,εκει θα ψωνισει αρκετος κοσμος..
δηλ ενα μηχανακι σαν τον pegaso strada με το 2κ μοτερ..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
αν ψηνεσαι για εκδρομη noale.......πρεπει να σε δουμε με το αλογακι κατοχο:p
εγω παντως λεω να παω για τουονο 660 στο προσεχες διαστημα...
γενικως ο κοσμος περιμενει και το χαμηλο tuareg αν ονομαστει ετσι,εκει θα ψωνισει αρκετος κοσμος..
δηλ ενα μηχανακι σαν τον pegaso strada με το 2κ μοτερ..
Χωρίς παρεξήγηση, στο δικό μου ιδιότροπο μυαλό η Aprilia είναι πάνω από τη Ducati. Δεν έχει να κάνει με πραγματικά στοιχεία και δεδομένα, είναι θέμα φιλοσοφίας της εταιρείας που μου ταιριάζει περισσότερο. Εξωφρενικό; Μπορεί, αλλά έτσι είναι για μένα!

Ευτυχώς αν και δεν έχει το όνομα έχει τη χάρη αφού η δική μου σχεδιάστηκε από την ομάδα του Raffaele Zaccagninni στο Centrostile του εργοστασίου στο Varese (αναφέρομαι στα "πλούσια" Ιταλικά γονίδια).

Όμως μια εκδρομούλα στο Noale θα ήταν όνειρο, ίσως βρούμε ένα 4ήμερο κάποια Άνοιξη ή Φθινόπωρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Χωρίς παρεξήγηση, στο δικό μου ιδιότροπο μυαλό η Aprilia είναι πάνω από τη Ducati. Δεν έχει να κάνει με πραγματικά στοιχεία και δεδομένα, είναι θέμα φιλοσοφίας της εταιρείας που μου ταιριάζει περισσότερο. Εξωφρενικό; Μπορεί, αλλά έτσι είναι για μένα!

Ευτυχώς αν και δεν έχει το όνομα έχει τη χάρη αφού η δική μου σχεδιάστηκε από την ομάδα του Raffaele Zaccagninni και κατασκευάστηκε στο εργοστάσιο στο Varese (αναφέρομαι στα "κάποια" Ιταλικά γονίδια).

Όμως μια εκδρομούλα στο Noale θα ήταν όνειρο, ίσως βρούμε ένα 4ήμερο κάποια Άνοιξη ή Φθινόπωρο.
δεν παρεξηγιεμαι,γιατι αναφερεις την ντουκατι?

Οι αναρτήσεις που θα φοράει ποιας εταιρείας είναι;
λογικα μαρτζοκι μπροστα και ζακς πισω
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
δεν παρεξηγιεμαι,γιατι αναφερεις την ντουκατι?


λογικα μαρτζοκι μπροστα και ζακς πισω
Το θολωμένο μου μυαλό.... γμστ, σύνδεσα το αλογάκι με τη Ducati... εντελώς "γειά σου" μιλάμε :roflmao:

Μετά από 1 με 1,5 χρόνο θα δούμε τη πιθανότητα ενός Tuareg 660. Πάσχω σε στέγη...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
ένα μπίγκουλα με το μοτέρ του μικρού SV και αντ' αυτού λαμβάνει μέζεα στεατοπυγικού συστήματος.
Πουλλαει αδιάλειπτα DL και DR για σχεδον 20 και 25 χρόνια αντίστοιχα. Νομίζω μια χαρά τα εχει καταφέρει.
Υπομονη μέχρι αυριο που έχει αποκαλυπτηρια για το νεο μηχανακι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στην Ολλανδία οι τιμές είναι 13800 για το κίτρινο και το κόκκινο και 14500 για το Tricolor. ΟΚ, εκεί έχουν υψηλότατη εφορία αλλά το καταθέτω για γνώση μας.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι αναρτήσεις που θα φοράει ποιας εταιρείας είναι;
Kayaba
Υ.γ. δεν εχει ανακοινωθεί πουθενα αλλα αλλά έτσι ακούγεται
Ναι μάλλον Kayaba θα είναι. Υποτίθεται ότι αυτή η φωτό είναι από το βιβλιαράκι της μηχανής (έτσι μου είπαν)

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από το φυλλάδιο προϊόντος "δώσε email για να στο δείξω" της επίσημης ιστοσελίδας είναι αυτό.
 
Reactions: STF

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
I tested it at the press launch 2 days ago. Very much reminded me the T7, but a bit better everywhere. The standing position in amazing, the tank is so narrow. Suspension are harder, and seat height is lower 860mm. The engine is a bit more punchy, and the test bike had a quick shifter that was working flawless.
 
Top Bottom