UMBRIA – TUSCANY ADVENTURE

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Η μεγαλη στιγμη ηρθε.

Το λυκακι είναι πανετοιμο, απαστραπτον, περιμενει στον δρομο τον σπινθηρα που θα δωσει το συνθημα στα 52 του αλογα να καλπασουν γουργουριστα στον ρυθμο της ροπης του και να ξεκινησει την περιπετεια της αναζητησης ομορφων δρομων.

Η συνοδοιπορος είναι στον δρομο με αυτό το πανεμορφο μπουφαν και αυτές τις τεραστιες επιγονατιδες, που την κανουν να μοιαζει αστροναυτης ετοιμη να μπει στην καψουλα που θα την μεταφερει σε έναν άλλο χωροχρονο.

Η αντιστροφη μετρηση αρχισε.

Ο γερολυκος βαζει τα γαντια και προσπαθει να κερδισει τα τελευταια δευτερολεπτα, κλεινοντας αργα τα σκρατς πριν πυροδοτησει τον κινητηρα.

Το μυαλο του είναι ανησυχο. Τα 59 του αλογα-χρονια του εχουν αφησει πολλα και αυτό το προβλημα στον αυχενα τον κανουν να αναρωτιεται αν μπορει να αντεπεξελθει στην αποστολη. Τα 350 χλμ μεχρι το λιμανι είναι οριακα για το μυαλο του αλλα μπορει να αποβουν καταστροφικα γιαυτο το γερικο κορμι.

Το τελευταιο σκρατς ακουστηκε. Ειμαι ετοιμος, ζυγιζω την μηχανη, γυριζω το κλειδι, παταω την μιζα, καρφωνω ταχυτητα και η περιπετεια ξεκιναει.

Λιγα χλμ, καμαρωτα με μια μηχανη φορτωμενη και επιβατες πληρους εξαρτησης. Αφηνω πισω μου την λαχαναγορα και πλησιαζω το πρωτο check-point, διοδια. Από εδώ και περα ειμαι,on the road.

Κραταω την μηχανη ζωντανη, λιγο πανω από την ροπη της και αυτό μου δινει 110-120 χλμ , συντονιζω τα αυτια μου με τον ηχο του κινητηρα και ησυχαζω. Είναι νωρις να ανησυχω για το εάν ο συνεπιβατης είναι ξυπνιος, είναι κατι που θα με απασχολησει αργοτερα.

Το μονο που με απασχολει είναι το ποσα χλμ θα μπορεσω να κανω μεχρι την πρωτη αναγκαστικη σταση, απο τον αυχενα. Εχω κανει τα παντα, μυοχαλαρωτικο χαπι από το βραδυ, θερμαντικη κρεμα πριν ξεκινησω και το επιπλεον, ένα κολαρο, αυτό με τους μαγνητες, ισα για να πω ότι εκανα ότι μπορουσα.

Η πρωτη σταση στα 35 χλμ στους πολυχωρους. Ευτυχως ο συνεπιβατης ζηταει καφε γιατι ο αυχενας δειχνει σημαδια εντονου πιασιματος. Ασκησεις, καφεδακι και ετοιμος στον δρομο. Νοιωθω να καιει ακομα ο λαιμος μου και συνειδητοποιω ότι αυτό το πραγμα(κολαρο) κατι κανει, δημιουργει υπεραιμια, μου δινει ελπιδα. 4 στασεις μετα εχω περασει τα Γιαννενα και κατηφοριζω Ηγουμενιτσα. Ξερω ότι τα εχω καταφερει, θα βγουν και αυτά τα χλμ αρκει, να ξυπνησω μαλακά τον συνεπιβατη, γιατι εχω λιγα χλμ να τον νοιωσω να κουνιεται και ξερω ότι κοιμαται.

Ρωτωντας πας στην πολη. Ετσι από τον βενζινα μαθαινω για έναν κρεοπωλη που εχει σουβλατζιδικο και βγαζουμε τις τελευταιες ωρες αναμονης εκει. Η διαδικασια για το πλοιο απαιτει check-in.

Η αναμονη στην προβλητα ειχε γνωριμια με 2 ιταλους με 2 goldwing, που γυριζαν από Πελοποννησο 65+ και ένα ζευγαρι Αγγλων με το GS που τριγυριζαν Στερεα 55+.

Μπαινουμε στο πλοιο και αφηνω τον τυπο να δεσει με κατι σχοινακια την μηχανη μου αφου, με διαβεβαιωνει ότι η θαλασσα θαναι λαδι. Με το ζορι τον βαζω να δεσει ένα μικρο σχοινακι κοντρα στην μηχανη που είναι διπλα μου, μην πεσει πανω μου. Τον πιστευω και δεν κανω τον κοπο να βγαλω τους δικους μου ιμαντες, καμπινα και υπνο.

Σκεφτομαι την αφορμη αυτης της περιπετειας, τοτε που την ειδα να γυαλιζει στο φως του ηλιου για πρωτη φορα …, όπως εχω γραψει σε 6 ενοτητες στον συνδεσμο απο κατω. Μηχανη και εξοπλισμο.



Συνεχιζεται….
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Σφιγγομαι.

Δεν προλαβαινω να ξεμπουκαρω στην Ανκονα και αρχιζει να βρεχει. Αδιαβροχα και αλλαγη σχεδιου. Δεν θα ξεκινησω από το εθνικο παρκο Sibillini και Norcia στην Umbria που είναι περιπου 165 χλμ στα βουνα. Επιλεγω να κατευθυνθω προς την Perugia που είναι η πρωτευουσα της Umbria στα 135 χλμ και θα εχω το περιθωριο αν βρεχει να ξοδεψω και 2η μερα, γνωριζοντας την.

Γνωριμια λοιπον με τους ιταλικους δρομους. Η ασφαλτος καλη, κάθε λιγο εχει σημειο για προσωρινη σταση. Η διαδρομη προς την Περουτζια εχει ατελειωτα τουνελ καποια από τα οποια, γυρω στα 5 χλμ. το καθενα.

Σταση σε ένα βενζιναδικο πριν την πολη και προσπαθω να βρω ξενοδοχειο. Δεν εχω ιντερνετ , την επομενη καταλαβα ότι επρεπε να ρυθμισω το wifi router σε open data. Επιλεγω από τις σημειωσεις μου ένα ξενοδοχειο, εξω από το ιστορικο κεντρο, με παρκινγκ. Επιτελους το βρισκω, βαζω την μηχανη στο υπογειο και παμε για φαγητο σε μια πολύ καλη πιτσαρια-osteria που είναι γεματη από ντοπιους.

Πιτσα με βουβαλισιο τυρι, χειροποιητα μακαρονια και ωραια μπυρα, affligem rosa spina, με ξεκουραζουν. Δεν μιλανε Αγγλικα ουτε τα νεα παιδια του μαγαζιου. Μια ανατολικια που ηταν εκει, με γνωση τα <βασικα> προσπαθει. Κανει ότι καταλαβαινει και γω ότι ενταξει.

26/5 Scaliatelli alla carbona 11 e margherita 5e beer affligem rosa spina 5,5 e x2 = 27e . 28/5 scaliatelli melanzane Pomodoro 8e, aspromonte 9e, wine Tenuta Iuzzolini = 33.5 e

Δευτερα λοιπον και αφου ξοδεψω λιγο χρονο για να ενεργοποιησω το ιντερνετ, ειμαστε ετοιμοι για την βολτα μας στο ιστορικο κεντρο (centro historico). Ο καιρος δειχνει βροχες από το μεσημερι και μετα και αποφασιζω να ενημερωσω το ξενοδοχειο ότι θα μεινω και 2η μερα.

Η Ζουμπουλια επιμενει να παμε με την μηχανη στο κεντρο, αλλα της αντιλεγω, ότι θα βρεξει αργοτερα, ότι εχει σταση λεωφορειου όπως ρωτησα στην ρεσεψιον στα 10μ, επισης δεν ξερω αν θα βρουμε P στο κεντρο. Πειθεται.

Η Περουτζια είναι μια ομορφη πολη που οσο παει μας κερδιζει και περισσοτερο. Εμενα με κερδισε οριστικα μολις εφαγα το πρωτο πεντανοστιμο panini και ηπια την 1η μπυρα.


la botteca di Perugia, panini beer 2,5e panini 2,5-3,5 e



Λιγο πιο κατω, καταπληκτικο παγωτο και η Ουμπρια αρχιζει να μας δειχνει τις ομορφιες της.

Gelateria ice cream di carloni matteo 2,2 e



Οι ιταλοι εχουν μια επιλογη στο παγωτο που λεγεται Kafe. Εχει γευση τελειου espresso, ξετρελαθηκα.

Τελειο espresso στην κεντρικη πλατεια από 1,8 εως 2,5 ε.



Η πρωτη μου επαφη με ιταλικη πολη είναι πολύ θετικη. Η αρχιτεκτονικη τους οικεια, η πολη είναι πεντακαθαρη και ειναι η χαρα του φωτογραφου.









και η γυρω περιοχη.





Η αναμενομενη βροχη αρχιζει και ολοι βιαζονται να κρυφτουν




Συνεχιζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002




Παμε προς την σταση. Ηρθε η ωρα να μαζευτουμε.Στην διαδρομη η βροχη δυναμωνει, αρχιζει ένα φοβερο μποτιλιαρισμα. Αυτοκινητα ακινητοποιημενα στην ακρη του δρομου, να περιμενουν την οδικη, μας δειχνει ότι πρεπει να κατεβασε πολύ νερο εκει και καποια μεινανε.

Φθανουμε στο ξενοδοχειο και τους βλεπω να σκουπιζουνε τα νερα που μπηκανε μεσα. Δεν αργω να δω, αλλα αργω να συνειδητοποιησω, ότι το παρκινγκ είναι πλημμυρισμενο και ότι το λυκακι μου είναι κατω από 6 μετρα νερο και φερτα υλικα.

Δεν μπορω να το ξαναζησω για να το περιγραψω αλλα οποιος είναι μηχανοβιος, καταλαβαινει.


Πρεπει ναναι γυρω στις 6 και η οδυσσεια ξεκιναει. Συνεχιζει να βρεχει και το νερο που ειχε υποχωρησει κανα μετρο ξανανεβηκε και συνεχιζει. Αλλεπαλληλα τηλεφωνηματα. Ο μηχανικος μου ο Νικος δεν πιστευει τι ακουει και ο Γιωργος που εχει αναλαβει την μηχανη, μου λεει ότι αν εισαι πολύ τυχερος και δεν εχει παρει μεσα νερο, υπαρχει περιπτωση να μην καταστραφει ολοσχερως, ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω, και αρχιζει να μου δινει οδηγιες τι δεν πρεπει να κανω. Σ’αυτές τις περιπτωσεις ενας ανδρας γυριζει στον αυτοματο. Δεν αφηνεται, μπαινει σε εγρηγορση για να αντιμετωπισει το μοιραιο, σκληραινει και σκαβεται, απορροφωντας κάθε ιχνος ενεργειας για να αντεξει οσο χρειαστει.

Στις 6 το πρωι βαζω γαλοτσες και μπαινω με τους πυροσβεστες μεσα στην λασπη για να την βγαλω. Κατά τις 12 την φορτωνω στην οδικη για το service της Suzuki οπου την αφηνω και φευγω γιατι εκει δουλευουν 8.30-12.30 και από 15.00-19.00.

Εδώ να πω ότι συν τοις αλλοις, επρεπε να μην σταματησω να προσφερω στην συντροφο μου καποιες ωρες διαφυγης, ετσι το πρωι ημασταν παλι στο κεντρο, για να μην τρελλαθει τελειως και αυτή.

Ο καθενας καταλαβαινει τι μεσολαβησε σε αυτό το διημερο. Αυτό το ταξιδι σχεδιαστηκε ναναι μια περιπετεια 19 ημερων. Θα συνεχισουμε και οπου παει.

Το μεσημερι της επομενης με παιρνουν τηλεφωνο για να μου πουν ότι πηρε μπροστα.

Εφαγα σε μια καλη Osteria κοντα

osteria Mangiafuoco Perugia 32,5 e


και 3 η ωρα ημουνα απεξω. Η καρδια από το λυκακι μου χτυπουσε και αρχισε να χτυπαει και η δικη μου.

Το συμπαν μουδωσε ένα γερο μαθημα. Όταν δεχεσαι αρνητικη ενεργεια θα το πληρωσεις. (Εδώ δεν την γλυτωσαν αλλοι..) όμως η αγαθη τυχη μουδωσε το δικαιωμα να συνεχισω.

Το καντραν είναι μεσα στους υδρατμους , όλα τα λαμπακια αναβουν, το ταχυμετρο δουλευει όταν μπορει, αλλα η καρδια του χτυπαει, την παιρνω πληγωμενη και φευγω. 2 γερικες καρδιες μια δυνατη. Πριν το ταξιδι αναρωτιομουνα πότε και αν θα γινει αυτή η μηχανη δικια μου. Θα συνεχισουμε μαζι.

..Εχω 2 νυχτες που προσπαθω να γραψω αυτην την σελιδα και δεν μπορω άλλο..



Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Ξημερωνει Πεμπτη μια μερα με καλες προοπτικες. Φαινεται να είναι η τελευταια συννεφιασμενη και ακολουθουν ηλιολουστες μερες.

Ξεκιναω για Citta di Castello που εχει αγορα κάθε Πεμπτη. Φθανουμε στη πολη κατά τις 13.30 και ρωταμε για την αγορα. Μια ευγενικη κοπελα μας λεει ότι τελειωσε. Οι ιταλοι εχουν αυτό το ωραριο οποτε 12.30 τελειωνουν όλα. Κανω μια περασια με την μηχανη στην παλια πολη και ανεβαινω προς Anghiari. Στον δρομο περναμε από μικρες πολεις-χωρια και εμπεδωνω ότι σχεδον ολες εχουν το ιδιο στυλ. Καταπρασινη φυση και νασου και μια παλια πολη, συνηθως κτισμενη πανω σε λοφο.



CITERNA

Κανουμε μια σταση στο Anghiari και συνεχιζουμε για Cortona. Αρχιζουν τα πρωτα προβληματα με πινακιδες που εχουν οριο 50-70 χλμ και τους ιταλους που κινουνται από 70-90 χλμ. Σφιγμενα ακολουθω. Η Cortona είναι μια ομορφη πολη με πολλη ωραια θεα.






Όπως σε ολες σχεδον τις πολεις η κινηση στο ιστορικο κεντρο απαγορευεται. Αυτό είναι ένα προβημα με μηχανη όταν δεν θελεις να την αφησεις φορτωμενη και να πας για βολτα. Αποφασιζουμε να παμε εναλλαξ, εγω μπαινω να βρω κατι για φαγητο και καταληγω σε berger που είναι πανακριβο 13 ε και τιποτε το ιδιαιτερο, παιρνω ένα και το μοιραζομαστε, η Ζου μπαινει για παγωτο.

Gelateria dolce vita bambini nicola cortona 4,5 e


Είναι μια από τις πολεις που συμπαθησε ιδιαιτερα. Συνεχιζουμε Νοτια και φθανουμε στο γνωστο Montepuliciano, μικρη βολτα και φευγουμε γιατι δεν θελω να νυχτωσει και εχουμε δρομο. Πρεπει να φθασουμε Pienza οπου εχουμε κλεισει λιγο πιο μπροστα διανυκτερευση.

Πηρα την αποφαση ότι πρεπει γρηγορα να αποτιναξουμε από πανω μας την μπιχλα των προηγουμενων ημερων, ετσι εχω κλεισει έναν ακριβο ξενωνα για σημερα. Όταν φθανουμε και βλεπω που θα μεινουμε, μενω. Τιποτα λιγοτερο από αυτό που ζητουσα. Α.! και ενας αγριοκουνελος να παιζει χαλαρα στο γκαζον. Δεν παιζει λεω, τουχουν δεμενο ποδαρακι, πλησιαζω και τπτ, ο δικος σου χαλαρα στον τοπο του, τον αφηνω ησυχο.

Agriturismo La Collina 125 e Pienza






Ρωταω την ιδιοκτητρια για φαγητο και μας λεει ότι θα πρεπει να βιαστουμε γιατι οι περισσοτερες osteries κλεινουν κουζινα 21.00-21.30. Ζηταω 2-3 επιλογες και ξεκιναει η γνωστη πρακτικη. Θα δω ολες τις επιλογες. Ετσι με αυτή την αφορμη, βλεπω και το μερος που ειμαι κάθε φορα και διαλεγω τι μου αρεσει περισσοτερο, οποτε παμε για φαγητο. Επιλεγω μια osteria οπου βρισκω το τελευταιο διαθεσιμο τραπεζι. Παιρνω κατι σαν mix-grill χοιρινων. Ε λοιπον ερχονται 3 διαφορετικα κομματια χοιρινου, τα 2 απλα καλα το 3ο απλα τελειο., μπαμπακι και πεντανοστιμο. Θυσιαζομαι και λεω στην Ζου να δοκιμασει, η οποια δεν τρωει κρεας. Ζαλιστηκε και εκανε να συνεχισει. Επετρεψα μια μπουκιτσα ακομα και τραβηξα το πιατο μπροστα μου. Ε όχι να μην τρως κρεας και να μου φας το καλυτερο.

Trattoria da fiorella Pienza beer 6e, zou 12e, mix pork 16,5 e = 51 e


Λοιπον, αν με ρωτησετε ποια πολη μου αρεσε πιο πολύ από ολες η πρωτη, είναι η Pienza. Εκτος των πρωτων (τουριστικων) επιλογων αλλα πανεμορφη.










Η Ζουμπουλια αρχιζει να φτιαχνει.



Βραδυνη βολτιτσα στα σοκακια. Την άλλη μερα αποφασιζουμε να παμε παλι στην μικρη πολη, οπου και αγοραζω θεικο τυρι.

Marzolino di Pienza al tartufo.



Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002


Εσπρεσακι σε μια ομορφη γωνια και αναχωρηση.









Όταν λεμε μικρη πολη, συνηθως το ιστορικο κεντρο είναι μια εκταση με κεντρο μια πλατεια και ακτινα 300-500μ περιπου. Σοκακι το σοκακι, να και μια πλατεια, μικρες osteries, pizza, panini, παγωτο, εσπρεσσο και κανα 2 αλλα μαγαζια, μερικα με τυρια και τελος.

Πανεμορφες γωνιες, ωραια σπιτια περιποιημενα, με γλαστρες, και τα ανοιγματα με τις καμαρες και την υπεροχη θεα. Οι ιταλοι σεβονται κυριως τον εαυτο τους και το μεσημερι είναι κλειστα. Δεν μιλανε Αγγλικα ουτε οι νεοι σε ποσοστο 80 %. Ακομα και στα τουριστικα μαγαζια δυσκολευεσαι. Τους καδους με τα σκουπιδια τους κρατανε σπιτι τους, μεχρι την ωρα που θα περασουν να τους παρουν. Απ’ότι διαβασα αυτοδιοικητικα είναι σχετικα αυτονομοι και δεν περιμενουν πολλα από την κεντρικη εξουσια. Φροντιζουν μονοι τους για τον τοπο τους. Τον σεβονται και τον αγαπουν.

Γενικα δεν υπαρχει κατι να σε ενοχλει αισθητικα. ΤΙΠΟΤΑ. Βγαζεις φωτογραφιες χωρις να σκεφτεσαι να θελω να κοψω αυτό ή εκεινο, αν δεν υπηρχε αυτό.. Καταλαβαινω τελικα ότι το design που λεμε ότι εχουν, δεν τοχουν γιατι το σπουδασαν, αλλα γιατι το βιωνουν. Είναι μια λεξη ελληνικη η καλαισθησια, εμεις την χασαμε, αυτοι την κρατανε. Απευθυνονται στον υψηλο τουρισμο αλλα προσφερουν και τα αναλογα. Απ’ότι μου ειπανε, στους ξενωνες, είναι υποχρεωμενοι και το τηρουν, να προσφερουν τουλαχιστον 70% τοπικα προιοντα. Ότι καλο παραγεται, προσφερεται στον επισκεπτη που το πληρωνει σε σχετικα λογικες τιμες.

Κατι μου λεει πως αυριο θαναι ακομα καλυτερα...





Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Κατά τις 12 ξεκιναμε Νοτια προς San Quirico D’orcia. Καταπληκτικη διαδρομη.


Μια βολτα στο Monticchiello.




και συνεχιζουμε για μια περιοχη με πολύ θελκτικο ονομα Crete, εξω από τις συνηθισμενες τουριστικες διαδρομες και φθανουμε στον παραδεισο Abbey Sant’Antimo.




Ένα πανεμορφο μοναστηρι, καταπρασινο χορτο γυρω-γυρω. Και η Αλικη στην χωρα των θαυματων. Πανεμορφα μικρα ξωτικα, ψυχανεμιζονται σαν τα λουλουδια, γειωμενα σαν τα μανιταρια, μετουσιωνουν το καλος αυτου του τοπου σε τεχνη. Πως πεταριζει η καρδια μου ναμουνα μελισσα, να παω να δρεψω την δροσια από το κάθε λουλουδι. Να αφησω το αορατο είναι μου, να σταθει στον ωμο του κάθε ξωτικου και να γευτει την αμολυντη πηγαια εκφραση, του ενεργειακου αυτου τοπου, εκφρασμενη σε μολυβιες, σκιες και χρωματα σ’ένα χαρτι , από τις παλλομενες μικρες αυτές υπαρξεις. Κριμα που φοβηθηκα και σταματησα το <πεταγμα> νεοτερος.







Γνωριζουμε και τους ευτυχεις κατοχους μιας παλιας porsche cabrio. Ενας ματσο Ελβετος και μια αλλοπαρμενη @λιτσα που δεν φοβηθηκε μικρη. Χανομαστε για λιγο στην τρελλα της και εμμεσα πεταμε μαζι της.



Montalcino και ανεβαινουμε, καμμια 10ρια κατοχοι παλιων ρετρο αυτοκινητων βολταρουν ευτυχισμενοι με σκουπα μια παλια πορσε. Ανηφοριζουμε και περναμε δεξια από Sienna προς Pianella. Χωνομαστε στην καρδια του Chianti.

Λιγο πριν εχω παρει να κλεισω ένα agriturismo και με αψογα αγγλικα lower ζηταω διανυκτερευση. – Ελληνας εισαι ? - Ναι μα που το καταλαβες ? - Από τον τροπο που μιλας τα αγγλικα !!! Η κυρια Pigniatelli. (Ευχαριστω τον φιλο, που δεν θυμαμαι, για την πληροφορια) αλλα αυτή τον θυμαται ακομα.

Η κυρια Κοραλια Pigniatelli, ελληνιδα, ιταλιδα πια, ζει 50 χρονια εδώ. Διαχειριζεται μια εκταση 300 στρ. με παραγωγη κρασιου, εξαιρετικου ελαιολαδου, χωροι γευσιγνωσιας, εστιατοριο κλπ. και το LA GAZZARA παλια γυναικειο μοναστηρι του 13ου αιωνα που τωρα εντασσεται στο κτημα και λειτουργει σαν ξενωνας. Την βρισκουμε στον πυργο της μετα από 4 χλμ χωμα και μου δινει 2 επιλογες, ή αλλα 4 δυσκολα χλμ χωμα μεσα από τους αμπελωνες ή 10 χλμ ασφαλτο. Safe επιλογη θα παρω το 2. Καλα ! Μπαινει στο jeep της Mercedes και εξαφανιζεται σε ρυθμους ειδικης. Πασχιζω να ακολουθησω την γηραια κυρια, στο χωμα πρωτα και μετα στα δασικα στροφιλικια, μη γινω ρομπα. Καποια στιγμη αναβει φλας και να που θα μεινουμε ολομοναχοι αυτό το βραδυ.






Η κυρια Κοραλια με ξεναγει περηφανα στους χωρους του μοναστηριου, στην αιθουσα με τις βιβλιοθηκες, το καθιστικο και τον χωρο που θα μας σερβιρουν, όπως με πληροφορει, θα μας κανει την τιμη, να παρει το πρωινο της μαζι μας.

Βαζω ολη μου την μαεστρια, να σταθω στο υψος της. Η επενδυση ζωης στο κτημα, μας εξηγει, ηταν ονειρο του αντρα της, που όμως δεν προλαβε να ολοκληρωσει και να χαρει. Ανελαβε η ιδια να οδηγησει το ονειρο και τα καταφερε. Πολλες φορες ξυπναω και συνειδητοποιω ότι ζω στο ονειρο του αντρα μου, μας λεει. Σκληρη γυναικα αποφασιστικη, ηγετικη μορφη, καπετανισσα γενναια στο ονειρο-πλοιο.

Φευγει αφου μας κανονιζει τραπεζι στο Castelnuovo για δειπνο. Θα μας δει το πρωι. Μου είναι ξεκαθαρο ότι ειμαι μονος, μην διανοηθω να την ενοχλησω. Χωρις ιντερνετ, με το gps, ξεκιναω για τα 15 χλμ που μας χωριζουν από το χωριο, μεσα από τα στροφιλικια του κατασκοτεινου δασους, και από τις αμφιλεγομενες οδηγιες,του gps, όπως διαπιστωνω. Ο πιο βαθυς μου φοβος είναι πως θα γυρισω μεσανυχτα, σε ένα μερος που δεν τοχει ο χαρτης και με ψυχη τριγυρω να ρωτησω. Αποζημιωνομαι, πραγματικα, εδώ. Η Ζου απολαμβανει ένα ποτηρι ντοπιο κρασι και την παστα της σερβιρισμενη μεσα από ένα κεφαλι πεκορινο.

Bengodi enoteca-cucina Castel nuovo berandenga

Pasta 12e pork 13 e beer 5 e wine 5 e = 38e


Αλβανος, ιταλος πια, ο ιδιοκτητης, ενός ωραιου χωρου, απογειωσε τις γευστικες μου εμπειριες.

Για την ιστορια, ελυσα το προβλημα της επιστροφης , αφου ειχαμε δωσει στο gps να μας παει castelnuovo, ακολουθωντας την διαδρομη που ειχε ο χαρτης αναποδα, προσεχοντας μην ξεστρατισω μετρο και αλλαξει πιστα. Τεσπα, γυρισαμε στο μοναστηρι με την βοηθεια δεν ξερω ποιων αγιασμενων. Α! για την διαμονη μας μην πω, ψωνιστηκα χοντρα. Η Ζου το πρωι εκανε μια μεγαλη βολτα στο κτημα, ηχογραφωντας τα πουλακια και στον δρομο και παλι.



Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Εχω επιλεξει να βγαζουμε γυρω στα 200 χλμ την μερα ετσι ώστε να βλεπω και να ζω, κατά το δυνατο, τα μερη που περναμε. Αν σκεφτεις ότι τα πιο τουριστικα μερη τα περασα ξωφαλτσα και πολλα είναι. Το προγραμμα αλλαξε λογω των νεων συνθηκων, βασιστηκε στο προυπαρχον σχεδιο αλλα εγινε πιο συντομο δλδ κάθε βραδυ αλλου τωρα πια, για να μαζευτουν τα κενα.

Στην καρδια της τοσκανικης γης. San Gusme, Gaiole, Radda, Panzano, Greve, Barberino, Castellina, Poggibonsi. Η χαρα του μοτοπαιδιου και όχι μονο. Αγελες μοτο που πανε τρελα, σε ένα υπεροχο δασικο τοπιο, με αλλεπαλληλα στροφιλικια με καλη ασφαλτο. Εκτιμησα ένα παλληκαρι, με καθαρο στριταδικο, που μου ανταπεδωσε τον χαιρετισμο μου όταν τον ειδα στους καθρεφτες, περνωντας με γαμ@ντας σε επερχομενη κλειστη αριστερη και ξεσκισε το γκαζι χαριζοντας μου μια επιδειξη του πως επενεργουν αυτά τα νεα συστηματα traction κλπ οπου ειδα πως μαζευεται το μηχανακι από μονο του.

Η Ζου μου ανακοινωνει ολο χαρα πως βρηκε τον τροπο να τοποθετειται στην στροφη.

Όταν λεμε μοτοχαρα, εδώ. Castellina, φοβερο καφε, πανινι, με θεα και, τα μοτοπαρεακια.Εκανα οσες περισσοτερες γυρες μπορουσα μεχρι να κατηφορισω, ανηφοριζωντας ξανα, προς το San Giminiano.



Τουριστικο και τα γνωστα, απ΄εξω και η Ζου παει να βρει το ονομαστο, καλυτερο παγωτο της ιταλιας, λεμε. Ιντερνετ δεν παιζει, είναι Σ/Κ και δεν υπαρχει διανυκτερευση ουτε εδώ, ουτε και στην Φλωρεντια, όπως μας πληροφορει ο αδελφος της που χωσαμε να μας βρει καπου να μεινουμε.

Με τα πολλα επιλεγουμε ένα agriturismo στο Ponzano καμμια 20 αρια χλμ ενδιαμεσα προς Φλωρεντια. Αλλα 4 χλμ χωματοδρομος και να το. Θεα ατελειωτη προς San Giminiano και μια καταφορτη κερασια που καποια, την αραιωσε καλα. Ιδιοκτητρια μια ιταλιδα και ενας χαρουμενος, μαυρο αγγλο αρκουδος ο Sunny, που κανει σαν τρελλος για μηχανες, θελει και αυτος μια νεα τωρα. Καποια στιγμη τον ακουσαμε να γεμιζει τον χωρο με νοτες στο πιανο, στην καβατζα του. Ομορφα. Τι ητανε να της δωσουνε θαρρος, η άλλη συνεχιζει το αραιωμα. Επαιξε μεζες αν θυμαμαι και γλυκο και καπως ετσι την βγαλαμε και σημερα.

torre di ponzano sunny black bear 100e




Αλλα αν ειχα άλλη επιλογη για πιο λιγα χλμ θα ηθελα να μεινω σιγουρα Castellina, κοντα στο ωραιο καφε, και να κανω χαζι τα ατελειωτα εργαλεια να περναν, απολαμβανοντας το πανινι ή το εσπρεσο μου. Επισης λιγο παραπανω χρονο στα τουριστικα. Για οποιον δεν το καταλαβε. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ !

Η πιο μεγαλη ανταμοιβη μου, το προσωπο του ανθρωπου μου.

Την επομενη ξεκιναμε για Φλωρεντια. Είναι πανεμορφη, τουριστικη στο επακρο, προσφερεται για ρομαντσο ζευγαροκατασταση ή εναλλακτικα για αχαλινωτο γκομενιλικι.






Εδώ βρισκεις κλειστα P στο κεντρο και βολταρεις.

Piazza signoria. Αξιζει να περασεις ωρες σε αυτή την πλατεια.

Ειμαι αποφασισμενος επιτελους για bisteca fiorentina και βρισκω το καταλληλο μερος.

Trattoria boboli Firenze beer 4,5 e bisteca fiorentina 25 e pici porcini tartufo 12 e = 49 e


Καταληγουμε Bologna οπου και είναι το τελος του ταξιδιου για την Ζουμπουλια, την επομενη πεταει Θεσσαλονικη.

Τωρα lone wolf no club.







Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Αφηνω την bologna με την βοηθεια ενός Huawei mobile wifi e5577c για ιντερνετ και ένα smartphone s31 cat σε βαση της ram, για πλοηγο, που τα εχω σε βαρελακι στο τιμονι συνδεδεμενα με powerbank xiaomi 16000 mAh, την βολτα μου στα passo της περιοχης.

Passo della futa. Passo della raticosa.







Στο raticosa ζηταω πληροφοριες από το καφε αλλα και από τα παιδια με τις μηχανες για palazzuolo sul senio και δεν εχει ιδεα κανεις που πεφτει. Μιλαμε για χωριο σε αποσταση 40 χλμ.

Ε. εκει ενοιωσα μια περηφανια, άλλο ο λυκος και άλλο η αγελη με τα λυκακια !

Συνεχιζω για coniale, ωραιο χωριο και παω για palazzuolo. Τελεια. Τωρα που ειμαι μονος, σε αυτά το ορεινα στροφιλικια, δεθηκα με την μηχανη, καταλαβα ότι η τσοπερ οδηγιεται εντουραδικα δλδ πλαγιαζεις την μηχανη με κοντρα τιμονι και συ ελαφρα σε ορθια θεση, εχει πολύ καλο κρατημα, δεν την πιεζω υπερβολικα και δεν νιωθω πουθενα ανασφαλεια.

Palazzuolo sul senio. Αξιζει σταση για πικνικ.









Συνεχιζω για Salecchio.


Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Για σημερα εχω κλεισει στο

4/6 Agriturismo I monti di Salecchio 45e


4,5 χλμ εξω από το palazzuolo. Παλι χωματοδρομος. Φθανω και δεν είναι κανεις. Τελεια τοποθεσια. Τριγυριζω φωτογραφιζοντας το κτημα.








Ανακαλυπτω ένα εργαστηριο κεραμικης και μερικα αριστουργηματα.










Σε λιγο ερχεται και ο Lucio που δουλευε στα κτηματα.




Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Στο δειπνο μαθαινω ότι ο Lucio ηταν στελεχος σε μια πολυεθνικη, ταξιδεψε Κινα, Ελλαδα, κλπ. Η Νατασσα με παχυ σ είναι Ρωσιδα. Καλλιτεχνης στην κεραμικη και συλλεκτρια εργων. Ηταν επισης στην Ελλαδα οπου και γνωριστηκαν στην Μηχανιωνα. Ο Lucio πηρε αποφαση ζωης, τα παρατησε και αγορασε το κτημα καμμια 250 χιλ. οπου και ζουν.





Εδώ ανακαλυψα την birra Moretti alla Toscana. Φοβερη μπυρα ! Τα παιδια μαγειρευουν με ντοπιες πρωτες υλες και επιδορπιο, αψογα.



Ο θειος του Lucio ηταν ζωγραφος. Giuliano Serafini. Συνεργαζοταν με τον Τσαρουχη και εκανε και το εξωφυλλο αυτό.



Το βραδακι βλεπω πυγολαμπιδες ! Ο Lucio μου λεει ότι κατω στο ρυακι εχει σμηνος ολοκληρο.

Θα ηθελα να μεινω λιγο παραπανω εδώ, τ’αξιζει.

Στο passo del muraglione βρισκω αυτό το ζευγαρι γαλλων, που γυριζουν τα βουνα με αυτό το μηχανακι που παιρνει υπο προυποθεσεις.









Ανηφοριζω προς foresta di campagna και στην μεση του δρομου συναντω διαδοχικα 2 φιδια να λιαζονται στην μεση του δρομου. Ναι δεν λεει να σταματησω για φωτο. Ένα μικρο φιδισιο ασφαλτακι που δεν υπαρχει κανεις, Και εκει που νοιωθεις πρωτοπορος νασου και κανας ποδηλατης να σου σπαει τον τσαμπουκα. Διασχιζω το παρκο, ανα τακτα διαστηματα βλεπω, ντοπιους σε παρκαρισμενα αυτοκινητα, που μαλλον κανουν περιφρουρηση.

Φθανω στην Campigna. Εδώ εχει μονο τον ξενωνα που θα κοιμηθω για σημερα.

5/6 hotel Granduca Campigna, room 34 e dinner 34 e


Συνεχιζω προς passo della calla και κατηφοριζω προς poppi αλλα τα συννεφα στο δασος με τρομαζουν. Αδιαβροχα, το τηλ. σε πλαστικη σακουλιτσα και από Stia βουρ για Φλωρεντια.





Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτό το δρόμο έκανα κάθε μέρα για να πάω στο παν.ο αλλά και στο ΚΑΨΙΜΙ
Μου έχει πέσει κράνος από κει πάνω και το βρήκα 50 μέτρο πιο κάτω. :thnkg:


Αν πάρεις αυτό το δρόμο δεξιά κι ανέβεις τις σκάλες εκεί ήταν το σπίτι μου.

Ήταν μεγάλο λάθος που επέστρεψα στο Νότο
:brr:
 

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Φλωρεντια.

Ειχα αφησει απωθημενο την Piazza signoria. Βρισκω Airbnb με 40 ε 500 μ από τις γεφυρες,
Β & Β calsiostorico (marco) Via Di Monte Oliveto 2, 50124 Φλωρεντία, Ιταλία


η μηχανη σε κλειστο P και παω για κοζι. Παγωτο, μπυρα, ξοδευω ολη τη μερα βολταροντας,το αξιζει.











Ε. μετα από τοση τεχνη θα μου επιτρεψετε και εμενα να δημιουργησω.



Το βραδακι burger και μπυρα Aria.

Κατηφοριζω παλι προς umbria. Σημερα εχει διανυκτερευση στο orvieto.

7/6 villa acquafredda orvieto 47,3 e

Δεν μ’αρεσει ιδιαιτερα και επειδη παει σ/κ κλεινω για 2 βραδια Spello.





Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Σημερα το δρομολογιο καλυπτει τον δρομο του ελαιολαδου της umbria. Από orvieto παω προς Amelia







Narni και φθανω Spello

Εχω κλεισει για 2 βραδια εδώ. Και εδώ μονος θα μεινω.

8/6-9/6 podere le volte degli angeli Spello 65e την βραδια




και η θεα προς spello.



Απογευματινη βολτα στο Spello. Για να εχετε εικονα, η παλια πολη στα Χανια είναι μικρογραφια του.











dieci nove 19 beer fiori di sambuco,


και πολύ καλο φαγητο στο

8/6-9/6 il Pinturicchio di trippa buono spello grigliata mista di cinta senese 15 e beer 5e caffe 1 = 24e




Το βραδυ τρωω φρικη. Μου ειχανε πει ότι η σιδερενια συρομενη είναι μπλοκαρισμενη και να μπαινω από το μικρο δρομακι από την πισω μερια του κτηματος. Δινω τις συντεταγμενες του ξενωνα και με βγαζει στην κλειδωμενη πορτα. Κανω γυρες και δεν βρισκω το δρομακι. Γυριζα μιση ωρα σαν τρελος. Ενας σκυλος σε αυλη με δρομακι που εμοιαζε, με γαυγισε τουλαχιστον 3 φορες, κάθε φορα και λιγοτερο. Τεσπα το βρισκω, καθομαι στην αυλη μου, ρεμβαζω και νασου και οι πυγολαμπιδες για αποζημιωση. Τελεια.





Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Την άλλη μερα, αφου βγηκα από πισω στην ασφαλτο, εβαλα το σημειο στα αγαπημενα για να μην το ξαναχασω. Τομαθα κιαυτο. Πρωινη βολτα στο spello.













Ξεκουραση, ωρα για πανινι και μπυριτσα.



Και ένα σχολιο για τις Ιταλιδες. Όταν αποφασιζουν να ντυθουν ξεκ@λα το κανουν με στυλ, το απογειωνουν. Η άλλη εχει αψογο κορμι, καυτο σορτς, φορεμα μακρυ ανοικτο στυλ καπα, μποτες καουμποικες, καπελο και μεγαλα γυαλια ηλιου, ουαου.

Επεσα και σε επαγγελματικη φωτογραφιση αρωματος.



Τελειο παγωτο 1 ε μπαλα, δειπνο στο χθεσινο και επιστροφη στις πυγολαμπιδες.





Συνεχιζεται …
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Και ένα σχολιο για τις Ιταλιδες. Όταν αποφασιζουν να ντυθουν ξεκ@λα το κανουν με στυλ, το απογειωνουν. Η άλλη εχει αψογο κορμι, καυτο σορτς, φορεμα μακρυ ανοικτο στυλ καπα, μποτες καουμποικες, καπελο και μεγαλα γυαλια ηλιου, ουαου.

Επεσα και σε επαγγελματικη φωτογραφιση αρωματος.


Τελειο παγωτο 1 ε μπαλα, δειπνο στο χθεσινο και επιστροφη στις πυγολαμπιδες.





Συνεχιζεται …
Το θηλυκό είναι υπέροχο και κυρία, χωρίς να προκαλεί!
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Η επομενη μερα είναι η δυσκολη, Ancona.

Βολταρω το απογευμα και επιτελους βρισκω καπου να μου ψιλοαρεσει για φαγητο. Τελικα εδώ είναι καλα.

10/6 Il Bugigattolo – Vineria osso buco 15e beer 5e




Αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι ότι στην ιταλια με καλυτερη ασφαλτο εκαιγα 5 λ τα 100 χλμ ενώ Εγνατια πχ min 6 λ τα 100 χλμ. Αρα η βενζινη που μας πουλανε εδώ είναι πολύ χειροτερης ποιοτητας.

Στα διοδια σχεδον παντα εχει και ατομο για πληρωμη με μετρητα, αρκει να διαλεξεις την γραμμη που δειχνει ανθρωπο και κερματα και όχι κερματα και καρτα μαζι.

Στην Ancona όπως βλεπετε στην φωτο πιο κατω, αριστερα είναι το check-in αλλα για να παω στο πλοιο εφαγα φρικη, ο δρομος με εβγαζε εξω παλι και τελικα πηρα τον δρομο προς τα δεξια που βλεπετε και στο κεντρο μετα τα πρωτα κτιρια, στριβεις προς θαλασσα, αριστερα και μπαινεις στο λιμανι. .



Εκανα 3000+ χλμ σε αυτό το ταξιδι με το λυκακι μου Suzuki Volusia 2002 805 cc 52hp 6000 rpm , 69 Nm 3500 rpm. Ταξιδευεις απολυτα σταθερα και ανετα μεχρι τα 110 χλμ/ω . Με τον ανεμοθωρακα δεν περναει τιποτα. Με 69Νμ ροπη δεν εχεις παρα να ανοιξεις λιγο το γκαζι με 5η και προσπερνας ανετα και με ασφαλεια ότι κινειται μεχρι 130 χλμ/ω. Μετα τα 135 χλμ αρχιζεις να παλευεις με τον αερα και δεν νοιωθεις ασφαλης.

Δυστυχως δεν εχω εμπειρια από άλλες μηχανες μεγαλου κυβισμου ώστε να σας δωσω σαφη εικονα συγκρισης. Στα ορεινα στροφιλικια δεν αντιμετωπισα προβλημα σε κανενα σημειο, οσο ημουνα συγκεντρωμενος. Αλλαζεις ευκολα κατευθυνση, και <ριχνεις> εντουραδικα την μηχανη στην στροφη. Είναι απολυτα σταθερη και δεν εχει ασαφειες. Πρεπει να εχεις υπολογισει τα χλμ που θα μπεις ετσι ώστε να βγεις με λιγο γκαζι. Αν το χασεις και αναγκαστεις να φρεναρεις πριν ή μεσα στην στροφη, απλα καταληγει σε καταστασεις ψιλοπανικου γιατι χανεται το ζυγισμα και θελει αρκετη ψυχραιμια ώστε να σπρωξεις την μηχανη κατω για να το σωσεις. Αν προσπαθησεις να μπεις ασφαλτινα λογω της φαρδιας σελας και της ορθιας στασης του σωματος απλα ανοιγει την γραμμη. Δυστυχως δεν ειδα ακομη σχολια του δασκαλου, Διονυση Χοιδα, για οδηγηση τσοπερ.

Το πισω ταμπουρο πρεπει να δουλευει συνδυαστικα με το φρεναρισμα του κινητηρα. Μονο του, δεν θα μπλοκαρει ευκολα αλλα δεν θα φρεναρει κιολας.Το κιβωτιο σε συνδυασμο με τον αξονα μεταδοσης κανουν τις αλλαγες ταχυτητων, αργες.

Αυτό τελικα δεν είναι προβλημα, αν εχεις κανει συνειδητη επιλογη μηχανης. Είναι μια πανεμορφη μηχανη, που αν την οδηγησεις όπως πρεπει, θα χαρεις την διαδρομη και θα βγαλεις απροβληματιστα και κυριως χαρουμενα χλμ.

Στο μονο που πραγματικα δεν εχεις λυση είναι ο ηχος της εξατμισης. Είναι ότι πρεπει για να εισαι ωραιος και σωστος αλλα δεν το φχαριστιεσαι με ΤΙΠΟΤΑ. Πρεπει να αρκεστεις στο γουργουρισμα του V κινητηρα, που νοιωθεις.



Συνεχιζεται…
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Συνεχιζεται…

Καραβι και παλι. Αυτή την φορα εβγαλα ιμαντες και εδεσα μονος μου.

Κατά τις 6 το πρωι, Ηγουμενιτσα, Εχω σχεδιασει τυροπιτα και καφεδακι στο Μετσοβο.

Συνειδητοποιω ότι όταν στηριζω το κεφαλι, δλδ το κραταω στητο, ορθιο και δεν <βουλιαζω> μεσα για να προστατευτω από τον αερα, ο αυχενας δεν πιανεται τοσο γρηγορα.

Βγαινω περιπου στη Κοζανη για βενζινη, εχει βενζιναδικο μονο εκει, όχι σταθμο και ξαφνικα μπαινει αυτό. !



Επ.! Τι εισαι εσυ ?! Και ποιανου εισαι ? κ τα σχετικα…

  • Εγω, ειμαι η Μοντσε, από την ισπανια και παω Μογγολια.
Το παιδι, είναι 25 χρονο και αποφασισε ότι είναι στην καταλληλη ηλικια να κανει ένα ταξιδι ζωης, μονη της.

Συνταξιδεψαμε ως την πολη και σε 2 ημερες που εμεινε εδώ, περιμενοντας κατι ανταλλακτικα,προσπαθησα να της δειξω λιγο την Θεσσαλονικη μας. Νομιζω ότι χαρηκα πιο πολύ όταν συνειδητοποιησε ότι θα πατησει πανω στα βηματα του Μεγαλεξανδρου. Μια γερακινα στα χναρια του μεγαλου ταξιδευτη.



Την συντροφεψα καποια χλμ εξω από την πολη και αποτραβηχτηκα, από την ορμη αυτης της ζωντανης ! αγνης, αμολυντης νιοτης.













Πετα μικρη μου, πετα !






Θα κατεβω στην φωλια μου, στα αστερουσια ορη,

μα ηδη η ψυχη μου, ονειρευεται…

Η Ζωη είναι ομορφες στιγμες, ζησε οσο πιο πολλες μπορεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Καλημερα.Δε φαινονται οι φωτο!
Καλημερα, δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω, εγω τις βλεπω, ισως πρεπει να περιμενεις να φορτωσουν. Αλλα ειχα και μια αναφορα χθες οτι η ιστοσελιδα δεν ηταν διαθεσιμη σε λινκ που εστειλα. Ειναι σε imgur ανεβασμενες οποτε λογικα δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα. Ενημερωσε με αν εχεις νεωτερο.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Προσπαθώ επίμονα να το διαβάσω αλλά δεν με αφήνει η σελιδα(safari από iphone) κάνει συνεχώς ανανέωση μόνο του και μου κρύβει τις εικόνες πηγαίνοντας με στην αρχή. Θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ και είναι κρίμα γιατί μου αρέσει πολύ (όσο έχω διαβάσει) η περιγραφή και οι εικόνες.
Δεν έχω πρόσβαση από υπολογιστή εδώ που βρίσκομαι.

Είναι το μόνο θέμα που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

Πάντα καλά ταξίδια να έχεις και να επιστρέφεις με ασφάλεια και γεμάτος στο σπίτι σου
 
Top Bottom