Van και μοτοσυκλετες

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αγχολυτικα ένα στάδιο πριν τα ζαναξ .
Τα μοιράζουν οι γιατροί με τις χούφτες αυτά τα περίεργα χρόνια που ζούμε
Αυτή είναι η μανούρα που σου πρότεινα. Είναι κατάλληλο πρωτίστως για μοτό άσχετα αν στο βίντεο βλέπεις ποδήλατα
Επίσης με μερικές προσωπικές πινελιές μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για κάμπινγκ αν και υπάρχει έτοιμη έκδοση με κρεββάτι αναδιπλούμενο, τραπεζάκι, κουζινάκι στα 8 χιλιάρικα.

 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Ωραίο είναι , αλλά νομίζω ότι προκύπτουν τα ίδια προβλήματα με ένα απλό τρέηλερ .
Δεν θα το άφηνα στο δρόμο δλδ , νομίζω θα χα πρόβλημα .
 
Reactions: STF

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Στο επαγγελματικό, κλουβα η μη, αν σε σταματήσουν σου παίρνουν το τομάρι χαλαρά, στο αγροτικό λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα, αλλά το πιο ασφαλές για μη επιβολή προστίμου είναι το τρέιλερ
Και δε το λεω ετσι ,εχω πολλά παραδείγματα δυστυχώς
 

JACOBS95

Μέλος
Περιοχή
ΔΡΑΜΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R1100 GS
Το έχω ψάξει αρκετά και εγώ το θέμα. Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται nissan nv200 1.5 diesel. Καρότσα 2.00Χ1.25 καθαρά. Δεν καίει τίποτα και οδηγείται ευχάριστα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το έχω ψάξει αρκετά και εγώ το θέμα. Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται nissan nv200 1.5 diesel. Καρότσα 2.00Χ1.25 καθαρά. Δεν καίει τίποτα και οδηγείται ευχάριστα
Κλούβες υπάρχουν όσες θες και για όλα τα βαλάντια, ανάλογα τι θέλει να μεταφέρει ο καθένας
Το αν επιτρέπεται να κουβαλάς μηχανάκι, νομιζω πως είναι το πρόβλημα και μονο αυτό
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κλούβες υπάρχουν όσες θες και για όλα τα βαλάντια, ανάλογα τι θέλει να μεταφέρει ο καθένας
Το αν επιτρέπεται να κουβαλάς μηχανάκι, νομιζω πως είναι το πρόβλημα και μονο αυτό
Σωτήρη ,έχεις δίκιο.
Το "αγροτικό" θα πρέπει να μεταφέρει τα αγροτικά προϊόντα που έχεις δηλώσει οτι παράγεις.
Το όποιο "επαγγελματικό" ,τα όποια προϊόντα ή αντικείμενα που αφορούν την δηλωμένη επαγγελματική σου ενασχόληση.
Και να συνοδεύονται πάντα ,με τα αντίστοιχα παραστατικά.
Αλλά οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται να είναι νομότυποι ,κ κουβαλάνε ότι να'ναι ,αφου δεν τους έχει σταματήσει ποτέ κανείς ,κ φαντάζονται ότι δεν θα συμβεί ποτέ σε ΑΥΤΟΥΣ.

Ομως...ΑΝ?...κ ΟΤΑΝ ...συμβεί...πέφτει ΠΟΛΥ κλάμα.


Οσο για το nv200 1.5 diesel που αναφέρει πιό πάνω ο φίλος ,βγαίνει σε ΙΧ ,χωρίς τεκμήρια (βλ.1500 κυβ) ,κυκλοφοράει ελεύθερα παντου (βλ.Euro4) ,οπότε βάζεις κ κουβαλάς ότι θέλεις ΜΕΣΑ στην καμπίνα του.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σωτήρη ,έχεις δίκιο.
Το "αγροτικό" θα πρέπει να μεταφέρει τα αγροτικά προϊόντα που έχεις δηλώσει οτι παράγεις.
Το όποιο "επαγγελματικό" ,τα όποια προϊόντα ή αντικείμενα που αφορούν την δηλωμένη επαγγελματική σου ενασχόληση.
Και να συνοδεύονται πάντα ,με τα αντίστοιχα παραστατικά.
Αλλά οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται να είναι νομότυποι ,κ κουβαλάνε ότι να'ναι ,αφου δεν τους έχει σταματήσει ποτέ κανείς ,κ φαντάζονται ότι δεν θα συμβεί ποτέ σε ΑΥΤΟΥΣ.

Ομως...ΑΝ?...κ ΟΤΑΝ ...συμβεί...πέφτει ΠΟΛΥ κλάμα.


Οσο για το nv200 1.5 diesel που αναφέρει πιό πάνω ο φίλος ,βγαίνει σε ΙΧ ,χωρίς τεκμήρια (βλ.1500 κυβ) ,κυκλοφοράει ελεύθερα παντου (βλ.Euro4) ,οπότε βάζεις κ κουβαλάς ότι θέλεις ΜΕΣΑ στην καμπίνα του.
Βγαίνει σε Ιχ με καθίσματα ετσι;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βγαίνει σε Ιχ με καθίσματα ετσι;
Σωστά.
Αν βγάλεις τα καθίσματα ,έχεις ενιαίο διαθεσιμο χώρο.
Και ΑΝ κουβαλας τη μηχανή ΣΟΥ ,ΜΕΣΑ στην καμπίνα ,δεν παρανομείς ,ούτε απο άποψη ασφάλειας (αφού η μηχανή είναι μέσα στην καμπίνα) ,ούτε φορολογικά (αφού είναι αποδεδειγμένα δική σου ,οπότε δεν υπάρχει ένδειξη επαγγελματικής μεταφορας)
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Το έχω ψάξει αρκετά και εγώ το θέμα. Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται nissan nv200 1.5 diesel. Καρότσα 2.00Χ1.25 καθαρά. Δεν καίει τίποτα και οδηγείται ευχάριστα
το μηχνακαι φαντάζομαι διαγώνια , χωράει 2?
 

JACOBS95

Μέλος
Περιοχή
ΔΡΑΜΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R1100 GS
Διαγώνια άνετα, ακόμη και ευθεία με λίγο στριμμενη ρόδα. Όσο για το ύψος οριακά. Υπάρχει ένα αξεσουάρ που το χρησιμοποιούν οι αγωνιζόμενοι στο motocross, για να τους βοηθάει στις εκκινήσεις. Κλειδώνει χαμηλά το πιρούνι και στο πρώτο φρένο ξεκλειδώνει αυτόματα. Λέγεται holshot device. Χαμηλώνει το μπροστά μέρος της μότο 10-15 εκατοστά. Κλειδώνει.με μια συμπίεση του πιρουνιού και θα σου λύσει τα χέρια στο φόρτωμα.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Σχετικά νε την νομοθεσία για τα μηχανάκια και τα επαγγελματικά αυτοκίνητα
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Πρέπει οποιαδήποτε να υπάρχει το αθλητικό δελτίο (license) από την μοτοσυκλετιστικη ομοσπονδία, η οποία από την μια πλευρά έχει τα στοιχεία του κατόχου και βέβαια η μοτό να ειναι αγωνιστική κ όχι xt ας πούμε.
Το αν υπάρχει αγώνας είναι στο φλου δεν ασχολείται κάποιος με αυτό γιατί δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πρέπει οποιαδήποτε να υπάρχει το αθλητικό δελτίο (license) από την μοτοσυκλετιστικη ομοσπονδία, η οποία από την μια πλευρά έχει τα στοιχεία του κατόχου και βέβαια η μοτό να ειναι αγωνιστική κ όχι xt ας πούμε.
Το αν υπάρχει αγώνας είναι στο φλου δεν ασχολείται κάποιος με αυτό γιατί δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί
Τυπικά πρέπει να παίρνεις έγγραφο από την αρμόδια ομοσπονδία

"...το οποίο βεβαιώνεται από τις Ομοσπονδίες ΜΟΤΟΕ ή ΟΜΑΕ ή οποιονδήποτε άλλον φορέα αναγνωρισμένο από τη Γενική Γραμματεία".
Κατά τη γνώμη μου μπορεί να έχουμε μάθει στο χύμα αλλά τα πράγματα δεν είναι χύμα. Και όταν έρχεται εκείνη η άτυχη στιγμή που κάποιος κάνει σωστά τη δουλειά του το πρόστιμο δεν το γλιτώνεις.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μπορείς να το βγάζεις και για προπονήσεις .

Εγώ με το φιχ κουβαλούσα το αμάξι σε όλη την Ελλάδα

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom