Versys 650 αλλαγη σε 390 adv?

servitoros

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
Kawasaki versys 650
sherpa 250
Καλησπερα σας!
σκεφτομαι εδω και καιρο να αλλαξω την μηχανη μ kawasaki versys 650 09 για ενα ktm 390 adv διοτι διασκεδαζω περισοτερο στο χωμα παρα να πηγαινω γρηγορα στον δρομο
απλα θα ηθελα την γνωμη σας
ευχαριστω πολυ!!
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Στο ίδιο δίλημμα βρέθηκα και εγω.. το σκεφτομουν το κοιτούσα το ξανα κοιτούσα .. θυμομουν το τεστ ραιντ που ειχα κανει τον Οκτώβρη που ειχα αλλη μοτό βεβαια και μου είχε αφήσει θετικές εντυπώσεις. Πηγα προχθές και το εκανα τεστ ραιντ για να εχω την σύγκριση την απευθείας.. κατεβαίνω απο versys 2017 ανεβαίνω στο 390. Καταλαβαινω τα παντα πιο ψηλα. Αναρτήσεις πιο σφιχτές τιμόνι πιο χαμηλα σε σχέση με τη θέση που θα μου αρεσε. Και γενικα αλλη φιλοσοφία τελειως. Το κανω βολτα με σκοπό τη χρήση του ως κομιουτερ που αργοτερα να μπορω να μπω χώμα. Αρχικα μου φάνηκε πολυ λιγο το γκάζι του σε σχέση με οτι εχω συνηθίσει τους τελευταίους μήνες και λιγότερο το φρένο του. Ειδικα στο πισω νόμιζα οτι δεν ειχε. Η σέλα κούτσουρο μπροστα στο βερσυς. Γενικά ομως μου έμεινε η ανάρτηση και το πλαίσιο που δημιουργούσαν μια σφιχτή αίσθηση αλλα που απορροφούςε τις λακούβες Και τις κακοτεχνίες του δρόμου απροβλημάτιστα. Το πισω αμορτισέρ έτριζε που δεν μου αρεσε σαν σημάδι χρήσης. Πρεπει να είχε κατω απο 10.000 χλμ η μοτό. Τελικα γυριζω ψιλοξενερωμενα σκεπτικός. Ανεβαίνω στο βερσυς και μου φάνηκε οτι τσάμπα έβαζα σκεψεις στο μυαλο μου. Αν έβγαζε λιγο πιο χαμηλα τη δύναμη και ειχε έστω εναν 19αρη τροχό θα ηταν η τελεια μηχανη.. για εμενα δεν αξιζει να πας στο 390. Θυσιάζεις αρκετα για να μην εχεις ενα αντικειμενικά σωστο μηχανάκι για να κινηθείς στο χώμα όρθιος .πολλοί εχουν πει που ειναι πιο ειδικοί οτι δεν βολευει όρθια θέση στο συγκεκριμένο, γι αυτο το αναφέρω ..
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το 390 το λιγο που το οδήγησα στο χώμα, απλά δεν κάνει για χώμα. Κοπανάει πολύ,πηδαει στις φυτευτες, γενικά προτίμησε ένα μεγάλο μονοκυλινδρο για all around χρήση, η ένα μεσαιο δικύλινδρο
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Voge 650DSX ίσως? Αυξημένες ταξιδιωτικές δυνατότητες, μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων, 19-17 τροχούς με Pirelli STR λάστιχα, αξιόπιστο μοτέρ, καλή ποιότητα κατασκευής, καλούτσικη τιμή με τριβάλιτσο.
Στα αρνητικά του θα έβαζα λίγο το βάρος του που στα 220 κιλά είναι λίγο πάνω από τον μέσο όρο.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κρατάς το versys για άσφαλτο και καθημερινές μετακινήσεις.
Πουλάς το sherpa που είναι ΄΄σπάνιο΄΄ και πιάνει τιμή ,παίρνεις ένα μονοκύλινδρο 600-650 παλαιάς κοπής και τα ρέστα σε αναρτήσεις.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κρατάς το versys για άσφαλτο και καθημερινές μετακινήσεις.
Πουλάς το sherpa που είναι ΄΄σπάνιο΄΄ και πιάνει τιμή ,παίρνεις ένα μονοκύλινδρο 600-650 παλαιάς κοπής και τα ρέστα σε αναρτήσεις.
Συμφωνώ σε όλα αλλά είναι δύσκολο να βρεθεί καλό κομμάτι σε μονοκύλινδρο 600-650 ιαπωνικό η ευρωπαϊκό σε αξιοπρεπή τιμή αγοράς.
 
Top Bottom