Video των δοκιμών εξέλιξης του PR7 της AJP

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S

Καλό δείχνει το μηχανάκι. Είμαι περίεργος για την τελική τιμή του. Πάντως τα χαρακτηριστικά του είναι κορυφαία, όπως και τα περιφερειακά του:

" Οι Πορτογάλοι αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τελικά τον μονοκύλινδρο κινητήρα των 600 κ.εκ της SWM, ο οποίος ως γνωστόν, βασίζεται στο μοτέρ του Husqvarna ΤΕ630.
Το πλαίσιο αποτελείται από δύο δοκούς αλουμινίου, οι οποίες βιδώνονται πάνω σε έναν λαιμό κατασκευασμένο από ατσάλι. Από αλουμίνιο είναι και το σεβαστών διαστάσεων ψαλίδι.
Το ανεστραμμένο και πλήρως ρυθμιζόμενο πιρούνι με διάμετρο καλαμιών στα 48 χλστ. προέρχεται από την Marzocchi και με διαδρομή στα 300 χλστ. έχει ξεκάθαρα βλέψεις για χώμα. Το ίδιο ισχύει και για το αμορτισέρ (με μοχλικό) της Sachs επίσης πλήρως ρυθμιζόμενο με διαδρομή 280 χλστ.
Στον τομέα των φρένων μπροστά βλέπουμε έναν κυματιστό δίσκο 300 χλστ. που συνεργάζεται με δαγκάνα δύο εμβόλων, ενώ πίσω για την πέδηση φροντίζει ένας δίσκος 240 χλστ. με μονοπίστονη δαγκάνα. Καθαρά χωμάτινες είναι και οι διαστάσεις των ακτινωτών τροχών -90/90- 21΄΄ και 140/80-18΄΄ εμπρός και πίσω αντίστοιχα.
Αυτό που ξεχωρίζει ακόμη περισσότερο το PR7 από τον ανταγωνισμό είναι το ιδιαίτερα χαμηλό βάρος που ανακοινώνεται στα 165 κιλά, πλήρες υγρών και με γεμάτο το ρεζερβουάρ των 17 λίτρων.
Τεχνικά χαρακτηριστικά
Κινητήρας: 4Τ, 1Κ, Υ/Ψ, 4β
Κυβισμός (κ.εκ.): 600
Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.): Δ.Α.
Ροπή (kgm/σ.α.λ.): Δ.Α.
Ρεζερβουάρ (λίτρα): 17
Βάρος (κιλά, πλήρες): 165
Ύψος σέλας (χλστ.): 920
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εξαιρετικό φαίνεται.. Πολύ μάχιμο..

Κάποια στιγμή στο μέλλον όταν θελήσω να κάνω τα 2 μηχανάκια (Street-enduro) 1 μηχανάκι ένα τέτοιο εργαλείο έχω στο μυαλό μου..
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ναι, αλλά σκέψου πως δεν το φτιάχνουν για ον-οφφ..το φτιάχνουν για RallyRaid καταστάσεις. Δεν υπάρχει χώρος για φόρτωμα, δεν υπάρχει θέση για τον πίσω κλπ. Enduro μηχανάκι είναι με κάποιες προσθήκες για ανεμοκάλυψη.
Συμφωνώ ότι δείχνει ωραίο και μακάρι να ολοκληρωθεί σύντομα η εξέλιξη και να βγει στην παραγωγή.
Μου αρέσει που χρησιμοποιεί κινητήρα πρώην Husky νυν SWM και αν πετύχει αυτό σημαίνει πως θα επωφεληθεί και η SWM από την επιτυχία οπότε φαντάζομαι θα συνεχίσει να βγάζει/εξελίσει το 650άρι RS που λιγουρεύομαι!! Άσε που όπου να'ναι, λένε ότι θα βγάλουν κι αυτοί το 650άρι σε "Adventure" φάση και προσωπικά με καλύπτει περισσότερο από το AJP.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Λογικά μέσα Δεκεμβρίου θα είναι διαθέσιμο στις εκθέσεις.Η τιμή του θα είναι μάλλον τσουχτερή(ειδικά για τους μη Thumper Fanatics) γύρω στα 10.000-10.500 αλλά παρατηρώντας κάποιες λεπτομέρειες αρχίζει να μου αρέσει επικίνδυνα :woot:.




Αυτή η φωτογραφία είναι απ'τον Μάρτιο,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ο συνδυασμός αλουμινίου/ατσαλιού.Ωραία λεπτομέρεια το 'σταμπαρισμένο' λογότυπο στο ψαλίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
φοβάμαι για διάφορους λόγους να μην υπάρχει κανονικό υποπλάισιο αλλά πλαστικό όπως τα καθαρά ktm, εαν συμβαίνει αυτό δεν παίζει ιδιαίτερο φόρτωμα για εκδρομικό εντούρο και φυσικά εκτός η δυνατότητα να ανεβάσεις συνεπιβάτη διεκπαιρεωτικά
κατα τα άλλα όμορφο δείχνει αρκετά καλοφτιαγμένο, ακριβό όμως δε
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
καλώς υπέθεσα, το πλαστικό ρεζερβουρ παιζει των ενωτικό ρόλο ως προς την κάθετη στήριξη, μάλλον θα υπάρχει περιορισμός στο φόρτωμα
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Μια χαρά θα είναι για το φόρτωμα και δεν υπάρχει λόγος να έχεις δεύτερο άτομο πάνω :D
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Μήπως ειναι πολλα τα ευρα ;;;
Ανάλογα από ποια μεριά το βλέπεις.
Σε εσένα φαίνονται; πολλά τα 10.000 για ένα απέριττο χειροποίητο μονοκύλινδρο και σε εμένα φαίνονται σίγουρα πολλά τα 20.000 για ένα δικύλινδρο μαζικής παραγωγής Ευρωπαϊκό μαστόδοντο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Μια χαρά θα είναι για το φόρτωμα και δεν υπάρχει λόγος να έχεις δεύτερο άτομο πάνω :D
Α γειά σου :laugh:.
Πολύ μου αρέσει η φιλοσοφία της AJP.Ιδιοκτήτες,μηχανικοί,λογιστές να συμμετέχουν σε αγώνες και γενικά να ζουν και να ανασαίνουν για την μοτοσυκλέτα.
Μου θυμίζει την αντίστοιχη φιλοσοφία της ΚΤΜ προ 20ετίας πριν γίνει ο γίγαντας που είναι τώρα φτιάχνοντας μηχανάκια για όλους τους υποψήφιους αγοραστές δικύκλων.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εξαιρετικό concept πραγματικά.

Αν πρέπει να το συγκρίνουμε τιμολογιακά αυτό πρέπει να γίνει με το KTM 690 enduro Που παίζει κάπου εκεί στο 10χίλιαρο.

Πρέπει λοιπόν εκεί να δούμε τις τελικές προδιαγραφές.

Βλέπω αναρτήσεις υψηλών προδιαγραφών, 48άρι πηρούνι Marzocchi και Sachs Πίσω. Φρένα αντίστοιχα. Πλαίσιο μελετημένο, αλουμινένιο ψαλίδι.

Και επιπρέσθετα απο το 690R μεγάλο τεπόζιτο για αυτονομία, fering και αυτό το όργανο μπροστά να δούμε τί είναι.

Αν είναι και GPS θα μιλάμε για μια επιπρόσθετη υπεραξία που θα χρειαζόταν κάποιος 500-600€ να αγοράσει.

Ουσιαστικά για να κάνεις ένα 690R Rallye θες άλλο ένα 2χίλιαρο στην καλή περίπτωση.

Σίγουρα 10 χλιίάρικα δεν είναι λίγα αλλά αν μιλάμε για ένα έτοιμο Rallye enduro υψηλής απόδοσης μάλλον τελικά δεν είναι και πολλά. Αρκεί να είναι σε απόδοση και ποιότητα υψηλών όντως προδιαγραφών χωρίς εκπτώσεις.

Το τιμολογιακό εν τέλει θα καθοριστεί απο το τελικό αποτέλεσμα. Δεν μιλάμε για Κινεζιά. Αλλά για ένα χειροποίητο Ευρωπαικό Rallye μηχανάκι με πολιτική συντήρηση.

Εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά να το έπαιρνα.
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Sachs μπρος πίσω έχει και το ταμπλετ θα δουλεύει και σαν gps, πόσο χρηστικό θα είναι θα δείξει, επίσης υπάρχουν εφαρμογές digital roadbook που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. :p
Νομίζω θα υπάρχουν 2 εκδόσεις μια απλή με 48hp και μια Race( ; ) με το power up kit, χάρτη και ολόσωμη για να πάρει και τα 55hp ( ; )
 
Τελευταία επεξεργασία:

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
The standard bike will have 45 or 48 Bhp. (I have seen both numbers mentioned by know)
AJP is selling the rally kit seperately that increases power to almost 60hp. This rally kit is composed by:

- Doma full exhaust (muffler and header pipes)
- Reprogramed CDI
- Larger air intake
(I know you all know this but the bike looks very different in rally version vs standard) And looks matter!)

50% downpayment on ordering the bike
Standard bike 10450uro incl 23% Vat - (rally kit 1000-1200Euro extra-to be 100% decided)
For drive it yourself export they would assist you(me) with necesarry papers(plates, export insurance etc)

απο εδώ.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
The standard bike will have 45 or 48 Bhp. (I have seen both numbers mentioned by know)
AJP is selling the rally kit seperately that increases power to almost 60hp. This rally kit is composed by:

- Doma full exhaust (muffler and header pipes)
- Reprogramed CDI
- Larger air intake
(I know you all know this but the bike looks very different in rally version vs standard) And looks matter!)

50% downpayment on ordering the bike
Standard bike 10450uro incl 23% Vat - (rally kit 1000-1200Euro extra-to be 100% decided)
For drive it yourself export they would assist you(me) with necesarry papers(plates, export insurance etc)

απο εδώ.
Μια χαρά ειναι απο χρήματα για κάποιον που θελει ένα τέτοιο μηχάνημα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Λογικά μέσα Δεκεμβρίου θα είναι διαθέσιμο στις εκθέσεις.Η τιμή του θα είναι μάλλον τσουχτερή(ειδικά για τους μη Thumper Fanatics) γύρω στα 10.000-10.500 αλλά παρατηρώντας κάποιες λεπτομέρειες αρχίζει να μου αρέσει επικίνδυνα :woot:.




Αυτή η φωτογραφία είναι απ'τον Μάρτιο,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ο συνδυασμός αλουμινίου/ατσαλιού.Ωραία λεπτομέρεια το 'σταμπαρισμένο' λογότυπο στο ψαλίδι.


Όχι ρε φίλε... έχει το φτερό του Dominator? Πω πω ήττα που έφαγα....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ειναι κουκλα η ατιμη..



σημερα πρεπει να γινε η παρουσιαση στη κεντρικη αντιπροσωπεια της ajp στη λισσαβωνα και test rides απο τον ειδικο τυπο. πληροφοριες και φωτο εδω

https://m.facebook.com/ors.concessionario.ajp/
 
Top Bottom