Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινετε τοσο προσοχή το τι λέει ο καθε μανιάτης
Αυτό σκεφτόμουν ..
Εγώ πριν πάρω το xr είδα βιδεο, διάβασα άρθρα, διάβασα σε φόρουμ αναβάτες, ρώτησα και 2 κατόχους..

Αφού έκανα πάνω από 10000 χλμ ειμαι σε θέση να κρίνω ποιος λέει μλκιες και ποιος είναι σοβαρός.

Κάπως έτσι γίνεται και με τα νέα μοντέλα ...οι κάτοχοι θα είναι αυτοί που θα κρίνουν τους δημοσιογράφους .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
οι κάτοχοι θα είναι αυτοί που θα κρίνουν τους δημοσιογράφους .
Αυτό είναι το ερώτημα. Γιατί πρέπει να περάσει δικαστήριο ο δημοσιογράφος; Έχει μια άποψη, αν είναι λάθος/έστω αντίθετη με την πλειοψηφία, τρέχει κάτι; Πρέπει να υποχρεωθεί να πει αυτό που θέλει το κοινό;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό είναι το ερώτημα. Γιατί πρέπει να περάσει δικαστήριο ο δημοσιογράφος; Έχει μια άποψη, αν είναι λάθος/έστω αντίθετη με την πλειοψηφία, τρέχει κάτι; Πρέπει να υποχρεωθεί να πει αυτό που θέλει το κοινό;
Δεν περνάει δικαστήριο έτσι όπως το εννοείς, αλλά κρίνονται οι απόψεις τους....γιατί καλώς ή κακώς επηρεάζουν .
Εγώ δεν θα πω ποτέ ότι αυτός τα παίρνει ή ο άλλος τα δίνει, χωρίς να το ξέρω.
Είναι σαν τον τελικό του Μουντιάλ, που μέχρι το 75 λεπτό ήταν στημένος.....ελληνικά χούγια αυτα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν περνάει δικαστήριο έτσι όπως το εννοείς, αλλά κρίνονται οι απόψεις τους....γιατί καλώς ή κακώς επηρεάζουν .
Εγώ δεν θα πω ποτέ ότι αυτός τα παίρνει ή ο άλλος τα δίνει, χωρίς να το ξέρω.
Είναι σαν τον τελικό του Μουντιάλ, που μέχρι το 75 λεπτό ήταν στημένος.....ελληνικά χούγια αυτα
Επειδή το θέμα είναι υποκειμενική γνώμη, όχι "ο τάδε έκλεψε λεφτά αλλά δεν τρέχει τίποτα" που βλέπουμε από άλλη κατηγορία δημοσιογραφίας, εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτικός με την "κριτική στον κριτή".
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινετε τοσο προσοχή το τι λέει ο καθε μανιάτης
Βασικά γιατί είναι politically incorrect σε μία εποχή με δύσκολα οικονομικά για τον κόσμο να έρχεται μια Κινέζικη εταιρεία που δίνει ένα προϊόν σχετικά σωστά τιμολογημένο να εκφράσει την άποψη του με τρόπο που εξυπηρετεί την εταιρεία και όχι τον καταναλωτή. Δηλαδή φάνηκε στον απέξω πώς ξεπερνάει τα εσκαμμένα να εκφράσει την δημοσιογραφική του άποψη για το προϊόν και να λειτοηυργήσει με αρχές τηλεμάρκετινγκ τρέξτε να αγοράσετε πριν ακριβύνει, οι πρώτοι 10 που θα καλέσουν θα πάρουν και μια βασιλόπιτα δώρο ένα πράγμα.

Αν θέλει να προσφέρει περισσότερα στους αναγνώστες ή στους θεατές του να πάει στην αντιπροσωπεία της Honda και να κάνει δύσκολες ερωτήσεις όπως γιατί τιμολογείται μια μονοκύλινδρη 300cc με αναρτήσεις της σειράς και κατασκευή Ταιλάνδη, Ινδονησία δε ξέρω πού τόσο ακριβά.

Και αν θέλει να ασχοληθεί με την Voge να τους ρωτήσει γιατί το 300DS έχει 4200 και το 300 RALLY 4600.

Δύσκολες ερωτήσεις θέλει ο κόσμος απο τους δημοσιογράφους όχι χάιδεμα αυτιών και πωπω τί ευκαιρία και είναι τόσο καλό που έπρεπε να το βάλετε 6 χιλιάρικα. Γνώμη ,μου. Αλλά φυσικά ποτέ δεν θα γίνει αυτό γιατί είμαστε μικρή χώρα, μικρό κοινό και δεν έχουμε και δημοσιογράφους με τέτοια δύναμη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στη τελική ας πουλήσει καμιά 200αριά κομμάτια και μετά το σκέφτονται για καμιά αύξηση άμα πιστεύουν πως θα βοηθησει την εμπορική του πορεία..:rolleyes:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βασικά γιατί είναι politically incorrect σε μία εποχή με δύσκολα οικονομικά για τον κόσμο να έρχεται μια Κινέζικη εταιρεία που δίνει ένα προϊόν σχετικά σωστά τιμολογημένο να εκφράσει την άποψη του με τρόπο που εξυπηρετεί την εταιρεία και όχι τον καταναλωτή. Δηλαδή φάνηκε στον απέξω πώς ξεπερνάει τα εσκαμμένα να εκφράσει την δημοσιογραφική του άποψη για το προϊόν και να λειτοηυργήσει με αρχές τηλεμάρκετινγκ τρέξτε να αγοράσετε πριν ακριβύνει, οι πρώτοι 10 που θα καλέσουν θα πάρουν και μια βασιλόπιτα δώρο ένα πράγμα.

Αν θέλει να προσφέρει περισσότερα στους αναγνώστες ή στους θεατές του να πάει στην αντιπροσωπεία της Honda και να κάνει δύσκολες ερωτήσεις όπως γιατί τιμολογείται μια μονοκύλινδρη 300cc με αναρτήσεις της σειράς και κατασκευή Ταιλάνδη, Ινδονησία δε ξέρω πού τόσο ακριβά.

Και αν θέλει να ασχοληθεί με την Voge να τους ρωτήσει γιατί το 300DS έχει 4200 και το 300 RALLY 4600.

Δύσκολες ερωτήσεις θέλει ο κόσμος απο τους δημοσιογράφους όχι χάιδεμα αυτιών και πωπω τί ευκαιρία και είναι τόσο καλό που έπρεπε να το βάλετε 6 χιλιάρικα. Γνώμη ,μου. Αλλά φυσικά ποτέ δεν θα γίνει αυτό γιατί είμαστε μικρή χώρα, μικρό κοινό και δεν έχουμε και δημοσιογράφους με τέτοια δύναμη.
Νομίζω ότι το ds είναι άλλη κατηγορία και για αυτό έχει διαφορετική τιμή.
Δεν είναι ίδιο μηχανακι, εκτός του μοτέρ, αν δεν κάνω λαθος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομίζω ότι το ds είναι άλλη κατηγορία και για αυτό έχει διαφορετική τιμή.
Δεν είναι ίδιο μηχανακι, εκτός του μοτέρ, αν δεν κάνω λαθος.
Ναι είναι η κατηγορία που έχει πολύ ανταγωνισμό και αναγκαστικά πορεύεται με αυτό. Το 300 RALLY παίζει μπαλα μόνο και τιμολογείται με το μάτι μάλλον.

Εγώ δεν βλέπω ως αυτόνομη αξία μοτοσυκλέτας βάσει μοτέρ, περιφερειακών, ζαντών, πλαισίου, υποπλαισίου, ηλεκτρονικών, φέρινγκ, πώς μπορεί το 300DS να κοστίζει φτηνότερα στο εργοστάσιο. Νομίζω πώς κοστίζει περισσότερο το DS και κοστολογείται παραπάνω η περιπέτεια στο RALLY
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι είναι η κατηγορία που έχει πολύ ανταγωνισμό και αναγκαστικά πορεύεται με αυτό. Το 300 RALLY παίζει μπαλα μόνο και τιμολογείται με το μάτι μάλλον.

Εγώ δεν βλέπω ως αυτόνομη αξία μοτοσυκλέτας βάσει μοτέρ, περιφερειακών, ζαντών, πλαισίου, υποπλαισίου, ηλεκτρονικών, φέρινγκ, πώς μπορεί το 300DS να κοστίζει φτηνότερα στο εργοστάσιο. Νομίζω πώς κοστίζει περισσότερο το DS και κοστολογείται παραπάνω η περιπέτεια στο RALLY
Αχτινες στην ζάντα, αναρτήσεις...και δεν ξέρω τι άλλο ίσως κάνουν την διαφορά.
Έτσι και αλλιώς είναι φθηνά και τα 2
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Αν ανέβαζα στον σωλήνα ένα βίντεο με την γνώμη μου για οποιοδήποτε μηχανάκι θα μπορούσα να πω ότι παπαρολογία ήθελα.
Οταν όμως παρουσιάζει κάποιος ένα προϊόν ως ανεξάρτητος δημοσιογράφος, οφείλει να είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη, φειδωλός στην κριτική που ασκεί, γιατί επηρεάζει κόσμο λόγω της ιδιότητάς του.
Αλλοι επηρεάζονται περισσότερο και άλλοι λιγότερο για πολλούς λόγους, αλλά η θέση ισχύος που έχει θα πρέπει να τον κάνει προσεκτικότερο στις τοποθετήσεις του.
Οταν δε η γνώμη του αφορά και ζητήματα οικονομικής ή marketing φύσεως, τότε ο προβληματισμός είναι μεγαλύτερος. Αλλο να πεις ότι είναι value for money και άλλο να πεις ότι το μηχανάκι θα έπρεπε να κοστίζει περισσότερο από το 30% της τωρινής του αξίας !!
Βέβαια όλοι κρινόμαστε και οι δημοσιογράφοι επίσης.
Η όποια κριτική ασφαλώς γίνεται για τη κουβέντα της παρέας και για κανέναν άλλο λόγο.
Εάν δεν είχα πάρει το σουτζούκι, θα έπαιρνα αυτό γιατί είναι καινούριο και θα του έβαζα μια μάσκα rally, γιατί δεν μου αρέσει η μουρίτσα του, και θα ήμουνα σούπερ ευτυχισμένος (όχι ότι δεν το σκέφτομαι και τώρα...)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αυτό σκεφτόμουν ..
Εγώ πριν πάρω το xr είδα βιδεο, διάβασα άρθρα, διάβασα σε φόρουμ αναβάτες, ρώτησα και 2 κατόχους..

Αφού έκανα πάνω από 10000 χλμ ειμαι σε θέση να κρίνω ποιος λέει μλκιες και ποιος είναι σοβαρός.

Κάπως έτσι γίνεται και με τα νέα μοντέλα ...οι κάτοχοι θα είναι αυτοί που θα κρίνουν τους δημοσιογράφους .
Ευτυχώς που δεν με ρώτησες κι έμενα, να έχω άγχος αν λέω κοτσάνες :p:p
Τρίζει η καρέκλα του amyroukai ??
:ha


Κατά τα λοιπά, όλες οι κριτικές πρέπει να φιλτράρονται. Ενδιαφέροντα μοτοσυκλετάκι πάντως!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευτυχώς που δεν με ρώτησες κι έμενα, να έχω άγχος αν λέω κοτσάνες :p:p
Τρίζει η καρέκλα του amyroukai ??
:ha


Κατά τα λοιπά, όλες οι κριτικές πρέπει να φιλτράρονται. Ενδιαφέροντα μοτοσυκλετάκι πάντως!
Κοτσανες άκουγα από όσους δεν το είχαν καβαλήσει....τύπου δεν θα μπορείς να ταξιδεύεις, δεν έχει άνετη σέλα, είναι ψοφιο χαμηλα..κλπ κλπ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και επίσης τι σημαίνει "ντόιιιιιιιιινγκ" ;;;;;;;
Με ποιο δικαίωμα κύριε βγαίνεις και λες "ντόιιιιιιιιινγκ" ;;;;;;;
Τι είμαστε τίποτα παιδάκια να πούμε;;;
Χρονιάρες μέρες μας κάνεις έξω φρενώνε.

Επίσης πολλή συμπάθεια στις κινεζιες βλέπω...
tc-drift βρες απ'το προφίλ του Μανιάτη!
 
Top Bottom