Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Είναι αρκετά στενή η σέλα όμως. Μην την σκέφτεσαι σαν 91cm σε μια φαρδιά (που δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς). Εξαρτάται βέβαια το ύψος σου αλλά κυρίως το inseam.
θεωρώ πως με λίγη τόλμη και στο 1.70m κάποιος μπορεί να το δοκιμάσει.
Για πιο κάτω, υπάρχουν κιτ χαμηλώματος (μοχλικό πίσω ανάρτησης) και μείωση του ύψους μπροστά με sliding των καλαμιών πιο ψηλά. Μαζί με μια αλλαγή ελατηρίων με πιο μαλακά μια που και το βάρος σου λογικά θα είναι μικρό. Στο Voge 300 Rally όλα αυτά θα κοστίσουν φτηνά σχετικά μια που συνολικά η αρχική τιμή είναι πολύ καλή.

Γενικά, θέλει διερεύνηση και ανάλυση αν το σκέφτεσαι.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Σοκ o_O μ'αρέσει που έλεγα να πάω να το δω, μέχρι τον ώμο θα μου έφτανε η σέλα
Νατάσσα νομίζω θα σου ταίριαζε περισσότερο το crf300. Ποιο κοντό, με ποιο μαλάκες-ενδοτικές αναρτήσεις και ελαφρύτερο. Ακόμα καλύτερα πιστεύω θα ήταν να έψαχνες για crf250 μεταχειρισμένο προκειμένου να πειραματιστείς σχετικά φτηνά και να δεις εάν σου αρέσει (που θα σου αρέσει) το off road.
Πχ αυτό θα σου ήταν ταμάμ Aanmelden bij Facebook

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Και λίγο φωτορομάντζο από την τελευταία εξόρμησή μας με τους Dakarete στα πανέμορφα βουνά και παραλίες της Δυτικής Κρήτης.
Ένα τριήμερο με διανυκτέρευση σε σκηνές, με διαδρομές από τη θάλασσα έως τα 1300 μέτρα, σε δύσκολα αλλά πανέμορφα τερέν.
Μεγάλη και απαιτητική δοκιμασία για οδηγό και μηχανή αλλά η ευχαρίστηση ακόμη μεγαλύτερη!


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
20-25psi χώμα, 32 άσφαλτο

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θέλω πολύ αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμη. Όταν με το καλό το αποφασίσω θα ανοίξω θέμα να μου βρείτε το καλύτερο γιατί μόνη μου μεταχειρισμένο... δεν :)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Και λίγο φωτορομάντζο από την τελευταία εξόρμησή μας με τους Dakarete στα πανέμορφα βουνά και παραλίες της Δυτικής Κρήτης.
Ένα τριήμερο με διανυκτέρευση σε σκηνές, με διαδρομές από τη θάλασσα έως τα 1300 μέτρα, σε δύσκολα αλλά πανέμορφα τερέν.
Μεγάλη και απαιτητική δοκιμασία για οδηγό και μηχανή αλλά η ευχαρίστηση ακόμη μεγαλύτερη!


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ωραίος!
Να ρωτήσω από φόρτωμα τι έκανες, και γενικά τι λέει με το έξτρα βάρος?
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Ωραίος!
Να ρωτήσω από φόρτωμα τι έκανες, και γενικά τι λέει με το έξτρα βάρος?
Tail bag 40lt της Givi με όλο τον εξοπλισμό camping και Givi Canyon GRT721 20+20lt με ρούχα στα 20, εργαλεία-σαμπρέλες κλπ+κάποια φαγητά στα άλλα 20.

Ο εξοπλισμός ήταν πάντα φορτωμένος καθώς αλλάζαμε περιοχές κατασκήνωσης. Δεν αντιληφθηκα να επηρεάζει σημαντικά τη συμπεριφορά της μηχανής, ήταν πολύ σταθερά δεμένος και ισομερώς κατανεμημένο το βάρος. Το σύστημα της Givi πολύ καλό!




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Kostas rally

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Voge 300 rally
Tail bag 40lt της Givi με όλο τον εξοπλισμό camping και Givi Canyon GRT721 20+20lt με ρούχα στα 20, εργαλεία-σαμπρέλες κλπ+κάποια φαγητά στα άλλα 20.

Ο εξοπλισμός ήταν πάντα φορτωμένος καθώς αλλάζαμε περιοχές κατασκήνωσης. Δεν αντιληφθηκα να επηρεάζει σημαντικά τη συμπεριφορά της μηχανής, ήταν πολύ σταθερά δεμένος και ισομερώς κατανεμημένο το βάρος. Το σύστημα της Givi πολύ καλό!




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
γιωργο επειδη το σκεφτομαι και εγω για τον συγκεκριμενο εξοπλισμο της Givi με 20lt Canyon ηθελα να σε ρωτησω αν ο σακος απο την πλευρα της εξατμισης την παλευει και δεν καιγεται
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
γιωργο επειδη το σκεφτομαι και εγω για τον συγκεκριμενο εξοπλισμο της Givi με 20lt Canyon ηθελα να σε ρωτησω αν ο σακος απο την πλευρα της εξατμισης την παλευει και δεν καιγεται
Κανένα πρόβλημα με την εξάτμιση Κώστα.
Σου προτείνω τη βάση της Givi και φθηνότερους σάκους 20lt. Νομίζω δεν αξίζει να δώσεις 70+70€ για τους σάκους της Givi.
Πειραματίσου εάν θες και για λίγο μεγαλύτερους πχ 22-25lt.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Kostas rally

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Voge 300 rally
Κανένα πρόβλημα με την εξάτμιση Κώστα.
Σου προτείνω τη βάση της Givi και φθηνότερους σάκους 20lt. Νομίζω δεν αξίζει να δώσεις 70+70€ για τους σάκους της Givi.
Πειραματίσου εάν θες και για λίγο μεγαλύτερους πχ 22-25lt.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
οκ ,ευχαριστω Γιωργο
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Νέος κάτοχος εδώ και λίγες μέρες. Στην διαδικασία του στρωσίματος προς το παρόν. Όσον φορά το θέμα του ύψους είμαι 1.73 (70 κιλα) κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Προφανώς κ πατάω με τις μύτες αλλά σε βαθμό που δεν έχω καμία ανασφάλεια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως οι ψηλές σέλες οι οποίες είναι στενές σε χωμάτινα μηχανάκια με μαλακά ελατήρια τα οποία κάθονται μόλις ανέβεις, δεν είναι τελικά και τόσο ψηλές.

1,75 εγώ, 94 cm η σέλα του 640.
Βέβαια είμαι και 115 κιλά οπότε βοηθάει και αυτό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι τα μηχανάκια ψηλά, εσείς είσαστε αδύνατοι.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Ελα να σας κάνω να γελάσετε…ακόμα και αυτό που είναι ψηλό το πνίγω ρε φ0υστη μου




Sent from my iPhone using Tapatalk
Στα ίδια χάλια είμαστε χαχα! Σε ό,τι κι αν ανέβω δείχνει μικρό. Αλλά ευτυχώς δεν με νοιάζει το πως δείχνω πια! Μάλλον ποτέ δεν με έχει απασχολήσει. Άντε μόνο όταν δοκίμασα το Honda Grom που το ήθελα πραγματικά!

Μόνο Goldwing και κάτι τέρατα Harley Davidson δείχνουν ΟΚ με μας.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Πως τα οδηγούν οι Κινέζοι που είναι 1.60;
Έχουν άλλες εκδόσεις πολλές φορές, με χαμηλότερες και μαλακότερες αναρτήσεις.
Σημείωση, οι Κινέζοι δεν είναι κοντοί!
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Νέος κάτοχος εδώ και λίγες μέρες. Στην διαδικασία του στρωσίματος προς το παρόν. Όσον φορά το θέμα του ύψους είμαι 1.73 (70 κιλα) κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Προφανώς κ πατάω με τις μύτες αλλά σε βαθμό που δεν έχω καμία ανασφάλεια.
Να γράψεις εντυπώσεις όταν με το καλό βάλεις περισσότερα χλμ. Ειδικά αν πήγες από το F700GS στο Rally.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Στο 1,75 που είμαι δεν είχα νιώσει ποτέ κοντός στην ζωή μου. Αυτό μέχρι προχθές που πήγα και ανέβηκα επάνω στο RS300r της SWM με τα 96,3 εκατοστά ύψους σέλας o_O:laugh::laugh:
Η πλάκα είναι πως το σοκ δεν με πτόησε και τώρα περιμένω να βρω χρόνο να πάω πάλι να το κάνω test ride. :hungry::laugh:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ελα να σας κάνω να γελάσετε…ακόμα και αυτό που είναι ψηλό το πνίγω ρε φ0υστη μου




Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρε φίλε έχεις λίγο μηχανάκι από κάτω σου! Πάρε ένα varadero να γεμίσει λίγο.
 
Top Bottom