Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ρε παλικάρια, εσείς που βάλατε αυτή τη σέλα-πέταλο-βάση (πως να το πω), για να μπουν πάνω τα σαμάρια, δε καίγεται από το προστατευτικο της εξάτμισης ? Αντε αυτό και ζεστό, βάζεις χέρι πάνω του αν αντέχεις, οι βίδες του όμως που προεξέχουν ΖΕΜΑΤΑΝΕ .
Δε χάλασε από κάτω η βάση εκεί που ακουμπάει στις βίδες του προστατευτικού ή στο ίδιο ?

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dio

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Looking to buy
Καλησπέρα σε όλους, καινούριος στο forum, συνάντησα ορισμένους από εσάς στην εκδρομή την εβδομάδα μετά το Πάσχα στον Λάδωνα.
Κάναμε ένα κομμάτι της ΤΕΤ με ένα φιλαράκι μου (αυτός με ΚΤΜ Adventure 950, εγώ με Himalayan) και πέσαμε τυχαία σε μερικούς από εσάς και σας ακολουθήσαμε!

Σχετικά με το 300 Rally, πήγα και το έκανα test ride προχθές και ήθελα να ρωτήσω κάτι τους κατόχους.
Από τα 90 km/h και μετά είχε ένα τρέμουλο στο τιμόνι πολύ έντονο, όχι το κλασσικό που περιμένεις από ενα μονοκύλινδρο αλλά σαν να συντόνιζε κάτι και να έτρεμε υπερβολικά πολύ.
Το ανέφερα στον πωλητή μετά το τέλος της βόλτας και μου είπε ότι θα το κοιτάξει καθώς το μηχανάκι έχει περάσει αρκετά δύσκολα (δημοσιογραφικά τεστ, test rides κλπ) και θα μου πει αν όντως κάτι δεν πάει καλά. Επίσης να αναφέρω ότι το τιμόνι ήταν λίγο στραβό προς τα δεξιά, μάλλον από τούμπα στο βουνό.

Από την εμπειρία σας, είναι λογικό αυτό το τρέμουλο μετά τα 90 ή όντως το συγκεκριμένο μηχανάκι που δοκίμασα ήθελε λίγο περιποίηση και συντήρηση;
Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει με την πρόθεση να το κλείσω αλλά τώρα το σκέφτομαι...
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Όχι, δεν έχει τρέμουλο, ούτε στα 90 ούτε στα 110.
Το πιθανότερο λασκαρισμένος λαιμός ή στραβή ζάντα.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Κανένα παρόμοιο τρέμουλο και σε εμένα.
 
Reactions: Dio

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στα πρώτα κομμάτια που πωλήθηκαν είναι κλασική η αναφορά περί του τρέμουλου το οποίο έχει αναφερθεί με διάφορους τρόπους. Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι μετά το στρώσιμο και το πρώτο σέρβις των 1.000 χλμ διορθωνόταν. Αποδείχθηκε πως -τουλάχιστον σε αρκετά από αυτά- ήταν λάσκα οι βίδες που κρατούν το μοτέρ στο πλαίσιο και περίπου στις 4.500-6.000 στροφές συντόνιζε.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλησπέρα σε όλους, καινούριος στο forum, συνάντησα ορισμένους από εσάς στην εκδρομή την εβδομάδα μετά το Πάσχα στον Λάδωνα.
Κάναμε ένα κομμάτι της ΤΕΤ με ένα φιλαράκι μου (αυτός με ΚΤΜ Adventure 950, εγώ με Himalayan) και πέσαμε τυχαία σε μερικούς από εσάς και σας ακολουθήσαμε!

Σχετικά με το 300 Rally, πήγα και το έκανα test ride προχθές και ήθελα να ρωτήσω κάτι τους κατόχους.
Από τα 90 km/h και μετά είχε ένα τρέμουλο στο τιμόνι πολύ έντονο, όχι το κλασσικό που περιμένεις από ενα μονοκύλινδρο αλλά σαν να συντόνιζε κάτι και να έτρεμε υπερβολικά πολύ.
Το ανέφερα στον πωλητή μετά το τέλος της βόλτας και μου είπε ότι θα το κοιτάξει καθώς το μηχανάκι έχει περάσει αρκετά δύσκολα (δημοσιογραφικά τεστ, test rides κλπ) και θα μου πει αν όντως κάτι δεν πάει καλά. Επίσης να αναφέρω ότι το τιμόνι ήταν λίγο στραβό προς τα δεξιά, μάλλον από τούμπα στο βουνό.

Από την εμπειρία σας, είναι λογικό αυτό το τρέμουλο μετά τα 90 ή όντως το συγκεκριμένο μηχανάκι που δοκίμασα ήθελε λίγο περιποίηση και συντήρηση;
Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει με την πρόθεση να το κλείσω αλλά τώρα το σκέφτομαι...
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :friendship:

Είχαμε μιλήσει στο βενζινάδικο στο τελείωμα της διαδρομής του Σαββάτου.
 
Reactions: Dio

Dio

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Looking to buy
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες, με καθησυχάσατε!
Αν είναι θέμα λασκαρισμένων βιδών ή στραβής ζάντας και όχι συμπεριφοράς της μηχανής σε πολλά χλμ, τότε όλα καλά!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
μπα δε παίζει τέτοιο θέμα. Τώρα αν μιλάμε για αυτό το μηχανακι που έχει καμιά 10αριά χιλιαδες χλμ πλέον και κυκλοφορεί σαν test ride σε διάφορες αντιπροσωπείες και έχει περάσει χλμ βασανιστικά δημοσιογραφικά κατα καιρούς έχει φάει γερό σκίσιμο και μέσα σε αυτά λογικά και πολλές τούμπες. Πιθανώς έχει φάει κάνα στράβωμα η ζάντα ή κάτι ΄τετοιο
 

Dio

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Looking to buy
μπα δε παίζει τέτοιο θέμα. Τώρα αν μιλάμε για αυτό το μηχανακι που έχει καμιά 10αριά χιλιαδες χλμ πλέον και κυκλοφορεί σαν test ride σε διάφορες αντιπροσωπείες και έχει περάσει χλμ βασανιστικά δημοσιογραφικά κατα καιρούς έχει φάει γερό σκίσιμο και μέσα σε αυτά λογικά και πολλές τούμπες. Πιθανώς έχει φάει κάνα στράβωμα η ζάντα ή κάτι ΄τετοιο
Λογικά ναι, το πιθανότερο. Μα κι εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση για αυτό ρώτησα και τους κατέχοντες.
 

Kostas rally

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Voge 300 rally
το Rally ειναι σταθεροτατο μεχρι την τελικη του ,εχω δει 138km ,και επι ευκαιρια να πω οτι οτι οταν το κοντερ μου γραφει 135 οι πιο πολλες μηχανες φιλων μου που ερχονται διπλα μου γραφουν εκεινη την ωρα 145 με 150km επιβεβαιωνοντας το τεστ του moto που λεει οτι στα 127 κοντερισια εχει 133 πραγματικα (αναποδο μηχανακι :))
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Το μηχανάκι πάει βέλος μέχρι την τελική του. Σούπερ σε όλα που προορίζεται να κάνει.

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Dio

Dio

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Looking to buy
το Rally ειναι σταθεροτατο μεχρι την τελικη του ,εχω δει 138km ,και επι ευκαιρια να πω οτι οτι οταν το κοντερ μου γραφει 135 οι πιο πολλες μηχανες φιλων μου που ερχονται διπλα μου γραφουν εκεινη την ωρα 145 με 150km επιβεβαιωνοντας το τεστ του moto που λεει οτι στα 127 κοντερισια εχει 133 πραγματικα (αναποδο μηχανακι :))
Χαχαχα!!! Ειλικρινέστατο και σεμνό μηχανάκι! Δεν περιαυτολογεί!

Παρεμπιπτόντως, εσύ ήσουν Κώστα με το κίτρινο Rally στην εκδρομή στον Λάδωνα που είχα ρωτήσει εντυπώσεις για το μηχανάκι;
Εγώ οδηγούσα ένα Himalayan.
 

Kostas rally

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Voge 300 rally
Χαχαχα!!! Ειλικρινέστατο και σεμνό μηχανάκι! Δεν περιαυτολογεί!

Παρεμπιπτόντως, εσύ ήσουν Κώστα με το κίτρινο Rally στην εκδρομή στον Λάδωνα που είχα ρωτήσει εντυπώσεις για το μηχανάκι;
Εγώ οδηγούσα ένα Himalayan.
ναι εγω ημουν
 

ParisAdv

Μέλος
Όνομα
Paris
Μοτό
VOGE300RALLY
YZF-R6
Καλησπέρα σε όλους, για πείτε εμπειρίες για καμια καλή σαμπρέλα - σκεφτόμουν να κάνω το βήμα να βρώ tubeless ζάντες και να πλεξω με κέντρα απο το rally αλλά το κόστος θα είναι στο θεό φαντάζομαι..
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ρε παλικάρια, εσείς που βάλατε αυτή τη σέλα-πέταλο-βάση (πως να το πω), για να μπουν πάνω τα σαμάρια, δε καίγεται από το προστατευτικο της εξάτμισης ? Αντε αυτό και ζεστό, βάζεις χέρι πάνω του αν αντέχεις, οι βίδες του όμως που προεξέχουν ΖΕΜΑΤΑΝΕ .
Δε χάλασε από κάτω η βάση εκεί που ακουμπάει στις βίδες του προστατευτικού ή στο ίδιο ?

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κανείς???

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Το πέτυχα χθες Κηφισό, πολύ μου άρεσε. Δείχνει μεγαλύτερο και γενικά "ολοκληρωμένο" μηχανάκι. Ψήνω έναν φίλο να το πάρει για πρώτη all around μηχανή που να μην έχει πολλή δύναμη καθότι νέος.
 

ParisAdv

Μέλος
Όνομα
Paris
Μοτό
VOGE300RALLY
YZF-R6
Το πέτυχα χθες Κηφισό, πολύ μου άρεσε. Δείχνει μεγαλύτερο και γενικά "ολοκληρωμένο" μηχανάκι. Ψήνω έναν φίλο να το πάρει για πρώτη all around μηχανή που να μην έχει πολλή δύναμη καθότι νέος.
Πρώτη μηχανή? αν ειναι αρκετά ψηλός και θαραλέος ... γιατί το ύψος και όποιο βάρος έχει που είναι σχετικά ψηλά δεν ειναι καλός σύμμαχος για νέο όδηγο και ας ειναι 20 ιπποι και και και....
 
Top Bottom