Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλησπέρα σας!
Είμαι νέος στην ομάδα σας και κάτοχος του voge rally 300 εδώ και πέντε μέρες . Δεν θα αναφέρω ποσό με έχει ενθουσιάσει ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο κάποια πράγματα .
1ον . Έχω κάνει 220 χλμ μέχρι τώρα και καταλαβαίνω στις 5000 στροφές ένα μουγκρητό από μπροστά ,κάπου κοντά στα ψυγεία , δεν ξέρω αν συντονίζει κάτι ή είναι από το μοτέρ. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
2ον. Οι αναρτήσεις μπροστά τρίζουν , πηγαίνω σε πορεία και όπως διαβάζει τον δρόμο ακούγεται συνέχεια σαν κρεβάτι που τρίζουν οι σούστες
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ
Καταρχήν καλοταξιδο! Είναι ωραίο εργαλειακι.

Τώρα όσο αφορά για τις απορίες σου. Τα τελευταία τεστ έδειξαν πως το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι η μανετα του φρένου που δεν έχει ρύθμιση και θα πρέπει να κάνεις και τον σταυρό σου 5 φορές τη μέρα που δεν το πήρες 6 χιλιάρικα. Είσαι από τους τελευταίους τυχερούς!!

Περα από τη πλάκα τώρα για τις απορίες σου πιστεύω θα το δουν οι ιδιοκτήτες αν έχουν κάποια αποψη. Δεν ακούγεται κάτι σημαντικό. Αν μπορείς να ελέγξεις όλες τις βιδες αρχικά,δεν ξέρω τι εννοείς με μουγκρητό βέβαια ίσως είναι η φυσιολογική λειτουργία του μοτέρ η κάτι συντονίζει. Τώρα η μπροστά ανάρτηση να τρίζει δεν το κατανοώ. Πίσω ειδικά άμα έχει κάνει χώμα η μηχανή όλες τρίζουν. Με το πλύσιμο φτιάχνει. Μπροστά να τρίζει δε το κατανοώ. Όπως συμπιέζει δηλαδή η ανάρτηση τρίζει?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπέρα σας!
Είμαι νέος στην ομάδα σας και κάτοχος του voge rally 300 εδώ και πέντε μέρες . Δεν θα αναφέρω ποσό με έχει ενθουσιάσει ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο κάποια πράγματα .
1ον . Έχω κάνει 220 χλμ μέχρι τώρα και καταλαβαίνω στις 5000 στροφές ένα μουγκρητό από μπροστά ,κάπου κοντά στα ψυγεία , δεν ξέρω αν συντονίζει κάτι ή είναι από το μοτέρ. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
2ον. Οι αναρτήσεις μπροστά τρίζουν , πηγαίνω σε πορεία και όπως διαβάζει τον δρόμο ακούγεται συνέχεια σαν κρεβάτι που τρίζουν οι σούστες
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ
Για το μουγκρητο αυτο μπορει να ειναι και φυσιολογικο ή μπορει πραγματι και κατι να συντονιζει Θα προτεινα να το πας σε εξουσιοδοτημενο να το ακουσουν

Για το τριξιμο απο το μπροστινο πρωτα ελεγξε αν προερχεται απο τα τακακια, τη δισκοπλακα, τον τροχο ή τις τιμοοπλακες Αν δεν ειναι κατι απο αυτα τοτε πιθανον το τριξιμο να προερχεται απο τα ελατηρια τα οποια κατα την λειτουργια της αναρτησης αυτα συστρεφονται Αν ειναι αυτο νομιζω δεν ειναι κατι σημαντικο παρα μονο ενοχλητικο
Ειναι το ιδιο φαινομενο με την πισω αναρτηση που αναφερει ο tc-drift και δεν εχει να κανει με το αν παταει χωμα το μηχανακι ή οχι (εκτος αν ο θορυβος προερχεται απο τους συνδεσμους του μοχικου/ψαλιδιου αλλα αυτο σημαινει τοτε οτι θελουν αμεσα γρασσαρισμα)
Προτεινω ομως και γι αυτο να απευθυνθεις σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο να το ελεγξει και ισως και να τσεκαρει ολες τις βιδες στις τιμονοπλακες και τον τροχο αν ειναι σφιγμενες με την σωστη ροπη

Καλοταξιδο!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα σας!
Είμαι νέος στην ομάδα σας και κάτοχος του voge rally 300 εδώ και πέντε μέρες . Δεν θα αναφέρω ποσό με έχει ενθουσιάσει ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο κάποια πράγματα .
1ον . Έχω κάνει 220 χλμ μέχρι τώρα και καταλαβαίνω στις 5000 στροφές ένα μουγκρητό από μπροστά ,κάπου κοντά στα ψυγεία , δεν ξέρω αν συντονίζει κάτι ή είναι από το μοτέρ. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
2ον. Οι αναρτήσεις μπροστά τρίζουν , πηγαίνω σε πορεία και όπως διαβάζει τον δρόμο ακούγεται συνέχεια σαν κρεβάτι που τρίζουν οι σούστες
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ
Καλοταξιδοι
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
  1. Στις 5000 στροφές δεν έπρεπε να μουγκρίζει, πιθανόν κάτι συντονίζει. Τσέκαρε τις βίδες στα κάγκελα (γενικά τσέκαρε όλες τις βίδες).
  2. Η ανάρτηση δεν έπρεπε να τρίζει. Πέρασε μια βόλτα από τον αντιπρόσωπο. Δοκίμασέ στατικά εάν ακούγεται τρίξιμο.
Καλημέρα σε όλους

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Panosmellor

Μέλος
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Voge 300 rally
Σχετικά με την ανάρτηση
Σταματημένος πατάω μπροστινό φρένο , συμπιέζω την ανάρτηση και ακούγεται σαν παλιό κρεβάτι που τρίζουν οι σουστες του
Αυτό δεν μου το έκανε από την αρχή , μετά τη Τρίτη μέρα αρχισε
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σχετικά με την ανάρτηση
Σταματημένος πατάω μπροστινό φρένο , συμπιέζω την ανάρτηση και ακούγεται σαν παλιό κρεβάτι που τρίζουν οι σουστες του
Αυτό δεν μου το έκανε από την αρχή , μετά τη Τρίτη μέρα αρχισε
Καλημέρα και καλορίζικο το 300, το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ και θεωρώ ότι είναι εξαιρετική επιλογή.

Για το θέμα σου πήγαινε μια βόλτα από την αντιπροσωπεία να του ρίξουν μια ματιά. Για αυτό υπάρχει η εγγύηση.

Το πιο πιθανό είναι πως κάτι θέλει βίδωμα αλλά καλύτερα να το δει ειδικός.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Σχετικά με το review του Bikeit, τα θετικά του μικρού που αναφέρει (all around χαρακτήρας, καλή συμπεριφορά αναρτήσεων σε άσφαλτο-χώμα, καλή αεροδυναμική κλπ), ισχύουν όντως και τα έχω επισημάνει από το πρώτο test ride που έκανα, απλά εδώ τονίζονται στον υπερθετικό και σε συνδυασμό με την αδυναμία εύρεσης αρνητικών σίγουρα χτυπάει άσχημα και προβληματίζει.
Επίσης και ο Μουρίκης στο δικό του τεστ δεν αναφέρει σημαντικά αρνητικά σημεία (του ξέφυγαν και οι μανέτες! Απαράδεκτος!).





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν λένε αρνητικά, τα παίρνουν λίστα πέτσα
Λένε αρνητικά, είναι πεσιμιστές και υπερβολικοι στην κριτική και κακοί ινφλουενσερς

Μήπως κάπου κάτι έχουμε χάσει;
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Δεν λένε αρνητικά, τα παίρνουν λίστα πέτσα
Λένε αρνητικά, είναι πεσιμιστές και υπερβολικοι στην κριτική και κακοί ινφλουενσερς

Μήπως κάπου κάτι έχουμε χάσει;
Είναι σαν τα review του ΜΟΤΟ.....την μια χρονιά το καλύτερο ον-οφφ ειναι το GS1250 και την επόμενη το VSTROM1000...........
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μα ξέρεις τώρα τι γίνεται. Δεν πρέπει να μιλάς αν δεν χαϊδεύεις ΟΛΑ τα αυτιά, πράγμα που δεν γίνεται να ισχύει, οι πολιτικοί εξαιρούνται.

Ο δημοσιογράφος έχει μια άποψη, ο ιδιοκτήτης μια άλλη. Βαρύτητα μπορεί να έχει η γνώμη του δημοσιογράφου πριν βγει στην αγορά το μοντέλο αλλά όταν το οδηγήσει "ο απλός κόσμος" αν δει κάτι τραγικά διαφορετικό, απλά μπορεί να αγνοηθεί η δημοσίευση/βίντεο.

Δηλαδή αν ο Μανιάτης έχει μεγάλα χέρια και δεν του φάνηκε περίεργο οτιδήποτε με την μανέτα, είναι λάθος; Τυχαίο το παράδειγμα γιατί το διάβασα στα τελευταία ποστ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σχετικά με το review του Bikeit, τα θετικά του μικρού που αναφέρει (all around χαρακτήρας, καλή συμπεριφορά αναρτήσεων σε άσφαλτο-χώμα, καλή αεροδυναμική κλπ), ισχύουν όντως και τα έχω επισημάνει από το πρώτο test ride που έκανα, απλά εδώ τονίζονται στον υπερθετικό και σε συνδυασμό με την αδυναμία εύρεσης αρνητικών σίγουρα χτυπάει άσχημα και προβληματίζει.
Επίσης και ο Μουρίκης στο δικό του τεστ δεν αναφέρει σημαντικά αρνητικά σημεία (του ξέφυγαν και οι μανέτες! Απαράδεκτος!).





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Σχετικά με το review του Bikeit, τα θετικά του μικρού που αναφέρει (all around χαρακτήρας, καλή συμπεριφορά αναρτήσεων σε άσφαλτο-χώμα, καλή αεροδυναμική κλπ), ισχύουν όντως και τα έχω επισημάνει από το πρώτο test ride που έκανα, απλά εδώ τονίζονται στον υπερθετικό και σε συνδυασμό με την αδυναμία εύρεσης αρνητικών σίγουρα χτυπάει άσχημα και προβληματίζει.
Επίσης και ο Μουρίκης στο δικό του τεστ δεν αναφέρει σημαντικά αρνητικά σημεία (του ξέφυγαν και οι μανέτες! Απαράδεκτος!).





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ο Μανιάτης δεν είναι απλά ένας δημοσιογράφος, αλλά ένας πρωταθλητής enduro....το λέω γιατί η άποψη του για ένα μηχανάκι δεν είναι απλά ενός δημοσιογράφου.
Επειδή του μίλησα εχθές το βράδυ, μου έλεγε τα ίδια και εστίασε στον ανταγωνισμό....που είναι πανάκριβος χωρίς να προσφέρει αυτά του voge
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σχετικά με το review του Bikeit, τα θετικά του μικρού που αναφέρει (all around χαρακτήρας, καλή συμπεριφορά αναρτήσεων σε άσφαλτο-χώμα, καλή αεροδυναμική κλπ), ισχύουν όντως και τα έχω επισημάνει από το πρώτο test ride που έκανα, απλά εδώ τονίζονται στον υπερθετικό και σε συνδυασμό με την αδυναμία εύρεσης αρνητικών σίγουρα χτυπάει άσχημα και προβληματίζει.
Επίσης και ο Μουρίκης στο δικό του τεστ δεν αναφέρει σημαντικά αρνητικά σημεία (του ξέφυγαν και οι μανέτες! Απαράδεκτος!).





Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Νομίζω το ανέφερε για τις μανέτες αν θυμάμαι καλά το βιντεάκι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο Μανιάτης δεν είναι απλά ένας δημοσιογράφος, αλλά ένας πρωταθλητής enduro....το λέω γιατί η άποψη του για ένα μηχανάκι δεν είναι απλά ενός δημοσιογράφου.
Επειδή του μίλησα εχθές το βράδυ, μου έλεγε τα ίδια και εστίασε στον ανταγωνισμό....που είναι πανάκριβος χωρίς να προσφέρει αυτά του voge
Πάντως σε μηχανάκι των 4600 να μην πρέπει να ασχοληθείς με αναρτήσεις είναι απο μόνο του επιτυχία. Και αυτό επειδή το έχω οδηγήσει το μηχανακι έστω και λίγο το επιβεβαιώνω κι εγώ. Λές όντως δουλεύει τόσο καλά ή κάτι δεν κατάλαβα εγώ? Είχαμε συνηθίσει όλα τα χρόνια με τους γιαπωνέζικους σουμιέδες και κάτι σου πάει στραβα
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Tα πράγματα ειναι απλά
Σε μια εποχή υπερτιμημένης δηθενιας
Βγήκε ένα φτηνό μηχανάκι τίμιο που κάνει καλά πολλά
Αυτό είπε ο Μανιάτης κ μπράβο κ σε αυτόν κ στην βογκ.

Είχαμε ξεχάσει τι θα πει μικρό μηχανάκι καθημερινής χρήσης που να μην κοστίζει μια περιουσία...

Τα 8κ του Χόντα με κάνουν να γελαω- το έχει φίλος....καλό, χρυσό αλλά 8κ ρε κιαραταδες.....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προσπαθώ να καταλάβω την λογική του. Έχει πληροφορίες ότι θα γίνει ανατίμηση γιατί τιμολογηθηκε χαμηλά για να πάρει πελάτες ή είναι εκτίμηση τύπου "θα άξιζε 6000 αν τιμάται παραπάνω το Χόντα ας πούμε"
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Εντάξει μωρέ απλά ήταν τόσο ενθουσιασμένος που σου λέει, πως και δεν έχει 6 χιλιάρικα για αυτά που δίνει. Και με το δίκιο του ο δερβίσης.

Όσο αφορά την αντικειμενικότητα των reviewers, νομίζω όπως τα χώνει ο Ryan F9 δεν τα χώνει κανείς (δείτε reviews από BMW 310 GS και ΚΤΜ 390 adv). Αν η Voge κυκλοφορούσε στον Καναδά και έκανε review ο Ryan και έλεγε τα καλύτερα, τότε woo-ji θα λέμε και θα κλαίμε :D.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Το 300cc on-off της Voge με τον ίδιο κινητήρα και πολλά παραπάνω πραγματάκια όπως πλήρη πίνακα οργάνων και χορταστικά πλαστικά. 400€ φτηνότερο στα 4.200€. Γι αυτό δεν πουλάει Μανιάτη το 300 RALLY επειδή η εταιρεία έχει διαθέσιμο το 300DS που είναι ένα πιο γεμάτο ον-οφφακι και πιο άνετο για τον απλό χρήστη που δεν πάει συστηματικά χώμα όπως εμείς εδώ. Το 300DS πουλάει ήδη πολύ καλά και δεν βγήκε κανείς να λέει να το ακριβύνουν.

Το Rally για τα δεδομένα της Voge/LONCIN είναι και υπερτιμολογημένο και ο μόνος λόγος για αυτό είναι οτι παίζει μόνο στην κατηγορία και ο ανταγωνιστής του το Honda πουλάει τρέλα..

Μάθαμε τώρα να πληρώνουμε μονίμως υπερτιμολογημένα μηχανάκια αρκεί να έχουν τον χαρακτήρα true adventure. Χρεώνεται η περιπέτεια στον χαρακτήρα γιατί στα τεχνικά χαρακτηριστικά δε βλέπω πώς ανεβαίνει το κοστολόγιο. Ας μου πεί ένας άνθρωπος γιατί το 300DS είναι φτηνότερο απο άποψη κατασκευής και μόνο.

Κάνει ΄τωρα ο Μανιάτης το παιχνίδι της αντιπροσωπείας να πιέσει μαρκετινίστικα τον κόσμο να αγοράσει. Λείπουν οι καθαρές και ψύχραιμες απόψεις δυστυχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom