voge 500 ds

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Μιλήσαμε για μηχανή έξι μηνών, 10,000 χιλιομέτρων και .. διαβεβαιώσεις για απόλυτη αξιοπιστία;

Μετά τα "ταξίδια" στο Σούνιο, μήπως έχει χαθεί και άλλο ένα μέτρο;
Μιλήσαμε για αξιοπιστία και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας και αντιπροσωπειας μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα.Τιποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.Απο κει και πέρα ο καθένας ανάλογα,με το τι καταλαβαίνει ,απ' αυτά που διαβάζει βγάζει και τα συμπεράσματα του,και παραθέτει τις απόψεις του.Καλον θα ήταν,κι άλλοι να παραθέτουν τις εμπειρίες τους, όπως εγώ,για τις καινούργιες η και μεταχειρισμένες μηχανές τους με την πάροδο του χρόνου,και των χιλιομέτρων τους,και τις καλές και τις κακές.Ετσι για να ενημερώνονται και οι επόμενοι αγοραστές.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλήσαμε για αξιοπιστία και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας και αντιπροσωπειας μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα.Τιποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.Απο κει και πέρα ο καθένας ανάλογα,με το τι καταλαβαίνει ,απ' αυτά που διαβάζει βγάζει και τα συμπεράσματα του,και παραθέτει τις απόψεις του.Καλον θα ήταν,κι άλλοι να παραθέτουν τις εμπειρίες τους, όπως εγώ,για τις καινούργιες η και μεταχειρισμένες μηχανές τους με την πάροδο του χρόνου,και των χιλιομέτρων τους,και τις καλές και τις κακές.Ετσι για να ενημερώνονται και οι επόμενοι αγοραστές.
Δεν διαφωνώ σε αυτό.

Αλλά από το δεν διαλύθηκε καινούριο, στο "είναι απολύτως αξιόπιστο ψωνίστε άφοβα" είναι μερικά εκατομμύρια χιλιόμετρα (συνολικά για τα πουλημένα μηχανάκια) δρόμος.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Δεν διαφωνώ σε αυτό.

Αλλά από το δεν διαλύθηκε καινούριο, στο "είναι απολύτως αξιόπιστο ψωνίστε άφοβα" είναι μερικά εκατομμύρια χιλιόμετρα (συνολικά για τα πουλημένα μηχανάκια) δρόμος.
Κανείς δεν είπε αυτά που λες,τουλάχιστον εγώ απ' όσα έγραψα.Ουτε είπα ότι χάρηκα επειδή θεωρούσα ότι θα διαλυθεί ούτε είπα είναι εκατομμύρια χιλιόμετρα ψωνίστε άφοβα.Αυτα τα εννοησες εσύ.Εγω ήμουν σαφής στις διαπιστώσεις μου και στην αποτύπωση τους,στις αναρτήσεις μου.Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις.Δεν είσαι του Παντείου Πανεπιστημίου.Εισαι των θετικών επιστημών,και οφείλεις να είσαι ακριβής, σαφής,και θετικός.Και σε αυτά που καταλαβαίνεις διαβάζοντας,και σε αυτά που γράφεις.Με αγάπη,και χωρίς διάθεση κακής αντιπαράθεσης.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγω ήμουν σαφής στις διαπιστώσεις μου και στην αποτύπωση τους,στις αναρτήσεις μου.Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
Οσοι το σκέφτεστε να το πάρετε,μην το σκέφτεστε.ΠΑΡΤΕ το.
Εντάξει, βλέπω την επιφύλαξη και την σαφήνεια, καίτοι των θετικών επιστημών. Μήπως δεν δημιουργεί εντυπώσεις αυτό που λέω, αλλά είναι... Ακριβές βάση αυτού που έγραψες;


Εύχομαι ολόψυχα να φτάσει το τέλος της ωφέλιμης ζωής του απροβληματιστο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μιλήσαμε για μηχανή έξι μηνών, 10,000 χιλιομέτρων και .. διαβεβαιώσεις για απόλυτη αξιοπιστία;

Μετά τα "ταξίδια" στο Σούνιο, μήπως έχει χαθεί και άλλο ένα μέτρο;
Είναι μια καλή αρχή πώς δεν ανατινάζεται μόλις βγει απο την αντιπροσωπεία. Επικεντρώσου στα θετικά επιτέλους.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μιλήσαμε για αξιοπιστία και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας και αντιπροσωπειας μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα.Τιποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.Απο κει και πέρα ο καθένας ανάλογα,με το τι καταλαβαίνει ,απ' αυτά που διαβάζει βγάζει και τα συμπεράσματα του,και παραθέτει τις απόψεις του.Καλον θα ήταν,κι άλλοι να παραθέτουν τις εμπειρίες τους, όπως εγώ,για τις καινούργιες η και μεταχειρισμένες μηχανές τους με την πάροδο του χρόνου,και των χιλιομέτρων τους,και τις καλές και τις κακές.Ετσι για να ενημερώνονται και οι επόμενοι αγοραστές.
Πάνω σε αυτό να πω προσωπικά ευχαριστώ που ξοδεύεις χρόνο και μας ενημερώνεις για την πορεία στα χλμ με το μηχανάκι σου. θα μείνει παρακαταθήκη και για το μέλλον να έχουμε σιγά σιγά μια εικόνα για τα Κινέζικα σε βάθος χρόνου.

Εξάλλου είναι αποδεδειγμένο πώς ιδιοκτήτες σε κάτι μάρκες σαν Honda, BMW δεν σπάνε ποτέ (στην θεωρία) και αν ποτέ σπάσουν θα το μάθει μόνο ο μάστορας και ο κολλητός του ιδιοκτήτη όταν κλαίει στον ώμο του. Κατα τα άλλα omerta!!
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Στα ιδια χρήματα αγοράς με το Voge σε επίπεδο μοτοσικλέτας οχι scooter ή παπί τι θα μπορούσε να παρει καποιος με περισσότερη αξιοπιστία;
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
κατοπιν της λαικης απαιτησης του φορουμ εγινε διορθωση με μπολντ χαρακτηρες στο τελος της αρχικης μου αναρτησης περι σερβις των 10000 χλμ. :happy:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στα ιδια χρήματα αγοράς με το Voge σε επίπεδο μοτοσικλέτας οχι scooter ή παπί τι θα μπορούσε να παρει καποιος με περισσότερη αξιοπιστία;
βεβαίως..

Σε αυτά τα χρήματα ο Ιάπωνας και ο Ευρωπαίος που είσαι 100% σίγουρος πως δεν θα σπάσει ποτέ τίποτα και θα ζήσεις μια ζωή χαρισάμενη (έτσι λέει ο θρύλος) σου προσφέρει αυτά τα λεφτά..

HONDA CRF300 (Κατασκευής Ταιλάνδης) (28 χορταστικά άλογα)


BMW G310GS (κατασκευής Κίνας) (34 χορταστικά άλογα)

Έχουμε Honda CB300 κάπου Ταιλάνδη κι αυτό 33 άλογα χορταστικά θα δώσεις κάνα 500 παραπάνω


Έχουμε husqvarna πανέμορφο αλλά μινιόν άλλη κατηγορία


Yamahaki Λίγο πιο φτηνό


Αλλιώς στην ίδια κατηγορία πας CB500X 1,5 χαρτί παραπάνω.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Ή θα παρεις 10ετιας+ μεταχειρισμένο που και χοντα να ειναι αξιόπιστο δεν το λες.. άρα γιατι να μην ειναι καλη πρόταση το Voge και το καθε κινεζικό το οποιο φοράει τα ιδια περιφερειακά με τα τζαπαν που δεν ειναι τζαπαν και φοράει το ίδιο μοτέρ ουσιαστικά με τόσα αλλα ακριβότερα; Οκ δεν εχει δειξει σημαδια αξιοπιστίας ακομα γιατι ειναι νωρις αλλά μηπως το ίδιο δεν ίσχυε και με τα ευρωπαϊκά παλαιότερα; Επίσης θεωρω πως δεν θα παρει καποιος μηχανή γιατι διάβασε σε ενα φόρουμ κάποιον να του λεει «παρτο». Θα εχει ψάξει τι παιρνει πριν το παρει θα ξερει τι παίζει και τι δεν παίζει μαζι του και το οποιο ρίσκο παιρνει αγοράζοντας κατι μη δοκιμασμένο. Οποτε γιατι τόσο πολιτική ορθότητα; Εμενα μου αρεσει το θεμα και ο ενθουσιασμός του ιδιοκτήτη γιατι δειχνει οτι ευχαριστιέται την αγορα του!
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
η μονη επιφυλαξη ειναι ο ακριβως ιδιος αντιγεγραμμενος κινητηρας,της χοντα απο την βογκ,διοτι κατα τα αλλα (φρενα,εγκεφαλος,ηλεκτρονικη,αναρτησεις,ABS),ολα ειναι επωνυμα ευρωπαικα ή γιαπωνεζικα. bosh,nissin,kayaba.Οποτε καλως εχοντων των πραγματων θα ενημερωνεσθε ,και θα δουμε ποσο θα τραβηξει η βαλιτσα.Κυριακη κοντη γιορτη που λεει και η παροιμια.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Λοιπον επανερχομαι με νεωτερα στα 12500 χλμ,μεχρι τωρα (πιασαν τα κρυα, και τα χλμ γινονται με βραδυτερους ρυθμους).
Το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ παιρνει παντα με την πρωτη,δεν εχει καψει ουτε λαμπα,και γενικα ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα.
Επειδη το πλακωσα λιγο για να δω τελικες,με μενα τελικιαζει στα 175 σε ελαφρα κατηφορα,μπαινοντας απο τα 167 στο κοκκινο στις 8400 στροφες/λεπτο.Η αποκλιση του κοντερ με το gps ειναι 5 χλμ προς τα πανω το κοντερ.Ελαχιστα βεβαια με νοιαζει ,διοτι σπανιως εως ποτε να παω με πανω απο 140.
Η καταναλωση στα 140 ειναι γυρω στα 3,9-4,2.
Προσοχη στους ομφαλους των κλειδαριων ,των μπαγκαζιερων.Πρεπει να μην βγαινουν καθολου (ουτε μισο χιλιοστο ,εξω απο το χειλος της κλειδαριας,διοτι αυτο σημαινει οτι δεν εχουν συναρμολογηθει καλα,και αν και κλειδωνουν,μπορει με τους κραδασμους να βγει ολος ο ομφαλος της κλειδαριας,και μετα ,αν θελεις να τον αλλαξεις ,παιρνεις ολο το σετ των ομφαλων -8 το συνολο- και χρεωνεσαι και 2ο κλειδι.Ολα αυτα βεβαια μαζι, με κοστος 42 ευρω
:yew:
Tooth
Κατα τα αλλα ,κανενα-μα κανενα προβλημα,καμμια σκουρια,και καμμια θαμπαδα στα μεταλλα,ή στο χρωμα.(την εχω ομως σε γκαραζ,και δεν την βλεπει η βροχη και ο ηλιος).ΤO BE CONTINUED ...............................
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λοιπον επανερχομαι με νεωτερα στα 12500 χλμ,μεχρι τωρα (πιασαν τα κρυα, και τα χλμ γινονται με βραδυτερους ρυθμους).
Το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ παιρνει παντα με την πρωτη,δεν εχει καψει ουτε λαμπα,και γενικα ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα.
Επειδη το πλακωσα λιγο για να δω τελικες,με μενα τελικιαζει στα 175 σε ελαφρα κατηφορα,μπαινοντας απο τα 167 στο κοκκινο στις 8400 στροφες/λεπτο.Η αποκλιση του κοντερ με το gps ειναι 5 χλμ προς τα πανω το κοντερ.Ελαχιστα βεβαια με νοιαζει ,διοτι σπανιως εως ποτε να παω με πανω απο 140.
Η καταναλωση στα 140 ειναι γυρω στα 3,9-4,2.
Προσοχη στους ομφαλους των κλειδαριων ,των μπαγκαζιερων.Πρεπει να μην βγαινουν καθολου (ουτε μισο χιλιοστο ,εξω απο το χειλος της κλειδαριας,διοτι αυτο σημαινει οτι δεν εχουν συναρμολογηθει καλα,και αν και κλειδωνουν,μπορει με τους κραδασμους να βγει ολος ο ομφαλος της κλειδαριας,και μετα ,αν θελεις να τον αλλαξεις ,παιρνεις ολο το σετ των ομφαλων -8 το συνολο- και χρεωνεσαι και 2ο κλειδι.Ολα αυτα βεβαια μαζι, με κοστος 42 ευρω
:yew:
Tooth
Κατα τα αλλα ,κανενα-μα κανενα προβλημα,καμμια σκουρια,και καμμια θαμπαδα στα μεταλλα,ή στο χρωμα.(την εχω ομως σε γκαραζ,και δεν την βλεπει η βροχη και ο ηλιος).ΤO BE CONTINUED ...............................
Πολύ ωραίο το review, συνέχισε να ενημερώνεις γιατί δεν υπάρχει feedback για το μοντέλο.

Θα κάνω άμεσα ένα test ride το 500 dsx κατά προτίμηση αν υπάρχει η δυνατότητα αλλιώς το ds.

Οι μετρήσεις τελικής και της κατανάλωσης έγιναν με το μαμά γρανάζωμα?
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μουσική στα αυτιά του todor
Και κλάμα για τα ματάκια μου ... Αν και πλησιάζω τα 1000 μόνο, όπως και να το πάω, κάτω από 4lt/100 δεν βλέπω ή υπολογίζω :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Στα μπιρμπιλώνια μου όμως!!! Καινούριο μηχανάκι, γουστάρω να το καβαλάω καθημερινά και όλα τα υπόλοιπα, απλά κάνω τον Κινέζο :cns::roflmao::roflmao:

I :inlove: myvoge αφού....
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Και κλάμα για τα ματάκια μου ... Αν και πλησιάζω τα 1000 μόνο, όπως και να το πάω, κάτω από 4lt/100 δεν βλέπω ή υπολογίζω :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Στα μπιρμπιλώνια μου όμως!!! Καινούριο μηχανάκι, γουστάρω να το καβαλάω καθημερινά και όλα τα υπόλοιπα, απλά κάνω τον Κινέζο :cns::roflmao::roflmao:

I :inlove: myvoge αφού....
Καλορίζικο και καλοτάξιδο Θοδωρή! :friendship:
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Πολύ ωραίο το review, συνέχισε να ενημερώνεις γιατί δεν υπάρχει feedback για το μοντέλο.

Θα κάνω άμεσα ένα test ride το 500 dsx κατά προτίμηση αν υπάρχει η δυνατότητα αλλιώς το ds.

Οι μετρήσεις τελικής και της κατανάλωσης έγιναν με το μαμά γρανάζωμα?
Ναι.Με το 15αρι γρανάζι.Στο προηγούμενο μοντέλο,το. Ευρο 4, μπορείς να βάλεις 16αρι γρανάζι μπροστά,και να χαμηλώσουν λίγο οι στροφές για τα ίδια χιλιόμετρα.Στο δικό μου,που είναι ευρο 5, δεν συνιστάται, διότι ο αισθητήρας στροφών που βρίσκεται στο μπροστινό γρανάζι μπερδεύεται, και μπερδεύει και τον αισθητήρα μίγματος με την σειρά του, και δεν αφήνει το μηχανάκι να ανοίξει πάνω από τα 145.Περιμενουμε όταν βγεί στην αγορά πισινό αφτερ μάρκετ γρανάζι να βάλουμε 2 δόντια μικρότερο.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Και κλάμα για τα ματάκια μου ... Αν και πλησιάζω τα 1000 μόνο, όπως και να το πάω, κάτω από 4lt/100 δεν βλέπω ή υπολογίζω :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Στα μπιρμπιλώνια μου όμως!!! Καινούριο μηχανάκι, γουστάρω να το καβαλάω καθημερινά και όλα τα υπόλοιπα, απλά κάνω τον Κινέζο :cns::roflmao::roflmao:

I :inlove: myvoge αφού....
Απο το 950...:(
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι.Με το 15αρι γρανάζι.Στο προηγούμενο μοντέλο,το. Ευρο 4, μπορείς να βάλεις 16αρι γρανάζι μπροστά,και να χαμηλώσουν λίγο οι στροφές για τα ίδια χιλιόμετρα.Στο δικό μου,που είναι ευρο 5, δεν συνιστάται, διότι ο αισθητήρας στροφών που βρίσκεται στο μπροστινό γρανάζι μπερδεύεται, και μπερδεύει και τον αισθητήρα μίγματος με την σειρά του, και δεν αφήνει το μηχανάκι να ανοίξει πάνω από τα 145.Περιμενουμε όταν βγεί στην αγορά πισινό αφτερ μάρκετ γρανάζι να βάλουμε 2 δόντια μικρότερο.
:friendship:
Μου έχουν πει για κάποιον στην λεωφόρο Αθηνών που φτιάχνει ότι γρανάζι θες αλλά δεν θυμάμαι όνομα και διεύθυνση. Θα το ψάξω λίγο.
 
Top Bottom